NASA – Sözcü TV

NASA

Kategori

Bir astronotun gözünden kutup ışıkları

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev alan ve istasyondan çektiği videolarla bilinen Paolo Nespoli, Facebook hesabından kutup ışıklarına dair çektiği görüntüleri yayınlandı. Görüntüler sosyal medyada kısa sürede viral hâle geldi.

Kategori

NASA ’emektar’ uydudan gelen fotoğrafları paylaştı

Tüm gezegenleri seyahat eden ve NASA tarafından 1977 yılında uzaya fırlatılan Voyager 1’in güneş sistemi seyahati boyunca çektiği fotoğraflar NASA tarafından derlenilerek paylaşıldı. Sosyal medya platformu YouTube üzerinden paylaşılan görüntüler kısa sürede viral hâle geldi.

Kategori

NASA ’emektar’ uydudan gelen fotoğrafları paylaştı

Rotası boyunca güneş sistemindeki gezegenleri seyahat eden ve NASA tarafından 1977 yılında uzaya fırlatılan Voyager 1’in güneş sistemi seyahati boyunca çektiği fotoğraflar NASA tarafından derlenilerek paylaşıldı. Sosyal medya platformu YouTube üzerinden paylaşılan görüntüler kısa sürede viral hâle geldi.

Kategori

NASA astronotu uzay yürüyüşü yaptı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olan astronotlardan biri olan NASA astronotu Randy Bresnik aksiyon kamerası eşliğinde uzay yürüyüşü yaptı.

Kategori

İnsan pilot ‘yapay zeka drone’u yendi

NASA, YouTube’da yayınladığı video ile insan pilot ile yapay zeka drone’u arasında gerçekleşen yarışı paylaştı. Yarış boyunca düzgün ve rotaya uygun şekilde hareket eden yapay zeka drone’u insan pilot tarafından geçildi.

Kategori

NASA yetkilisi: ‘Dünya’ya gezegen çarpmayacak’

NASA’nın üst düzey yetkililerinden olan astrofizikçi David Morrison, dünyaya çarpacak gezegen hakkındaki söylemlere yönelik açıklama yaptı. Morrison’a göre böyle bir gezegen bulunmuyor.

Kategori

Dünyanın 20 yıllık değişimi NASA aracılığıyla gözlemlendi

‘Bizim Yaşayan Gezegenimiz’ başlığıyla yayınlanan video NASA’nın uydular aracılığıyla 20 yılda elde ettiği verileri baz alıyor. Kara, okyanus ve bitki popülasyonlarının nasıl değiştiği video içerisinde ayrıntılı şekilde yer aldı . Dünyanın 20 yılda geçirdiği değişim görsel boyutuyla video içerisinde sunulurken; NASA yetkilileri yaptıkları açıklamada time lapse video çalışmanın ekosistemlerin çevre ve iklim koşulları nedeniyle nasıl değiştiğine yönelik insanlara fikir verebileceğini belirtti.

Kategori

Savaş yeryüzünden uzaya mı taşınıyor?

ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri’nin Pentagon’da gerçekleşen basın toplantısında dedikleri sosyal medyada gündem oldu. Sekreter Heather Wilson, uzayı yeni savaş sahası olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Kategori

İtalya coğrafyası uzaydan görüntülendi

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olan Avrupa Uzay Ajansı’na bağlı astronot Paolo Nespoli’nin uzaydan çektiği görüntüler sosyal medyada viral hâle geldi. İtalyan astronot uzaydan görüntülediği İtalya’nın coğrafyasını Facebook üzerinden izleyicilerle paylaştı. Nespoli ve diğer astronotlar geçtiğimiz günlerde iletişim kurdukları Papa Francesco ile yaptıkları varoluşa dair sohbetleriyle gündeme gelmişti.

