Prof. Dr. Eralp Tutar – Sözcü TV

Prof. Dr. Eralp Tutar

Hipertansiyon nedir? Tedavisi nasıl olmalıdır? 

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Hipertansiyon nedir? Tedavisi nasıl olmalıdır? Kalbimiz kasılarak içindeki temiz kanı atar damarlara atar , atılan kan damar içerisinde basıncı hızla yükseltir. Bu sırada ulaşılan en yüksek basın değeri halk arasında büyük tansiyon olarak bilinen sistolik kan basıncıdır. Kalbin kasılması bitince kan basıncı düşmeye başlar her bir atım arasındaki ulaşılan en düşük değerde küçük tansiyon olarak bilinen diğer diastolik kan basıncıdır.

Kategori

Kalp yetmezliği nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Kalp yetmezliği nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir? Kalp kasılma gücünü yitirdiğinde veya esnekliğini kaybettiğinde vücudumuzun ihtiyacı olan kanı yerince pompalıyamaz bu durumda kişi kendini bitkin ve yorgun hissedicektir. Ayrıca geceleri tek yastıkta yatamama bacak ve ayaklarda şişlik gibi şikayetler ortaya çıkar. İstirahatte bile kalp hızının çok hızlı attığını hissedebilir tüm bu durumlar kişide kalp yetmezliği olduğunu göstermektedir.

Bayılma neden olur? Nasıl tedavi edilir?

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Bayılma neden olur? Nasıl tedavi edilir? Bayılma kişinin kısa süreli bilinç kaybıyla birlikte ortaya çıkan pozisyonunu kaybetme durumudur. Bilinç kaybının sebebi beyine giden kan akımının kısa sürelide olsa yetersis kalmasıdır. Herhangi bir tıbbi müdaheleye gerek kalmadan kısa sürede kişinin bilinci yerine gelir. Her üç kişiden birinde hayatının herhangi bir döneminde bayılma olmuştur. Bayılma çoğu hastada hayatı tehtit eden bir durum değildir.

Kategori

Kalp krizi bulguları ve yapılması gerekenler

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Kalp krizi bulguları ve yapılması gerekenler kalp krizi kalp kası hücrelerinin uzun süre oksijensiz kalıp ölmeye başlaması durumudur, ani ölümün başlıca sebebidir. Kalbi besleyen koroner damarlarda kan akımının yavaşlaması veya durması neticesinde gelişir, buda damar sertliği olarak bilinen lipit içerek plakların üzerinde pıhtı gelişip damarı tıkamasıyla gerçekleşir.

Kategori

Karın aort damarı anevrizmasının ameliyatsız tedavisi

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Karın aort damarı anevrizmasının ameliyatsız tedavisi, karın aort damarı anevrizması kalpten çıkan ana atar damarın karın bölgesinde genişleyerek balonlaşma yapma durumudur. Her ne kadar çoğu hastanın pek şikayeti olmasada orta yaşın üzerinde olup karın ve sırt ağrısı şikayeti olan kişilerde aort damarında anevrizma varlığı mutlaka araştırılmalıdır.

Kategori

Koroner (Kalp) damar tıkanıklıklarında stent tedavisi 

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Koroner (Kalp) damar tıkanıklıklarında stent tedavisi, kalp kaslarını besleyen coroner damarların damar sertliğine bağlı daralmaları veya tıkanıklıklarında angina dediğimiz göğüs ağrısı, kalp krizi veya ani ölüm görülebilir. Bu hastalarda amacımız göğüs ağrısını ortadan kaldırarak yaşam kalitesini arttırmak ve hastalığın ilerlemesini engellemek olmalıdır.

Kategori

Karotis (Şah) damarı darlığında stent tedavisi

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Karotis (Şah) damarı darlığında stent tedavisi, damar sertliğinin şah damarı olarak bilenen beyine giden boyun damarlarının daraltması karotis damar hastalığı olarak bilinir. Genellikle hastaların şikayeti olmaz ancak bu hastalarda felç bir diğer adıyla inme geçirme riski artmıştır. Bu inmeler geçici olabileceği gibi kalıcıda olabilir. Konuşamama yada konuşmada peltekleşme vücudun bir yarısında güç kaybı gibi inme bulgularını görebiliriz.

Kategori

Böbrek damarlarındaki darlık nasıl tedavi edilir?

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Böbrek damarlarındaki darlık nasıl tedavi edilir? Hipertansiyon, kalp böbrek ve beyinde tahribata yol açabilen genellikle sinsi seyreden bir durumdur. Yüksek kan basıncı genellikle esansiyel dediğimiz kan basıncını düzenleyen sinirsel ve hormonal mekanizmalarının bozulmasıyla ortaya çıkmakla birlikte seyrekte olsa böbrek damarlarında daralma olan hastaların bazılarında darlığa bağlı inantçı bir tansiyon yüksekliği olabilmektedir.

Aort kapak darlığında TAVİ yöntemiyle ameliyatsız tedavi

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Aort kapak darlığında TAVİ yöntemiyle ameliyatsız tedavi, akciğerden gelen temiz kanın kalbe doluş sırasında kapalı olup vücudumuza kan pompalanırken açık olan kalp kapağımız aort kapağıdır. Yıllarca sürekli açılıp kapanan bu kapağımız altmışlı yaşlardan sonra bazı kişilerde kireçlenme ve daralma gösterebilir.

Kategori

Bacak damar tıkanıklığı tedavisi

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Bacak damar tıkanıklığı tedavisi, halk arasında damar sertliği olarak bilinen aterosekleroz hangi organı besleyen damarda oluyorsa o organa ait şikayetler ortaya çıkar. Nasıl kalp damarları daralmış kişilerde göğüs ağrısı oluyorsa, bacağa giden damarları tıkalı olan kişilerde de yürümekle baldırında kramp ve ağrı ortaya çıkabilir. Kişi yürüyüş sırasında sürekli durup dinlenme ihtiyacı hisseder. Darlığım şiddeti arttıkça daha kısa mesafelerde hatta istirahatte bile kramp ortaya çıkabilir.