uygulama – Sözcü TV

uygulama

Kategori

Mahmutbey Gişelerinde yıkım başladı

İstanbul’da trafik yoğunluğunun en çok görüldüğü yerlerden olan Mahmutbey Gişelerinde serbest geçişlere izin verilmesi sonrasında yıkım çalışmalarına başlandı.

Kategori

İstanbul’da geniş kapsamlı polis uygulaması

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri, ‘Yeditepe Huzur’ adı altında il genelinde asayiş operasyonu gerçekleştirdi. Polisler, uygulama esnasında, önceden belirlenen noktalarda şüpheli araçları durdurarak arama ve kimlik kontrolü yaptı.

Kategori

Diş implantları nasıl uygulanır?

Öncelikle implant tedavisi için dişsiz boşluk gerekir. Bunun için ya daha önce kaybedilmiş bir dişin boşluğuna yada çekimi planlan an bir diş çekildikten sonra oluşan boşluğa yara iyileştikten sonra yerleştirilir. Hasta kliniğe geldiğinde implantı yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Yeterli süre beklendikten sonra implantın yapılacağı düzeyinde küçük bir boşluk oluşturulup kemik dokusuna ulaşılır. İmplantlar yaklaşık 4 mm çapında ve 1 cm uzunluğunda küçük vida formunda yapılardır. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.

Kategori

Diş kayıplarının tedavisinde ne gibi uygulamalar yapılıyor?

Total protez (Damak protezi) hareketli yapıdaki bu protezler diş eksikliğinizi giderecektir, uygun fiyatlıdır ve kaliteli malzemelerle üretilirlerse estetik olabilirler. En büyük problemleri üst protezin ağızdan düşmesi, alt protezin ise yerinden çıkmasıdır. Uzun süre kullanılırlarsa dişsiz çeneye uyguladıkları basınç ile kemik kaybını hızlandırırlar. 1 hafta gibi kısa bir sürede üretilebilirler. İmplant destekli sabit protez en uygun tercihtir. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.

Kategori

Müzik ve moda Miu Miusic App’da buluşuyor!

Miu Miusic, kişiseleştirilebilen moda ve müzik uygulaması ile markanın renkli dünyasını efsane DJ Frédéric Sanchez’in müzikleri ile buluşturuyor. Uygulamada yer alan özel müziklerle defile görüntülerini bir araya getirip sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşılabiliyor.

Multifokal lensler nasıl uygulanır?

Mültifokal lens uygulaması klasik katarakt ameliyat tekniği ile aynıdır. Yıllardır bilinen bu teknik ile göze lens yerleştirilir. Burada önemli ve hayati olan konu lens ölçümleri ve hesaplanmasıdır.İkinci önemli konu ise bu ölçümler sonrası lensin gerçek açıya ve merkeze yerleşmesi çok önemlidir. Bu konuda deneyimli bir cerrah için zor bir uygulama değildir. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Multifokal lensler kimlere uygulanır?

Mültifokal lensler 45 yaş sonrası yakın görmesi bozulan hemen hemen herkese uygulanabilir. Bu yöntemde hastanın katarakt olup olmaması önemli değildir. Amaç uzak ve yakın gözlükleri ortadan kaldırmaktır. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Meme protezlerinin kişiye göre seçimi nasıl olmalıdır?

Meme büyütmede günümüzde altın standart olarak kabul edilen yöntem silikon meme protezleridir. Meme protezlerin firma bazlı değişik şekil ve boyutları bulunmaktadır. Bunlardan bağımsız olarak protez seçiminde en önemli kriter hastanın mevcut meme dokusunun yapısı ve boyutlarıdır. Hasta  ile yapılan ilk görüşmede hastanın istekleri göz önüne alınarak mevcut meme dokusunun karakter ve boyutlarına uygun bir protez seçilir. Seçilen protez form olarak damla şekilli (anatomik) veya yuvarlak (round) olabilir. Damla şekilli protezler daha doğal ve dekolte bölgesini çok desteklemeyen yapıdadır. Yuvarlak protezler dekolte bölgesini daha ön plana çıkarmaktadır ve daha diri bir görünüm sağlamaktadır. Protezin hangi kesiden konulacağı cerrahın deneyimi ve tecrübesiyle ilgilidir. Yetersiz meme dokusu ve cilt kalitesine göre kas altı veya üstü planda olmak üzere 2 şekilde yerleştirilebilir. Memenin üst kısmının cilt ve meme dokusu kalınlığı 2 cm den az ise kas altı planda bir cerrahi yöntem tercih edilmelidir. Aksi takdirde meme altı veya kas zarı (fasya) altı plan kullanılabilir. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barış Keklik cevapladı.

