paraşüt – Sözcü TV

paraşüt

Kategori

Paraşütle öyle bir şey yaptı ki!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan Sercan Daban, Muğla’nın Fethiye ilçesinde paraşütle uçarken bin 800 metre yükseklikte klarnet çaldı.

Kategori

Paraşütte çıta yükselten hareketler

Paraglider konusunda uzmanlaşan Jean-Baptiste Chandelier’in gökyüzünde süzüldüğü görüntüler derleme hâle getirilerek sosyal medyada “Weightless” başlığıyla paylaşıldı. Chandelier’in havada başka bir paraşütün üstüne bindiği görüntüler kısa sürede viral oldu.

Kategori

Paraşüt gösterisinde facia yaşandı

Dominik Özel Hava Kuvvetleri’nin düzenlediği bir gösteride facia yaşandı. Rüzgarlı hava iniş yapacağı yere hızlı bir şekilde çakılan paraşütçü kazadan sonra hayatını kaybetti. Atlayışı gerçekleştirip kaza yapan kişinin Albay Luna Kunhardt olduğu belirtildi.

Kategori

Futbol maçına paraşüt kazası damga vurdu

ABD’de üniversiteler arası düzenlenen Amerikan Futbolu müsabakasında paraşüt kazası yaşandı. 16 Eylül’deki futbol maçı öncesi gerçekleşen seromonide iniş hızını ayarlayamayan paraşütçü saha kenarındaki bariyerlere çarptı. Paraşütçünün durumunun iyi olduğu belirtildi.

Kategori

Yamaç paraşütünde farklı deneyim

Birçok farklı disiplini içerisinde barındıran ve temelde yamaç paraşütü sporuna benzeyen ”speed-flying” tekniği ile kendisini çekime alan sporcunun görüntüleri izleyenlere farklı bir deneyim yaşatıyor. Yamaç içerisinde ekipmanıyla süzülen sporcu, tepelerin sırtlarına sıfır noktası olarak denilebilecek temaslarda bulunuyor.

Kategori

Yamaç paraşütünde seviye yükselttiler

Ülkemizde Fethiye başta olmak üzere birçok yerde tecrübe edilebilen yamaç paraşütü deneyimi, iki sporcunun girişimiyle aksiyon kamerası yardımıyla farklı bir şekilde görüntülendi. Yamaçlar arasında 180 derece dönebilen sporcuların çalışması sosyal medya içerisinde izleyicilere sunuldu.

Kategori

Paraşütçünün feci ölümü

Bolivya’da düzenlenen etkinlikte korkunç bir kaza yaşandı. Paraşütünün kontrolünü kaybeden sporcu, alandaki tezgahların çatısına çarptı. Kazada ağır şekilde yaralanan sporcu, hemen hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamadı. Dehşet anlarıysa anbean kameraya yansıdı.

Kategori

Havada ayakkabıyla şov yaptı

Çılgın paraşütçünün havada ayakkabısıyla yaptıkları bu kadar da olmaz  dedirtti. Önce ayakkabısını kaybeden paraşütçü dalışa geçtikten sonra yeniden ayakkabısını bulup giydi.

Kategori

Paraşütü elektrik tellerine takılan adamın korku dolu anları

İngiliz yamaç paraşütçüsünün paraşütü elektrik tellerine takıldı. Adı açıklanmasa da 48 yaşında olduğu söylenen ve Los Realejos’da gerçekleşen olayda saatlerce takılı kaldığı tellerde yardım bekleyen adam görevlilerin gelmesi ile elektrik çarpmasına karşı önlem alındı. Düşme anında da zarar görmemesi için altına branda çekilen adam daha sonra yumuşak bir iniş yaparak tatiline unutamayacağı bir anı eklemiş oldu.

Kategori

13 bin feet yükseklikte tenis oynadılar

Uçaktan atladıktan sonra gökyüzünün eşsiz güzelliğinde bir güzel tenis topuyla oynayan çılgın paraşütçülerin eğlence ve adrenalin dolu o anlarına tanıklık ediyoruz…

Kategori

530 rakımlı Boztepe’den uçup 400 metreden atladı

Ordu’da, 530 rakımlı Boztepe’den yamaç paraşütü pilotuyla birlikte uçan base jump (serbest atlayış) sporcusu Cengiz Koçak, 400 metre yükseklikten atlayarak kumsala iniş yaptı.

Kategori

Kadın tatilcinin yamaç paraşütünde yaşadığı korku kamerada

MUĞLA’nın Milas İlçesi’nde, yükseklik korkusuna rağmen pilot eşliğinde yamaç paraşütüyle atlayış yapan kadın tatilci, korkulu anlar yaşadı. Paraşüt kamerasına yansıyan o anlarda; kadın tatilcinin pilota “Kusuyorum, neremden nefes alacağım” diye bağırdığı ve yere inmesi için yalvardığı duyuldu.

