sözcü – Sözcü TV

sözcü

Kategori

Harry Potter serisinin devamını yapay zeka yazdı

Wektekno’nun aktardığı habere göre Harry Potter kitaplarının tümünü okuyan yapay zeka tarafından yazılan hikaye, algoritmik rastlantısallık ismi verilen metot ile seriye yeni metinler kazandırdı. Yapay zeka J.K Rowling’in yazım tekniğini ve kelimelerini kullandı. Hikayede Voldemort’un yandaşlığını yapan Ölüm Yiyen grubundan da bahsediliyor. Örneğin bir Ölüm Yiyen, hikayede “Hermione nasıl dans edildiğini unuttu” yazılı bir tişört giyiyor. Hikayelerde herhangi bir mantıklı kurgu olmamasına rağmen, sosyal medyadaki yorumlar hikayenin yaratıcılığına dair ifadeler içeriyor.

Kategori

İnsanlık okyanusun en derin noktasına bile zarar verdi

Newcastle Üniversitesi’nin yaptığı çalışma insanlığın okyanuslara verdiği zararın boyutunu gözler önüne serdi. Araştırmaya göre dünyanın en derin noktalarında yaşayan canlıların midelerinde plastik bulundu. Pasifik Okyanusu’ndaki derin çukurlarda yapılan araştırma içerisinde hendeklerde yaşayan kabuklu canlı örnekleri incelendi. Yeşilist’in The Guardian’ın haberinden aktardığına göre hendeklerin derinliği 7 ile 10 kilometre arasında değişiyor ve okyanustaki en derin nokta olan Mariana Çukuru’nu da içeriyor. Yapılan araştırmada 90 farklı canlıyı inceleyen uzmanlar bu noktada yüzde 50’yi aşkın canlının plastik parçaları sindirdiğini gözlemledi. Bu parçaların tekstil ürünlerinde kullanılan sentetik liflerden ve plastik şişe ve balıkçılık malzemeleri gibi insan eliyle okyanusa karışan maddelerden geldiği düşünülüyor. Araştırmayı yöneten Dr. Alan Jamieson, derin noktalarda yaşayan canlıların yüzeyden yağan gıdalara bağımlı olduğunu belirterek; çukurlardaki canlıların yüzeyden gelen maddeleri yemek zorunda olduğunu belirtiyor.

Kategori

En iyi 5 suç komedisi

Bizde de “Kolpaçino” ya da geçen hafta vizyona giren “Ketenpere” gibi zaman zaman denenen bir komedi türü olan suç komedileri dünyanın her yerinde ilgiyle takip edilen bir tür. Hareketli bir kurgu eşliğinde bir sürü aksiliğin bozduğu yasadışı işlere bulaşan insanların yaşadıklarına odaklanan, mizahla karışık şiddetli öykülerdir bunlar.Peki bu oldukça zengin sayıda film üretilen türün en iyileri hangileri? İşte benim için zirvedeki beş film şunlar:

Kategori

Yavuz Turgul’un en iyi 5 filmi

Sözcü Gazetesi film eleştirmeni Burak Göral, 7 yıldır yeni filmi beklenen ve bu hafta vizyona giren “Yol Ayrımı” ile sekizinci filmine imza atan yönetmen Yavuz Turgul’un kariyerinin en iyi beş filmini sıraladı…

Kategori

Bireysel Silahlanma Bölüm 1: Silahlanma

Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 4500 kişi, günde ise ortalama 12 kişi, silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiriyor. Bunun son örneği ise, geçtiğimiz günlerde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden 17 yaşındaki Helin Palandöken oldu. Umut Vakfı yayımladığı bireysel silahlanma raporu ile duruma dair geniş bir analiz ortaya koydu. Yayımlanan raporu ayrıntılı bir şekilde inceleyen uzmanlar, devlet yetkililerini kritik eşiğin aşıldığı yönünde uyarıyor. Uzmanlar, özellikle ruhsatsız silahlanmaya karşı hukuki yaptırımların sertleştirilmesini talep ediyor.

Kategori

Yeni sezonda bizi neler bekliyor?

Dünyaca ünlü dizi Game of Thrones’ta 7. sezonun final bölümünde yaşananlar bu haftaya damga vurdu. Dizinin son bölümündeki sahnelerde yer alanlar ise yeni sezonda neler olabileceğine dair ipucu taşıyor.