Plexr (Plasma) enerjisi

Plexr maddenin dördüncü hali olan bir plasma enerjisi ile çalışan bir cihazdır. Plasma enerjisi doğada en yakinen bildiğimiz yıldırım düşmesi ile örnek verilebilir. Aynı zaman da florasan lambalarında kullanılan enerjiye de örnek verilebilir. Plasma enerjisi havada gazı yakmak suretiyle elde ettiğimiz bir enerjidir. Bu enerji ile vücudumuzun istemediğimiz rahatsızlıklarını, problemlerini ortadan kaldırma şansımız mümkündür. Yirmi beş yıllık bir çalışmanın bir sonucu olan plexer vücudumuzda herhangi bir anestezi almanız gerektirmeden sadece lokal anestezi ile bir çok problemi halletmemizi yarayan cihazdır. En çok kullandığımız yerler arasında göz kapağı estetiği gelmektedir. Daha önce sadece ameliyatla düzeltilebilen göz kapağı sorunlarından ameliyatsız blefaroplasti dediğimiz teknik ile plexer cihazı ile kurtulmak mümkündür. Ameliyatsız blefaroplasti ,sadece lokal anestezi kullanmak suretiyle ağrısız, acısız cildimizde bulunan, göz kapağımızda bulunan kırışıklıkları azaltmakta sarkmaları engelleyebilmektedir. Bunun için sadece bir haftalık iyileşme süreci yeterli olmakta kişi iş ve gücünden kalmadan tekrar işine ertesi gün dönebilmektedir. Uzm. Dr. Deniz Koral cevapladı.

Altın frekans yöntemi nedir?

Altın iğneli radyo frekans uygulamasında radyo frekans cihazının altın iğneli başlığı cilde temas ettirildiğinde mikro iğneler otomatik olarak ayarlanan derinlikte cilt içerisine ani bir giriş yapar. Çok sayıdaki altın uçlu mikro iğnelerle cilt üstünde fraksiyonel mikro delikler oluşturur ve sadece iğne ucundan gönderilen cilt üstüne temas etmeyen radyo frekans ile dermiste kollajen ve elastin üretimi tetiklenirken, epidermis ve yüzeyel cilt tabakalarına potansiyel termal hasar verilmez. Amaç verilebilecek en yüksek enerjileri deriye bir zarar vermeden doğrudan cilt altına ulaştırmaktır. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Botox uygulamaları nelerdir?

Yüz çizgilerini ortadan kaldırmak amacıyla kozmetik alanda kullanıldığından beri medyada sık sık adı geçen Botox’un diğer uygulama alanlarının öneminin vurgulanması gerekir. Botulinum Toksini (Botox), halk arasında yılan zehiri olarak bilinmesine rağmen aslında tıp dilinde ‘Clostridium Botulinum’ adıyla anılan bakterinin salgıladığı bir toksindir. Bu bakterinin yol açtığı zehirlenme tablosuna ‘botulizm’ denir. Varlığı 19. yüzyılın sonlarından beri bilinmektedir. Botulizm ilk kez literatüre o tarihlerde geçmiştir. Botulizm hijyenik koşulların düzelmesiyle, evde yapılan konserve geleneğinin giderek azalmasıyla, günümüzde daha az görülen bir zehirlenmesi tablosudur. Botulizme yol açan Botox bilinen en güçlü nörotoksindir. Botox kas içine enjekte edildiğinde o kas veya kas gruplarının sinirlerini geçici olarak devre dışı bırakıp istemsiz hareketleri ve aşırı kasılmayı ortadan kaldırır. Sözü edilen geçici etki 3-4 ay kadar sürer ve bu süre sonunda kasılmalar tekrar başlayabilir. Bu nedenle enjeksiyonları tekrarlamak gereklidir. Bazı uygulama alanlarında etki daha uzun sürebilir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Beyin tümörlerinde radyoterapi ve radyocerrahi uygulamaları

