tedavi – Sayfa 3 – Sözcü TV

tedavi

Migren ağrılarına ameliyatla tedavi

Tüm dünyada en sık karşılaşılan rahatsızlıkların başında gelen migren, Türkiye’de kadınların yüzde 21.8’ini, erkeklerin yüzde 10.9’unu etkilemektedir. Genellikle 15- 35 yaş arası başlayan migren, şiddetli ve çoğu zaman tek taraflı sarsıcı bir ağrı ile ortaya çıkar. Migren tanısının konulması için ağrının 4 saatten uzun sürmesi beklenir, hatta bazı durumlarda bu ağrı 72 saatin de üzerine çıkabilir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Kategori

Hemoroid tanısı nasıl konur? Tedavisi nasıldır? 

Anal bölgede submukozadaki venlerin yani toplardamarların genişlemesine hemoroid denir. Hemoroidden korunmak için bol bol su içilmeli, egzersiz yapılmalı, kabızlıktan korunmalı, diyette kepekli, sebzeli  ve lifli gıdalara ağırlık verilmelidir. Genel Cerrahi Doç. Dr. Osman Yıldırım cevapladı.

Erkeklerde meme büyümesi “jinekomasti” nasıl tedavi edilir?

Erkeklerdeki meme büyümesinin yani jinekomasti tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır. Ameliyathane koşullarında eğer sadece yağ dokusu kaynaklı bir fazlalık varsa liposuction işlemi ile müdahalenin büyüklüğüne göre zaman yarım saat yada bir saat arasında değişir. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Deniz Küçükkaya cevapladı.

Kategori

Uçurumdan atladı her yerini kırdı

24 yaşındaki Shane Brown isimli adam bir uçurum kenarından atlayış denemesi gerçekleştirirken filme alınmak istedi. Fakat işler planladığı gibi gitmeyince 14 kaburgasını ve  köprücük kemiklerini kırıp suratını taşlara çarptı. Arkadaşları tarafından kurtarılan Shane şu an yoğun bakımda tedavi görüyor.

Hayvan korkusunda tedavi yöntemi

Hayvan korkusu en yaygın, en meşhur korkulardandır! Özellikle kedi, köpek, fare, böcek, sürüngen gibi bir takım hayvanlardan korkuyla karakterizedir. Kişi bu hayvanlarla karşılaştığında aşırı korku reaksiyonu oluşmaktadı. Panikleme durumu söz konusu olduğunda, hızla oradan uzaklaşma isteği doğmaktadır. Psikiyatrist- Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban cevapladı.

Uçak korkusunda tedavi yöntemi

Uçak korkusu kişinin uçağa bindiği yada hayal ettiği durumlarda yaşadığı korku ile alakali bir durum olmaktadır. Korku reaksiyonu mide bulantısı, nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve bulanık görme belirtilerinide beraberinde yaşamaktadır. Psikiyatrist- Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban cevapladı.

Sosyal fobi tedavisi kolay mı?

Sosyal fobi hem ruhsal hem fiziksel bir takım belirtilere sahip olduğu için, diğer psikiyatrik prensiplere göre tedavi edilir. Eğer kişide söz konusu ise titreme, terleme, dikkat dağılması vs. gibi bir takım durumlar yaşandığında, hayatını ileri boyutta çok şiddetli etkiliyorsa mutlaka ilaç tedavisi düşünülmelidir. Psikiyatrist- Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban cevapladı.

Takıntı hastalığında etkin olan tedavi yöntemi

Takıntı hastalığının tedavisi klasik pisikiyatrik prensiplere göre yapılmaktadır. Takıntı hastalığının en önemli sebebi serotonin maddesinin düşmesidir. Serotonin maddesinin düştüğünü varsayarak anti opsiyonel ilaçlar kullanmaktayız. Psikiyatrist- Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban cevapladı.

Şizofreni tedavi edilebilen bir hastalık mı?

Şizofreni hastalığı çok ciddi bir rahatsızlıktır. Tedavisi mümkün bir hastalıktır. Son yıllarda keşfedilen ilaç yöntemleri ve bir takım psikososyal rehabilitasyon metodları ile şizofren hastaları tedavi edip topluma kazandırabiliriz. Psikiyatrist- Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban cevapladı.

Panik bozukluğu tedavi edilebilir mi?

Panik bozukluğun tedavisinde, sebep ve sonuca yönelik müdahaleler söz konusudur. Nedir sebepler? kişinin çocukluğunda yaşamış olduğu travmalar ve olumsuz düşünceler olmaktadır. Bu düşünceler ve travmalar ile ilgilenmek çok önemlidir. Psikiyatrist- Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban cevapladı.

