tedavi – Sayfa 5 – Sözcü TV

tedavi

Kategori

Böbrek damarlarındaki darlık nasıl tedavi edilir?

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Böbrek damarlarındaki darlık nasıl tedavi edilir? Hipertansiyon, kalp böbrek ve beyinde tahribata yol açabilen genellikle sinsi seyreden bir durumdur. Yüksek kan basıncı genellikle esansiyel dediğimiz kan basıncını düzenleyen sinirsel ve hormonal mekanizmalarının bozulmasıyla ortaya çıkmakla birlikte seyrekte olsa böbrek damarlarında daralma olan hastaların bazılarında darlığa bağlı inantçı bir tansiyon yüksekliği olabilmektedir.

Aort kapak darlığında TAVİ yöntemiyle ameliyatsız tedavi

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Aort kapak darlığında TAVİ yöntemiyle ameliyatsız tedavi, akciğerden gelen temiz kanın kalbe doluş sırasında kapalı olup vücudumuza kan pompalanırken açık olan kalp kapağımız aort kapağıdır. Yıllarca sürekli açılıp kapanan bu kapağımız altmışlı yaşlardan sonra bazı kişilerde kireçlenme ve daralma gösterebilir.

Boyun fıtığında ameliyatsız tedavi yöntemi

Algoloji- Ağrı Prof. Dr. Nurettin Lüleci cevaplıyor, Boyun fıtığında ameliyatsız tedavi yöntemi ‘Lazer ve Ozon mikrodiskektomi’ nüfusumuzun aktif kesiminde yani 20 ile 50 yaşları arasındaki kesimimizde özellikle masa başı çalışanlarda ayakta çok duranlarda gördüğümüz boyun fıtıklarının tedavisinde ameliyatsız, narkozsuz, neştersiz yöntemler ön plana çıkmaktadır.

Bel kaymasının tedavisi nasıl olur?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor cevaplıyor; Bel kaymasının tedavisi nasıl olur? Belimizi omurga dediğimiz kemikler taşır, bunlar bir dizin oluşturur, düz bir çizgi halindedir. Bazen bir düşme, bir kaza veya doğuştan olan nedenlerle hatta bazen ağır hamilelik bile omurganın birbiri üzerine kaymasına sebep olur. Yani omurgalar tek bir çizgi halinde değil biri önde diğeri arkada olarak bulunur. Bu kayma neticeside kemiklerin arkasında bulunan ve tüm sinirlerinizi taşıyan omurilik sıkışır, sıkışınca bacaklarınızda uyuşma ve ağrı hissedilir. Yorgunlukta, soğukta, üzülme durumlarında sıkışma dahada çok artar. Bacaklar iyice uyuşur hareket edemez hale gelinir.

Sırt ağrısına ne tür tedavi uygulanmalıdır?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor cevaplıyor;  Sırt ağrısına ne tür tedavi uygulanmalıdır. Masa başında oturulması, sürekli bilgisayar kullanımı bu yapılan işlemlerde hep sırtımızı öne doğru eğmemiz ve böylece sırt ağrılarının oluşmasına sebep olmaktadır. Sırta yapılan bir takım ozon enjeksiyonları, masaj tedavileri, manuel terapiler ve Kayroprakti son derece faydalıdır. Eksersizle tedaviyi desteklemeleri mümkündür.

Bel fıtığında ameliyatsız tedavi yöntemi

Algoloji- Ağrı Prof. Dr. Nurettin Lüleci cevaplıyor, Bel fıtığında ameliyatsız tedavi yöntemi ‘Ozon’ bugün dünyada vücudumuzu etkileyecek ameliyatlardan kaçınma noktasındadır, bu  durumda bel fıtığını ameliyatsız yani minimal invazif yöntemlerle tedaviler uygulamaktayız, ancak bunların hepsi gerek maliyet açısında gerekse uygulama açısından bazı külfetler getirmektedir.

Boyun fıtığının tedavisi nasıl uygulanır?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor cevaplıyor; Boyun fıtığının tedavisi nasıl uygulanır. Hastaya önce emar çekilir, bu emarda boyundaki tüm dokular rahatlıkla gözükür. Eğer fıtık çok büyükse fıtıktan bir parça koptuysa hasta eline aldığı şeyleri sürekli düşürüyorsa, yürürken dengesizlik, gece uyandırıcı ağrı varsa boyun fıtığında ameliyat gerekir. Kayropraktik tedavi, manuel terapi  ve ağrı tedavisiyle çok rahatlıkla tedavi olunabilir. Eğer ilerleyeci sebep varsa hastanın mutlaka ameliyat olması gerekir.

Kategori

Yaralı ayı için seferber oldular

Rize’de, ormanlık bölgeden yuvarlanarak köy yoluna düşen yaralı ayı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerince tedavi altına alındı.

