kanser – Sözcü TV

kanser

Kategori

Kalın bağırsaktan karaciğere sıçramış tümörlerde ALPPS ameliyatı uygun mudur?

Kalın bağırsaktan karaciğere sıçramış tümörlerde ALPPS ameliyatı uygun bir tedavi olabilir. Kalın bağırsak kanserleri olan hastalarda, yaşamlarının geri kalan süresi içerisinde, ortalama her iki hastadan bir tanesinde karaciğere sıçrama görülür. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Deniz Balcı cevapladı.

Kategori

Nano-makine kanserli hücreleri matkap gibi delecek

ABD’de yer alan Rice Üniversitesi öncülüğünde geliştirilen kansere karşı nano teknoloji tedavisine dair çalışma bilim dergisi Nature’da yayınlandı. Makaleye göre kanserli hücreleri ışıkla yönlendirilerek bulan nano moleküller kanserli hücrelerin zar yapısında delikler açarak hasarlı hücreleri 1 ila 3 dakika içerisinde imha ediyor. Durham Üniversitesi’nde bulunan bir laboratuvar testinde örnek prostat kanseri hücresi bu yöntemle yok edilirken; nano makine moleküller kanseri hücrelerin zarlarını saniyede 3 milyon kere dönerek deldi.

Kategori

Kanserden ölen eşinin kahkahasını oyuncak ayıdan duydu

32 yıl boyunca evli olduğu eşini kanserden kaybeden kişi şaşırtıcı bir sürprizle karşılaştı. Kendisine alınan ve içine eşinin sesi yerleştirilen oyuncak ayıyı kucaklayan kişi, eşinin kahkaha sesini duydu.

Kategori

Saat başı 1 kişi Melanom’dan ölüyor

Melanomun çocuklar dahil her yaşta ve derinin yüz, gövde, kol, bacak, taban, avuç içi, saçlı deri, tırnaklar hatta ağız içi ve genital bölge dahil her yerinde görülebileceğini söyleyen Prof. Dr. Fezal Özdemir riskli gruplarını ise şöyle tanımladı: “Açık tenli, güneşe duyarlı, hemen yanıp ama bronzlaşamayan kişiler, sarı veya kızıl saçlı, renkli gözlü kişiler, özellikle çocukluğunda şiddetli güneş yanığı geçirmiş olanlar, tüm hayatı boyunca yoğun güneşe maruz kalmış kişiler, kendisinde veya ailesinde melanom hikayesi olanlar, çok sayıda beni olan kişiler, şekil, renk ve büyüklük açısından şüpheli özellikler gösteren benlere sahip kişiler, doğumsal benleri olan kişiler, melanom dışı deri kanseri geçirmiş kişiler ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler.”

Kategori

En ölümcül deri kanseri Melanom’a dikkat!

Türk Dermatoloji Derneği Dermoskopi Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Fezal Özdemir, “Melanom, deri kanserlerinin % 5’ini oluşturmakla birlikte, ölümlerin % 75’inden sorumlu ve en tehlikeli olanıdır. Derimizin en üst tabakasında bulunan “melanosit” adı verilen renk hücrelerinin kötü huylu çoğalması sonucunda oluşur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yılda 250.000’den fazla kişiye melanom tanısı konuyor. Tüm dünyada görülme sıklığı 100.000’de 3’dür ve her saat başı 1 kişinin melanom nedeniyle ölmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığı giderek artmaktadır. 2014 yılında, Türkiye kanser istatistiklerine geçen görülme sıklığı 100.000’de 1.5 olarak bildirilmiştir. Ege Üniversitesi Kanser Araştırma ve Uygulama Merkezi Kanser Kayıt Birimi verilerine göre, son 10 yılda sadece bu bölgede görülen melanom hasta sayısı 1283’dür. Bu veri gerçek görülme sıklığının, dünyadaki sıklığından az olmadığına işaret etmektedir. Ancak erken dönemde, derinlere inmeden tanı konursa, %100 şifa sağlanabilir. Burada en büyük öncelik hastaların bilinçlendirilmesi ve hekime erken başvurularını sağlayabilmektir” dedi.

Kategori

27 ay sonra evine döndü

Hem annesine hem de babasına trajik bir şekilde kanser teşhisi konulduğunu öğrenen çocuk 27 aydır yaptığı gezisini bırakıp onların yanında olmak için eve döndü. Görüntüler bütün sosyal medyayı yasa boğdu…

Kategori

Kanserle savaşan 10 besin

Günümüzün en önemli sağlık sorunu olan kanser, sigara ve alkolün yanı sıra sağlıksız beslenmekten de kaynaklanıyor. Doğru beslenmeyle kanser riskimizi azaltabilir, ömrümüzü uzatabiliriz.

