nasıl tedavi edilir – Sözcü TV

nasıl tedavi edilir

Kategori

Aort Anevrizması nedir, nasıl tedavi edilir?

Aort, kalpten çıkan en büyük damardır ve bütün vücudu dolaşır. Öncelikle göğüs kafesinden geçer daha sonra karında seyrettikten sonra bacaklara ulaşır. Göğüs kafesindeki anevrizmalar daha çok nefes alma, çarpıntı bazen mide problemleri, dispepsi gibi şikayetlerle karşımıza gelmekteyken; karın içerisindeki aort anevrizmalarında mide bağırsak sistemi şikayetleri daha önde gider. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Özkan cevapladı.

Sinüzit nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can cevaplıyor; Sinüzit nedir? Nasıl tedavi edilir? Sinüzit burun boşluğunda burnun her iki tarafında gözün iki iç yan kısmında alında burun en arka kısmında olan sinüz boşluklarının iltahabına verilen isimdir. Sinüzite uygun antibiyotik ve medikal tedaviyle iyi sonuçlar alınabilir. www.canmedkbb.com

Kategori

Sorunlu Protezler nasıl tedavi edilir?

Protezlerin ömrünü belirleyen çeşitli nedenler vardır. Bunların başında ameliyatın yapılış tekniği, protezin kalitesi ve hastanın kullanımı gelir. Ameliyat üsulüne uygun olarak yapılmamışsa, istediğiniz kadar kaliteli protez kullanın maalesef bu protezin ömrü kısa olmaktadır. Hastanın da protezi nasıl kullandığı önemli. Çok kilolu insanlar, aşırı hareketli, aşırı ağır sporla uğraşan insanlar maalesef protezin ömrünü kısaltmaktadır. Protez de bir çok sorun olabilir, bunların başında iltihaplanma vardır. İltihaplanma olduğu zaman tedavi şekli sadece antibiyotikle değildir. Bu protezlerin yerinden çıkartılması ondan sonra tedavinin tamamlanması ve ondan sonra protezin tekrar yerine uygulanması gerekmektedir.  İkinci sorun da protezlerin yerinden erken gevşemesidir.  Erken gevşeme olduğu durumlarda protezin yerinin tekrar belirlenmesi gerekir.Prof. Dr. Nejat Güney anlatıyor.

Kategori

Pembe göl sıradışı rengiyle görenleri şaşırtıyor

Senegal’in başkenti Dakar’a yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki, Dünya mirası listesinde yer alan Retba Gölü, bilinen adıyla “Pembe Göl”, sıra dışı rengiyle görenleri hayran bırakıyor.

 

Kategori

Bacaklardaki damar tıkanıklığı tedavisi nasıl yapılır?

Damar Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cüneyt Köksoy, bacaklarda damar tıkanıklığı tedavisinin nasıl yapıldığını anlatıyor.