tarih – Sözcü TV

tarih

Kategori

Bilinmeyen Enler Bölüm 4: Tarihin akışını değiştiren 3 an

Sozcu.com.tr’nin programı ‘Bilinmeyen Enler’; dördüncü bölümünde tarihin seyrini değiştiren anlara odaklanıyor. ‘Bilinmeyen Enler’, yeni bölümünde etkileri hâlen süren olayları sizlere sunuyor.

Kategori

Devletlerin tarihine mizahi bakış

Dünyaca ünlü masa üstü oyunu “Risk” oyunu eğer dünya devletleri tarafından oynansaydı ne olurdu? Sosyal medya platformu “Foil Arms and Hog” tarafından mizansen olarak canlandırılan bir video dünya devletlerinin tarihinde yer alan olayları oyunu oynayan kişilere uyarlayarak, oyun içerisinde anlattı. Orta Doğu’ya girmek isteyen ABD, tüm dünyayı ele geçirmek isteyen bir İngiltere ve bundan hoşnutsuzluğunu belirten Hindistan’ın yer aldığı kurgu çekim sosyal medyada paylaşım rekorları kırıyor.

Kategori

Medeniyetlerin insanlığa kazandırdığı 10 icat!

Homo cinsi canlıların günümüzdek yaklaşık olarak 2.8 milyon yıl önce Afrika’da ortaya çıkmasıyla başlayan ve sonradan modern insan görünümüne kavuşan türlerin yerleşik hayata geçmesi ve birlikte yaşayarak toplumu oluşturmasıyla uygarlıklar oluşmaya başladı. Savaşlar ve yıkımlarla modern insanın tarihi şekillenmiş olsa da; birçok uygarlığın keşfettiği icatlarla günümüz dünyasının temelleri atıldı. Modern alfabenin temelini atan Fenikeliler, tarihin gerçek anlamda yazılmasını sağlayan Sümerler ve demokrasi modelini kullanan Antik Yunan gibi birçok medeniyet günümüz bilgi çağının başlangıcına sebebiyet verdi.

Kategori

1920’deki görüntüsü şimdikinden çok farklı

Bugünün teknoloji devlerinden birisi olan Çin, 1920’li yıllarda şimdikinden çok farklı görünüyordu. Yeni dünyaya ayak uydurmaya çalışan Çinlileri sokakta geleneksel kıyafetlerle görmek mümkün. Görüntülerde geçtiği söylenen şehirlerden birisi Pekin. Ayrıca görüntülerde Moğolistan’ı da görmek mümkün…

Kategori

Dünyanın en büyük 5 imparatorluğu… Şok olacaksınız!

Dünyanın en büyük imparatorluğu hangisi? Roma veya Osmanlı diyenler yanıldı. Dünyanın en büyük 5 imparatorluğunu görünce şok olacaksınız.

Kategori

Tarihte Bugün: Angela Merkel

Tarihte bugün ne olmuştu? Takvim yaprakları 22 Kasım’ı gösterirken, kimler yaşama gözlerini açtı, kimler fani dünyaya veda etti? Hangi olaylar oldu? İşte 22 Kasım denince akla gelenler…

Tarihte Bugün neler olmuştu? 22 Kasım denince akla neler geliyor? Sözcü’nün sevilen programı “Tarihte Bugün” karşınızda!

 

Sözcü’yü YouTube’da takip etmeyi unutmayın!

Kategori

Serenay Sarıkaya ekranlara dönüş tarihini verdi

21 Ekim’de vizyonda yerini alacak olan ‘İkimizin Yerine’ filminin galasında filmin başrol oyuncuları Serenay Sarıkaya ve Nejat İşler sunucumuz Aytaç Akyurt’un sorularını yanıtladı. Yakında projeniz var mı? sorusuna Sarıkaya, “Dizi ile ilgili birşeyler yapmak istiyorum ama Ocak gibi olacak çünkü film telaşımız var. O yüzden sonraya bırakmak istedik. Netleşince haber verilecektir mutlaka” dedi.

Kamera: Çağatay GÜRÜCÜ

Kategori

Tarihteki en muazzam ayarlar

Güzel cevapların elbet hain soruları vardır… Bu cevabı vermek için hem zeki hem de cesur olmak gerekir. Mustafa Kemal Atatürk’ten, Winston Churchill’e tarihin en unutulmaz ayarlarını sizler için derledik.

Kategori

Ünlü düşünürlerin Türkler hakkında söyledikleri

Tarihimizle her zaman gurur duyuyoruz. Peki o dönemde yaşayan, şair, general, filozof, iktisatçı gibi tanınmış isimler bizim için neler söylemiş?

Kategori
Kuleli Askeri Lisesi’nin 171 yıllık tarihi

Kuleli Askeri Lisesi’nin 171 yıllık tarihi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında OHAL kararnamesiyle kapatılan ve Boğaziçi’nin Çengelköy ile Vaniköy arasındaki sahilinde bulunan Kuleli Askeri Lisesi’nin hayatına nasıl devam edeceği yeni bir tartışma konusu. Gelin Kuleli Askeri Lisesi’nin 171 yıllık tarihine bakalım.

