sırrı süreyya önder – Sözcü TV

sırrı süreyya önder

Kategori

Mecliste ‘Öcalan’ gerginliği

Meclis’te TOBB ve diğer sivil toplum kuruluşlarının darbe girişimini nedeniyle TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a yaptığı ziyaret sırasında ‘Sayın Öcalan’ gerginliği yaşandı. Ziyarette bulunan isimlerden HDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder konuşmasında “Sayın Öcalan” deyince sivil toplum kuruluşları üyelerinden sert tepki geldi. Bu sırada bazı ziyaretçilerin Önder’e doğru hamle yapması üzerine araya Meclis polisleri gird.

Kategori

CHP’li Özel’den HDP’ye tarihi yanıt

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, HDP’li Sırrı Süreyya Önder ve AKP’li Naci Bostancı’nın TBMM’de yaptığı konuşmadan sonra sataşma gerekçesiyle söz istedi. CHP’li Özel yaptığı konuşmada HDP’ye yüklendi.

Kategori

Meclis’te Kandil polemiği

TBMM’de, Meclis’e intikal etmiş fezlekelerin işleme konulup, ilgili vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması oylaması öncesinde söz alan HDP’li vekil Sırrı Süreyya Önder’den şok bir çıkış geldi. Önder, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde kendisini telefonla arayarak, “Kandil’de ne oldu” diye sorduğunu söyledi.

Kategori

‘Yemin etmeyen bürokratlar TBMM’den çıkarılsın’

TBMM Genel Kurulu açılır açılmaz söz alan HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, anayasaya atıfta bulunarak “Yemin etmeyen bürokratların tümü TBMM Genel Kurulu’ndan çıkarılsın” talebini iletti. Önder, yerinden söz alarak Meclis Başkanı Koray Aydın’a seçim hükümetine bağımsız olarak gelen bürokratların tümünün henüz yemin etmediklerini, anayasa uyarınca da yemin etmeyen kişilerin TBMM Genel Kurul çalışmalarına katılamayacaklarını söyledi.

Kategori

Önder: “Ne söylesek spekülasyon olur”

Ankara’da haftalardır hazırlıkları yapılan ve bugün Sıhhiye Meydanı’nda yapılması beklenen ‘Emek Barış ve Demokrasi’ mitingi, bir patlama ile kana bulandı.Miting öncesi toplanma alanı olan Ulus Tren Garı önünde saat 10.15 sıralarında patlama meydana geldi.Çok sayıda insanın hayatını kaybettiği yere gelen HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Çevik Kuvvet’e saldırmaya çalışan grubu engellemeye çalıştı.Cenazelerin olduğu bölgeye gitmeyen HDP’li Önder, “Hastaneye gönderdiğimiz arkadaşlar, onlarca kişinin hayatını kaybettiğini söylüyor. Elimizde henüz kesin bir bilgi yok. Şimdilik kalan yaralıları ulaştırmaya çalışıyoruz. Herkesten de bu konuda yardım diliyoruz. Bu panik havası yaralılarımıza yardım etmemizi engelliyor. Barışa tahammülü olmayanlar, en büyük provokasyonu burada yaptılar. Ne söylesek spekülasyon olur. HDP kortejinin bulunduğu yerde olmuş patlama.” açıklamasında bulundu.

Kategori

Sırrı Süreyya Önder böyle yemin etti

TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM’nin 25. dönemini açtı. 7 Haziran seçimleriyle milletvekilliğine seçilenler arasında HDP millet vekili adayı Sırrı Süreyya Önder böyle yemin etti.

Kategori

Sırrı Süreyya Önder: “Saray Düştü Düştü”

Sırrı Süreyya Önder, Kanal D’de katıldığı programda AKPli Yalçın Akdoğan’ın çözüm süreciyle ilgili sözlerini değerlendirdi. Akdoğan’ın “Çözüm sürecinin ancak filmini çekerler” sözlerine “Yav he he” diyorum sözleriyle cevap veren Önder, AKP’nin seçim sonrası büyük bir şok yaşadığını söyleyerek 7 Haziran seçim sonuçlarını Gezi Parkı’nın bir faturası olarak nitelendirdi.

Kategori

İlk açıklama Sırrı Süreyya Önder’den

2015 milletvekili genel seçimlerinde sandıkların yaklaşık yüzde 90’nı açıklandı. Buna göre HDP barajı geçerek meclise girdi, basın topantısı düzenleyen Sırrı Süreyya Önder, ”Meclis’e girmenin eşiğindeyiz” dedi.

Kategori

Önder: ”MHP ile bile yürütürüz”

CNN TÜRK’te Mirgün Cabas’la “Her Şey” programına konuk olan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, seçimden sonra çözüm süreci için önemli açıklamada bulundu. “MHP ile bile yürütürüz” diyen Önder, “yeterki ciddiyet olsun” dedi. Sırrı Süreyya Önder, “Bizim kimsenin hakkından bir şey istediğimiz yok ki. Barışın bir tek temel gereği var, bunu da bu kadar böyle çiğlik etmeseydi, söylediklerini inkar etmeselerdi; biz Dolmabahçe deklarasyonunda bu işi demokrasi şartına bağlamışız. Demokratik siyaset… Bunun önündeki kanalların açılması, buna hangi Türk milliyetçisi itiraz eder sizce. Hangi Sosyal Demokrat itiraz edebilir? Hangi muhafazakar itiraz etmeli?” diye sordu.

Kategori

Sırrı Süreyya’dan Gedikli’ye: ‘Konuşma lan…’

Canlı yayına telefonla Sırrı Süreyya Önder, Gedikli’nin yaptığı açıklamalar karşısında sorduğu sorulara cevap alamayınca çılgına döndü. Kısa sürede tartışmaya dönen diyalog Önder’in bağlantısının yayından alınmasıyla sona erdi.

Kategori

Şafak Yayla’nın annesi konuştu

Çağlayan Adliyesi’nde ölü ele geçirilen Mehmet Şafak Yayla’nın annesi Aysel Yayla, “Çok üzgünüm. Katilleri sakladılar. Oğlumu öldürdüler” dedi. Çağlayan Adliyesi’ne yapılan polis operasyonunda ölü olarak ele geçirilen Mehmet Şafak Yayla ile Bahtiyar Doğruyol’un Adli Tıp Kurumu’nda otopsi işlemleri sürüyor. Adli Tıp Kurumu’na gelen Mehmet Şafak Yayla’nın annesi Aysel Yayla, “Çok üzgünüm. Katilleri sakladılar. Oğlumu öldürdüler” dedi. Cenazeler hakkında bilgi almak için gelen iki kişiyi yaka-paça gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, slogan attı. Polis minibüsüne bildirilen şüpheliler sorgulanmak üzere Vatan Caddesi üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Cenazeleri almaya çok sayıda kişinin geleceği bilgisini alan polis, Adli Tıp Kurumu önündeki güvenlik önlemlerini artırdı.