su – Sözcü TV

su

Kategori

El yapımı sıra dışı su kaydırağı

Avustralya’da çekilen görüntüler sosyal medya platformu Storyful tarafından paylaşıldı. Su ile farklı bir düzenek kuran kişilere ait görüntüler sosyal medyada kısa sürede viral hâle geldi.

Kategori

Su borularını çevre dostu eğlence aracına dönüştürdü

Avustralya’da bir babanın kullanılmayan su borularını güneş enerjisiyle çalışan kanoya dönüştürmesi sosyal medyanın gündemine geldi. Çocuklarının kullanabileceği bir platform üzerine koyduğu güneş enerjisiyle su üzerinde yol alan kanoya dair görüntüler kısa sürede viral oldu.

Kategori

Su balonu buz küresine dönüştü

Karlı bir havada oluşturduğu su balonunun buz küresine dönüşümünü izleyen kişinin çektiği görüntüler sosyal medyada kısa sürede viral hâle geldi. Görüntüler, sosyal medyada ‘Doğal buz küresi’ başlığıyla paylaşıldı.

Kategori

Fırtınada eğlenirken canından oluyordu

Fırtınalı havada evin bahçesinde şemsiye ile eğlenmeye çalışan 12 yaşındaki çocuğun yakınına yıldırım düştü. Islak ayaklarıyla şemsiyenin demir sapını tutan çocuğun görüntüleri sosyal medyada ‘fırtınanın şanslısı’ başlığıyla paylaşıldı.

Kategori

Su kesintilerine yönelik ‘halkın içinden’ çözüm

ABD’nin Detroit kentinde 2013 yılından itibaren süre gelen su kesintileri devam ediyor. Su vergilerinin yıllardan beri artış gösterdiği kent içerisinde 100 bini aşkın ailenin su borcu bulunuyor. Ödenemeyen faturalardan dolayı yüz binlerce ailenin suyunun kesik olduğu kentte, yaşanan soruna yönelik çözüm getirmeye çalışan sivil toplum örgütü ‘We the People of Detroit’ su bağış hattı kurdu. Monica Lewis-Patrick isimli kişinin liderliğini yaptığı su hattı sayesinde evlerinin önünde mavi renkli boya olan ve suyunun kesik olduğu belirtilen evlere yönelik su yardımları yapılıyor.

Kategori

Susuzluk sorununu sis ile çözdü

10 milyon kişinin susuzluk sorunu çektiği Peru’da Abel Cruz Gutiérrez isimli bir kişi susuzluk sorununu ‘sis yakalayıcı’ adını verdiği aletle çözdü. Bir bölgeye kurdukları düzenek sayesinde civardaki 30 bin kişiye su ulaştırıldı.

Kategori

Kelliğe karşı yeni çözüm

Erkeklerin genel olarak yaşadığı süreçlerden biri olan saç dökülmesine yönelik yeni bir çözüm geliştirildi. Protez saça benzeyen; ancak suya, rüzgara dayanıklılığı ve yıkanabilir pratik yapısı ile yapışkan saç modelleri başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede rağbet görüyor.

Kategori

Buzun içinden öyle bir şey yakaladı ki…

Donmuş su üzerinde avlanan adam, dondurucu soğukta uzun süre bekledi. Sabrının karşılığını oldukça büyük bir balık yakalayarak alan kişinin av çekimini mutlaka izleyin.

Kategori

Dalgaların üzerinde uçmak ister misiniz?

Makani Power şirketinin kurucusu ve eski bir sörfçü olan Don Montague, su sporlarına yönelik geliştirdiği ürün “Jetfoiler”ı tanıttı. Fiji Adaları’nda yapılan tanıtım çekimleri okyanus görüntüsüyle birlikte estetik dolu bir görsel içerik sunarken; Jetfoiler’ın da bilinmeyenlerini ortaya koydu.

Kategori

Su samurlarının duş keyfi

Adında da olduğu gibi, su samurları su gördüğünde kendini kaybediyor. Bu evcil su samurları da sıcak havada aldıkları duş sırasında ne kadar mutlu olduklarını fazlasıyla gösteriyorlar.

Kategori

Korkutucu ama güzel!

ABD’nin Hawaii adalarında yerkürenin derinliklerinden dünyanın yüzeyine çıkan magmalar, okyanusun kayalara sertçe vuran dalgalarıyla birleşince ortaya muhteşem görüntüler çıktı.

Kategori

Yaşlı çiftin şakası herkesi güldürdü

ABD’de yaşayan yaşlı çift, internette uzun süredir dolaşan su şişesi içinde madeni para şakası ile herkesi güldürdü. Eşinin bu şakadan haberdar olmadığını düşünen kadın, onu kandırarak herkesin gülmesini sağladı. Ayrıca sosyal medya üzerinde bunca yıldan sonra hala gülebilen bu çifte övgüler yağdı.

Kategori

Yeni bir dünya beklediğimizden yakın olabilir!