Madde ve alkol bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Madde ve alkol bağımlılığı, kişinin zihinsel, ruhsal, sosyal ve fiziksel isteklerinin karşılanmasıyla olmaktadır. Tedavisi bütüncül bir tedavidir sadece ruhsal bir tedavi olmamaktadır. İlaç ile madde bağımlılığı tedavi edilemez. Psikiyatrist- Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban cevapladı.

Kumar bağımlılığı artık tedavi edilebiliyor mu?

Kumar aileleri birbirinden ayıran, ocakları söndüren tehlikeli bir illet olarak bilinir. Çoğu zaman kişinin itibarını kaybetmesine, toplumsal destek sistemlerinin zayıflamasına ve ailesi ile ayrılmasına sebep olmaktadır. Maddi bir iflas yanına, toplumsal bir iflasıda beraberinde getirmektedir. Psikiyatrist- Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban cevapladı.

Depresyonda yeni ve etkin tedaviler

Depresyonda kimyasal bozukluklar psikoterapi ile düzeltile bilinir. Depresyonda olan kişiler sıklıkla çaresizlik, güçsüzlük, değersizlik, işe yaramamazlık, kendine güvenmemek gibi negatif düşünceler ön planda bulunmaktadır. Psikiyatrist- Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban cevapladı.

Kategori
Prof. Murat Günel kanserin şifresini çözdü

Prof. Murat Günel kanserin şifresini çözdü

ABD’nin saygın okullarından Yale’de görev yapan Günel, beyin kanseri tedavisinde çığır açacak bir buluşa imza attı.Türk profesör, iyi huylu tümörlerin kansere dönüşmesine yol açan mekanizmayı keşfetti.

Fibrocell (Kök Hücre) yöntemi nedir?

FIBROCELL, hastanın kendi fibroblast hücrelerinin çoğaltılarak tedavi amaçlı kullanılması tekniğidir. FIBROCELL tekniğinde, öncelikle hastanın kulak arkasından 3 mm. çapında bir doku örneği punch biyopsi ile alınır. Alınan biyopsi, gelişmiş ileri teknoloji laboratuar şartlarında otolog hücre kültürleri vasıtasıyla özel bir işleme tabi tutulur ve fibroblast hücreleri üretilir. 4 hafta sonunda, fibroblast hücreleri uygulamaya hazır hale gelir. Uygulama 3 seans halinde yapılır ve her seansta hastanın cildine 20 – 40 milyon arası fibroblast hücresi enjekte edilir. Toplamda hastanın cildine ortalama 100 milyon fibroblast hücresi verilmiş olur. Cilde enjekte edilen genç ve taze fibroblast hücreleri, bırakıldıkları bölgede faaliyete geçerek kollajen ve elastin üretimi yaparlar; ciltte kuvvetli bir antiaging aktivite göstererek cildi sıkılaştırırlar. Genel anlamda bir cilt gençleştirme ve canlandırma etkisi sağlanmış olur. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Picosil (picosure) nedir?

PicoSil, lazer enerjisini saniyenin trilyonda biri kadar ultra kısa atımlarla cilde iletir. Sadece ultra kısa atım süresi fotomekanik etki yaratır. Nanosaniye lazerler fototermal etki ile pigment ve etrafını çevreleyen dokuya ısı ileterek uygulama yaparlar. PicoSil ile çevre dokuya zarar vermeden pigmenti vücuttan kolayca elimine edilecek şekilde parçalar. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Botox uygulamaları nelerdir?

Yüz çizgilerini ortadan kaldırmak amacıyla kozmetik alanda kullanıldığından beri medyada sık sık adı geçen Botox’un diğer uygulama alanlarının öneminin vurgulanması gerekir. Botulinum Toksini (Botox), halk arasında yılan zehiri olarak bilinmesine rağmen aslında tıp dilinde ‘Clostridium Botulinum’ adıyla anılan bakterinin salgıladığı bir toksindir. Bu bakterinin yol açtığı zehirlenme tablosuna ‘botulizm’ denir. Varlığı 19. yüzyılın sonlarından beri bilinmektedir. Botulizm ilk kez literatüre o tarihlerde geçmiştir. Botulizm hijyenik koşulların düzelmesiyle, evde yapılan konserve geleneğinin giderek azalmasıyla, günümüzde daha az görülen bir zehirlenmesi tablosudur. Botulizme yol açan Botox bilinen en güçlü nörotoksindir. Botox kas içine enjekte edildiğinde o kas veya kas gruplarının sinirlerini geçici olarak devre dışı bırakıp istemsiz hareketleri ve aşırı kasılmayı ortadan kaldırır. Sözü edilen geçici etki 3-4 ay kadar sürer ve bu süre sonunda kasılmalar tekrar başlayabilir. Bu nedenle enjeksiyonları tekrarlamak gereklidir. Bazı uygulama alanlarında etki daha uzun sürebilir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Burun bölgesi sorunları nelerdir?

