tarık akan – Sözcü TV

tarık akan

Yeşilçam’ın yabancı dille imtihanı

Birçok Türk filminde yabancı dilin kullanıldığı unutulmaz sahneler oldu. Onların arasından en akılda kalanları ‘5’i 1 Yerde’ olarak sizler için derledik.

Kategori

Kahraman Kıral, Tarık Akan’ı anlattı

1973 yılında 9 yaşındayken Tarık Akan’la ‘Canım Kardeşim’ filminde oynayan Kahraman Kıral, ‘O filmin ismi gibi bana ‘can kardeşi’ gibi davrandı’ dedi.

Kategori

Kanserin tedavisi mümkün mü?

Sevilen oyuncu Tarık Akan’ın ölümü ile birlikte tekrar gündeme gelen akciğer kanseri ve tedavisi ile ilgili Onkolog Dr. Yavuz Dizdar, önemli bilgiler verdi. Kanserliyi ilaçlar mı öldürüyor? İlaç şirketleri kanserin tedavisi için uğraşıyorlar mı? Kansere karşı alınabilecek önlemler neler? Dizdar tüm bu soruları canlı yayında cevapladı.

Kategori

Kanserliyi ilaçlar mı öldürüyor?

Bir yıldan fazla bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören ünlü oyuncu Tarık Akan, hastalığına yenilerek aramızdan ayrıldı. Tarık Akan’ın hayranlarını yasa boğan ölümüyle beraber tekrar gündeme gelen akciğer kanseri ile ilgili olarak tedavisinin bulunup bulunmadığı hala kafa karıştıran bir konu. İlaç şirketlerini bilim adamlarının çalışmalarını engelliyor mu, Küba’da kanserin aşısı bulundu mu, kansere karşı hangi önlemler alınmalı? Bu soruları Dr. Yavuz Dizdar canlı yayında cevapladı.

Kategori

Yılmaz Erdoğan: Tamamen tesadüf

Tarık Akan’ın 70’li yıllarda yaptığı ve düne kadar gizli kalan bu hatırası akıllara sanatçının 2004 yılında vizyona giren Vizontele Tuuba filmindeki rolünü getirdi. Vizontele Tuuba filminde benzer bir olayı anlatan Yılmaz Erdoğan’a Tarık Akan’ın yıllar önce yaptığı bu kampanyadan haberinin olup olmadığını sorduk. Aldığımız cevap ise herkesin tahmin ettiği gibi ‘hayır’ oldu. Çünkü Tarık Akan yaşadığı son ana kadar hiçbir zaman yaptığı iyilikleri paylaşmamıştı.

İşte Yılmaz Erdoğan’ın ağzından o hikaye; Tarık abinin filmdeki yaşadığı olayla gerçek hayattaki yaşadığı olay tamamen tesadüf. Onunla çalışmak insanın kendi çocukluğuna, hayatına yolculuk gibiydi. E zaten çalıştığımız film de özyaşamsal bir geri dönüştü. Bu nedenle Vizontele Tuuba ve Tarık Akan ilişkisi iç içe geçmiş bir ülke ve sinema tarihi gibiydi. Ve en önemlisi Yeşilçam ile günün sineması arasında bir köprü kurmuş oldu bu çalışma. Her yönüyle unutulmaz bir iş oldu bizim için. Tarık abi ile çalışmanın tek zorluğu , aradaki boy farkı nedeniyle diğer oyuncularla – mesela benimle- aynı kadraja sığdırmaktı… Büyük aktörler, sanatçılar ölmez. Çünkü büyük filmler, sanat eserleri hep hayatın içinde kalırlar.

Kategori

Tarık Akan’nın sevenleri kabrinde buluştu

Dün, sevenlerinin gözyaşlarıyla toprağa verilen Tarık Akan’ın kabri bugün de ziyaretçi akınına uğradı. Sabah erken saatlerden itibaren Bakırköy’deki Zuhurat Baba Mezarlığı’na gelen vatandaşlar dualar okudu. Ailenin isteği üzerine gazeteciler Tarık Akan’ın kabri başında çekim yapmadı.