Kategori

Yaşlılığı yavaşlatmak mümkün!

ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı çalışmanın sonuçları Call dergisinde yayımlandı. Uzmanlar deneylerde kullandığı 6 ve 18 aylık farelerin karaciğerinden doku örnekleri aldı. Sindirimden sorumlu genleri günün saatine göre ‘kapatan’ ve ‘aktifleştiren’ mekanizmanın çalışmasında, yaş ilerledikçe fark edilir değişiklik gözlemlendi.Kalori oranı yüzde 30 daha düşük gıda verilen farelerde, biyolojik saatin ‘gençleştiği’, bunun da fizyolojik yaşlanma sürecini yavaşlattığı ortaya çıktı. Uzmanlar tarafından insanların da benzer bir mekanizmaya sahip olduğu düşünülüyor.

Kategori

O isim yakından bildiğimiz biri çıkabilir

Dünyaca ünlü dizi Game of Thrones’ta 7. sezon 6. bölümünde yaşananlar bu haftaya damga vurdu. Dizi hakkında ortaya atılan bir teori ise ses getireceğe benziyor.

Kategori

Game of Thrones’ta işler kızışıyor

Dünyaca ünlü dizi Game of Thrones’un yeni sezonunun ikinci bölümü yayınlandı. Yeni bölümdeki birçok sahne gelecekte olacaklar için ipucu veriyor ve işler gittikçe kızışıyor.
Üçüncü bölümden önce hafıza tazelemek için sizleri videomuza alalım.

Kategori

Erdoğan’dan koalisyon güçlerine: Verdikleri sözü tutmuyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a SÖZCÜ Gazetesi’nin manşetindeki “terör örgütü DEAŞ’ın Rakka’daki canlı bombalarını El Bab’a gönderdiği” haber ile ilgili bir soru üzerine “Böyle olsa da olmasa da biz şu anda yolumuza kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil” dedi.

Başka Şeyler - 1. Bölüm

Başka Şeyler – 1. Bölüm

Başka Şeyler ilk bölümüyle Sözcü’de canlı! Haftanın en çok beklenen popüler kültür olaylarını Çağrı Develioğlu ve Cankaya Ter Haar konuşuyor!

Kategori

Uğur Dündar: Gülen tesadüfi bir isim değil

FETÖ’yü biz zehir kabul edersek. Atatürk de bunun panzehiridir. Sözcü de Atatürkçüdür. Emin Çölaşan için Gülen, ‘densiz’ demiş. Bana bakalım, ben çok sevdiğim kurumdan kumpaslarla ayrılmak zorunda kaldım. Aydın Doğan beni uğurlarken bana ‘Sen Türkiye’nin en iyi gazetecilerdensin dedi. Aydın Doğan o gün belkide en büyük ödününü verdi. Mesleğimin bittiğini düşündüğüm günlerdi. Kitap yazmayı düşünüyordum. Sözcü bana köşesini açtı. Ne bir sansür, ne bir ima gördüm. Hatta yazılarımın içinde unuttum kelimeler bile, sansür sanmayayım diye bırakıldı. Öyle basıldı. Soner Yalçın’a gelelim. Soner FETÖ’cülerin kumpası ile içeri girdi. Bekir Coşkun, Ylmaz Özdil, diğerleri kalemi bükülmeyen Atatürkçü milliyetçi yazarlar. Ben vaktiyle Başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı ile röportaj alırken dedim ki kendisine ‘Bırakın Emin Çölaşan yazsın, onun kalemini kırmak isteyenin elini tutun. Tarihe de böyle bir başbakan olarak girin’ Darbenin sivil ayağı henüz ortaya çıkmadı. İşaret vermeye başladı ama. Sivil kripto Fetö’cülerin çok büyük bir gayret içinde olduğunu düşünüyorum. Biz PKK’nın silah bırakmadan başlatılan çözüm sürecine karşıydık. Eleştirilerimiz hainlikle değerlendirildi. Haklı çıktık mı çıktık. Suriye politikasına karşı çıktık. O yanlışlar yapılmamış olsaydı. PKK 800 km yakınımıza kadar sınır komşumuz olabilir miydi. Fethullah Gülen sıradan bir isim değil. – 60’lı 70’lı yıllarda soğuk savaşın olduğu yıllarda sağ sol çatışmasının sokakları kan gölünü çevirdiği yıllarda bir NATO projesi olarak ortaya çıkmıştır. İzmir’den Kestane Pazarı Cami’nden Fethullah Gülen’in çıkması hiçbir şekilde tesadüfi değildir. İzmir NATO’nun ağırlıklı olarak faaliyetlerini sürdürdüğü bir kenttir. Lütfen çevresindeki kritpo FETÖ’cüleri tespit edin. Adalete teslim edin. Bunlar size iyilik değil kötülük yapıyor. Ne yapıyor yandaş medya önce irtibarsızlaştırıyor. Ardından operasyonlar başlıyor. Bizden zarar gelmez. Bize Fetö’cü diyenlerin onlardan farkı kalmaz

