tedavi – Sayfa 2 – Sözcü TV

tedavi

Kategori

Omurgaya sıçrayan kanserlerin tedavisi

Omurga sırtımızda, boynumuzda, belimizde yer alan, bizi taşıyan ve dik durmamızı sağlayan çok önemli bir anatomik yapıdır. Bir başka önemli özelliği ise iç organlarda bulunan kanserlerin sıçradığı hedef organ olmasıdır. Özellikle erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda meme kanseri olmak üzere birçok kanser türünün hedef organıdır. Bunun sebebi omurgamızın kan yapan kemikler arasında yer alıyor olması ve dolaşımı güçlü bir organ olmasıdır. Bu nedenle bu tip kanserleri olan hastaların belli aralıklarla omurgalarını kontrol ettirmeleri ve eğer omurga kaynaklı ağrıları varsa bu durumu doktorlarıyla paylaşmaları gerekmektedir. Bu tarz durumlarda tek bir sıçrama söz konusu ise bizim için daha avantajlıdır fakat farklı organlara aynı anda sıçraması söz konu ise bu biraz daha sıkıntılı bir durum yaratabilir. Bu biraz da kanserin kemoterapi ve ışın tedavisine hassasiyeti ile ilgili bir durumdur. Ancak hastada önüne geçilemeyen ağrılar, felç durumu ya da patolojik kırık görülmesi durumunda ameliyat seçeneği ortaya çıkmaktadır. Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü cevapladı.

Kategori

Skolyozda modern tedavi yöntemleri

Skolyoz olarak adlandırdığımız omurga eğriliklerinin tedavisi mümkündür. Skolyoz için kullanılan tedavi yöntemlerini çocuğun gözlenmesinden başlayarak; egzersiz, korse ve cerrahi yöntem olarak sıralayabiliriz. Modern cerrahi yöntemler günümüzde oldukça gelişme göstermiştir. Bunların başında manyetik olarak kontrol edilebilir çubukları gösterebiliriz. Bu cihaz özellikle erken yaşta başlangıç olarak tanımladığımız 5 yaşından küçük çocuklarda skolyoz varsa, tekrarlayan cerrahilerle çocuğun boyunun uzaması ve skolyozun düzeltilmesi sağlanabilmektedir. Bu durum için eski yöntemlerde çocuğun 6 ayda bir ameliyat olması gerekirken şimdi uzaktan kumandalı manyetik kumandalar yerleştirilerek 2 ayda bir poliklinik koşullarda çocukların boyu uzatılabilmekte ve skolyozu düzeltilebilmektedir. Bir diğer yöntem ise 3D yazıcılarla oluşturulan vida yerleştirme rehberidir. Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü cevapladı.

Kategori

Alerji tedavi edilir mi?

Alerji, vücudun kendi immun sisteminin aşırı çalışması ile oluşan bir hastalıktır. Neye bağlı olduğu tespit edilebilen alerji için, en temel tedavi yöntemi etkenden uzak durmaktır. Hastaların alerji tipi deri prick testi denilen alerji testleri ile tespit edilip, kan tahlilleri ile  düzeyleri belirlenir.  Alerji ömür boyu uykuda tutulabilir. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal cevapladı.

Kategori

Obezite cerrahisinde nasıl ameliyatlar mevcuttur?

Obezite için yapılan ameliyatların uzun bir geçmişi vardır. Bu konuda gelişmeler son yıllarda artmıştır. Bunun nedeni obezitenin oranının, cerrahi tekniklerin ve bilimsel çalışmaların artmasıyla yaşanmıştır. Kısıtlayıcı ve emilimi bozan ameliyat teknikleri vardır. Burada da kararı tecrübeli hekimlerin hangi hastada hangi ameliyatın uygun olacağını değerlendirerek karar vermesiyle olur. Laparoskopik tüp mide ameliyatı, ameliyatlar içerisinde uygulaması diğer ameliyatlara göre daha kolay bir tekniktir. Kısıtlayıcı bir ameliyat olan laparoskopikte büyümüş midenin yaklaşık %80’lik kısmı çıkartılmalıdır. Çıkartma işlemi gerçekleştiğinde ortalama 120-150 ml bir hacim kalırken hastalarda, bir yılda fazla kilolarının yaklaşık %70’i verilir. Sonrasında yeterli zayıflama ve metabolik fayda sağlanamazsa Duodenal switch ameliyatına dönüşümü kolaydır. Gelişmiş ameliyat yöntemleri ve teknolojik destekler sayesinde ameliyat sonrası sızıntı ihtimali tüm dünyada %1.5 değerine inmiştir. Genel Cerrahi Op. Dr. Burak Uğraş cevapladı.

