yöntem – Sözcü TV

yöntem

Kategori
1 Saniyede ayakkabı bağı nasıl bağlanır?

1 Saniyede ayakkabı bağı nasıl bağlanır?

Klasik tavşan kulağı yönteminden daha kolay ve hızlı olan bu yöntem. Kişiden kişiye değişebilen ayakkabı bağlama şekillerinin doğruluğu ve yanlışlığı tartışılır ancak içlerinde en pratik ve hızlı olanı.

Kategori
Bu yaz denemek isteceğiniz pratik yöntemler

Bu yaz denemek isteceğiniz pratik yöntemler

Hemen denemek için yaz en iyi zaman! Meybuz yapımından pratik karpuz kesimine denemek isteyeceğiniz işte o pratik yöntemler..

Kategori
Muhteşem bir icat:Yangın topu!

Muhteşem bir icat: Yangın topu!

Yaklaşık 1.3 kilogram ağırlığında olan ve içerisinde mono amonyum fosfat barındıran top bir yangını söndürmek için aşırı pratik bir yöntem.

Kategori
Hayatınızı kolaylaştıracak 10 pratik yöntem

Hayatınızı kolaylaştıracak 10 pratik yöntem

Sizi çok şaşırtacak bu 10 pratik bilgi, günlük hayatta işlerinizi kolaylaştırırken çözümsüz sandığınız sorunlara da çare olacak.

Kategori
Çinlilerin hayret veren balık tutma tekniği

Çinlilerin hayret veren balık tutma tekniği

Çinlilerin hayret veren balık tutma tekniği izleyenleri şaşırttı.Balık tutma tekniğine boyut atlayan muhteşem balıkçılar eğitimli karabataklar ile balıkları yakalamak için bakın nasıl bir yöntem bulmuş.

Kategori
Bağcığınız çözülmesin istiyorsanız

Bağcığınız çözülmesin istiyorsanız

Bazı ayakkabıların bağcıkları öyle inatçıdırlar ki, bağlarsınız iki dakika sonra yeniden açılırlar.Bağcıkların çözülmemesi için bakın nasıl bir yöntem bulunmuş.

Kategori

Müşterileri kovmak için öyle bir yöntem kullandı ki…

Bir  internet cafe’nin güvenlik kamerasının görüntülediği olayda dükkan sahibi müşterileri kovmak için öyle bir yöntem kullandı ki…

Kategori
Böyle diş çekme görmediniz!

Böyle diş çekme görmediniz!

Oğlunun dişini ilginç bir yöntemle çeken Baba oğluna uyguladığı diş operasyonunu saniye saniye görüntülemeyi de ihmal etmedi. Bu operasyon için helikopter kullanan baba çocuğun sallanan dişini böyle çekti.

Kategori

Obezite cerrahisinde öne çıkan yöntemler

Obezite; insan ömrünü kısaltan, başka hastalıklara neden olan ve tüm dünyada kabul edilen bir hastalıktır. Bir kişinin obez olup olmadığı body mass index denilen hesaplama sitemiyle belirlenir. Body mass index sonucu elde edilen değer 30’un üzerindeyse kişi obez olarak kabul edilir. Body mass index sonucu 30 üzeri çıkan her hastaya cerrahi müdahalede bulunulmaz. Bu konuda sıklıkla tercih edilen iki tip cerrahi yöntem bulunmaktadır. Bunların ilki gastrik bypass’tır. Gastrikt bypass, hem yemeyi hem de emilimi engelleyen bir ameliyattır. Diğer operasyon yöntemi ise tüp mide ameliyatıdır. Bu operasyon sadece yemeyi engellemeye yöneliktir. Maksimum kilo verdirme oranları ve sürdürebilirliği açısından gastrik bypassın altında kalmaktadır. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Önder Sürgit cevapladı.

Kategori
Aklinizda kalabilecek guzel bir ates yakma yontemi

Aklınızda kalabilecek güzel bir ateş yakma yöntemi

Bilirsiniz ki ateş yakmak için birçok yol vardır. Bu arkadaş kolaya kaçmak yerine farklı bir yol kullanıyor. Sakız jelatini ve kalem pil ile ateş nasıl yakılır?

