zayıflama – Sözcü TV

zayıflama

Kategori

Bu egzersizler hem zayıflatıyor hem rahatlatıyor

Doğru nefes alıp vermenin fiziksel ve mental faydasını uzmanlar sık sık dile getiriyor. Bazı tekniklerle yapılan nefes egzersizleri de rahatlamak ve hatta zayıflamak için birebir… Nefes Koçu Reyhan Elmasri, fazla zaman almayan, gün içerisinde arada bir rahatlıkla uygulayabileceğiniz basit bir egzersiz sunuyor. Bu egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel fayda sağlıyor.

Kategori

12 donutu saniyeler içinde bitirdi

ABD’de bol tüketilen tatlı bir çörek ve kalorisi az olan donutlardan tam 12 taneyi 34 saniye gibi bir sürede bitiren adam izleyenleri şaşkına çevirdi.

Karın germe ve liposuction zayıflama yöntemi midir?

Karın estetiğinde temel amaç ideal kiloya kavuşmuş hastaların estetik görünümünü sağlamaktır. Kesinlikle bir kilo verme yöntemi değildir. Liposuction bölgesel yağlanma problemi olan hastalarda, basta karın olmak üzere kol ve bacak bölgeleri için idealdir. Ancak liposuction aşırı sarkma, fazla deri ve deformasyon olan hastalar icin uygun değildir. Bu hastalarda Karın germe operasyonu ile genel anestezi altında karın bölgesinde yapılan bir kesi ile tüm sarkma, fazlalık ve çatlaklıklar çıkarılır. Bu iki operasyon kombine veya tek tek uygulanabilir. Günümüzde bu operasyonlarda da  lazer yardımı ile arzu edilen estetik sonuçlara ulaşmak mümkündür. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Kilo almayı engelleyen ilaçlar kullanılmalı mı?

Kilo alma sorununda yada kilo verme çabası içerisinde yapılması gereken en doğru hamle her zaman davranış değişikliğidir. Piyasada bir çok ilaç bulunmakta yada çeşitli başka çözüm önerileri medya tarafından gündeme gelmektedir bu durum her dönem farklı önerilerle göz önündedir. Piyasada bulunan herhangi bir ürün asla kalıcı kilo vermenizi sağlamaz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Öğün için en uygun saat hangisidir?

Öğün saatlerinden konuşabilmek için öncelikle öğün saatlerini atlamamak gerekir. Kahvaltı öğünü günün en önemli öğünüdür ve saati sabah 7:00 sularında olmalıdır. Öğlen öğünü için en ideal aralık 12:30 ve akşam öğününün en uygun saat aralığı ise  18:00 – 18:30 arasıdır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Krill yağı balık yağından üstün mü?

Krill yağının sağlandığı canlının ismi krilldir. Krill derin soğuk sularda yaşayan deniz canlıları arasında besin zincirinin alt halkalarından birini oluşturan balinalar ve diğer küçük balıklar tarafından tüketilen kabuklu pembe renkli 1 ile 6 cm arasında bir canlıdır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Balık yağı kullanımı gerekli mi?

Balık yağı kullanımı deniz ürünlerini yeterli miktarda tüketmeyen yada tüketemeyen bireylerin için gereklidir.  Balık yağında bulunan Omega 3 yağ asitleri bağışıklık sisteminin desteklenmesi dolayısıyle kanser hastalıklarından korunması troid sistemin faaliyetlerinin aktif olarak devam etmesi, saç ve cilt bütününün korunabilmesi, beyin sağlığı, hormonel dengenin kontrol edilebilmesi, yüksek kolesterolden korunabilmek, diyabet, ve kalp  hastalıklarından korunabilmek için omega 3 yağına ihtiyacımız vardır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Yaşlanma sürecini geçiktiren besinler var mı?

Yaşlanma sürecini yavaşlatmanın sırrı dna zincir uzunluğunu yada hücre yapısını korumakta yatar. Bunu destekleyen besinler varmı denildiğinde somon balığı, ringa ve levrek gibi omega 3 bulunduran deniz ürünlerinde yer almaktadır. Bir diğer kaynak ise ıstakoz, karides gibi pembe renkli deniz hayvanlarıdır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Metabolizmayı hızlandıran besinler var mı?

Metabolizmayı hızlandıran besinler vardır, fakat hiç bir besin mucize besin değildir! bu süreçte yapılması gereken kişinin diyetini doğru uygulaması ve fiziksel hareketlerine yer vemesidir. Bu süreci destekleyen besinler öncelik olarak yarım yağlı süt ürünleridir bu ürünler hem protein, hem kalsiyum zenginidir. Ayrıca metabolizma hızının artmasında büyük önem taşımaktadır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Karın yağlarından nasıl kurtuluruz?

Karın bölgesinde ki yağlardan kurtulmak için kahvaltı öğünü çok önemlidir. Kahvaltının en önemli ürünü ise yumurtadır, diğer önemli hamle ise ara öğünlere yer vermedir. Ara öğünleri sağlıklı tercih ettiğiniz de ilerleyen zamanlarda açlık hissinin kaybolmasını sağlayacaksınız. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Karın yağlarından neden kurtulamıyoruz?

İnsan vücudunda temel olarak iki yağ dokusu vardır, bunlardan biri deri altı yağ dokusu, vücut ısısını korumaktadır, diğeri ise karın içi ya dokusudur bununda amacı travma anında iç organları korumaktır. Bu dokunun fazla olması kalp, hiper tansiyon ve yüksek kollestrole zemin hazırlar. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

En çok yapılan diyet hataları nelerdir?

En çok yapılan diyet hatalarından biri gereğinden fazla protein tüketimidir. Proteinli besinlere gün içinde ihtiyacımız vardır ancak luzumundan fazla tüketmemiz kemik sağlığını olumsuz yönde etkiler, kalsiyum atımını arttırır. Böbrek sağlığımızı olumsuz yönde etkiliye bilmektedir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Tatlı krizine neden yakalanırız?

Tatlı krizlerine yakalanmamızın en büyük sebeplarınde biri gün içinde yetersiz miktarda karbon hidrat almamız, yada hatalı karbon hidrat tercihlerinde bulunmamızdır. Buna ek olarak diğer hatalı davranışımız öğün atlamaktır. Yoğun çalışma temposu halinde bile olsak ara öğüne yer vermemiz bu anlamda fayda sağlamaktadır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.