roma – Sözcü TV

roma

Kategori

Bilinmeyen Enler Bölüm 4: Tarihin akışını değiştiren 3 an

Sozcu.com.tr’nin programı ‘Bilinmeyen Enler’; dördüncü bölümünde tarihin seyrini değiştiren anlara odaklanıyor. ‘Bilinmeyen Enler’, yeni bölümünde etkileri hâlen süren olayları sizlere sunuyor.

Kategori

Bu şehri tanıyabildiniz mi?

Yapılan bir illüstrasyon çalışmasıyla İstanbul’un bin yıl öncesi yeniden canlandırıldı. Her gün sokaklarından geçtiğimiz şehrin eski hâlini görenler tanıyamazken; İstanbul’a ait yapılan çalışma şehrin ne derece bozulduğunu ayrıntısıyla gösteriyor.

Kategori

Mutlaka görmeniz gereken müzeler…

Sözcü Seyahat, bu hafta mutlaka gitmeniz gereken müzeleri sizlere sunuyor… Özellikle sanat tarihine düşkünseniz bu özel müzeleri en kısa zamanda gezmenizi öneririz…

Kategori

İtalya’da hortum dehşeti

İtalya’nın başkenti Roma yakınında meydana gelen hortum  iki kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Roma vilayetine bağlı  sahil kasabası Ladispoli civarında çıkan hortum, yabancı uyruklu  bir kişinin binadan düşen molozların altında kalarak ölmesine  yol açtı. Cesano kasabasında da 61 yaşında bir erkeğin, devrilen ağacın altında kalarak yaşamını yitirdiği bildirildi. Haberde, 20 kişinin de fırtına nedeniyle yaralandığı belirtildi.

Kategori

İtalya’da peş peşe üç deprem

İtalya’nın orta bölgeleri dün gece beşik gibi sallandı. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, Roma’daki Kolezyum ve Panteon gibi dünya miraslarını sallayan bir dizi depremin 5,4, 6,1 ve 4,9 büyüklüklerinde olduğunu duyurdu. Bazı kasabalardan ciddi yıkım haberleri geldi. Neyse ki depremlerde can kaybı yaşanmadı.

Kategori

Levent Kırca ‘one minute’ krizinin skecini yapmıştı

Uzun zaman sonra Türk dış politikası, tarihinin en önemli anlarına şahit oldu. O dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, 2009 yılında Davos’ta yaptığı ‘one minute’ çıkışı yapmış ve İsrail ile yaşanacak olan krizin önemli adımlarından birisi atılmış oldu. 2010 yılındaki kanlı Mavi Marmara gemisi baskını ile İsrail-Türkiye ilişkileri tamamen bitme noktasına gelmişti. Türkiye-İsrail ilişkileri Roma’daki diplomasi trafiğinin ardından yeni bir sürece girdi. O dönem Olacak O Kadar adlı programın yapımcısı ve senaristi olan ve 2015 yılında aramızdan ayrılan Levent Kırca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Davos’taki ‘one minute’ krizini skecine konu edinmişti. İsrail-Türkiye arasında yaşanan yeni gelişmeler sonrası bu skeç tekrar gündeme geldi ve birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılmaya başlandı.

Kategori

Juventus’un şampiyonluk kutlaması

İtalya Serie A’da Napoli’nin Roma’ya yenilmesiyle üst üstü 5. kez şampiyon olan Juventus’ta futbolcular antrenman sonrasında büyük sevinç yaşadı.

Kategori

John Kerry’den Feridun Sinirlioğlu’na yumruklu şaka!

Terör örgütü IŞİD’e karşı uluslararası bir strateji geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen dışişleri bakanları seviyesindeki “küçük grup” toplantılarının üçüncüsü Roma’da yapıldı. Görüşmelere Türkiye’yi temsilen katılan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry arasındaki samimiyet dikkat çekti. Kerry, salona girdikten sonra yanına geldiği Sinirlioğlu’nu, yanağına hafif bir yumruk kondurarak selamladı. Kerry, sırtından tek koluyla sarıldığı Sinirlioğlu ile gülerek kısa bir sohbet gerçekleştirdi.

