kaplumbağa – Sözcü TV

kaplumbağa

Kategori

Evin bahçesine giren kaplumbağa ortalığa zarar verdi

Sosyal medya bu kaplumbağayı konuşuyor. Bir kişinin evinin bahçesine giren ve bahçedeki eşyalara zarar veren kaplumbağa, görüntüleri kameraya kaydeden kişiyi de takip etti. Görüntüler sosyal medyada kısa sürede viral hâle geldi.

Kategori

Deniz kaplumbağalarının ilginç özelliği

DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, denizanası yiyen etobur deniz kaplumbağalarının deniz temizliğinde fayda sağlayabileceğini söyledi. Fakat bunun için öncelikle denizlerin insan kaynaklı atıklardan temizlenmesi gerekiyor. Kaska, “Temiz denizlerde yüzmeyi kaplumbağalara borçluyuz” diyor. Kaska’nın açıklamasına göre deniz kaplumbağalarının ekosistemdeki rolü daha yeni yeni keşfediliyor.

Kategori

Sahte kaplumbağa yumurtaları kaçakçılığa çözüm üretecek

Dünyadaki birçok noktada kaçakçılığı yapılan ve hediyelik eşyadan gıda sektörüne kadar kullanılan deniz kaplumbağası yumurtalarına yönelik ticareti durdurmak için farklı bir çözüm geliştirildi. Ekolojist Kim Williams-Guillen öncülüğünde gerçekleşen proje için öncelikle sahte kaplumbağa yumurtaları üretildi. Üç boyutlu yazıcılarla üretilen ve ünlü makyaj sanatçısı Lauren Wilde’ın desteğiyle son hâlini alan yumurtalara GPS cihazı yerleştiriliyor. Sahte yumurtaları kaçıran şebekenin izini sürmek için konan GPS yöntemiyle, nesli tehlike altında bulunan kaplumbağa türünün soyunun da sürekliliği hedeflenecek.

Kategori

Mucize kaplumbağa görüntülendi

Hayvanlarda ve insanlarda görülen;  cildin renklenmesini sağlayan melanin pigmenti yokluğundan kaynaklanan Albinoluk; cildi olduğu kadar gözleri de etkileyen bir durum. Sosyal medyada viral hâle gelen bir video içerisinde küçük boyuttaki bir albino deniz kaplumbağası görülüyor.

Kategori

Mutluluktan mest olan kaplumbağa

Sevgi dolu bir sarılmaya herkes bayılır. Tıpkı bu dev, sevimli kaplumbağa gibi. Genç kız kendisine sarılınca adeta mutluluktan mest oluyor…

Kategori

Anayoldaki yaşlı kaplumbağayı işte böyle kurtardılar

Anayolda giden yaşlı kaplumbağayı kahraman polis kurtardı. Yolda zorla yürüyen kaplumbağayı küçük bir el arabasıyla çekerek ezilme tehlikesinden kurtardılar…

Kategori

Böyle insanlara ihtiyacımız var

Deniz ve okyanuslara atılan çöplerin doğal hayatı ne kadar kötü etkilediği hep söylenir. Bunun mağduru bir su kaplumbağası, birkaç iyi denizci tarafından bulundu. boynuna dolanan file nedeniyle nefes sorunu yaşayan kaplumbağayı kurtaran denizcilerin videosu ise sosyal medyada övgü topladı.

Kategori

Kaplumbağa mı daha hızlı, tavşan mı?

Kaplumbağa mı daha hızlı, yoksa tavşan mı? Çoğumuza göre tavşan, ama bakalım gerçek olan ne? Gerçek dünyada da pek çok konuda aynı noktadayız…

Kategori

Kaplumbağalarını besleyen tatlı bebek!

Minik çocuk kaplumbağalarını o kadar büyük sevgiyle besliyor ki, kaplumbağalar da onu çok seviyor, minik çocuğu görür görmez peşinden gidiyorlar…

Kategori

Bu kaplumbağanın çocuklarının sayısına inanamayacaksınız!

Español Adası Kaplumbağası olan Diego, soyunu kurtarmak için canla başla çalışıyor. Özel çiftleşme programına giren Diego’nun bakın kaç çocuğu var.

Kategori
Suyun dibinden bir anda belirip...

Suyun dibinden bir anda belirip…

Sosyal medyada paylaşılan görüntüde ipin ucuna bağladığı balıkla kaplumbağayı beslemek isteyen adam yaşadığı bu olay karşısında şaşkına döndü.