Kategori

Lösemi hastası küçük kahramandan anlamlı konuşma

Kendisiyle aynı rahatsızlığı yaşamakta olan yaşıtlarına, abilerine ve ablalarına örnek olan bu minik kahraman 30 saniyede etkileyici mesajlar verdi. Mustafa Eren Can adlı bu küçük kahraman Youtube’da bu videosuyla büyük ilgi gördü.

Kategori

Kamu spotundaki kanser hastası kadın kanser oldu

Sağlık Bakanlığınca kansere karşı erken teşhisin önemine dikkat çekmek için hazırlanan kamu spotunda oynayan kadının, merak edip test yaptırınca kanser olduğu ortaya çıktı.Yaşadıklarını anlatan Belma Tablı, “Kansere karşı hazırlanan klipte oynamam için teklifte bulundular. Ben de seve seve kabul ettim ve oynadım. Çok güzel bir projeydi. Çevreden de güzel tepkiler aldık. Böyle bir klipte oynadığım için mutluyum. Sadece trajikomik tarafı ben bu klipte oynadıktan 4 ay sonra bana da meme kanseri tanısı kondu. Ailemizde genetik olduğu için bende de çıkabileceğini düşünüyordum. Denk gelirse yaptırırım diyordum. Denk geldi. 10 yıldan beri yıllık kontrollerimi yaptırıyordum. Ailemizde genetik olarak meme ve rahim ağzı kanseri bulunmakta. Annem, ablam ve kız kardeşim sağ meme, benim ise sol mememde çıktı” dedi.

Kategori

Hayatla barışık ol

Dans sadece günlük sorunlardan kurtulmanızı sağlamaz aynı zamanda kanserle olanı savaşı kazanmanızda da etkili olabilir. Kanser hastalığıyla mücadelede en önemli şeyler erken teşhis ve tedavi sürecinde morali yüksek tutmak. Bu konuda da en büyük görev hiç şüphesiz hastanın yakınlarına ve arkadaşlarına düşüyor. Ağır ilaçların alındığı ve vücudun güçsüz düştüğü bu dönemde bir hasta yakını onu hastanede ziyaret ederek bir sürpriz yapmış. Bu sürprizi bir dansla güzelleştiren ikili hesaplarından o mutlu anları paylaşmayı da ihmal etmemiş.

Kategori

Kanserin tedavisi mümkün mü?

Sevilen oyuncu Tarık Akan’ın ölümü ile birlikte tekrar gündeme gelen akciğer kanseri ve tedavisi ile ilgili Onkolog Dr. Yavuz Dizdar, önemli bilgiler verdi. Kanserliyi ilaçlar mı öldürüyor? İlaç şirketleri kanserin tedavisi için uğraşıyorlar mı? Kansere karşı alınabilecek önlemler neler? Dizdar tüm bu soruları canlı yayında cevapladı.

Kategori

Kanserliyi ilaçlar mı öldürüyor?

Bir yıldan fazla bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören ünlü oyuncu Tarık Akan, hastalığına yenilerek aramızdan ayrıldı. Tarık Akan’ın hayranlarını yasa boğan ölümüyle beraber tekrar gündeme gelen akciğer kanseri ile ilgili olarak tedavisinin bulunup bulunmadığı hala kafa karıştıran bir konu. İlaç şirketlerini bilim adamlarının çalışmalarını engelliyor mu, Küba’da kanserin aşısı bulundu mu, kansere karşı hangi önlemler alınmalı? Bu soruları Dr. Yavuz Dizdar canlı yayında cevapladı.

Kategori

Annesi yaşasın diye her gün tartıldı

Uzakdoğu ülkelerinde kan vermenin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek için hazırlanan bu videoda, ufak bir çocuğun, annesini hayatta tutabilmek için ne kadar uğraştığı gözlemleniyor. Annesine kan vermek için 45 kilo ağırlığına ulaşmaya çalışan çocuğu izleyenler duygu dolu anlar yaşıyorlar. İşte sosyal medyada da ses getiren o görüntüler…

