Op. Dr. Ahmet Özyazgan – Sözcü TV

Op. Dr. Ahmet Özyazgan

Kategori

Diz ön ağrısına prp tedavisi

Diz ön ağrısı toplumda çok sık görülen sağlık problemlerindendir. Bu hastalık genellikle genç ve spor yapan aktif bireylerde görülürken, tedavisinde prp tedavisi ilk sırayı almaktadır. Bu tedavi hastanın kendi kanından olduğundan ve alerji ya da diğer yan etkileri göstermediğinden hızlı, güvenilir ve pratik bir yöntemdir. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Geçmeyen nedensiz ağrılar

Özellikle sabah tutukluğu ile kendini hissettiren, uykudan uyandıran, kişide uyku ve iştah düzensizliği yapabilen bir grup hastalık, fibromyalji ve çeşitli romatizmal hastalıklar olarak gruplandırılır. Bu hastalarda tanıyı doğru koymak tedavinin ana kılavuz noktasıdır. Bu grupta anti-depresanlar, fizik tedavi ve prp başlıca uygulanan tedavilerdir. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Topuk dikeni ve tedavisi

Epin kalkanei veya kalkaneal spur adı verilen topuk dikeni, yürürken artan rahatsızlıklarla boy gösterir. Tedavisinde lazerli sistemle eswt ve enjeksiyon yapılabilmektedir. Hastalar bu tedaviyle kısa sürede sağlıklarına kavuşurken, işlerine erken dönerek zaman kazanmaktadırlar. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Dizde bağ yaralanmaları ve menisküs

Menisküs yaralanmaları ve ön çapraz bağ yırtığı spor yapan genç erişkinlerde sık görülen rahatsızlıklardandır. Bu hastalıkların tedavisinde hastalarımız artroskopik olarak ameliyat olduğundan iyileşme süreçleri hızlı olur. Bu ameliyatla birlikte hastalar işlerine erken dönebilmekte ve 6 ay içinde spora başlayabilmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Ayak şekil bozuklukları; Sindrella estetiği nedir?

Ayakta en sık gördüğümüz şekil bozukluklarının başında halluks valgus gelmektedir. Sivri burunlu ve topuklu ayakkabı giymekle rahatsızlığın arttığı bu hastalıkta bayanlar, kozmetik sebeplerle açık ayakkabı ve terlik giymekten kaçınmaktadırlar. Bu hastalığın tedavisi tek seans süren cerrahi girişimle yapılmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Karpal tünel sendromu tedavisi

Karpal tünel; median sinirin el bileğinden geçerken sıkışması sonucu oluşturduğu bir hastalıktır. Hastalara başlangıçta ilaç tedavisi, gece ateli ve enjeksiyon tedavisi faydalı olurken ileri seviyelerde kapalı ve açık cerrahi girişimlerle hastalarımız sağlığına kavuşmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Kök hücre tedavisi ve ortopedi

Son yıllarda modern tıpta kök hücre tedavisi sıklıkla kullanılmaktadır. Kıkırdak kendini yenilemeyen doku grubu olduğundan tüm eklemlerimizin yüzeyini kaplayan kıkırdak yıprandığında(kireçlenme)artık protez ameliyatı yerine kök hücre ile hastaya kıkırdak nakli yapabilmektedir. Prp ise hastanın kanından alınarak 10 dakikalık kısa bir işlem sonrası tekrar hastanın şikayetçi olduğu bölgeye uygulanmaktadır. Prp işlemi sonucunda yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Estetik amaçlı ameliyatlarda boy uzatılabilir mi?

Hastalarda kaza, yanık veya kırık sonrası oluşabilen kısalıklarda kişiye özel kemik boyu uzatma operasyonları yapılabilmektedir. Hastalar operasyon sonrası asimetriden kurtulmakta, fiziken ve ruhen sağlıklı birer birey haline gelmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Cücelik teşhisi konmuş kişilere boy uzatma ameliyatı nasıl yapılır?

Cücelik 140 cm ve altında olan kısalıklarda akla gelmelidir. En çok akondroplazi adı verilen tipi görülmekle birlikte, tedavisinde hormon replasman tedavileri ve cerrahi olarak uzatma yapılabilmektedir. Cerrahide kısa olan kemik çeşitli cihazlar yardımıyla uzatılmakta ve hasta 6-8 aralığında ideal boyuna ulaşabilmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

El problemleri nelerdir, tedavisinde neler yapılmalı?

El, vücudumuzda yer alan en fonksiyonel organdır. Elde tetik parmak, el becerisiyle çalışan kişilerde ciddi iş kayıplarına yol açmaktadır. Tedavisi gayet basit olarak çözülebilen bu sorunda hastalarımız işlerine kolayca dönebilmektedir. Hastalarda yüzük parmağında fleksyon kontraktürü olmakta ve tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Ya sizde skolyoz varsa, tedavisi var mı?

Eğer yürümede, ayakta durmada, egzersiz esnasında ve nefes alıp vermede güçlük çekiyorsanız sizde skolyoz olabilir. Skolyoz tedavisi, skolyozun tipine ve derecesine göre değişmektedir. Eğer 10 derece ve altı açıda skolyoz mevcutsa korse ve medikal tedaviyle rehabilitasyon uygulanabilirken, skolyoz 40 derece ve üzerinde ise cerrahi olarak düzeltme gerekmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.