ne zaman – Sözcü TV

ne zaman

Kategori

Ne zaman obez kabul ediliriz?

Her kilo fazlalığı obezite değildir. Bilimsel olarak hesaplanan vücut-kitle (VKI) oranı vardır. Bu oran; boyun, ağırlığın kendisi ile çarpımından elde edilen sayıya bölünmesi ile elde edilir. Yani; boyu 1.75 m olan ve 90 kg ağırlığındaki kişi için: 90/1.75x 1.75’tir. Bu da 90/3= 30 değerini verir. VKI 19-25 arası normal, 25-30 arası aşırı kilolu, 30 üzeri obez, 35 üzeri ise morbid obez kabul edilir. Bu oranın yanında vücut kas ve yağ oranları ölçülerek hedeflenen kilo ölçüsü belirlenebilir. Bu hesaplamalar uzmanlaşmış hekim ve diyetisyenlerce yapılmalıdır. Vücut kitle indeksi sonuçları değerlendirilerek ameliyat kararı verebilir. Genel Cerrahi Op. Dr. Burak Uğraş cevapladı.

Kategori

PET/CT ne zaman ve hangi durumlarda uygulanır?

Kanserlerin büyük bir kısmı erken tanı konulduğunda yüksek oranda tedavi edilebiliyor. Kanser tanısında PET CT’nin, özellikle tümör hakkında verdiği detaylı bilgiler dolayısıyla görüntülemede çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Neolife Tıp Merkezi “Nükleer tıp, radyoaktif materyallerin vücuda damar yoluyla, ağız yoluyla ya da solutularak verilmesinden sonra, yaydıkları gama ışınlarının özel cihazlar tarafından tespit edilip görüntü haline getirilmesi esasına dayanan bir görüntüleme yöntemidir. Nükleer tıbbın radyolojik yöntemlerden farkı; organlardaki yapısal bozukluklardan çok, daha önce ortaya çıkan fonksiyonel bozuklukları ortaya koymasıdır. Bu sayede nükleer tıp birçok durumda yapısal bozukluklar ortaya çıkmadan önce hastalıkları tanımaya, teşhis koymaya yardımcı oluyor. Onkolojide erken teşhis çok önemli olduğu için nükleer tıbbın hastaların kaderini değiştirecek öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.”Nasıl uygulanıyor? PET-CT uygulanacak hasta o gün aç olarak sağlık kurumuna geliyor. Damardan vücuttaki şekere (glukoz molekülüne) benzer bir radyoaktif madde enjekte ediliyor, 45-60 dakikalık bekleme periyodunun ardından görüntüleme işlemine başlanıyor. İnsan vücudundaki hücreler enerji elde etmek için glukoz kullanıyorlar. Tümör hücreleri daha hızlı büyüyüp çoğaldıkları için glukoz kullanımları normal dokulara göre daha yüksek oluyor. Böylece yapılan tarama işlemi ile glukoz metabolizmasının arttığı alanlar tespit edilebiliyor. Görüntüleme kafa tabanı ile uyluk üst kesimi arasında kalan alanı kapsıyor. Önce saniyeler süren CT görüntüsü, ardından 25-30 dakika kadar süren PET görüntüsü alınıyor. Anatomik ve fonksiyonel bu görüntüler üst üste konularak glukoz metabolizmasının arttığı dokular saptanıyor. Dr. Nesrin Aslan cevapladı.

Kategori

Boyun fıtığım var, ne zaman ameliyat olmalıyım?

Bel fıtığına yakalanan hastaların büyük çoğunluğu cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilir. Ancak bazı hastalar vardır ki, mutlaka ameliyat olmaları gerekir. Konservatif tedavi dediğimiz cerrahi dışı metodlarla tedavi edilen hasta herşeye rağmen iyileşmiyorsa, yani dayanılmaz inatçı bir ağrıya sahipse ve bu ağrı doğal olarak hayat kalitesinin düşük seyretmesine yol açıyorsa, söz konusu hasta cerrahiye aday demektir. Ne kendisinin ne de çevresinin sürekli ıstırap çekmesine gerek yoktur. Bazı hastalar konservatif tedaviyle iyileşirler fakat bir süre sonra rahatsızlıkları yeniden nükseder. Bazen iyi, bazen kötü durumdadırlar. Hastalığı bu şekilde senelerce sürüp giden insanlar vardır. Her rahatsızlık döneminde iş, aile ve sosyal hayatları bundan ciddi şekilde etkilenir ve adeta altüst olur. Bunlar genelde cerrahiden çok korkan hastalardır. Bel fıtığı böyle sık nükseden ve özellikle iş hayatlarındaki verim ve kalite ciddi boyutlarda düşen, bu şekilde haftalar boyu normal yaşantıdan kopan kişilerde cerrahi müdahale gündeme gelmektedir. Bu gruptaki hastalara rahatsızlıklarının nedeni teferruatlı olarak anlatılmalı ve ameliyat kararı kendilerine bırakılmalıdır. Doç. Dr. Mehmet Aydoğan cevapladı.

Doğum sonrası anneler ne zaman estetik operasyonu yaptırabilirler?

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Deniz Küçükkaya cevaplıyor; Doğum sonrası anneler ne zaman estetik operasyonu yaptırabilirler? Doğum sonrasında yapılacak olan en erken estetik müdahaleler altı ay sonrasında yapılabilir. İdeal süre ise bir yılın geçmesidir bu genelde karın bölgesi için yada mevcut yağ fazlalıkları için  söylenen sürelerdir, bunun haricinde özellikle memeyle ilgili müdahaleler elbetteki emzirme süreci tamamlandıktan sonra yapılması gerekir bu durumda en az emzirme süreci bittikten sonra altı aydır.  www.denizkucukkaya.com

Kategori

Sosyal medyaya damgasını vurdu!

Dini içerikli televizyon programlarının ‘aranan’ isimlerinden Nihat Hatipoğlu’nun, geçen akşam yayınlanan Sahur Vakti isimli programında kullanılan ilginç altyazı sosyal medyanın eğlence konusu oldu. Hatipoğlu, Sultanahmet Meydanı’ndan canlı olarak yayınlanan ve konukların dini sorularını yanıtladığı programda reklam arasına gitmeden önce “Kıyametin ne zaman kopacağı” konusunda bir soruyu yanıtlayacaktı. Programın rejisi bu nedenle, reklamdan sonra programın devam edeceğini göstermek için kullanılan ve ‘KJ’ olarak adlandırılan bant yazıya “Kıyamet ne zaman kopacak. Az sonra” yazdı. ATV’de yayınlanan programın bu andaki ekran görüntüsünün fotoğrafını paylaşan sosyal medya kullanıcıları, programı ve Hatipoğlu’nu eleştiren, tiye alan mesajlar yazdılar.