Kategori

Topuk dikeni ve tedavisi

Epin kalkanei veya kalkaneal spur adı verilen topuk dikeni, yürürken artan rahatsızlıklarla boy gösterir. Tedavisinde lazerli sistemle eswt ve enjeksiyon yapılabilmektedir. Hastalar bu tedaviyle kısa sürede sağlıklarına kavuşurken, işlerine erken dönerek zaman kazanmaktadırlar. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Karpal tünel sendromu tedavisi

Karpal tünel; median sinirin el bileğinden geçerken sıkışması sonucu oluşturduğu bir hastalıktır. Hastalara başlangıçta ilaç tedavisi, gece ateli ve enjeksiyon tedavisi faydalı olurken ileri seviyelerde kapalı ve açık cerrahi girişimlerle hastalarımız sağlığına kavuşmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Kök hücre tedavisi ve ortopedi

Son yıllarda modern tıpta kök hücre tedavisi sıklıkla kullanılmaktadır. Kıkırdak kendini yenilemeyen doku grubu olduğundan tüm eklemlerimizin yüzeyini kaplayan kıkırdak yıprandığında(kireçlenme)artık protez ameliyatı yerine kök hücre ile hastaya kıkırdak nakli yapabilmektedir. Prp ise hastanın kanından alınarak 10 dakikalık kısa bir işlem sonrası tekrar hastanın şikayetçi olduğu bölgeye uygulanmaktadır. Prp işlemi sonucunda yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

El problemleri nelerdir, tedavisinde neler yapılmalı?

El, vücudumuzda yer alan en fonksiyonel organdır. Elde tetik parmak, el becerisiyle çalışan kişilerde ciddi iş kayıplarına yol açmaktadır. Tedavisi gayet basit olarak çözülebilen bu sorunda hastalarımız işlerine kolayca dönebilmektedir. Hastalarda yüzük parmağında fleksyon kontraktürü olmakta ve tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Ya sizde skolyoz varsa, tedavisi var mı?

Eğer yürümede, ayakta durmada, egzersiz esnasında ve nefes alıp vermede güçlük çekiyorsanız sizde skolyoz olabilir. Skolyoz tedavisi, skolyozun tipine ve derecesine göre değişmektedir. Eğer 10 derece ve altı açıda skolyoz mevcutsa korse ve medikal tedaviyle rehabilitasyon uygulanabilirken, skolyoz 40 derece ve üzerinde ise cerrahi olarak düzeltme gerekmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Meme kanserinde tedavi seçenekleri nelerdir?

Meme kanserinde tedavi hastalığın evresine göre değişiklik göstermektedir. Hastalığa erken evrede yakalanan hastalara Onkoplastik Cerrahi uygulanır. Bu süreçte; sadece memenin kanserli kısmı çıkarıldıktan sonra estetik cerrahi tekniklerle meme dokusu dikleştirilerek meme daha iyi görünüme kavuşturulur. Onkoplastik cerrahi için uygun olmayan hastalarda ise meme dokusu ve koltuk altı lenf bezleri alınmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi ameliyat sonrası patolojik incelemeye göre planlanmaktadır. Genel Cerrahi Doç. Dr. Bahadır Ege cevapladı.

Kategori

Obezite’de cerrahi tedavi ilk tercih midir?

Obezite’nin tedavisinde öncelikle diyet ve egzersizlerle hastanın kilo vermesi sağlanmalı, cerrahi seçenek her zaman en son tercih olmalıdır. Eğer hasta tüm bunlara rağmen zayıflayamıyor veya kaybettiği kiloları geri alıyorsa, o zaman cerrahi tedavi bir seçenek haline gelir. Genel Cerrahi Doç. Dr. Bahadır Ege cevapladı.

Kategori

Obezite tedavisinde Robotik Cerrahi kullanımı

Robotik ileri görüş sistemi, ameliyat sonrası hastaya sorun yaratacak durumların tespitinde avantaj sağlamaktadır. Belki de bir cerrahın dünyada en çok istediği özellik olan fazladan bir el robot sayesinde gerçek olmuştur. Robotik cerrahide cerrah toplam 3 ele sahiptir ve bu da ameliyatları daha kolay ve güvenilir bir şekilde yapılabilir hale getirmiştir. Tüm bu özelliklerin bütünü obezite cerrahisinin başarısını arttırmaktadır. Genel Cerrahi Doç. Dr. Bahadır Ege cevapladı.