Kategori

Omurgaya sıçrayan kanserlerin tedavisi

Omurga sırtımızda, boynumuzda, belimizde yer alan, bizi taşıyan ve dik durmamızı sağlayan çok önemli bir anatomik yapıdır. Bir başka önemli özelliği ise iç organlarda bulunan kanserlerin sıçradığı hedef organ olmasıdır. Özellikle erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda meme kanseri olmak üzere birçok kanser türünün hedef organıdır. Bunun sebebi omurgamızın kan yapan kemikler arasında yer alıyor olması ve dolaşımı güçlü bir organ olmasıdır. Bu nedenle bu tip kanserleri olan hastaların belli aralıklarla omurgalarını kontrol ettirmeleri ve eğer omurga kaynaklı ağrıları varsa bu durumu doktorlarıyla paylaşmaları gerekmektedir. Bu tarz durumlarda tek bir sıçrama söz konusu ise bizim için daha avantajlıdır fakat farklı organlara aynı anda sıçraması söz konu ise bu biraz daha sıkıntılı bir durum yaratabilir. Bu biraz da kanserin kemoterapi ve ışın tedavisine hassasiyeti ile ilgili bir durumdur. Ancak hastada önüne geçilemeyen ağrılar, felç durumu ya da patolojik kırık görülmesi durumunda ameliyat seçeneği ortaya çıkmaktadır. Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü cevapladı.

Kategori

Her tiroid nodülü kanser midir?

Tiroid bezi nodülleri boyunda kitle olarak kendini belli eder ya da ultrasonda tesadüfen tespit edilir. Toplumda %4 sıklıkta görülmekte olup belli oranda (%5) kanser geliştirmektedir. Tiroid nodülünün radyolojik özelliklerine göre iğne biyopsisi ile ayırıcı tanısının yapılması gerekebilir. Kanser veya şüphesi durumunda cerrahi tedavi gerekebilir. Genel Cerrahi Doç. Dr. Bahadır Ege cevapladı.

Kategori

Filiz Akın eşiyle vasiyetini açıkladı

İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Ege Geriatri Derneği işbirliğinde düzenlenen İzmir 9. İleri Yaş Sempozyumu’na katılan Türk sinemasının usta oyuncusu Filiz Akın, nazofarenks kanserini nasıl yendiğini anlattı. Eşi eski Mit Müsteşarı Sönmez Köksal ile vasiyetlerini de dile getiren Filiz Akın, “Yaşayacaksam kaliteli yaşayayım, eğer bağımlı olacaksam ve bitkisel hayata gireceksem öleyim. Eşimle birbirimize vasiyet ettik, eğer öyle bir durum doğar ve Ötenazi hakkı tanınırsa bunu kullanma sözü verdik” dedi.

Kategori

Naşide Göktürk: “Başıma ne geldiyse merhametten geldi”

Uzun süredir kanserle mücadele eden ve bu süreçte ‘Çocukluğumu Uçuruyorum’ albümünü tamamlayan Naşide Göktürk, Riva da klip çekimlerine başladı. Renkli Sayfalar programına konuşan Göktürk, albüm ve sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Kategori

Kanserli bir tümörün oluşma anı ilk kez görüntülendi

Bilim insanları, kanserli bir tümörün büyüyüp hareket etmesini ilk kez gerçek zamanlı ve 3 boyutlu olarak görüntülemeyi başardı. ABD’deki Iowa Üniversitesi’nden bir ekibin, Amerikan Kanser Araştırmaları Dergisi’nde (American Journal of Cancer Research) yayınlanan çalışmasına göre, insana ait kanserli meme hücrelerinin tümör oluşturmak üzere bir araya gelmeleri kaydedilip gözlemlendi.

Kategori
Cilt kanserinden koruyan oyun

Cilt kanserinden koruyan oyun

Avustralya’daki en eski yerleşim merkezlerinden ve en güzel turistik şehirlerden biri olarak kabul edilen Sydney’de sahil kenarındaki bir otobüs durağına yerleştirilen içi güneş kremi dolu pençeli vinç otomatı, Sydneylileri cilt kanserine karşı güneşten korunmaya teşvik ediyor.

Kategori
Prof. Murat Günel kanserin şifresini çözdü

Prof. Murat Günel kanserin şifresini çözdü

ABD’nin saygın okullarından Yale’de görev yapan Günel, beyin kanseri tedavisinde çığır açacak bir buluşa imza attı.Türk profesör, iyi huylu tümörlerin kansere dönüşmesine yol açan mekanizmayı keşfetti.

Kategori

Doğru bildiğiniz her şeyi unutun

CNN Türk’te yayınlanan, Hakan Çelik ile Hafta Sonu programının bugünkü konuğu Dr. Yavuz Dizdar’dı. Dizdar, programda sağlıklı beslenmeye dair gerçekleri masaya yatırdı. İşte Dizdar’ın açıklamaları..