mülteci – Sözcü TV

mülteci

Kategori

Açıklamadan sonra Almanya karıştı!

Bir yıl önce İsviçre üzerinden Almanya’ya girdiği öğrenilen 17 yaşındaki Afgan mülteci, Avrupa Komisyonu avukatlarından Dr. Clemens Ladenburger’un 19 yaşındaki kızı Maria Ladenburger’a tecavüz edip öldürdüğünü itiraf etti. Uzun süren araştırmalar sonucunda belli kısmı sarıya boyanmış uzun siyah saç teli bulan Alman polisi, kamera kayıtlarında tespit ettiği kişiye DNA testi yaptığında eşleşmeye rastladı.

Tutuklanan genç mülteci, suçunu hemen itiraf etti. Maria, okul dışındaki zamanında mültecilere yardım eden bir kuruluşta gönüllü olarak çalışıyordu. İkilinin önceden tanışıp tanışmadıkları ise bilinmiyor…

Angela Merkel, uyguladığı ‘açık kapı’ politikası yüzünden Alman vatandaşları tarafından çokça kınanıyor. 2015 yılından bu yana 1.1 milyon mültecinin göç ettiği Almanya’da özellikle taciz ve tecavüzün olduğu her şuçta dramatik bir artış söz konusu…

Kategori

Muğla 148 göçmenin bulunduğu tekneye operasyon

Muğla Fethiye’de göçmen kaçakçılığı şüphesiyle takip edilen ‘Hebat Allah’ isimli sac tekneye Sahil Güvenlik Botu tarafından operasyon düzenlendi.  Tekne içerisinde yapılan kontrollerde Suriye uyruklu 148 düzensiz göçmen ile göçmen kaçakçısı olduğu belirtilen Suriye uyruklu 1 kişi yakalandı. Katrancı Adası Kuzeyi Çığlık Koyu sahilinde de aynı tekneye binmek üzere bekleyen 112 düzensiz göçmen ile göçmen kaçakçısı olduğu değerlendirilen 10 Türk yakalandı.Sahil Güvenlik Komutanlığı, sac tekneye düzenlenen operasyon görüntülerini paylaştı.

Kategori

Batan mülteci teknesinde can pazarı yaşandı

Ege Denizi’nde, Midilli Adası yakınlarında kayalıklara çarparak batmaya başlayan mülteci teknesinde bulunan 90 Suriyeli, ölümle yüz yüze geldi. Sivil toplum kuruluşları ve sahil güvenlik ekipleri, zor anlar yaşayan mültecileri kurtardı. Aralarında bebek, çocuk ve kadınların da bulunduğu Suriyeli 90 mülteci, adada konuşlu bulunan sivil toplum kuruluşları ve Yunan sahil güvenlik ekiplerinin çalışmasıyla kurtarıldı. Mültecilerin batan tekneden denize düşme anındaki görüntüleri ve çığlıkları yardıma giden sivil toplum kuruluşlarının kameraları tarafından görüntülendi; sosyal paylaşım sitelerinden paylaşıldı. 12 mültecinin soğuk nedeniyle hipotermiye girdiği ve adadaki hastanede tedaviye alındığı belirtildi. Öte yandan Yunanistan’ın Ege’deki adalarındaki kamplarda bulunan göçmen sayısının 11 bini aştığı belirtildi.

Kategori

Musul’dan kaçan 352 kişi Türkiye’ye sığındı

Musul’u kurtarma operasyonu sırasında kentten kaçan 352 Iraklı Türkmen ve Arap, yaklaşık bir ay önce Suriye üzerinden Hatay’a geldi. Jandarma ve polis kontrolünde otobüslere bindirilen mülteciler, 25 gün önce Kayseri Göç İdaresi’ne ait Geri Gönderme Merkezine yerleştirildi. Mülteciler, bugün akşam saatlerinde Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra serbest bırakıldı. Çoğu mülteci, Ankara ve İstanbul’a gitmek için terminale giderek Ankaya ve İstanbul’a gitti.