Kategori

Obezite tedavisinde hangi cerrahi yöntemler uygulanır?

Obezite cerrahisi yıllar içinde değişim ve gelişime uğramıştır. Gastrik banding (mide kelepçe yötemi) gibi başlangıçta çok sık tercih edilen yöntemler güncelliğini yitirmiş, onun yerine sleeve gastrektomi (tüp mide) ve  gastrik by-pass gibi tedaviler uygulanır olmuştur. Robotik cerrahinin tüm avantajları da bu ameliyatlarda kullanılabilmektedir. Genel Cerrahi Doç. Dr. Bahadır Ege cevapladı.

Hızlı konuşma bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Hızlı konuşma bozukluğu yetişkinlerde ve çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Kişinin konuşma hızı ve oranı normalden fazladır. Konuşma, ses ve hece yutma, normal olmayan duraksamalar ve tekrarlarla kesintiye uğrar. Konuşma esnasında ses yer yer incelebilir ya da kalınlaşabilir. Konuşma monotonlaşabilir, vurgu ve tonlamalar kaybolur. Türkçe vurgu ve tonlamalarla karakterize bir dil olduğu için bu durumda anlaşılırlık oranı daha da düşer. Konuşma organize değildir; kişi ne söyleyeceğinden ve nasıl söyleyeceğinden tam emin değilmiş gibi görünür. Uzm. Dil ve Konuşma Terapisti Sümeyra Öztürk cevapladı.

Kategori

Diş kayıplarının tedavisinde ne gibi uygulamalar yapılıyor?

Total protez (Damak protezi) hareketli yapıdaki bu protezler diş eksikliğinizi giderecektir, uygun fiyatlıdır ve kaliteli malzemelerle üretilirlerse estetik olabilirler. En büyük problemleri üst protezin ağızdan düşmesi, alt protezin ise yerinden çıkmasıdır. Uzun süre kullanılırlarsa dişsiz çeneye uyguladıkları basınç ile kemik kaybını hızlandırırlar. 1 hafta gibi kısa bir sürede üretilebilirler. İmplant destekli sabit protez en uygun tercihtir. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.

Kategori
Başkan Hazinedar: Kenan Işık’ı kaybettik

Başkan Hazinedar: Kenan Işık’ı kaybettik

Beşiktaş Belediye Başkanı Avukat Murat Hazinedar, beyin kanaması sebebiyle tedavi gören ünlü oyuncu ve sunucu Kenan Işık’ın vefat ettiğini duyurdu.

Multifokal lensler hangi görme sorunlarının tedavisinde kullanılır?

Mültifokal lens uygulaması ile uzak ve yakın tüm numaralar yok edilebilir. Hastanın miyop, hipermetrop veya astigmat olması önemli değildir. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Smile lazer sonrası tekrar tedavi mümkün mü?

Smile lazer sonrası tekrar tedavi mümkündür. Smile lazer sonrası tekrar smile lazer,lasik ,transPRK ,LASEK ve PRK uygulanabilir. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Hipnoz hangi psikolojik hastalıklarda kullanılır?

Kaygı bozuklukları, travmatik yaşantılar, fobiler, olumsuz depresif düşünceler, sınav heyecanı, sosyal fobi, sigara bırakma, şişmanlık tedavisinde özellikle kullanılır. Psikiyatri Prof. Dr. M. Kerem Doksat cevapladı.

Kadınlarda depresyon nasıl oluşur?

Dünya Sağlık örgütünün çalışmalarına göre depresyon kalp hastalıkları ve onkolojik hastalıklardan sonra en önde gelen hastalıklar arasındadır ve dolaylı yoldan bağışıklık sistemini de etkilediği için bir çok fiziksel hastalığı zemin hazırlamakta ve hayat kalitesini olumsuz şekilde etkilemektedir. Kadınlar, erkeklere göre depresyona daha fazla yatkındır. Psikiyatri Prof. Dr. M. Kerem Doksat cevapladı.

Kategori

Mustafa Koç kalp krizi geçirdi

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç kalp krizi geçirdi. Koç Holding’den yapılan açıklamada, Mustafa Koç’un tedavisinin devam ettiği belirtildi.