tedavi – Sayfa 6 – Sözcü TV

tedavi

Kategori

İmplant tedavisi uzun ömürlü müdür?

İmplant güvenli bir tedavi yöntemidir. İmplant uygulamasının güvenilirliği onu uygulayacak diş hekiminin bilgi birikimi ve tecrübeleri ile de ilgilidir. İmplantlar çok uzun ömürlüdürler. Hatta birçok marka ömür boyu kullanım garantisi vermektedir. İmplantların uzun ömürlü oldukları günümüzde kabul edilmiş durumdadır. Piyasada 45 – 50 yılı aşkın bir süredir bulunan implant markalarının yanında yeni çıkmış olan implant markaları da vardır. Dt. Ahmet Ünal implant tedavisi hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Kategori

İmplant tedavisi avantajları nelerdir?

Bazı vakalarda protezin hareketinden dolayı devamlı hissedilen bir ağrı problemi vardır. Bu sebeple de çiğneme işlevleri yerine getirilemez. Bu problem zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile git gide artar. Bu grup hastalarda implant tedavisi ile bu sorunların tamamı ortadan kaldırılır.Kemik erimesi de durdurulmuş olur.

Kategori

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

İmplant tedavisi cerrahi bir operasyonla yapılmaktadır. Eğer yapılacak olan tek bir implant operasyonu ise Bu işlem 10 dakika ile 30 dakika arasında değişmektedir. İmplant tedavisinin süresi yapılacak olan implant sayısına ve hastanın çene kemiğine bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında da değişebilir. Dt. Ahmet Ünal diş implantı hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Kategori

Pedodonti nedir?

Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-16 6ti (Çocuk Dişhekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır. Dt. Ahmet Ünal implant Pedodonti hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Kategori

Kimler porselen kaplama yaptırabilir?

Bu konuda hastanın diş yapısı çok önemli, çünkü bir hastanızda çok fazla ve ciddi bir çapraşıklık varsa o hastada porselen tedavi başarımı çok daha farklı olacaktır. Dt. Ahmet Ünal implant porselen kaplama tedavisi hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Kategori

İmplant ağrılı bir işlem midir?

İmplant yerleştirilirken hiçbir acı duyulmaz. Nasıl bir diş çekilirken local anestezi ile yeri uyuşturuluyor ise implant yapılırken de o bölge uyuşturulur. Dolayısı ile işlem yapılırken hastanın bir acı duyması mümkün değildir. İşlemden sonra eğer bir iki implant yapıldıysa ve küçük bir implant operasyonu olduysa, hasta genelde pek fazla ağrı hissetmez. Ertesi gün çok az bir ağrı olabilir veya olmaya bilir. Dt. Ahmet Ünal implant tedavisi ile ilgili merak edilen konuları anlatıyor.

Kategori

Zirkonyum diş nedir?

Dişlerinde herhangi bir eksiklik olmamasına rağmen daha beyaz ve sağlıklı görünen dişlere sahip olmak için insanlar günümüzde acısız ve ağrısız diş kaplama yöntemlerine başvurmaktadır.
Dt. Beyza Ünal estetik diş ihtiyaçlarında sık başvurulan yöntemlerin başında gelen zirkonyum alt yapılı dişler hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Kategori

Lazer destekli diş tedavileri

Lazer destekli diş hekimliğiyle, artık ağrısız, kanamasız, iğnesiz ve sessiz diş tedavileri mümkün. Dişlerdeki çürük dokuları temizlemede ve dişeti ameliyatlarında kullanılan lazer bu avantajlarla diş hekimi korkusunu yenme konusunda önemli bir tedavi şeklidir. Dt. Beyza Ünal lazer destekli diş tedavilerini anlatıyor.

Kategori

Lazer destekli diş eti tedavileri

Lazer destekli diş hekimliğiyle, artık ağrısız, kanamasız, iğnesiz ve sessiz diş tedavileri mümkün. Dişlerdeki çürük dokuları temizlemede ve dişeti ameliyatlarında kullanılan bir lazer cihazı olan Delight Er:Yag Lazer bu avantajlarla diş hekimi korkusunu yenme konusunda önemli bir tedavi şeklidir.  Dt. Beyza Ünal lazer destekli diş eti tedavilerini anlatıyor.

Kategori

Diş sıkma hastalığı ve tedavisi

Sıkça rastlanan bir şikayet haline gelen “bruksizm”, çene eklem problemlerine yol açan diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığıdır.  Dt.Beyza Ünal diş sıkma hastalığı ve tedavisini anlatıyor.