Kategori

İran liderinin ziyareti İtalya’yı karıştırdı

İran lideri Ruhani’nin İtalya ziyaretine çıplak heykel sansürü damga vurdu. Nükleer faaliyetlerini sınırlandırmayı kabul etmesinden sonra uluslararası ticari yaptırımların kaldırıldığı İran, Avrupa’da ilk olarak İtalya ile 17 anlaşmaya imza atarak, yeni bir dönemi başlattı. İtalya Başbakanı Renzi ile birlikte Roma’daki bir müzeyi gezen İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve heyetindekiler görmesin diye çıplak heykellerin kutularla gizlenmesi ‘olağanüstü edep tedbirleri” ifadeleriyle eleştiriye yol açtı.

 

Kategori

Çavuşoğlu, gerilimden yana olmadıklarını ifade etti

Roma’da katıldığı Uluslararası Libya Konferansı sonrası Türk gazetecilere açıklamalar yapan Bakan Çavuşoğlu, “Rus tarafından açıklamayı gördük. Şimdi o balıkçı teknesi tespit edildi ve balıkçıyla da görüştükten sonra biz de nasıl olduğuna dair bilgi aldıktan sonra biz de gerekli açıklamalarımızı yaparız” dedi.

Kategori

6 ünlü İngiliz mimar Roma’da çırılçıplak!

Ünlü bir mimarlık şirketinin müdürü ve beş çalışanı Roma’nın ünlü çeşmesine çıplak girerek büyük bir skandala imza attı. Bir haftalık İtalya tatili için Roma’ya giden İngiliz Environmental Dimension Partnership şirketinin müdürü Ben Rosedale ve beş çalışanı alkolü fazla kaçırınca ipin ucu kaçtı.

Kategori

Mafya babasına öyle bir cenaze töreni yaptılar ki…

Roma’da mafya babası Vittorio Casamonica için düzenlenen cenaze töreni mafya filmlerini aratmadı. Tepki çeken törene devlet yetkilileri sert tepki verdi. İtalya’nın başkenti Roma’da mafya babası Vittorio Casamonica için düzenlenen ihtişamlı cenaze töreni krize yol açtı. Birçok ünlü filme sahne olmuş olan Cinecitta Stüdyoları yakınında, filmleri aratmayacak bir cenaze töreni yapıldı.

Kategori

Makas ustası modacıdan sihirli dokunuşlar

Kamera önünde sadece bir makas yardımıyla yepyeni tasarımlara imza atan ve bu videolarla dünya çapında bir üne kavuşan modacı Adam Saaks, bu kez de Roma’da bir mayoyu yepyeni bir tasarım haline getirdi.
Kategori

Arda sahaya çıktı, Nou Camp yıkıldı

Barcelona, Roma ile oynadığı Joan Gamper Kupası öncesinde yeni sezon kadrosunu seyircisiyle tanıştırdı. Milli futbolcumuz Arda Turan da, Nou Camp’a çıktığında tribünlerden büyük alkış aldı.

Kategori

Evlenme teklifi ederken kalp atışınıza tanık olun!

Sevgilisine evlenme teklifi etmek için Roma’ya giden Reddit sitesi kullanıcısı Sesipikai, teklifi öncesi ve sırasında kalp atışlarını kaydeder. Evlenme teklifi alacağından habersiz kadın ve doğru zamanı kollayan heyecanlı sevgilisi önce Colosseum’a giderler. Ardından dondurma yiyip turistik aktivitelerine devam ederken adam patlatır bombayı: “Benimle evlenir misin?” İşte adamın tüm bu süreçte yaşadığı heyecanın kalp atışlarına yansımış hali.

Kategori

Seçim propagandasına çevre ayarı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde siyasi partiler, tarihi yapıların görselliğini bozduğu gerekçesiyle genel seçimler öncesinde bayrak, flama ve afiş asmama kararı aldı.