Kategori

260 metreden serbest atlayış

Rize’de 8. Çay ve Yaz Sporları Festivali kapsamında ’1. Hedef Paraşütü Yarışması’ düzenlendi. Paraşütçüler hedefe en yakın noktaya konmak için birbirleriyle yarışırken gösteri uçuşu yapan paraşütçü Cengiz Koçak 260 metre yükseklikten serbest atlayış yaptı. Rize şehir merkezi üzerinde bulunan Çorapçılar Tepesinden iki kişilik paraşütle havalanan Koçak, yaklaşık 260 metre yükseklikten kendini boşluğa bıraktı. Bir süre sonra üzerindeki paraşütü açan Koçak, güvenli bir şekilde yere iniş yaptı. Yüksek bir hızda serbest düşüş gerçekleştiren Koçak, kendisinin bina, anten ve köprülerden sürekli serbest atlayışlar yaptığını belirterek programı dolayısıyla Rize’de bulunduğunu ve festival olduğunu duyunca gelip serbest atlayış yaptığını söyledi. Türkiye’nin değişik yerlerinden 19 sporcunun katıldığı yarışmada Ali Zaimoğlu birinci, Durmuş Efe Şahin ikinci ve Nedim Miraç Aybek üçüncü oldu. Yarışmada birinci olan ve Erzincan’dan geldiğini söyleyen Ali Zaimoğlu, “Güzel bir etkinlik oldu. Bu spor Rize’de gelişirse çok daha yetenekli gençlerin çıkacağına inanıyoruz. Rize hedef yarışması için çok ideal bir yer. Hava çok stabil. Ulaşım kolay ve görsel açıdan insanların çok rahat izleyebileceği bir yer” dedi.

 

Kategori

Paraşüt pilotlarının müşteri kavgası

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yamaç paraşütü pilotları arasında müşteri paylaşımı yüzünden çıkan tekmeli yumruklu kavga nedeniyle iki firmadan beş pilot hakkında yasal işlem başlatıldı.

 

Kategori
Ölümle dans eden paraşütçü

Ölümle dans eden paraşütçü

Başına yerleştirdiği kamerasıyla yolculuğunu ölümsüzleştirmek isteyen adam, yüksek bir dağdan kendini boşluğa bıraktı. Soğukkanlılıkla kazasız bir şekilde inmeyi başaran adamın rahat tavırları ise kameraya böyle yansıdı.

Kategori
Yamaç paraşütçüsüne kartal saldırısı

Yamaç paraşütçüsüne kartal saldırısı

Antalya’da yamaç paraşütçüsü havalandıktan hemen sonra bir kartalın saldırısına uğradı. Paraşütçü panik halde dakikalarca bağırdı.

Kategori

Uçurumdan atlayan insanların adrenalin dolu anları

Paraşütle uçaktan atlamak başlı başına heyacan dolu anlar olarak bilinirken, uçurumdan atlamak daha fazla adrenalin dolu anları gösterir. Buradaki gençler yüksekliğe aldırış etmeden uçurumdan atladı.

Kategori
'Yarasa kanat'la Çin Seddi'nin üzerinden uçtu

‘Yarasa kanat’la Çin Seddi’nin üzerinden uçtu

ABD’li serbest paraşütçü Jeb Corliss, ‘kanatlı elbise’si (wingsuit) ile bir helikopterden atlayarak Çin Seddi’nin üzerinde ‘süzüldü’.Corliss, saatte yaklşaık 200 kilometre hızla yaptığı uçuşta, yerden birkaç metre yükseklikteki bir hedefi de vurdu.

Kategori

Tokat’ta yamaç paraşütü kazası

Tokat’ın Turhal ilçesinde düzenlenen ‘Mercimektepe Cross Country’ uluslararası yamaç paraşütü mesafe yarışmasına katılan 40 yaşındaki Bahri Kılıçaslan, 50 metre yükseklikten kayalıklara düşerek kolunu kırdı. Öğle saatlerinde başlayan uçuşlar sırasından yarışmaya Burdur’dan katılan Bahri Kılıçaslan, yamaç paraşütüyle kalkış yaptıktan sonra bir süre havada süzüldü. Ancak kısa bir süre sonra Kılıçaslan ‘pilotaj hatası’ yapınca bir anda 50 metreden kayalıklara düştü. Kılıçaslan’ın kayalıklara düştüğünü gören sağlık görevlileri ve arkadaşları bulundukları noktaya koştu. Yaklaşık üç dakika süren koşuşturma sonrası Kılıçaslan, kayalıklar arasında bulundu. İlk müdahalesi olay yerinde yapılan Kılıçaslan’ın sağ kolunda kırıklar oluştuğu belirlendi.

Kategori

Paraşüt kullanan drone

3DR Solo, olası bir tehlike anında paraşütünü açıyor ve yere güvenli ve yavaş bir şekilde iniyor. Böylece hem çevreye zarar vermiyor hem de belli bir yükseklikten düştükten sonra paramparça olma sıfırlanıyor.

Kategori

Amerikalılar havada büyük hata yaptı

ABD ordusunun 173’üncü Hava İndirme Tugayı’nın Almanya’da gerçekleştirdiği tatbikat skandalla bitti. ABD ordusu Almanya’nın güneyindeki Hohenfels Askeri Üssü’nün bulunduğu bölgede ‘hava birliği indirme tatbikatı’ yaptı. Tatbikat sırasında ABD Hava Kuvvetleri’ne ait C-130 nakliye uçaklarından bırakılan HMMWV tipi üç zırhlı aracın, paraşütleri açılmayınca yere çakılarak paramparça oldu. Askeri araçların yere çakıldıkları anlar böyle görüntülendi.