Tümörün tipi, derecesi ve sınıfına göre hastalar cerrahi, radyoterapi ya da kemoterapi ile tedavi edilirler. Bazı hastalara bu tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonu uygulanabilir. Buna ek olarak,  hastalığın herhangi bir evresinde, ağrıyı ve kanserin belirtilerini kontrol altına alacak, tedavininyan etkileri ile yol açtığı duygusal sorunları hafifletecek özel terapi programlarına da katılabilirler. Bu tedavilere, semptom yönetimi, destek bakım ve palyatif bakım gibi adlar verilir. Cerrahi Tedavi: Cerrahi tedavi, beyin tümörü tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemdir. Beyin cerrahları, kranyotomi denilen bir işlemle kafatasını açarlar. Radyoterapi: Radyoterapi yüksek enerjili ışınların kullanılması ile kanser hücrelerinin tahrip edilerek, çoğalmalarının önlenmesi ve ortadan kaldırılması işlemidir. Bu tip terapide kullanılan ışınlar x-ışını, gamma ışınları ya da protonlar olabilir. Tümöre ve yakın çevresindeki dokulara radyasyon verilir. Bazı durumlarda, radyasyon tüm beyine ya da omuriliğe de verilebilir. Kemoterapi: Kemoterapi, kanser hücrelerinin ilaçla öldürülmesidir. Zaman zaman beyin tümörlerinin tedavisinde de kullanılan bu yöntemde, ilaçlar ağız yolu ya da damar yolu ile verilebilir. Her iki yolla da ilaçlar kana karışarak, kan yoluyla tüm bedende dolaşır. İlaçların genellikle kürler halinde verildiği kemoterapide, tedavi periyodlarını iyileşme periyodları izler. Prof. Dr.Ufuk Abacıoğlu cevapladı.

Kategori

PET/CT ne zaman ve hangi durumlarda uygulanır?

Kanserlerin büyük bir kısmı erken tanı konulduğunda yüksek oranda tedavi edilebiliyor. Kanser tanısında PET CT’nin, özellikle tümör hakkında verdiği detaylı bilgiler dolayısıyla görüntülemede çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Neolife Tıp Merkezi “Nükleer tıp, radyoaktif materyallerin vücuda damar yoluyla, ağız yoluyla ya da solutularak verilmesinden sonra, yaydıkları gama ışınlarının özel cihazlar tarafından tespit edilip görüntü haline getirilmesi esasına dayanan bir görüntüleme yöntemidir. Nükleer tıbbın radyolojik yöntemlerden farkı; organlardaki yapısal bozukluklardan çok, daha önce ortaya çıkan fonksiyonel bozuklukları ortaya koymasıdır. Bu sayede nükleer tıp birçok durumda yapısal bozukluklar ortaya çıkmadan önce hastalıkları tanımaya, teşhis koymaya yardımcı oluyor. Onkolojide erken teşhis çok önemli olduğu için nükleer tıbbın hastaların kaderini değiştirecek öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.”Nasıl uygulanıyor? PET-CT uygulanacak hasta o gün aç olarak sağlık kurumuna geliyor. Damardan vücuttaki şekere (glukoz molekülüne) benzer bir radyoaktif madde enjekte ediliyor, 45-60 dakikalık bekleme periyodunun ardından görüntüleme işlemine başlanıyor. İnsan vücudundaki hücreler enerji elde etmek için glukoz kullanıyorlar. Tümör hücreleri daha hızlı büyüyüp çoğaldıkları için glukoz kullanımları normal dokulara göre daha yüksek oluyor. Böylece yapılan tarama işlemi ile glukoz metabolizmasının arttığı alanlar tespit edilebiliyor. Görüntüleme kafa tabanı ile uyluk üst kesimi arasında kalan alanı kapsıyor. Önce saniyeler süren CT görüntüsü, ardından 25-30 dakika kadar süren PET görüntüsü alınıyor. Anatomik ve fonksiyonel bu görüntüler üst üste konularak glukoz metabolizmasının arttığı dokular saptanıyor. Dr. Nesrin Aslan cevapladı.

Kategori

Emniyetten bin polisle asayiş uygulaması

Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde, İl Emniyet Müdürlüğü ve Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı yaklaşık bin polis, 50 noktada asayiş ve huzur uygulaması yaptı.