Kategori
Dev kaplumbağanın kıvırcık lahana keyfi!

Dev kaplumbağanın kıvırcık lahana keyfi!

Isabella adındaki bu dev kaplumbağanın kıvırcık lahana yerken keyfine diyecek.Aç olan kaplumbağanın sevimli halleri kameraya böyler yansıdı.

Kategori

Hayvanlar için yenilebilir ambalaj

Plastik halkalar kaplumbağalar tarafından yiyecek olarak algılanıyor. Sadece kaplumbağalar için değil kuşlar ve balıklar gibi çeşitli canlıların öldüren aynı halkalar halen okyanusa karışıyor. Güney Florida bir bira fabrikası canlılar için farklı bir yöntem geliştirdi. Hayvanlar için bir yiyecek kaynağı olması amacıyla buğday ve arpadan yapılmış açma halkaları yapıldı.

Kategori

Muğla İztuzu Plajı’nda işletme krizi

Muğla’nın Ortaca İlçesi’nde Caretta Caretta’ların yumurtladığı dünyaca ünlü İztuzu Plajı’na geçen yıl izinsiz girdiği iddia edilen, ancak halkın direnişi üzerine geri çekilen DALÇEV A.Ş. yetkilileri, yeniden plaja geldi.

Kategori

Kaplumbağanın minyatür parkı

Bir adam kaplumbağası için minyatürk bir Jurasic Park yaptı. Gerçeğinden ayırt edilemeyecek bir şekilde olan parkın içinde ev dahil her şey düşünülmüş.

Kategori

184 yıl sonra ilk kez banyo yaptı

Kaplumbağa Jonathan’ı özel yapan bir şey var. Jonathan Dünya’da yaşayan ve bilinen en yaşlı hayvanlardan bir tanesi. Şu anda Atlas Okyanusunun güneyindeki volkanik tabanlı bir ada olan St Helena’da yaşayan bu canlıya, Dr. Joe Hollins’in yardımıyla 184 yıl içerisindeki ilk banyosu yaptırıldı. Hollins, yaklaşık 200 yıllık kirinden kurtarmak için Jonathan’a banyo yaptırırken cerrahi amaçlı sabun, yumuşak fırça ve lif kabağından banyo lifi kullandı. Hollins’in belirttiğine göre, Jonathan bu aktiviteden de oldukça hoşlandı.

Kategori

Kaplumbağa domates yemeye çalışırsa

Minik kaplumbağanın hararetli bir şekilde sahibinin verdiği domatesi yemeye çalıştığı anlar görülmeye değer.Kaplumbağa domatesi yerken halinden memnun görünüyor.

Kategori

Yüzme bilmeyen kaplumbağayı suya attı!

ABD’de genç bir kadın yol kenarında bulduğu kaplumbağayı kurtarmak için suya attığı videoyu Snapchat’te paylaştı. Ne var ki kurtardığını sandığı kaplumbağa devlet tarafından koruma altında olan ‘Gopher’ türü bir kara kaplumbağasıydı. Yakasındaki kartta isminin ‘Kimberly’ olduğu yazan genç kadın, “Yolda bir kaplumbağa ile karşılaşırsanız onu kurtarın, öylece yolda bırakmayın. Şuna bakın ne kadar tatlı. Kaplumbağa kurtarmak hobim” dedikten sonra yüzme bilmeyen hayvanı yol kenarındaki su birikintisine fırlatıyor.

Kategori

Doğadaki hayvanların saldırı anları böyle görüntülendi

Doğada yaşayan hayvanların yavaşlatılmış şekilde saldırı anlarını çekmişler ve çok ilginç görüntüler ortaya çıkmış. Siz siz olun elinizi kaplumbağanın ağzının yakınalrına fazla getirmeyin!

Kategori

Bu kaplumbağa hız rekoru kırdı!

Saniyede 28 santimetre(5.48 metre 19.59 saniye) yol kateden Bertie isimli kaplumbağa, dünyanın en hızlı kaplumbağası olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Kategori

Burnuna pipet giren kaplumbağa kurtarıldı

Denize atılan çöplerin doğaya ve canlılara nasıl zarar verdiğini görmek ister misiniz? O zaman bu videoyu izleyebilirsiniz. Tabi videoda bir kaplumbağanın, 10-12 santimetre uzunluğunda bir pipet burnuna girdiği için can çekişmesine katlanabilirseniz…