Kategori

Diş hekimliğinde koruyucu tedavi yöntemleri

Diş hekimliği alanında koruyucu hekimlik kişiye özel uygulama gerektirir. Her bireyin ağız ve diş sağlığındaki sapmalar aynı değildir. Ancak, ileride meydana gelecek problemler ön inceleme ve yapılan testlerle belirlenir. Dt. Beyza Ünal koruyucu tedavi yöntemlerini sizin için anlatıyor.

Kategori

Neden dişlerimiz lekelenir?

Diş rengi, dişin iç yapısının rengi ve diş yüzeyinde var olan dış renkleşmelerin bütününden meydana gelir. İçsel diş rengi, diş minesi ve dentininin ışığı dağıtma ve adsorbsiyon özellikleriyle yakından alakalıdır. Dt. Beyza Ünal diş lekelerinin tedavisini anlatıyor.

Kategori

Çapraşık dişler nasıl tedavi edilir?

Ortodonti çapraşık dişlerin düzeltilmesi, diş, çene ve yüzdeki uyumsuzlukların giderilmesi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Dt. Beyza Ünal ortodontik sorunlar ve çözümleri hakkında bilgi veriyor.

Kategori

Kırık dişlerin tedavisi nasıl yapılır?

Diş kırılmaları durumunda yeniden tedavi edilebilmesi için kırılan diş korunmalıdır. Diş kırılması kazalarından sonra hemen vakit kaybedilmeden kırık dişle beraber diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Bu durumda vakit kaybedilmemelidir. Dt. Beyza Ünal Kırık dişlerin tedavisini anlatıyor.

Kategori

Diş eti çekilmesinin nedenleri nelerdir?

Diş eti dişi çevreleyen kemiğin üzerine oturan ve yorgan görevi gören koruyucu bir dokudur. Dt. Beyza Ünal Diş eti çekilmesi ve tedavisini anlatıyor.

Kategori

44 saat sonra ikinci kez mucize yaşadı!

Ordu’da iddiaya göre altın aramak için içi su dolu mağaraya giren ve 44 saat sonra JAK, AFAD ekibi tarafından sağ olarak kurtarılan Emrullah Ergen hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Büyük sevinç yaşayan aile kameralara konuşmak istemedi. Emrullah Ergen profesyonel dalgıç olduğunu, geçmiş yıllarda da Perşembe ilçesi açıklarında tekneyle denize açıldığını, teknenin alabora olması sonucu 4 gün denizde mahsur kaldığını ve kurtulduğunu söyledi.

Donuk omuz nedir?

Donuk omuz deyince aklınıza soğuk hava koşullarıyla ilgili bir rahatsızlık gelmesin. Donuk omuz, omuz hareketlerinin kısıtlandığı, omuz kapsülü darlaşması olarak tarif edilebilecek bir rahatsızlıktır. Omuz kapsülü, omuz eklemini saran ve bağlardan oluşan bir kılıf olarak tanımlanabilir. Donuk omuz rahatsızlığında bu kapsül şişer ve kalınlaşır. Bunun sonucunda omuz hareketlerinin kısıtlanması dışında geceleri artan omuz ağrıları ortaya çıkar.

Sinir sıkışması nasıl ağrılara yol açar?

Doktora gidildiğinde hastanın ağrı olduğu bölgeleri net olarak söylemesi hastalığın tanısında çok önemlidir. Dirseklerde meydana gelmiş bir problem varsa doktorunuz sizden detaylı bilgi alabilmek için röntgen çekilmesini isteyebilmektedir. EMG testi uygulayarak el bileğindeki kasların ve sinirlerin elektriksel yanıtı tam olarak alınabilmektedir.

Bel fıtığında tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Mahmut Gökdağ, bel fıtığının tanısının nasıl konulduğunu ve hastalığın nasıl tedavi edildiğini anlattı.

Kategori

Şanlıurfa’da otomobil sulama kanalına uçtu

Şanlıurfa’da kontrolden çıkarak DSİ’ye ait sulama kanalına düşen otomobilin sürücüsü Mehmet Aslanlı yaralandı. Kaza, akşam saatlerinde Bayraklı Mahallesi’nde meydana geldi. Mehmet Aslanlı yönetimindeki 63 B 1863 plakalı otomobil, sürücüsünün kontrolünden çıkarak DSİ’ye ait sulama kanalına düştü.

Kategori

Adana’da otomobil sulama kanalına uçtu

Adana’da 28 yaşındaki Aycan Arınç, yola çıkan sokak köpeğine çarpmamak için direksiyonu kırınca sulama kanalına uçtu. suda sürüklenen Arınç ile beraberindeki arkadaşı 23 yaşındaki Alper Aglagu’yu çevredeki vatandaşlar kurtardı.