kanser – Sayfa 2 – Sözcü TV

kanser

Kategori

Kanserde aile içi iletişim

Kanser, psikososyal bakımdan hem bireyi hem de ailenin diğer üyelerini etkiler. Henüz yetişkinliğe erişmemiş (0-18 yaş) çocuklar, anne veya babadan biri kanserli olduğunda, durumu kendi yaş düzeylerine göre anlar ya da anlamaya çalışırlar diyebiliriz. Biliyoruz ki, bütün anne-babalar çocuklarını her türlü üzüntüden ve sıkıntıdan korumak ister. Bu sebeple, kanser gibi travmatik bir yaşantıdan korumak adına da hastalıkla ilgili bilgi vermekten, halsizlik, kusma gibi yan etkileri yaşarken görünmekten kaçınabilirler. Üstelik, kanser zaten konuşulması zor bir konudur. Bunun yanı sıra, tedavi ve yan etkileriyle ilgilenirken ebeveynlik işlevlerini de hastalık öncesindeki gibi ve kadar yerine getiremeyebilir; bu ihtiyaçları karşılaması için başka bir aile üyesinden yardım isteyebilirler. Hem anne-baba hem de çocuklar, birbirlerini korumak adına hastalıkla ilgili iletişim kurmaktan kaçındıkça birbirlerinden uzaklaşabilir, birbirlerine destek olmaktan mahrum kalabilirler. Hastalığı çocuğuma nasıl anlatmalıyım, ne kadar anlatmalıyım; çocuğum beni gördüğünde neler yaşıyor, neler hissediyor; çocuğumun sorduğu sorulara nasıl cevap vereceğim vb. sorular bu deneyimi yaşayan her anne-babanın zihninden geçen cevaplaması güç sorulardandır. Uzm. Psikolog Elçin Biçer cevapladı.

Kategori

Levent Kırca hayatını kaybetti

Karaciğer kanseri sebebiyle Temmuz ayından beri kemoterapi gören usta tiyatrocu Levent Kırca (67), bu gece hayata gözlerini yumdu.  Kırca, bir hafta önce hastalığının ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. Usta oyuncu, tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.  Levent Kırca, iki gün önce onur ödülü aldığı bir tören için hastaneden yazıp gönderdiği mektubunda, “Dik durun. Adil olun, sabırlı olun. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, cumhuriyetle kalın, hoşçakalın!” ifadelerini kullanmıştı.

Meme küçültme ameliyatında meme kanseri riski azalır mı?

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Deniz Küçükkaya cevaplıyor; Meme küçültme ameliyatı yapılan hastalarda meme kanseri riski azalır mı? Meme kanseri günümüzde kadınların en büyük korkulu rüyasıdır. Meme küçültme ameliyatlarıyla ilişkisi ise yapılan çalışmalarla birlikte araştırılmaktadır. Bu çalışmalarda meme küçültme uygulanan hastalarda meme kanseri riskinin azaldığı gösterilmiştir. İri memeleri olan bir kadında meme dokunsundan kaynaklanmakta olan meme kanseri, ameliyatla birlikte meme dokusu uzaklaştığından dolayı riski azaltmış olur. www.denizkucukkaya.com

Kategori

Tomris İncer’den haber var!

Tomris İncer’in kansere yakalandığını duyuran genç sanatçı Onur Akay’dan, İncer hayranlarına sürpriz bir video geldi. 67 yaşındaki ünlü oyuncunun hastalığının Akciğer kanseri olduğunu da Twitter’da paylaşan Akay, ‘Akciğer kanseri teşhisi konulan değerli oyuncumuz Tomris İncer’den haber var.’ yazarak İncer’in hayranlarına seslendiği özel videoyu paylaştı. İncer’in, ‘Moral gerçekten çok yüksek. Sonra ne olur bilmiyorum.’ diyerek seslendiği video sevenlerini duygulandırdı.

Kategori

Kanser olmadığını öğrenen köpeğin sevinci

Golden Retriever cinsi bir köpek olan Lily’nin dalağında bulunan yaklaşık 3 kilogram ağırlığında kitlenin kanser olma ihtimali oldukça yüksekti. Doktorlar son 25 yıl içerisindeki vakalarda bu büyüklükte karşılaştıkları her kitlenin kanser dokusu olduğunu belirtince, Lily’nin sahibide kendini en kötü ihtimale hazırladı. Ancak test sonuçları doktorları şaşkına çevirdi. Kanser olmadığı haberini sahibinden alan Lily’nin sevinci videoya böyle yansıdı.

Kategori

Kanser hastası küçük kızın ‘evlilik’ sevinci

Dört yaşındaki lösemi hastası Abby’nin en büyük hayali ise en eğlenceli anlarını paylaşan, haftanın her günü kendisiyle ilgilenen hasta bakıcı Matt ile günün birinde evlenmekti. Küçük kızın ailesi, hastane doktorları ve hasta bakıcılar bir araya gelerek bu hayali gerçekleştirmeye karar verdiler ve Abby ile Matt hastane odasında gerçekleşen şirin bir tören ile ‘evlendiler’.

Kategori

Kanser hastalarının cevapları herkesi ağlattı

Son dilekleri sorulan kanser hastalarının verdikleri cevaplar izleyenleri ağlattı. Bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında çekilen filmde konuşan 12 yaşındaki kanser hastası Cristina “Eğer tek bir dilek hakkım olsaydı yürüyüşe çıkmayı dilerdim.” diyor ve perdenin diğer tarafından onu dinleyen genç kız gözyaşlarına boğuluyor.

Kategori

Sınırı böyle geçmeye kalktı

ARTVİN’ in Hopa İlçesi Sarp Sınır Kapısı’nda benzeri daha önce görülmemiş bir olay meydana geldi. Gürcistan uyruklu 22 yaşındaki D.K. adındaki kadın, valiz içinde ülkeye giriş yapmak isterken yakalandı.

Kategori

Valizden kadın çıktı

Sarp Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye girmeye çalışan Gürcistan uyruklu bir kişinin yanındaki valizi açan ekipler, söz konusu valizin içinde gizlenerek ülkeye girmeye çalışan kadını gözaltına aldı.