okul – Sözcü TV

okul

Kategori

Çocuklarının mutluluğu için ‘dinozor’ oldular

Okul servisinden inen küçük kız çocuğunu dinozor kostümüyle karşılayan ailesi sosyal medyanın gündemine geldi. Viral olan video, ailenin çocuklarına yönelik ilgisini de içeriğinde barındırıyor.

Çocuklarda görülen okul fobisi nasıl önlenebilir?

Okul fobisi, özellikle okulların yeni açıldığı dönemde sıklıkla karşılaştığımız vakalardan bir tanesidir. Öncelikli olarak çocuğu okula doğru bir şekilde hazırlamamız gerekiyor. Çünkü okul neyle karşılaşacağını bilmeyen bir çocukta kaygı ve korku yaratacaktır. Uzman Pedagog Zeynep Şimşek cevapladı.

Çocukların sosyalleşmesinde ailelere ne gibi görevler düşmektedir?

Sosyalleşme, çocukların sosyal beceri anlamında kesinlikle en önemli gelişim basamaklarından biridir. Bu konuyla ilgili olarak son zamanlarda çok fazla vakayla karşılaşmaktayız. Uzman Pedagog Zeynep Şimşek cevapladı.

Kategori

5 kişiye karşı tek başına!

5 kişi toplanıp okul arkadaşlarından biriyle kavga etmeye karar veren çocuklar bir anda neye uğradıklarına şaşırdılar. Tek başına kendini savunan çocuk, savunma sanatlarının değerini de göstermiş oldu.

Kategori

Herkes böyle davransa dünya çok daha güzel olmaz mı?

İlk defa protez bacağıyla okula giden minik kıza arkadaşlarının tepkisi herkesi duygulandırıyor… Küçük kıza görür görmez sarılan arkadaşları akıllara ‘Keşke büyükler de böyle davransa, dünya daha güzel bir yer olmaz mı?’ sorusunu getiriyor…

Kategori

Bazıları yağmurun tadını çıkarır

ABD’de sağanak yağmur altında kalan lise öğrencileri otobüslere koşuştururken aralarından bir tanesi yağmurun tadını çıkarmaya karar verdi. Bakın neler yaptı…

Kategori

Öğretmeni derse yılan getirince… Sonuna dikkat!

ABD’de bir okulda öğretmeninin sınıfa birkaç tane hayvan getirmesi siyahi öğrenciyi şaşkınlık içinde bıraktı. Her hayvana dikkatli gözlerle bakan genç, öğretmeninin dediklerini dinlerken gözlerini de hayvanlardan ayırmadı. Öğretmeni kocaman bir yılanı sınıfın ortasında sergilediğinde ise gencin şaşkınlığı herkesi güldürdü.

Kategori

‘School of Rock’ filmi gerçek oldu!

Türkçe’ye ‘Hababam Rock’ olarak çevrilen ‘School of Rock’ filmi, Japonya’da ‘School of Metal’ versiyonuyla gerçek oldu! Japonya’da bir okulda öğrencilerin en keyifli derslerine siz de katılın…

Kategori

Okula isyan eden sevimli kız

Okuldan bıktığını ve gitmek istemediğini söyleyen ufaklıklığın halleri izleyenleri güldürüyor. Annesine şikayette bulunan sevimli kız kendisini kameraya kaydeden annesine de sinirleniyor.

Kategori

Sözcü Serbest Kürsü: “Çocuklar karanlıkta okula gitmesin”

Bakanlar kurulu kararı ile Avrupa ülkelerinin aksine 29 Ekim’i 30 Ekim’e bağlayan gece saatlerde değişiklik yapılmadı. Türkiye’de yaz saatinin devam etmesi sonucu öğrenciler gün ağarmadan okula gitmek zorunda kalmaktan yakınıyor. Sözcü Serbest Kürsü’ye gelen videoda ise okurumuz “çocuklar karanlıkta okula gitmesin” diyerek destek verdi.

Kategori

Okulun çatısına vinç devrildi

İZMİR’de, gece boyunca etkili olan fırtına ve sağanak yağmur bir inşaatın yapımında kullanılan 50 metre uzunluğundaki vincin okulun çatısına devrilmesine neden oldu. Okulun spor salonu ve sınıfları büyük zarar gördü. Yaklaşık 900 öğrencisi olan okul tatil edildi, inşaat sahası kapatıldı.

Kategori

Kendini insan zanneden köpek

Çin’de sırtında çantası iki ayağı üzerinde insan gibi yürüyen köpek herkesi şaşırttı. Çin’in, Changzhou şehri sokakları ilginç bir olaya şahitlik etti. Sırtında çantası, pembe ayakkabısı ve giydiği pantolonla iki ayağı üzerinde yürüyen kaniş türü bir köpek, okul önüne geldi. Görenleri hayrete düşüren köpeği öğrenciler görüntülemek için birbirleri ile yarıştı. İşte o ilginç görüntüler.

Kategori

Küçük çocuklarının küfür etmesine tepki vermeyen aile

Küçük çocuklar, anlamlarını bilmese de kötü sözcükleri söylemeye devam ediyor. Okula küfreden küçük çocuk annesinin sevdin mi? okulu diye sormasıyla okula ve arkadaşlarına küfür yağdırıyor. İşte sosyal medyada dolaşan o görüntü…

Kategori

Diyarbakır’da çocukların korku dolu anları

Diyarbakır Bağlar’daki hain saldırıya 150 metre uzaklıkta bulunan bir okulda yaşanan panik ve korku dolu anları kameraları saniye saniye yansıdı.Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde 4 Kasım’da Emniyet Müdürlüğü ek binasına yönelik gerçekleştirilen ve 2’si Polis 11 kişinin yaşamını yitirmesine, 100 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı araç saldırısı sırasında patlama noktasına 150 metre uzaklıkta bulunan bir okulda yaşanan panik ve korku dolu anları kameraları saniye saniye yansıdı. Patlama ile birlikte korku içinde sınıflardan koridorlara çıkan ve ağlayan öğrencilerin birbirlerine sarıldıkları gözlenirken, bir işyerinin kamerasında ise, patlama anında insanların korku ve panik halinde kaçtıkları görüldü.

