küba – Sözcü TV

küba

Kategori

Denizin ortasındaki iguanayı boğulmaktan kurtardı

Mucize olay ABD’de gerçekleşti. Denizin ortasındaki iguanayı fark eden kano balıkçısı, çaresiz hayvanı kıyıya ulaştırdı. 4 deniz mili açıkta bulunan iguananın videosu sosyal medyada kısa sürede viral hâle geldi.

Kategori

Düzenlenen müzik festivalinde esas şovu bir polis yaptı

Düzenlenen Küba-Amerika Müzik Festivali’nde bir katılımcı ile salsa yapan polis memuru, hünerlerini farklı bir alanda gösterdi.

Kategori

Dünyadan bir Castro geçti: “Asıl devrimci Atatürk’tür…”

Küba’nın efsane lideri Fidel Castro’nun dün gece saat 22:29’da hayatını kaybettiği kardeşi ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından açıklandı. Tam adı Fidel Alejandro Castro Ruz olan lider, 1959 yılında, Che Guevara ve arkadaşlarıyla Fulgencio Batista’nın kurmuş olduğu diktatörlük rejimini yıkarak Küba’nın başbakanı oldu. Fidel Castro’nun hayatını Sözcü.com.tr sizin için derledi…

Kategori

Fidel Castro hayatını kaybetti

Küba eski Devlet Başkanı Fidel Castro (90) hayatını kaybetti. Fidel Alejandro Castro Ruz (Speaker Icon.svg audio) 13 Ağustos 1926’da doğdu. Castro, devrim sonrasında, 1959-1976 yılları arasında Küba başbakanlığı, 1976-2008 yılları arasında da Küba devlet başkanlığı yaptı. 1961 ile 2011 yılları arasında da Küba Komünist Partisi Birinci Sekreterliği görevini yürüttü. Uluslararası alanda ise 1979-1983 ve 2006-2008 yılları arasında Bağlantısızlar Hareketi’nin Genel Sekreterliğini yaptı. Fidel Castro 31 Temmuz 2006 tarihinde sağlık problemleri nedeniyle yetkilerini geçici olarak başkan yardımcısı ve kardeşi Raúl Castro’ya devretti.19 Şubat 2008’de de, bir açıklama yaparak, 1976 yılından beri yürütmekte olduğu Küba’nın en yüksek yönetim organı olan Devlet Konseyi Başkanlığı görevini bıraktığını açıkladı.

Kategori

Doktor maaşı 20 dolar kanser aşısı 1 dolar

Dr. Camilo Rodriguez, akciğer kanserine karşı aşı buldu. Aşı, hastalığın seyrini yavaşlatıyor, yaşam süresini uzatıyor. Küba halkı için tedavi tamamen ücretsiz. Dr. Rodriguez, aşıyı satın almak isteyen ilaç devlerine ise, “Bu aşı ya bedava dağıtılacak ya da en fazla 1 dolara satılacak” yanıtını veriyor…

Kategori

Kanserin tedavisi mümkün mü?

Sevilen oyuncu Tarık Akan’ın ölümü ile birlikte tekrar gündeme gelen akciğer kanseri ve tedavisi ile ilgili Onkolog Dr. Yavuz Dizdar, önemli bilgiler verdi. Kanserliyi ilaçlar mı öldürüyor? İlaç şirketleri kanserin tedavisi için uğraşıyorlar mı? Kansere karşı alınabilecek önlemler neler? Dizdar tüm bu soruları canlı yayında cevapladı.

Kategori

Kanserliyi ilaçlar mı öldürüyor?

Bir yıldan fazla bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören ünlü oyuncu Tarık Akan, hastalığına yenilerek aramızdan ayrıldı. Tarık Akan’ın hayranlarını yasa boğan ölümüyle beraber tekrar gündeme gelen akciğer kanseri ile ilgili olarak tedavisinin bulunup bulunmadığı hala kafa karıştıran bir konu. İlaç şirketlerini bilim adamlarının çalışmalarını engelliyor mu, Küba’da kanserin aşısı bulundu mu, kansere karşı hangi önlemler alınmalı? Bu soruları Dr. Yavuz Dizdar canlı yayında cevapladı.

Kategori

Kübalılar salsa yaparsa

Küba’da her ne kadar kendilerine ait dans stilleri olsa da salsa yapınca ortaya bu görüntüler çıkıyor. Video sosyal medya platformu olan Snapchat’te palaşıldı, Küba’da bir grup genç salsa dansı yapmaya karar verince ortaya bu görüntüler çıktı.

Kategori

Küba’da çekilen ilk ABD yapımı film!

Küba’nın başkenti ve en büyük şehri Havana’da çekilen bu görüntüler ‘Daha Hızlı Daha Öfkeli’ filminden. Küba’da çekilen ilk ABD yapımı film ‘Daha Hızlı Daha Öfkeli’nin kamera arkası görüntülerinden bir kesit sosyal medyada çok paylaşıldı.

Kategori

Fidel Castro son konuşmasını Adidas eşofmanla yaptı

Küba devriminin lideri Fidel Castro, Komünist Parti’nin 4 gün süren ve kardeşi Raul Castro’nun yeniden parti lideri seçildiği kongrede konuştu. Yıllar sonra ilk böyle bir konuşma yapan 89 yaşındaki Fidel Castro kendisinin yakında ölebileceğini ama devrim ideallerinin hep yaşayacağını söyledi.  Castro Adidas eşofmanıyla dikkat çekti.

Kategori

Küba’da 54 yıl aradan sonra ABD Büyükelçiliği açılıyor

ABD-Küba arasındaki buzların çözülmeye başladığı gelişmelere, bugün Küba’da 54 yıl aradan sonra ABD Büyükelçiği açılması da ekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, açılış için ABD’ye vardığı bildirildi.