Kategori

Yılmaz Özdil’den çarpıcı açıklamalar: İmam nikahını biz kıymadık ki!

‘Çok gülünç gerçekten bu iddialar. Görüyoruz, Genel Yayın Yönetmenimiz orada manşetlerimizi anlatıyor. İddianameye girmişiz. İddianame bizim manşetlerimiz zaten.

Kategori

Sözcü CannesLions’da: Kadına şiddete ilişkin kampanya

Sözcü CannesLions’da: Birleşmiş Milletler’in kız çocukları için yaptığı kadına yönelik şiddete ilişkin kampanyada, “partneriz bir zalimse…”

Kategori

Sözcü CannesLions’da: Yarışılan alanlar

Sözcü CannesLions’da: Birleşmiş Milletler’in kız çocukları için yaptığı kampanyaya 43 bin proje katılıyor. İşte yarışılan alanlar…

Kategori

Sözcü CannesLions’da: BM’in kız çocukları için kampanyası

Sözcü CannesLions’da: Birleşmiş Milletler’in kız çocukları için yaptığı son kampanyanın ilk kez izlendi. İşte o merak edilen video…

Kategori

”Gelecek nesil, bu karanlık günleri öğrensin istedim”

Yazarımız, soruşturmacı gazeteci Uğur Dündar yepyeni bir kitap yazarak okurları ile bir araya geldi. İlk buluşmanın adresi ise Çanakkale oldu. Gittiği her yerde olduğu gibi burada da vatandaşların büyük sevgi ve ilgisiyle karşılaşan yazarımız Uğur Dündar, yeni kitabını SÖZCÜ’ye anlattı.

Kategori

Bodrum esnafı ‘bittik’ diye feryat etti

Turizm camiasından yükselen imdat seslerine kulak veren SÖZCÜ, sektörün nabzını tutmak için mikrofonu Bodrum esnafına uzattı. Bodrum esnafı “Bittik” diye feryat etti.

Haber: Gökmen ULU / Kamera: Kerim UĞUR

Kategori

Sizce kim haklı?

Sözcü WhatsApp İhbar Hattı’na gönderilen mesajlar günlük hayatta neler yaşandığını da gözler önüne seriyor. Bir Sözcü okurunun gönderdiği videoda ise aslında her gün yaşanan benzer tartışmalar var. İstanbul’da 132s Kartal-Yenidoğan hattında görevli otobüs şoförü, bir dede ile torunu için akbil basmaması nedeniyle tartıştı. Yaşı gereği ücretsiz otobüse binebilen dedenin, 6 yaşından büyük torunu için akbil basmasını isteyen otobüs şoförü “o daha küçük” yanıtını aldı. Otobüs şoförünün “bu çocuk 6 yaşından büyük” demesi üzerine tartışma çıktı. Dedeye sinirlenen otobüs şoförü otobüsü durdurdu ve polisi aradı. Peki sizce kim haklı?

Turgut ERAT / İSTANBUL

Kategori

Sözcü okuru yağmuru böyle anlattı

Beylikdüzü’nde bir firmada özel güvenlik görevlisi Savaş Pala aniden bastıran şiddetli yağmuru Sözcü için kayddetti. Sözcü okuru WhatsApp İhbar Hattı’na gönderdiği videoda yıllardır muhabirlik yapmışcasına anons yapıyor. Havanın bir anda karardığını ve şiddetli yağmur yağdığını belirten okur kameramanlığı ile dikkatlerden kaçmadı.

Kategori

Durmuş Sidal Sözcü’ye konuştu

Soma faciası’nı unutmayan, unutturmayan ve geride kalanların kapısını da çalan Sözcü, talihsiz bebek Durmuş Sidal ile ailesini ziyaret etti.