NASA geçtiğimiz günlerde bize 40 ışık yılı uzaklıkta olan ve içinde 7 tane Dünya büyüklüğünde gezeni barındıran bir güneş sistemi bulduğunu açıkladı. Güneş sisteminin içinde bulunan 3 tane gezegende ise su var ve hayat barındırabilir. Bu keşfin sonucunda dünyadaki insanlar şimdiden oralara gitmenin planlarını yapıyor. Ancak 40 ışık yılı, yani 378 Trilyon kilometre şimdilik biraz uzak görünüyor.

Kategori

İstanbul’da ara sokaklar buz pisti

Geçtiğimiz günlerde kar altında kalan İstanbul’da dünden itibaren karlar erimeye başladı. Gece hava sıcaklığının iyice düşmesiyle yaşanan buzlanma ise hayatı felç etti. Eriyen kar sularının donmasıyla özellikle yokuşların buz kaplanması bazı yollarda trafiği durma noktasına getirdi. Vatandaşlar buzlanmaya karşı önlem alınmamasına Twitter üzerinden isyan etti.

Kategori

Mersin’de seralar su altında kaldı

MERSİN’de geçen hafta yaşanan sel felaketi sonrası seraları su altında kalan çiftçiler, tarla ve bahçelerine ancak sandalla girerek hasat yapıyor. Hasadın güçlükle ya da hiç yapılamaması nedeniyle sebze fiyatları da üçe katlandı. Tarsus İlçesi’ne bağlı 12 mahallede bulunan seraları yutan sel suları çiftçilere geçit vermedi. Hasat dönemi başlayan örtü altı patlıcan ve kabaklarını su dolu seralardan kurtarmak isteyen üreticiler, çareyi hasat ettikleri ürünleri sandallarla taşımakta buldu. Bel seviyesine gelen sulara giren üreticiler, zorlu koşullarda ürün topladı.

Kategori

Mersin’de baba-kız sel sularına kapıldı

Mersin’de dün geceden beri etkili olan kuvvetli yağışlar sele neden oldu. Kentin ana yollarını basan sular nedeniyle vatandaşlar otomobillerinin içinde mahsur kaldı. Yağış nedeniyle okullar bir gün tatil edildi. Belediye de vatandaşları uyararak, “Gerekmedikçe dışarı çıkılmaması” uyarısında bulundu. Doğan Haber Ajansı’nın kaydettiği görüntüler Mersin’deki korkunç anları gözler önüne serdi. Görüntülerde, karşıdan karşıya geçmeye çalışan baba ve kızının sel sularına kapıldığı görülüyor.

Kategori

Donmuş gölette golf suda bitti

Donmuş gölette golf oynamak istedi ama işler istediği gibi gitmedi. Görüntüler ABD’den. Karşımızda da dönmüş gölette golf oynamak isteyen bir genç. Ama biraz şanssız. Zira golf sopasını yere vuran genç, kayıp sırt üstü düşüyor. Şanssızlığı bununla da bitmiyor. Şahıs düşünce ayaklarının altındaki buz tabakası da kırılıyor. Talihsiz genç de soğuk suyun tadına bakıyor.

Kategori

Su ile çalışan gramofon yaptı

Erzurum’un Uzundere ilçesinde yaşayan ilköğretim okulu mezunu Mustafa Karasungur, su ile çalışan gramofon yaptı. Erzurum’un Uzundere ilçesinde ikamet eden ve elektronik tamircisi olarak çalışan Mustafa Karasungur, çocukluktan beri düşündüğü su ile çalışan gramofon yaptı. Uzmanlarla iletişime geçtiğini ve çok derin bir araştırma yaptığını söyleyen Karasungur, dünyada böyle bir aletin olmadığını öne sürdü.

Kategori

Araçla suya düşerseniz yapmanız gerekenler

Hepimiz televizyon şovlarında ve filmlerde bir arabanın köprüden ya da tamamlanmamış bir yoldan denize düştüğünü, yoldan çıkıp bir göle sürüklendiğini ve sürücünün kendini bir anda araç içinde sıkışmış ve boğulmak üzere bir halde bulduğunu görmüşüzdür. Bu oldukça dramatik bir sahne gibi görünebilir ancak çoğu zaman hepimiz suya yakın yerlerde araç kullanıyoruz. Yapılan araştırmalar her yıl yaklaşık 400 kişinin bu şekilde hayatını kaybettiğini belirtiyor. Düşününce pek çok kişi bir hayvana ya da karşıdan gelen bir araca çarpmamak için yoldan çıkmaya çok yaklaşmıştır ve bu yolların pek çoğu da deniz kıyısından geçmiş olabilir. Denize araçla düşmek çok sık karşılaşılan bir durum gibi görünmese de, böyle bir durum karşısında hazrılıklı olmak hayatınızı kurtarabilir.

Kategori

Diyarbakır’da polis müdahalesi

Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının ardanda HDP Ve DBP’ nin çağrısı üzerine belediye binası önünde toplanan ve uyarılara rağmen dağılmayan kalabalığa polis müdahale etti. Polisin tazyikli suyla müdahale ettiği kişilerden aralarında eski Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin’ inde bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı.

Kategori

Tembel kedi rekor kırdı

Bu sevimli kedinin keyfine diyecek yok. Önündeki su dolu kaptan su içmek yerine, yere uzanmış patisini suya batırıp patisini yalıyor. Keyfine düşkün kedi internette 20 milyondan fazla izlenerek rekor kırdı.