Kategori

Tarık Akan işte böyle bir adamdı

Dün cenaze namazının ardından omuzlarda taşınan Tarık Akan, Bakırköy Zuhuratbaba’da getirildi. Akan’ı sevenleri yalnız bırakmadı. Canlı yayında NTV mikrofonuna konuşan öğretmen Aynur hanım Tarık Akan’la yaşadığı anıyı anlattı. Aynur, “Ben 70’li yılların başında bir köye öğretmen olarak gittim. İhtiyaçları çoktu çocukların ve Tarık Akan’a mektup yazdım ‘Okulumuza yardım edermisiniz?’ diye bize çuvallarla kırtasiye malzemeleri gönderdi. Aynı zamanda bana resmini imzalayıp yolladı yıllarca bunu sakladım. İyi bir insan olduğu burdan belli” dedi.

Kategori

Uğur Dündar cami avlusunda isyan etti

Tarık Akan’ın cenaze törenine katılan Uğur Dündar, SÖZCÜ muhabiri Turgut Erat’a konuştu. Dündar; ”Türkiye çok değerli bir evladını kaybetti. Büyük bir Yurtsever, Cumhuriyet sevdalısı, Atatürk sevdalısı, devrimci, hep Türkiye’nin güzel yarınları için uğraş vermiş ve belki de bu nedenle genç yaşında kahredici bir hastalığa yakalanmış…” şeklinde konuştu.

Haber: Turgut ERAT

Kamera: Çağatay GÜRÜCÜ

Kategori

Tarık Akan’a son veda

Tarık Akan’ın cenazesi, Teşvikiye Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mezarlığı’na defnedilmek üzere yola çıktı.

Kategori

Tarık Akan’ı onbinler uğurluyor

Tarık Akan için Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ndeki törene katılanlar cenaze töreninin yapılacağı Teşvikiye Camii’ne doğru harakete geçti. Tiyatro sahnesine sığmayan, bu yüzden dışarda bekleyenlerle birlikte kalabalık onbinleri buldu.

Kategori

Kızı, Tarık Akan’ı anlattı

Törende Tarık Akan’ın kızı Özlem Üregül duygusal bir konuşma yaptı. Üregül, “Biz babamı kaybetmedik, kazandık. Türkiye Tarık Akan’ı kazandı. Düşüncesiyle, yaptıkları ile bize yol gösteren babam bayrağı bize devretti. Birdi üç olduk, hatta milyonlar olduk. Babam benim canım babam, sevgiyle sonsuzluğa…” diye konuştu.

Kategori

Genco Erkal Nazım Hikmet’in ‘Yaşamaya Dair’ şiirini okudu

Türk sinemasının efsane ismi Tarık Akan için dostları ve sevenleri Muhsin Ertuğrul sahnesinde bir araya gedli. Fazıl say’ın piyanosu eşliğinde sahneye çıkan, Usta oyuncu Genco Erkal Nazım Hikmet’in ‘Yaşamaya Dair’ şiirini okudu.

Kategori

Fazıl Say Tarık Akan için çaldı

Türk sinemasının efsane ismi Tarık Akan için dostları ve sevenleri Muhsin Ertuğrul sahnesinde bir araya geldi. Ünlü piyanist Nazım Hikmet korosuna eşlik etti.

Kategori

Dostları Tarık Akan’ı anlattı

Tarık Akan’ın çok sayıda seveni, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda yapılacak törenin başlamasından saatler önce tiyatro binasına geldi. Fazıl Say ve Zülfü Livaneli  sahneye çıkarak prova yaptı. Salonun kapısının saat 13.00 de açılmasıyla birlikte izdiham yaşandı. Bir kadın izdiham nedeniyle baygınlık geçirdi. Tarık Akan’ı son yolculuğuna uğurlamak için salona gelenler onu kaybetmenin acısını yaşadıklarını belirtti

Kategori

Tarık Akan gençlere ‘umudumuz oldunuz’ demişti

Tarık Akan bugün hayatını kaybetti. Tarık Akan’ın Gezi Parkı’nda gençlere verdiği mesaj ise hafızalardan silinmedi. Usta sanatçı Gezi Parkı’na gelen gençlere “Bizim umudumuz oldunuz” diyerek Laik demokrat gençlerin Gezi Parkı’nda olduğunu söyledi.