Diz kireçlenmelerinde ameliyatsız tedavi yöntemleri

Algoloji- Ağrı Prof. Dr. Nurettin Lüleci cevaplıyor, Diz kireçlenmelerinde ameliyatsız tedavi yöntemleri. Bugün diz kireçlenmeleri gerçekten günlük yaşam kalitemizi bozan hastalıkların başında gelmektedir. 50 , 60 yaşını geçtikten sonra herhangi bir şekilde herhangi bir nedenden dolayı  ağrı çekeriz. Genç yaşlarda  daha ziyade dizin içerisindeki kıkırdak problemlerinden kaynaklanan ağrılar yaş ilerledikçe kireçlenme ağrıları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Boyun fıtığında ameliyatsız tedavi yöntemi

Algoloji- Ağrı Prof. Dr. Nurettin Lüleci cevaplıyor, Boyun fıtığında ameliyatsız tedavi yöntemi ‘Lazer ve Ozon mikrodiskektomi’ nüfusumuzun aktif kesiminde yani 20 ile 50 yaşları arasındaki kesimimizde özellikle masa başı çalışanlarda ayakta çok duranlarda gördüğümüz boyun fıtıklarının tedavisinde ameliyatsız, narkozsuz, neştersiz yöntemler ön plana çıkmaktadır.

Bel kaymasının tedavisi nasıl olur?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor cevaplıyor; Bel kaymasının tedavisi nasıl olur? Belimizi omurga dediğimiz kemikler taşır, bunlar bir dizin oluşturur, düz bir çizgi halindedir. Bazen bir düşme, bir kaza veya doğuştan olan nedenlerle hatta bazen ağır hamilelik bile omurganın birbiri üzerine kaymasına sebep olur. Yani omurgalar tek bir çizgi halinde değil biri önde diğeri arkada olarak bulunur. Bu kayma neticeside kemiklerin arkasında bulunan ve tüm sinirlerinizi taşıyan omurilik sıkışır, sıkışınca bacaklarınızda uyuşma ve ağrı hissedilir. Yorgunlukta, soğukta, üzülme durumlarında sıkışma dahada çok artar. Bacaklar iyice uyuşur hareket edemez hale gelinir.

Sırt ağrısına ne tür tedavi uygulanmalıdır?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor cevaplıyor;  Sırt ağrısına ne tür tedavi uygulanmalıdır. Masa başında oturulması, sürekli bilgisayar kullanımı bu yapılan işlemlerde hep sırtımızı öne doğru eğmemiz ve böylece sırt ağrılarının oluşmasına sebep olmaktadır. Sırta yapılan bir takım ozon enjeksiyonları, masaj tedavileri, manuel terapiler ve Kayroprakti son derece faydalıdır. Eksersizle tedaviyi desteklemeleri mümkündür.

Ozon tedavisi nedir? Hangi ağrı türlerinde uygulanır?

Algoloji- Ağrı Prof. Dr. Nurettin Lüleci cevaplıyor, Ozon tedavisi nedir? Hangi ağrı türlerinde uygulanır? Ozon tedavisini ağrı tedavilerinin yanında diğer sistemik rahatsızlıklarlada özellikle nörolojik hastalıklarda, enfeksiyon hastalıkların da örneğin; kapanmayan yaraların tedavisinde noropatik ağrılarda ve diyabete bağlı ayak ağrılarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Boyun fıtığının tedavisi nasıl uygulanır?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor cevaplıyor; Boyun fıtığının tedavisi nasıl uygulanır. Hastaya önce emar çekilir, bu emarda boyundaki tüm dokular rahatlıkla gözükür. Eğer fıtık çok büyükse fıtıktan bir parça koptuysa hasta eline aldığı şeyleri sürekli düşürüyorsa, yürürken dengesizlik, gece uyandırıcı ağrı varsa boyun fıtığında ameliyat gerekir. Kayropraktik tedavi, manuel terapi  ve ağrı tedavisiyle çok rahatlıkla tedavi olunabilir. Eğer ilerleyeci sebep varsa hastanın mutlaka ameliyat olması gerekir.

Kategori

Şanlıurfa’da asayiş uygulaması

Şanlıurfa’da, polis ekipleri son zamanlarda yaşanan olayların ardından güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkardı. Polis, kentin çeşitli noktalarında şüpheli gördüğü araçları durdurarak arayıp, içinde bulunanların kimliklerini kontrol etti.