Burun bölgesinde başlangıçta karşımıza çıkan problemlerin en başında, burnun yaşla beraber aşağı düşmesidir. Bu soruna küçük dolgularla müdahale edilebilir. Kemerli, siyah noktalı burunlara da dolgu, PRP işlemleriyle tedavi edilir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Dekolte bölgesi ve el sorunları nelerdir?

Dekolte ve eller genellkle güzelliğin ve gençliğin bir parçası olarak tedavi edilmezse hastanın yaşını daha farklı, yaşlı gösterebilir. Bu bölgelerin sorunlarının başlıcaları, kırışıklıkların artması, bölgenin hacmini kaybetmesi, güneş lekeleri gelebilir. tedaviler, lazerlerle ve kimsayal peelinglerde iyi sonuçlar alabiliriz. Eller içinse dolgu tedavisi iyi olabilir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

PRP uygulaması nedir?

P.R.P. Tedavisi (Platelet Rich Plazma) akyuvarların ve trombositlerin ayrıştırılıp mikron filtreden geçirilerek elde edilmiş kısmının kullanılmasını sağlayan tıbbi bir işlem. Bu işlemde kullanılan saf kısım kişinin kendi kanından elde edilir. Dolayısıyla tamamen doğal bir yöntem olan P.R.P, doğal normal doku iyileşme sürecini hızlandırır. Genel amaç; cildinizi iyileştirmek, kırışıklık ve boşlukları kalıcı biçimde yeniden yapılandırmaktır. Kişinin kendinden alınmış bir miktar kadar kan, bir takım işlemden geçirildikten sonra ayrıştırılmış beyaz hücre ve trombositlerin yoğun kısmı cilde küçük iğne enjeksiyonuyla uygulanır. Beyaz hücreler dediğimiz akyuvarlar ve trombositler vücudumuzda yapılandırıcı ve onarıcı görevleri olan, yaralı dokunun iyileşme sürecini başlatan hücrelerdir. Dolayısıyla kendi dokunuzun yapılandırıcı hücrelerini cildimize enjeksiyon yöntemiyle verdikten sonra o bölgede yeni doku uyarımı başlar. Doku dengesi ve yenilenmesi hızlanır. Anti-aging uygulamalarında photo yaşlanma, akne yaraları, hiperpigmentasyon, yara-yanık izleri, kolajen ve elastin kaybına bağlı yüz kontürünün bozulması ve kırışıklıklar bu yöntemle tedavi edilir. Güvenli ve hızlı uygulanabilen bir yöntem olduğundan diğer uygulamalarla birlikte ya da tek başına tercih edilebilir. Doku yenilenmesi 3 gün içerisinde başlayıp 3 hafta içerisinde maksimum düzeye ulaşır. Her bir seansın etkisi en az 3 ay sürer. Arka arkaya yapılan ihtiyaca göre belirlenmiş toplam seans sayısı ve takiben yine cilt ihtiyacına göre belirlenmiş ara seanslar hekim tarafından düzenlenir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Kategori

Radyoterapi hastaları hangi aşamalardan geçer? 

Radyoterapinin iki yöntemi vardır: Harici veya dahili. Bazı hastalara her iki tedavi birden peş peşe uygulanır.
Kansere karşı radyoterapi tedavisi gören çoğu hastaya harici radyoterapi uygulanır. Bu tedavi türü genelde hastane ve tıp merkezlerinde günübirlik ve ayaktan uygulanır. Harici radyoterapide kullanılan cihaz, yüksek-enerji ışınlarını, kanserli bölgeye ve bu bölgenin etrafını çevreleyen sağlıklı dokuya doğru uygular. Harici radyoterapide en yaygın olarak kullanılan cihaza “lineer akseleratör” adı verilir. NeoLife’da kullanılmakta olan Varian TrueBeam STX cihazı dünya çapında bu konuda kullanılan en hızlı, en etkin, sağlıklı dokuya en az zarar veren cihazlardan biri olarak kabul edilmektedir. Dahili radyoterapide, radyasyon kaynağı doğrudan tümörün veya hedef dokunun bulunduğu bölgeye yerleştirilir. Bu radyasyon tedavisi yöntemine “Brakiterapi” adı verilir. Brakiterapi; jinekolojik, akciğer, mide, yemek borusu, meme ve prostat gibi farklı organlara ait birçok farklı kanser türünün tedavisinde kullanılabilir. Merkezimizde sonradan yüklemeli ‘‘Yüksek Doz Hızlı Brakiterapi’’ tekniği ile jinekolojik tümörlerde de tedavi uygulanmaktadır. Tedavi planlamasında BT ve MR yardımıyla 3 boyutlu planlama yapılmakta, bu sayede hedefi daha doğru belirlerken normal dokular daha iyi korunabilmektedir. Dr. Alptekin Arifoğlu cevapladı.