Kategori

Halil İnalcık Kimdir?

100 yıllık bir çınar yıkıldı. Türkiye’nin en önemli tarihçisi hayatını kaybetti. Balıkesir Muallim Mektebinden sonra, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesini bitirdi. İçlerinde İlber Ortaylı’nın da bulunduğu birçok tarihçiyi yetiştirmiştir. 1972 yılında Chicago Üniversitesi’ne, “Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü” olarak davet edildi. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümünü kurdu. Dünyaya 30’dan fazla eser ve binlerce tarihçi kazandıran Halil İnalcık’ı rahmetle anıyoruz.

Kategori

Yıldırım, Avrasya Tüneli açılış tarihini açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, Avrasya Tüneli’nin 20 Aralık’ta açılacağını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım, Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattının temel alma törenine katıldı. Binali Yıldırım’a burada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan , AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir eşlik etti. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Burada yapılan konuşmaların ardından Yıldırım butona basarak metro hattının temelini attı.

 

Kategori

İşte 1 dakikada savaşın tüm tarihi!

Ubisoft’un heyecanla beklenen oyunu Far Cry: Primal‘in yeni tanıtımı oyunseverlerden tam not aldı. Yakın gelecekten geçmişe doğru ilerleyen öyküde savaşın tarih boyunca nasıl değişime uğradığını görüyoruz. Yayınlanan videoda kahramanımızın yakın gelecekte modern ekipmanlarla donanmış bir askerken sırasıyla 2. Dünya Savaşı’nda bir askere, 18. yüzyılda bir piyadeye, orta çağda bir şövalyeye ve en sonunda ilk çağda bir savaşçıya dönüşmesini izliyoruz.

Kategori

Sevgililer gününün Mitolojik hikayesi

Sözcü Gazetesi Yazarı ünlü astrolog Dinçer Güner, 14 Şubat Sevgililer Gününün Mitolojik Hikayesi’ni anlattı. Güner, “14 Şubat sevgililer günü, her yerde kalpler, balonlar, çiçekler, aşk ve sevgi sözcükleri gırla havada uçuşacağı özel bir gün. ‘Peki nedir bu günü bu kadar özel kılan?’ Astrolojinin pekte bilinmeyen ve bu özel gün ile bağdaştırılan astreoidlerinden biri olan JUNO ile tanıştırayım. Tabi Juno ile tanıştırmadan önce ismi cismi nereden nasıl geliyor, kimdir neyin nesidir bundan söz edeyim biraz. Sevgililer Günü’nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Roma’da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Kısacası JUNO roma döneminde çok özel ve kutsal sayılan ve Yunan ismi kulaklarınıza aşina Hera olan bir astreoidin ismi. Sevgililer gününün asıl sahibi” dedi.

Kurgu: Aytaç AKYURT

Kamera: Çağatay GÜRÜCÜ

Kategori
1910'dan günümüze en popüler oyuncaklar

1910’dan günümüze en popüler oyuncaklar

Oyuncaklar 7’den 70’e herkesin ilgi alanı olmuştur ,Mode ise 1910’dan günümüze kadar olan son 100 yıllık tarih içerisinde dönemin popüler oyuncaklarının yer aldığı bir video hazırladı.

Kategori
Geçmişten günümüze bisikletin gelişimi

Geçmişten günümüze bisikletin gelişimi

Günümüzde dahi kullanım alanı çok geniş olan bisikletlerin 300 yıllık bir tarihi olduğunu biliyor muydunuz? İşte bisikletin günümüze nasıl geldiğini anlatan kısa bir video..

Kategori

Kadın iç çamaşırlarının 100 yıllık tarihi

1915’ten günümüze kadınların iç çamaşırı modası nasıl değişti dersiniz? Her 10 yılın öne çıkan kadın iç çamaşırı modelleri 3 dakikalık bu videoya sığmış.

Kategori

Binanın yıkımında çöken zeminin altından tarih çıktı

Manisa’nın Şehzadeler İlçesi’nde, bir ilkokulun eski binasının yıkımı sırasında kamyonun ağırlığına dayanamayarak çöken zeminde Osmanlı dönemine ait olduğu sanılan tarihi duvarlar ortaya çıktı.

Kategori

Erken seçim tarihi belli oldu

YSK Başkanı Sadi Güven erken seçime ilişkin basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erken seçimin 1 Kasım 2015’te yapılacağını yenileyen Güven, “YSK kış mevsiminin yaklaşmasını da göz önüne alarak Anayasa hükümlerine dayanarak, 26. Dönem milletvekili genel seçimlerinin 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılmasına karar vermiştir” dedi.

Kategori

Bikininin 120 yıllık tarihi

Tasarım ofisi “Forge Apollo” tarafından çekilen videoda sosyal medyanın popüler modeli Amanda Cerny 1890’dan günümüze kadınların plajda ne giydiğini sergiliyor.