Kategori

Suriyelilerin olduğu kamptaki sapık İngilizleri gönderemiyorlar, çünkü…

Fransa’nın Calais şehrinde her geçen gün büyüyen mülteci kampında ilginç bir olay yaşanıyor. Kampa gelen İngiliz kadınlar mültecilerle cinsel ilişkiye giriyorlar. Ancak Calais’de bulunan kamp resmi olarak mülteci kampı olarak tanınmadığından dolayı bu insanları oradan gönderecek bir güç de yok.

Kategori

Avusturya Balkan güzergahındaki 10 ülkeyi toplantıya çağırdı

Sığınmacılar konusunda sınırların kapatılmasını ve kota konulmasını savunan Avusturya, Balkan güzergâhında bulunan 10 ülke liderini Viyana’da toplantıya çağırdı.

Kategori

7 ülkeden 107 mülteci yakalandı

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi girişinde polisin durduğu dört otobüste, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu, 7 farklı ülkeden toplam 107 mülteci yakalandı. Bir ihbarı değerlendiren Bayramiç İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Çan-Bayramiç Karayolu’nda bugün saat 15.30 sıralarında önlem aldı. Bursa’dan geldiği belirlenen dört yolcu otobüsü durduruldu. Otobüslerde Suriye, Hindistan, Pakistan, Afganistan, Irak, Sri Lanka ve İran uyruklu oldukları belirlenen toplam 107 mülteci yakalandı. Yasadışı yollardan Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmek için Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine gitmeye çalıştıkları öğrenilen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu mülteciler İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülüp, kimlik tespitleri yapıldı. Mülteciler, işlemlemlerin tamamlanmasının ardından Ayvacık’taki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi.

Kategori

Batık mülteci gemisinden 217 ceset çıkarıldı

İtalyan donanması Libya açıklarında bir sene önce batan bir mülteci gemisine ulaştı. Denizin dibinde bulunan gemi enkazından 217 kişinin cesedi çıkarıldı.

Kategori
Müge Anlı: Mültecilere can yeleği takmayı unutmayın

Müge Anlı: Mültecilere can yeleği takmayı unutmayın

Atv ekranlarında yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programına bağlanan insan kaçakçısına Anlı mültecilere can yeleği takmayı unutmayın uyarısı yaptı.

Kategori

Bir mülteci kızın hikayesi

Bir mülteci kızın başına yanında ailesi de yoksa neler gelebilir? Her şeyini kaybetmiş bir çocuk neler hisseder? 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük mülteci krizinde 60 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Onların binlercesi çocuk. Bizim sadece hikaye olarak izlediğimiz haberleri insanlar gerçekten yaşadı. İşte bu gerçeğe dikkat çekmek için hazırlanan video bir mülteci kıza odaklanıyor. Mülteci bir kızın ailesinden ayrı olarak bir yılda başına neler gelebileceğine tanıklık ediyoruz.

Geçmişte mültecileri aşağılayan bir dille Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye 3 milyar Euro’luk maddi destek sağlama kararı hakkında “AB, nihayet Türkiye’nin restini anladı ve kesenin ağzını açtı. Ne demiştik? “Sınırı açar tüm Suriyeli mültecileri üzerinize salarız.” E…..” diyen AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu şimdi de, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılacak mülteci anlaşması çerçevesindeki görüşme öncesi “Avrupa Parlamentosu, yarın Türk vatandaşlarına Avrupa yolunu vizesiz açacak raporu görüşecek. Yanlış bir karar verirse mültecileri göndeririz” dedi.


Kategori

İlk mülteci gemisi İzmir Dikili Limanına yanaştı

Avrupa Birliği ile Türkiye anlaşması çerçevesinde Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderilecek ilk mülteci kafilesi, sabah saatlerinde Midilli Limanı’ndan denize açıldı. Yaklaşık son bir yıldır ölümleri pahasına Ege’ye botlarla açılan mültecilerin geri dönüşleri ise feribotlarla ve geniş güvenlik önlemleri altında yapılıyor. İlk mülteci kafilesi, saat 09:30 sıralarında ‘Nazlı Jale’ isimli gemi ile İzmir’in Dikili ilçesine geldi. Diğer yandan Dikili’den Yunanistan’a kaçan 55 mülteci yakalandı.

