Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor – Sözcü TV

Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor

Bel omurunda kanal darlığı hastalığı nedir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor cevaplıyor; Bel omurunda kanal darlığı hastalığı nedir? İnsanlarda kireçlenme denilen bir rahatsızlık vardır. Kemiklerimiz vücutta serbest dolaşan kalsiyumları kendine doğru çeker ve kemik büyümeye başlar, bu büyümeye kireçlenme denilir. Büyüme sonucunda önünden geçen omuriliği ve sinirleri sıkıştırmaya başlar. Omuriliğin geçtiği kanal bu kireçlenme neticesinde daralır, sinirler rahat edemez istedikleri gibi açılıp gevşeyemez kişi yorulduğunda, üzülüp sinirlenme durumunda, soğukta kaldığında iyice darlık oluşur.

Bel kaymasının tedavisi nasıl olur?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor cevaplıyor; Bel kaymasının tedavisi nasıl olur? Belimizi omurga dediğimiz kemikler taşır, bunlar bir dizin oluşturur, düz bir çizgi halindedir. Bazen bir düşme, bir kaza veya doğuştan olan nedenlerle hatta bazen ağır hamilelik bile omurganın birbiri üzerine kaymasına sebep olur. Yani omurgalar tek bir çizgi halinde değil biri önde diğeri arkada olarak bulunur. Bu kayma neticeside kemiklerin arkasında bulunan ve tüm sinirlerinizi taşıyan omurilik sıkışır, sıkışınca bacaklarınızda uyuşma ve ağrı hissedilir. Yorgunlukta, soğukta, üzülme durumlarında sıkışma dahada çok artar. Bacaklar iyice uyuşur hareket edemez hale gelinir.

Sırt ağrısına ne tür tedavi uygulanmalıdır?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor cevaplıyor;  Sırt ağrısına ne tür tedavi uygulanmalıdır. Masa başında oturulması, sürekli bilgisayar kullanımı bu yapılan işlemlerde hep sırtımızı öne doğru eğmemiz ve böylece sırt ağrılarının oluşmasına sebep olmaktadır. Sırta yapılan bir takım ozon enjeksiyonları, masaj tedavileri, manuel terapiler ve Kayroprakti son derece faydalıdır. Eksersizle tedaviyi desteklemeleri mümkündür.

Boyun fıtığının tedavisi nasıl uygulanır?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor cevaplıyor; Boyun fıtığının tedavisi nasıl uygulanır. Hastaya önce emar çekilir, bu emarda boyundaki tüm dokular rahatlıkla gözükür. Eğer fıtık çok büyükse fıtıktan bir parça koptuysa hasta eline aldığı şeyleri sürekli düşürüyorsa, yürürken dengesizlik, gece uyandırıcı ağrı varsa boyun fıtığında ameliyat gerekir. Kayropraktik tedavi, manuel terapi  ve ağrı tedavisiyle çok rahatlıkla tedavi olunabilir. Eğer ilerleyeci sebep varsa hastanın mutlaka ameliyat olması gerekir.