Kategori

NASA adını Mars’a yollamak isteyenlere imkan sunuyor

NASA, Mars’a yollayacağı ve hava durumlarını analiz edeceği araçla dünyanın her yerinden insanların isimlerini yeni bir çip içerisinde gezegene götüreceğini duyurdu. İlk olarak 2015 yılında yapılan çağrı için bugüne kadar 827 bin kişi başvuruda bulunmuştu. İsimlerin taşınacağı çipin dolması sebebiyle yeni bir çip hazırlayan NASA, yaptığı çağrıyla tekrardan insanların isimlerini iletmesi için duyuruda bulundu. Mars’a yollayacağı InSight ismi verilen araçla gezegendeki depremleri, meteor yağmurlarını inceleyecek olan uzay ajansı; Mars’a adını göndermek isteyenlerin başvurularını 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren internet sitesi üzerinden alacağını açıkladı. Kayalık tabakaları da analiz edecek olan araç 2018’in Mayıs ayında yolculuğuna başlayacak.

Kategori

Yeni bir dünya beklediğimizden yakın olabilir!

NASA geçtiğimiz günlerde bize 40 ışık yılı uzaklıkta olan ve içinde 7 tane Dünya büyüklüğünde gezeni barındıran bir güneş sistemi bulduğunu açıkladı. Güneş sisteminin içinde bulunan 3 tane gezegende ise su var ve hayat barındırabilir. Bu keşfin sonucunda dünyadaki insanlar şimdiden oralara gitmenin planlarını yapıyor. Ancak 40 ışık yılı, yani 378 Trilyon kilometre şimdilik biraz uzak görünüyor.

Kategori

Uzay istasyonun içinden görüntüler

NASA, uzay istasyonun 4K çözünürlükteki muhteşem videosunu yayınladı. Uzay istasyonunun her bir detayına Ultra HD görüntüler eşliğinde bir gezintiye çıkaran bu görüntülerde, bir Uzay istasyonun içine yaşamak nasıl bir duygu olduğuna dair fikir sahibi olmamızı da sağlıyor.

Kategori

Musul’dan yayılan zehirli gaz Türkiye’yi tehdit ediyor

IŞİD’in hava saldırılarını engellemek için ateşe verdiği Musul’un güneyindeki kükürt tesisinden yayılan zehirli gaz, Türkiye’yi tehdit ediyor. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, terör örgütü IŞİD’in geçen hafta ateşe verdiği Musul’un güneyindeki Mişrak Kükürt tesisinden yayılan zehirli gazların Türkiye’ye geldiğini gösteren harita yayınladı.IŞİD’in Musul operasyonuna katılan koalisyon güçlerinin hava saldırılarını engellemek için, Kayyara’ya 25 kilometre uzaklıktaki tesisi yakmasının ardından açığa çıkan zehirli gaz bulutu nedeniyle en az iki kişi hayatını kaybetmişti.

Kategori

Bu görüntü tartışma yarattı

NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan yaptığı canlı yayın, 30 Eylül’de bir anda kesildi. Görüntüleri izleyen UFO meraklıları, canlı yayın sırasında kamera açısına bir UFO ‘nun girdiğini, NASA’nın yayını bu yüzden kestiğini iddia etti. Şimdiye kadar dünyamızın birçok güzel fotoğrafını çeken ve uzay araştırmaları noktasında kilit bir yer olan ISS, aynı zamanda kendi dünya turu sırasında sürekli canlı yayın da sağlıyor. Bu yayın sırasında görüntülerde bir cisim beliriyor ve daha sonrada NASA’nın canlı yayını bir anda mavi ekrana dönüşüyor. İşte bu görüntüleri izleyen bir çok UFO meraklısı aslında bunun bir tanımlanamayan uzay aracı (UFO) olduğu konusunda birleşti. NASA konuyla ilgili şimdilik bir açıklama yapmadı. Konuyla ile ilgili bir başka görüşte aslında bunun kamera lensi üzerine güneş ışığının yansımasından kaynaklandığı yönünde.