Kategori

Skolyozda modern tedavi yöntemleri

Skolyoz olarak adlandırdığımız omurga eğriliklerinin tedavisi mümkündür. Skolyoz için kullanılan tedavi yöntemlerini çocuğun gözlenmesinden başlayarak; egzersiz, korse ve cerrahi yöntem olarak sıralayabiliriz. Modern cerrahi yöntemler günümüzde oldukça gelişme göstermiştir. Bunların başında manyetik olarak kontrol edilebilir çubukları gösterebiliriz. Bu cihaz özellikle erken yaşta başlangıç olarak tanımladığımız 5 yaşından küçük çocuklarda skolyoz varsa, tekrarlayan cerrahilerle çocuğun boyunun uzaması ve skolyozun düzeltilmesi sağlanabilmektedir. Bu durum için eski yöntemlerde çocuğun 6 ayda bir ameliyat olması gerekirken şimdi uzaktan kumandalı manyetik kumandalar yerleştirilerek 2 ayda bir poliklinik koşullarda çocukların boyu uzatılabilmekte ve skolyozu düzeltilebilmektedir. Bir diğer yöntem ise 3D yazıcılarla oluşturulan vida yerleştirme rehberidir. Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü cevapladı.

Kolay balık ayıklama yöntemi

Balığın temizlenmesi, pişirilmesi kadar önemli. Dakikalarca uğraşmadan en kolay ve temiz yoldan balık bakın nasıl temizlenir.

Kategori
Böyle yumurta haşlama tekniği görülmedi!

Böyle yumurta haşlama tekniği görülmedi!

Besin değeri yüksek olan yumurtaya farklı bir haşlama tekniği uygulanıyor.Bu yöntemi izlediğinizde evde mutlaka denemek isteyeceksiniz.

‘Smile lazer’ lazer cerrahisinde tercih edilen bir yöntem

Smile lazer çok emniyetli olması, kuru göz oluşturmaması, hastanın tedavi sonrası yapacağı hatalı hareket ile gözüne zarar verememesi gibi önemli özellikleri ile tercih edilmelidir. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Kategori

Radyoterapi hastaları hangi aşamalardan geçer? 

Radyoterapinin iki yöntemi vardır: Harici veya dahili. Bazı hastalara her iki tedavi birden peş peşe uygulanır.
Kansere karşı radyoterapi tedavisi gören çoğu hastaya harici radyoterapi uygulanır. Bu tedavi türü genelde hastane ve tıp merkezlerinde günübirlik ve ayaktan uygulanır. Harici radyoterapide kullanılan cihaz, yüksek-enerji ışınlarını, kanserli bölgeye ve bu bölgenin etrafını çevreleyen sağlıklı dokuya doğru uygular. Harici radyoterapide en yaygın olarak kullanılan cihaza “lineer akseleratör” adı verilir. NeoLife’da kullanılmakta olan Varian TrueBeam STX cihazı dünya çapında bu konuda kullanılan en hızlı, en etkin, sağlıklı dokuya en az zarar veren cihazlardan biri olarak kabul edilmektedir. Dahili radyoterapide, radyasyon kaynağı doğrudan tümörün veya hedef dokunun bulunduğu bölgeye yerleştirilir. Bu radyasyon tedavisi yöntemine “Brakiterapi” adı verilir. Brakiterapi; jinekolojik, akciğer, mide, yemek borusu, meme ve prostat gibi farklı organlara ait birçok farklı kanser türünün tedavisinde kullanılabilir. Merkezimizde sonradan yüklemeli ‘‘Yüksek Doz Hızlı Brakiterapi’’ tekniği ile jinekolojik tümörlerde de tedavi uygulanmaktadır. Tedavi planlamasında BT ve MR yardımıyla 3 boyutlu planlama yapılmakta, bu sayede hedefi daha doğru belirlerken normal dokular daha iyi korunabilmektedir. Dr. Alptekin Arifoğlu cevapladı.

Rahim filminin tedavi edici özelliği varmı?

Radyoloji Uzmanı Dr. Cevat Bayrak cevaplıyor. Rahim filmi bir tedavi yöntemi değil bir tanı yöntemidir? Ancak Rahim filminin olumlu bir yan etkisi olarak Rahim filmini takip eden 3 ve 4 ay boyunca gebelik oranlarının arttığı araştırmalarla tespit edilmiştir. Bunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte Rahim filmi sırasında içeri verilen kontras maddenin basıncıyla tüplerdeki ufak yapışıklıkların açıldığı, sümüksü tıkaçların ve pıhtıların temizlendiği düşünülmektedir. www.rahimfilmi.info

Kategori

Bel fıtığında en başarılı yöntem nedir?