Kategori

Tarık Akan’ın can verdiği unutulmaz karakterler

Türk sineması bir ustasını kaybetti. Tarık Akan Yeşilçam’a ayak bastığında yıl 1971’di. Usta sanatçı o günden beri unutulmaz karakterlere can verdi. Sözcü.com.tr, Tarık Akan’ın en güzel performanslarını sizler için derledi.

Kategori

Tarık Akan’ın oğlu Barış Zeki Üregül’den açıklama

CnnTürk ekranlarına konuşan oğlu Barış Zeki Üregül, son ana kadar babalarının yanında olduklarını belirterek şunları söyledi: “Acı çekmedi. Her zaman çocukları olarak yanındaydık. Son iki haftasında hastanedeydi. Elimizden gelen her şey yapıldı. Babam için önce Pazar günü saat 14.00’da Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda tören yapılacak. Daha sonra Teşvikiye Camii’nde kılınacak ikindi namazından sonra cenaze Bakırköy Zuhurat Baba Mezarlığı’na defnedilecek” dedi.

Kategori

Müjdat Gezen, Sözcü TV’ye yakın dostu Akan’ı anlattı

Usta sanatçı Tarık Akan’ın meslektaşı ve yakın dostu Müjdat Gezen, sozcu.com.tr’ye yakın dostunu anlattı. Turgut Erat’ın sorularını yanıtlayan Gezen’in üzüntüsü yüzünden okunuyordu. Gezen, “Tarık’ı herkesin sevmesini istemem. bazılarının sevmemesi lazım. Herkes sevse kişiliksiz olurdu zaten. Tarık yüksek bir adamdır. Atatürk’ü de sevmeyenler var” dedi. Bir hafta önce telefonla konuştuklarını söyleyen Gezen, Akan’ın “Kemoterapiye gidip eve gelip yatıyorum. Bağırttırıyorlar beni” dediğini açıkladı.

Kamera: Çağatay GÜRÜCÜ

Kategori

Türk sinemasından bir Tarık Akan geçti

Yeşilçam’ın usta ismi Tarık Akan hayatını kaybetti. Uzun süredir akciğer kanseriyle boğuşan sanatçı, hastalığına yenik düştü. Sözcü.com.tr olarak Tarık Akan’ın hayatını kısa bir belgesel haline getirdik.

Kategori

Tarık Akan’ın ödül töreni konuşması

Tarık Akan 2011 yılında ‘Altın Portakal’ ödül töreninde yaptığı konuşma. Akan yaptığı konuşmada ’12 Eylül 1980 ülkemde karanlığın başladığı bir an, ama 2011 Silivri, Ergenekon, Balyoz, YÖK, Adalet, gençlik. 2011 ak mı kara mı siz karar verin’ dedi.

Kategori

Tarık Akan’ın efsanevi sahnesi

Bugün ani bir şekilde aramızdan ayrılan ünlü sanatçı Tarık Akan arkasında onlarca birbirinden güzel ve anlamlı film bıraktı. Canım Kardeşim’den, Hababam Sınıfı’na kadar birçok filmde Akan’ın muhteşem oyunculuğuna şahitlik ettik. Ancak Akan’ın 12 Eylül 1980 askeri darbesinden bir buçuk yıl önce çevirdiği ve Cüneyt Arkın’la birlikte başrolü paylaştığı “Maden” filmi gönüllerde ayrı bir yer edindi. Filmdeki “direniş” sahnesi ise gerek vizyona girdiği dönemde gerekse sonrasında hep ‘hatırlanan’ sahnelerden birisi oldu.