Kazakistan – Sözcü TV

Kazakistan

Kategori

Kazakistan onun izinde

Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken yaptığı inkılaplar, bugün bile dünyaya örnek oluyor. Atatürkçü düşünce sisteminin 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulanacak eğitim müfredatından çıkarılacak olması hakkındaki tartışmaların sürdüğü şu günlerde, Kazakistan’dan “Latin alfabesine geçiş” haberi geldi.

Kategori

Kazakistan kendi ‘Game of Thrones’unu çekiyor

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi tarafından izlenen Game of Thrones dizisinin, 8. sezon ile birlikte sona ereceği açıklandı. Ancak dizinin Kazak hayranları çok da üzgün değil çünkü Kazakistan kendi “Taht Oyunları”nı ya da belki de “Muhteşem Yüzyıl”ını çekiyor.

Kategori

Türkiye’ye karşı iş yapanı desteklemeyiz

Türkiye’ye ziyarete bulunarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Ankara’da bir araya gelen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, FETÖ okullarına karşı adım atma kararı aldı. Geçtiğimiz günlerde Kazakistan’daki okulların Turgut Özal döneminde açıldığı ve kapatılmalarının söz konusu olmadığı ülkenin eğitim bakanı tarafından açıklanmıştı. Ancak bugünkü kritik görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısı sırasında Erdoğan, Nazabayev’in kendisine “Türkiye’ye düşman olan bize de düşmandır” dediğini aktardı.

Kategori
Komedi filmi gibi ama değil!

Komedi filmi gibi ama değil!

Bu görüntüler Kazakistan’da çekildi. İngiliz The Sun gazetesinin yayınladığı videoda, bir kadın otomobilin arkasına koyduğu buzdolabını taşımaya çalışırken görülüyor. Haberde nişanlısının da aracın direksiyonunda olduğu belirtiliyor.

Kategori

Kanala düşen köpeği el ele verip böyle kurtardılar

Kanala düşen köpeği kurtarmak için gençler zincir oluşturup kurtardı. Kazakistan’ın Almati kentinde meydana gelen olayda su kanalına düşen köpeği fark eden bir grup genç olaya kayıtsız kalmadı. 5 kişinin el ele vermesiyle oluşturulan insan zinciri yardımıyla köpek düştüğü yerden kurtarıldı. Kurtarma anları bir kişi tarafından videoya çekilip sosyal medyada paylaşmasından kısa süre sonra tıklanma rekorları kırdı. İşte o kurtarma anları…

Kategori

Takım çalışmasıyla sudaki köpeği kurtardılar

Kazakistan’da gerçekleşen olayda, bir grup insan takım çalışması ile sudaki köpeği böyle kurtardı. Yardımseverlerin bu anlamlı videosu hayvanseverler tarafından binlerce kez sosyal medyada paylaşıldı.

Kategori

Örnek kurtarma operasyonu

Kazakistan’ın Almatı kentinde su kanalına düşen köpek, örnek bir takım çalışmasıyla kurtarıldı. Önce 4 kişinin el ele tutuşarak oluşturduğu zincir kanala sarkıtıldı. Ardından da bu insan zincirinin en sonuna mahsur kalan köpek eklendi.

Kategori

Pilot ön uçuş takımları açılmayan uçağı indirmeyi başardı

Kazakistan’da Kızılorda-Astana seferini yapan BekAir’a ait uçak, ön uçuş takımının açılmaması sebebiyle Astana Uluslararası Havalanı’na acil iniş yaptı.

Kategori

İngiliz astronotun uzay yolculuğu başladı

İngiliz astronot Tim Peake bugün dünya yörüngesindeki en büyük yapay uydu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ulaşmak için yola çıktı. Peake’e Amerikan astronot Tim Kopra ve Rus kozmonot Yuri Malençenko eşlik ediyor. Astoronotlar Kazakistan’daki Baykonur uzay üssünden Rus Soyuz roketiyle yaptıkları yolculuğa başladılar. Geçmişte helikopter pilotluğu yapan Peake, Avrupa Uzay Ajansı’nın bayrağıyla uçan ilk İngiliz astronotu.

Kategori

Öğrencilerini sopayla döven öğretmene tepki yağdı

Kazakistan’da amatör bir kamerayla çekilen görüntülerde öğrencilerine ceza vermek isteyen öğretmen eline aldığı sopayla acımasızca öğrencilerini böyle dövdü.

Kategori

Öğretmenden öğrenciye yanlış cevap dayağı

Kazakistan’da bir öğrencinin cep telefonu ile çektiği dayak görüntüsü büyük tepki topladı. Tahtada yazılı sorunun formülünü yanlış yazan öğrenci öğretmenden tokadı yedi. Formülü yanlış yazan öğrenciye oldukça sinirlenen öğretmen bununla da yetinmeyip öğrenciyi tartakladı.