Kategori

NASA’dan astrolojiyi dışlayan açıklama

Time’da “NASA’nın sizin astrolojik saçmalıklarınıza ayıracak vakti yok” başlıklı çıkan haberde NASA’nın açıklamasına da yer veriyor. NASA aynı zamanda bu açıklamayı Twitter hesabından da duyurdu. Son zamanlarda NASA’nın burçları değiştirdiğini duydunuz mu? Hayır, kesinlikle yapmadık” diye başlayan açıklama şöyle devam ediyor: NASA’da, biz astronomi ile uğraşırız, astroloji ile değil. Biz herhangi bir Zodyak işaretini değiştirmedik, sadece matematik uyguladık.”

Kategori

SpaceX’in roketi patladı

SpaceX’in Falcon 9 isimli roketi fırlatma platformunda infilak etti. NASA’dan yapılan açıklamada, patlamanın motor testi sırasında gerçekleştiği ifade edildi. ABD’nin Florida eyaletinde meydana gelen patlamanın etkisiyle birkaç kilometre ötedeki binalarda sarsıntı hissedildiği açıklandı.

Kategori

İstanbul’un uzaydan çekilen görüntüleri

Astronot Jeff Williams, NASA’nın kaydettiği İstanbul Boğazı videosunu Twitter’dan paylaştı. ABD’li astronot Jeff Williams İstanbul Boğazı’nın 3. köprüyü de içine alan görüntüsünü “Türkiye, İstanbul Boğazı etradında seyahat. Avrupa ile Asya arasındaki kıtasal sınır” sözleriyle paylaştı. Williams’ın paylaşımı ile önümüzdeki ay açılışı yapılması beklenen Yavuz Sultan Köprüsü ile birlikte iki kıtayı birbirine bağlayan 3 köprü ilk kez biradara görüntülenmiş oldu. Görüntülerde İstanbul’u içten içe saran yoğun yapılaşma ve 3. Köprü inşaatı sonrası Kuzey Ormanları’nın son durumu da gözler önüne seriliyor.
Kategori

Yıldızların sesi!

İngiltere’nin Birmingham Üniversitesi’nden bilim insanları, NASA’nın Kepler Misyonu’ndan elde edilen verilerle dört farklı yıldızın seslerini kaydetti. Bilim insanları yıldızların 13 milyar yıllık olduğunu tahmin ediyor. Seslerin yıldızlar hakkında daha fazla bilgiye ulaşılması için önemli olduğu belirtiliyor.

Kategori

NASA, Plüton’un en yüksek çözünürlüklü görüntülerini yayımladı

NASA, şimdiye kadar insanoğlunun görmediği detaylarda Plüton görüntülerini çok yüksek çözünürlük detayda yayımladı. Görüntülerde  gezegenin buzul dağlarını, buz nitrojen akıntılarını ve puslu atmosferini çok detaylı bir şekilde gözler önüne seriyor.  Hücreler arasındaki kanallarda görülen karanlık şeklin de daha yoğun ve katı nitrojen içinde yüzen kirli buzul dağı olduğu düşünülüyor. Plüton’un yüzeyindeki sayısız çukurun da katı buzun doğrudan gaza dönüşmesi olan süblimleşme işleminin bir sonucu olduğu varsayılıyor.

Kategori

Saniyede 7000 kareyle kaydedilen şimşek fırtınası

NASA’nın Geofizik Laboratuvarı’ndan profesör Ningyu Liu, süper yavaş çekimle yıldırım düşmesini kaydetti. Bu şimşek fırtınası saniyede 7000 kareyle kaydedildi.

Kategori

Kepler Teleskobu 1284 yeni gezegen keşfetti

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın Kepler Uzay Teleskobu ile 1284 yeni gezegen keşfedildiği açıklandı. Gezegenlerin 9’unun ‘yaşanabilir bölge’ içerisinde olduğu belirlendi. NASA’dan yapılan açıklamada, ‘gezegen avcısı’ olarak da nitelendirilen Kepler Uzay Teleskobu’nun Güneş Sistemi dışında bulduğu 4 bin 302 potansiyel gezegenin 1284’ünün daha teyit edildiği ve doğrulandığı kaydedildi.