Haber: Gökmen ULU / Kamera: Kerim UĞUR

Kategori

İlk mülteciler böyle geldi

Avrupa Birliği ile Türkiye anlaşması çerçevesinde Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderilecek ilk mülteci kafilesi, sabah saatlerinde Midilli Limanı’ndan denize açıldı. Mülteciler, saat 09:30 sıralarında ‘Nazlı Jale’ isimli gemi ile İzmir’in Dikili ilçesine getirildi.

Kategori

Bono, mülteci çocuklarla buluştu

İrlandalı rock grubu U2’nun solisti Bono ve Amerikalılardan oluşan bir heyet, Gaziantep’in Nizip ilçesinde Suriyeli sığınmacıların yaşadığı çadır kenti ziyaret etti. Bono, mülteci çocuklarla yakından ilgilendi, onlarla şarkı söyledi.

Kategori

Dikili halkından geri kabul isyanı

İzmir’in Dikili kıyıları, son yıllarda Suriyeli göçmenler için en yoğun kaçış noktalarından biriydi. İç savaş ile başlayan trajediden kurtulmak isteyen onbinlerce sığınmacı, Dikili’den botlara binerek umuda yolculuğa çıktı. Kimileri için kaçış ölüm yolculuğuna dönüştü, boğulan çok sayıda Suriyeli’ye Ege Denizi mezar oldu. Binlercesi yakalandı. Büyük kesimi ise Avrupa’nın kapısı olarak nitelenen Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmeyi başardı. Midilli’den Avrupa ülkelerine dağıldılar. Ancak AKP Hükümeti Avrupa Birliği ile para karşılığı “Geri Kabul Anlaşması” yaptı. Dikili Halkı ise kaygılı ve tepkili. Dikili’nin “Geri toplama merkezi” olarak seçilmesine isyan eden duygu ve düşüncelerini Sözcü TV’ye anlattı.

Haber: Gökmen ULU / Kamera: Kerim UĞUR

Kategori

PSV taraftarları insanlığı unuttu!

PSV Eindhoven taraftarlarının Şampiyonlar Ligi’nde oynayacakları Atletico Madrid maçı öncesi Madrid’de evsizlere karşı tavırları büyük tepki çekti. O anlar cep telefonu kamerasına böyle yansıdı.

Kategori

Çanakkale’de kaçak teknesi battı

 

Kategori
Başkan yardımcısının suratına pasta fırlattılar

Başkan yardımcısının suratına pasta fırlattılar

Savaş ve zulümden kaçarak Almanya’da koruma arayan mültecilerin üzerine sınırda ateş açılmasını isteyen Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD) Başkan Yardımcısı Beatrix von Storch’un suratına pasta atıldı. Irkçılığı protesto eden grupların üslendiği saldırı saniye saniye görüntülendi.

Kategori

Polisten bot imalathanelerine baskın böyle görüntülendi

İzmir polisi, sahte can yeleği üreticilerinin ardından şimdi de zodyak bot üreticilerine baskın düzenledi.İşyerlerinde lisanssız ve mevzuata aykırı üretildiği tespit edilen 49 zodyak bot ele geçirildi. Botların 2- 5 bin TL`den satıldığı ortaya çıktı. Bu arada son 1 ayda düzenlenen operasyonlarda yakalanan insan kaçakçılarından 12`si yabancı 74`ünün tutuklandığı öğrenildi.

Kategori

Mülteciler Kilis sınırına dayandı

Tüm bu açıklamaların gölgesinde Türkiye’ye doğru büyük insan göçü de dün öğle saatlerinde başladı. 10 bin kişiyle başlayan ve dün akşam üzeri sayılarının 80 bine yaklaştığı belirtilen Suriyelilerin Türkiye sınırlarına akın ettiği belirtildi.

Kategori

‘Halep’e yönelik saldırılar neticesinde…’

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’den Türkiye sınırına doğru binlerce sığınmacının haerekete geçtiğini söyledi Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti.

Kategori

Ege denizi bir mülteci dramına daha şahit oldu

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nden Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmek isteyen mültecilerin bulunduğu tekne kıyıya yakın bir yerde kayalıklara çarparak battı. İlk belirlemelere göre 39 kişinin cesedine ulaşıldı. 75 kişi ise canlı kurtarıldı. Arama çalışmaları sürüyor.