Kategori

Fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL

Samsun’da yıllık 1 milyon lira ciroyu aşan meslek lisesi, fabrika gibi çalışarak 42 çeşit temizlik ürünü ve ahşap malzeme üretiyor. Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, uygulamalı eğitim gören öğrencilerin ve öğretmenlerin ürettiği ürünlerden bir yılda elde edilen ciro 1 milyon liranın üstünde. Yaklaşık 2 bin öğrencinin eğitim gördüğü Samsun Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde; Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi, İklimlendirme ve Kimya Teknolojisi gibi bölümler bulunuyor. Öğrenciler bu bölümlerde uygulamalı olarak eğitim görüyor. Okulda üretilen ürünler talep üzerine kamu kurumlarına ve özel sektöre satılıyor.

Kategori

Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri oturma eylemi yaptı

Okulların açılmasıyla birlikte başlayan ve proje okullarında sekiz yıl görev yapan öğretmenlerin başka bir okula atanmasını sağlayan yönetmeliğe öğrencilerden tepkiler sürüyor. Son olarak Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri, 71 öğretmenlerinin gidişini oturma eylemi yaparak protesto etti.

Kategori

Kulaklığını çeken öğretmene saldırdı

Rusya Federasyonu’ndaki bir okulda yaşanan olayın görüntüleri dünyada da geniş yankı buldu. Olay Yakutistan’ın Neryungri kentinde yaşandı. Cep telefonuyla çekilen görüntülerde, bir öğretmenin, derste kulaklık takan öğrencisine sinirlendiği görüldü. Öğretmen, öğrencinin kulaklığını çekip attı. Kulaklığının koptuğunu düşünen öğrenci, öğretmene sinirlenerek üzerine saldırdı. Öğretmene bir yumruk sallayan öğrenci ikinci hamleyi yapamadan araya sınıftaki diğer öğrenciler girdi. Saldırgan genci tutan öğrencilerden bazıları ona vurdu. Söz konusu genç diğer öğrencilerce sınıftan dışarı atıldı. Öğretmen olayla ilgili şikayetçi olmadı. Ancak görüntüler internette yayımlanınca soruşturma açıldı.

Kategori

Okulda tel örgüler arasında yemek

BURSA’da merkez Osmangazi İlçesi’nde tam gün eğitim veren Şehit Onbaşı Tolga Taştan İlkokulu’nda bu yıl öğrencilerin öğle tatilinde okul dışına çıkışlarının yasaklanması yemek sorununa neden oldu. Okulda ücretli yemek servisine katılmayan ve kantini de tercih etmeyen öğrencilere yemek getiren veliler OHAL nedeniyle okula alınmayınca tel örgüler arasından ‘yemek servisi’ yapıyor.Merkez Osmangazi İlçesi İstiklal Mahallesi?nde bulunan Şehit Onbaşı Tolga Taştan İlkokulu yönetimi, okulda aylık 110 lira karşılığında öğrencilere de yemek servisi vermeye başladı. Yöneticiler, yemekhaneye gelmeyen öğrencilerden kantini kullanmalarını istedi. Geçen yıllarda yemeğe evlerine giden öğrencilerin bu yıl öğle tatilinde okul dışına çıkmalarına izin verilmedi.Yemekhanedeki servisin iyi olmadığını kantinin pahalı olduğunu öne süren veliler, öğle tatilinde çocuklarına yemek getiriyor. Okula alınmayan yemek getiren veliler, yiyecekleri tel örgüler arasından çocuklarına veriyor. Bazı veliler ise yanlarında getirdikleri sulu yiyecekleri tel örgüler arasında kaşıkla çocuklara yediriyor.

Kategori

Okulda korkunç kaza!

ABD’de bir okulun laboratuvarında öğretmenin dikkatsizliği yaralanmayla sonuçlandı. California eyaletine bağlı Escalon şehrinde Öğretmenin alevlerin üstüne yanıcı madde dökmesi sonucu ateş bir anda parladı ve öğrencilerden birinin üzerindeki kıyafet tutuştu. Laboratuvarda büyük panik yaşanırken, söndürülen öğrenci hemen hastaneye kaldırıldı. Talihsiz öğrencinin vücudunda üçüncü derece yanıklar oluştuğu, hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Kategori

Norveç metalci çocuklar yetirştirecek

Norveç hükümetinin çocuklara metal müziği tanıtma projesi kapsamında black metal grubu Enslaved, Norveç’te 2 hafta boyunca ilk öğretim okullarında konser verecek.

Kategori

Tarık Akan işte böyle bir adamdı

Dün cenaze namazının ardından omuzlarda taşınan Tarık Akan, Bakırköy Zuhuratbaba’da getirildi. Akan’ı sevenleri yalnız bırakmadı. Canlı yayında NTV mikrofonuna konuşan öğretmen Aynur hanım Tarık Akan’la yaşadığı anıyı anlattı. Aynur, “Ben 70’li yılların başında bir köye öğretmen olarak gittim. İhtiyaçları çoktu çocukların ve Tarık Akan’a mektup yazdım ‘Okulumuza yardım edermisiniz?’ diye bize çuvallarla kırtasiye malzemeleri gönderdi. Aynı zamanda bana resmini imzalayıp yolladı yıllarca bunu sakladım. İyi bir insan olduğu burdan belli” dedi.