tanısı – Sözcü TV

tanısı

Kategori

Reflü hastalığı tanısı ve tedavisi nasıldır?

Reflünün tanısı hastanın şikayetleriyle birlikte belirlenir ağızdan acı su gelme boğazda yanma ve gıcık hissi oluşturmaktadır, daha sonra tetkikler yapılır. En önemli tetkik ise endoskopidir. Genel Cerrahi Doç. Dr. Osman Yıldırım cevapladı.

Kategori

Skolyoz tanısı konulduktan sonra izlenen yol nedir?

Eğriliği 20 derecenin üzerinde olduğu hastalarda cerrahi en uygun tedavi yöntemidir. Cerrahi tedavi de sırt ve/veya bele yerleştirilen vida ve çubuklar yardımıyla omurgada düzletme yapılmaktadır. Günümüzde cerrahi tekniklerde ki gelişmeler ve cerrahi sırasında uygulanan omurilik fonksiyonlarının görüntülenmesi (nöromonitorizasyon) gibi yardımcı yöntemler, cerrahi sırasında hastada meydana gelebilecek sorunları azaltmakta oldukça faydalı olup cerrahinin başarısını artırmaktadır. Kliniğimiz modern omurga cerrahisi merkezlerinde bulunan bu alt yapılara sahip olup, kliniğimizde skolyoz ameliyatları başarıyla yapılmaktadır. Doç. Dr. Mehmet Aydoğan cevapladı.

Kategori

Prostat kanseri tanısı konmuş hastalarda tedavi nasıldır?

Hastalığın evresine bağlı olarak, erkeklerin birden fazla tedavi yöntemi seçenekleri mevcuttur. Hasta için uygun tedavi yöntemine karar vermeden önce potansiyel risk ve yararları da içeren birçok faktörün göz önüne alınması gerekir. Günümüzde kullanılmakta olan tedavi seçeneklerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür: Cerrahi (Radikal prostatektomi), Hormon tedavisi, Kemoterapi, Alternatif veya tamamlayıcı tedaviler tedavileri kullanılır. Op. Dr. Göksel Verim cevapladı.