Mikro cerrahi yöntem mikroskop kullanarak özellikle sinir dokuları üzerine olan baskıyı kaldırmaya yarayan, fıtığı dışarı almaya yarayan bir yöntem. Bu kişinin spinal anestezi dediğimiz belinden uyuşturulmasıyla da yapılabilecek bir yöntem. Fıtık ameliyatına karar verdikten sonra fıtığın yerini, şeklini iyice tespit ettikten sonra MR görüntüleriyle bu eğer Mikro cerrahi yönteme uygunsa ameliyathanede kullandığımız bir röntgen cihazıyla girişim planlanıp yaklaşık olarak bir parmak ucu kadar bir yerden bir kesi yapılıp içeri ilerlenir. Mikroskop içerinden bakarak oradaki sinire baskı yapan fıtığın alınmasına dayalı bir yöntem. Avantajları çok fazla çünkü bu kısa süren bir ameliyat. Fakat tabi ki bunun eğitimini almış kişiler tarafından yapılması gerekiyor. Kısa süren bir ameliyat. Küçük bir kesi meydana geliyor. Bu kesi estetik olarak kapatılıyor. Kişi kas dokularında çok fazla bir hasra meydanca gelmediği için çok çabuk iyileşiyor. Aynı gün bile taburcu olabiliyor. 1 hafta içerinde işine başlayabiliyor. Enfeksiyon olma ihtimali çok çok düşük oldukça kaliteli bir tedavi yöntemi. Doç. Dr. Mehmet Aydoğan cevapladı.

Kategori

Osteoporotik tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Osteoporozda medikal tedavi yaklaşımları ile kırıkların önlenmesi, kemik mineral yoğunluğunun arttırılması, hastalığa bağlı belirtilerin iyileştirilmesi ve hastanın yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir. Kemik yoğunluk ölçüm sonuçları kişisel risk faktörleri ile birlikte değerlendirilerek ilaç tedavisi konusunda hekim tarafından karar verilmektedir. Doç. Dr. Mehmet Aydoğan cevapladı.

Kategori

Geç kalınmış osteoporoz hastasında hangi yöntemler kullanılır?

Osteoporozun önüne geçmenin yolları güçlü kemik yapımı ve hayat boyu kemik kaybının önlenmesidir (düzenli egzersiz ve bol kalsiyum alımı). Kemikleriniz ne kadar güçlüyse osteoporoz meydana gelme olasılığı o kadar azdır. Ailenizde osteoporoz varsa yani genetik olarak osteoporoza yakalanma riskiniz varsa akıllı yaşam biçimi seçenekleriyle osteoporozun önüne geçebilir ya da osteoporozu yavaşlatabilirsiniz. Otuz yaşından önce, mümkün olduğunca çok kemik kütlesi yapmak için adımlar atabilirsiniz. Bu yaşamınızın sonraki yıllarında kemik kaybı hızını yavaşlatmaya yardımcı olabilir (kalsiyum alınımı arttırın, sigara içmeyin; fazla alkol almayın ve düzenli olarak kilonuzu koruyacak egzersiz yapın). Çok zayıf olmak kemik kaybına yol açabilir. Osteoporoz riskiniz yüksekse menapozdan sonra doktorunuz hormon tedavisi ya da başka ilaçlar verebilir. Doç. Dr. Mehmet Aydoğan cevapladı.

Kategori

Prostat kanseri tanısı konmuş hastalarda tedavi nasıldır?

Hastalığın evresine bağlı olarak, erkeklerin birden fazla tedavi yöntemi seçenekleri mevcuttur. Hasta için uygun tedavi yöntemine karar vermeden önce potansiyel risk ve yararları da içeren birçok faktörün göz önüne alınması gerekir. Günümüzde kullanılmakta olan tedavi seçeneklerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür: Cerrahi (Radikal prostatektomi), Hormon tedavisi, Kemoterapi, Alternatif veya tamamlayıcı tedaviler tedavileri kullanılır. Op. Dr. Göksel Verim cevapladı.

Kategori

Öğrenci yurdunda ceviz kırma taktiği

Kız öğrenci yurdunda kalan bir grup arkadaş çektikleri bu videoyla sosyal medyada kısa sürede trend oldular. Ceviz kırma taktiğini anlatıp, uygulamalı olarak gösteren kız öğrenciler ilginç bir deneye imza attılar.