Kategori

Filistinliler şifayı arılarda buluyor

Filistin’in El-Halil kentinde bazı hastalıklar arı zehri ile tedavi ediliyor. Arılarla tedavi yöntemini AA muhabirine anlatan İç Hastalıkları Uzmanı Asım et-Temimi, arıların sokarak salgıladığı zehri onlarca hastalığın tedavisinde kullandığını, bu yöntemin yan etkilerinin bulunmadığını belirtti.Temimi, 20 yıllık tecrübesine 7 aydan bu yana arılarla tedavi yöntemini ekledi.

Kategori

Pervin Par hayatını kaybetti

Sinema oyuncusu Pervin Par (76), tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Par’ın cenazesinin yarın Çeşme’deki Dalyan Hacı Raziye Onur Camisinde ikindi vakti kılınacak namazın ardından Dalyan Mezarlığı’nda toprağa verileceğini belirtti.

Kategori

Ayak bileği artroskopisi

Ayak bileği ekleminin normal şartlarda küçük iç boyutları vardır. Eklemin zarar görmesini engellemek için eklemi germek ve eklemin iç boyutunu genişletmek gerekir. Bu anestezi altında genelinde eklemin çekilmesi ile sağlanır . Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr.Tahir Öğüt, Ayak bileği artroskopisi hakkında bilgi veriyor.

Kategori

Aşil tendonu ağrısı

Aşil tendonunda meydana yırtıklar sonucu ortaya çıkan iltihaplanmalar ağrıya neden olabilir. Bu yırtıkların oluşma sebebi ise o bölgedeki ani ve ağır egzersizler, ani olarak zıplamak veya ani bir şekilde depara kalkmak, yetersiz ısınma, düzensiz hareketler sayılabilir.

Kategori

Ayak bileği kıkırdak problemleri

Vücut boşluklarının ince ve özel ışık kaynakları ile aydınlatılarak incelenmesi işlemine “endoskopik cerrahi”, söz konusu vücut boşluğu bir eklem olduğunda ise “artroskopik cerrahi” denir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr.Tahir Öğüt, ayak bileği kıkırdak problemleri hakkında bilgi veriyor.

Kategori

Ayak estetiği

İdeal bir ayak nasıl olmalı? Estetik bir ayak nasıl görünmeli? Parmakların görünümü nasıl olmalı? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr.Tahir Öğüt, ayak estetiği hakkında bilgi veriyor.

Kategori

Çukur taban nedir?

Ayakların iç kısmında görülen kavsin normalden fazla olmasına çukur ayak denilir. Çukur taban, düz tabanlığın tam tersi durumudur. Çukur ayak genellikle sinirsel yani, nörolojik hastalıklardan sonra meydana çıkar. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr.Tahir Öğüt, çukur taban hakkında bilgi veriyor.

Kategori

Çocuklarda düz tabanlık

Düz Tabanlık sadece doğuştan olmaz. Sonradan romatizmal bir hastalık sonucu, aşırı kilo ve/veya aşırı uygunsuz ayakkabı kullanımı sonucunda da gelişebilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr.Tahir Öğüt, çocuklarda düz tabanlık hakkında bilgi veriyor.

Kategori

Erişkinlerde düz tabanlık

Düz Tabanlık sadece doğuştan olmaz. Sonradan romatizmal bir hastalık sonucu, aşırı kilo ve/veya aşırı uygunsuz ayakkabı kullanımı sonucunda da gelişebilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr.Tahir Öğüt, erişkinlerde düz tabanlık hakkında bilgi veriyor.

Kategori

Halluks Valgus nedir?

Halluks Valgus, ayak başparmağımızdaki şekil bozukluğunu tarifleyen Latince bir tıp terimidir. “Hallux”, ayak başparmağı demektir. “Valgus” ise deformitenin vücudumuzdan uzaklaşan yönde olduğunu anlatmaya yarayan anatomik bir terimdir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr.Tahir Öğüt, Halluks Valgus tedavisi hakkında bilgi veriyor.

Kategori

Topuk dikeni ve topuk ağrısına çözüm önerileri

Topuk Dikeni, sabahleyin yataktan kalktığınızda, ilk birkaç adımınız, ayak topuğunuz içinde, şiddetli ağrıya neden oluyorsa, bu şiddetli ağrı yürüme ile birlikte kendiliğinden geçiyorsa sizde plantar fassitis yada türkçesi ile topuk dikeni mevcut olabilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr.Tahir Öğüt, topuk dikeni hakkında bilgi veriyor.

Kategori

Topuk kırıkları neden olur?

Topuk (kalkaneus) kırıkları en fazla karşılaşılan tarsal kemik kırıkları olduğu gibi, tüm tarsal kırıklarının ortalama % 60’ını oluşturur.  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr.Tahir Öğüt, Yeni ve eski topuk kırıkları hakkında bilgi veriyor.

Kategori

İmplant tedavisi sonrasında geçici protez yapılabilir mi?

İmplant tedavisine başvurmak isteyen hastaların en çok merak ettikleri şeylerin başında “implant tedavisi sonrasında geçici protez yapılabilir mi?” sorusu gelir. Dt. Ahmet Ünal bu soruyu sizler için yanıtlıyor.