kadın hastalıkları – Sözcü TV

kadın hastalıkları

Endometriozis nedir, bulguları nelerdir?

Endometriozis, sıklıkla üreme çağındaki kadınlarda saptanmaktadır. Endometriozis hastalığı menopoza kadar devam etmektedir. Endometriozis, rahim iç tabakasının rahim dışındaki doku veya organlarda görülmesi olayıdır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Coşkun Şimşir cevapladı.

Vajinal akıntılar ne zaman ciddiye alınmalı?

Normal vajinal akıntı, sağlıklı bireyde görülen fizyolojik bir akıntıdır. Vajinadaki duvarlarda bulunan salgı bezlerinden salgılanarak vajinayı ıslak ve nemli tutar. Normal vajinal akıntı; kokusuz, berrak, yumurta akı şeklindedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Coşkun Şimşir cevapladı.

Amniyosentez nedir, hangi durumlarda yapılır?

Amniyosentez, gebelere korkulu bir rüya gibi gelmektedir. Aslında korkulacak hiçbir durum yoktur. Amniyosentez, ultrason eşliğinde, 15. İle 22. Haftalar arasında, bebeğin içinde bulunduğu amniyo sıvısından, ince-uzun bir iğne ile 20 cc kadar su alma işlemidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Coşkun Şimşir cevapladı.

Tüp bebekte embriyo dondurma

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber embriyoların bir saklama yöntemi olarak günümüzde artık embriyoları dondurmak da mümkündür. Embriyolarınızı güvenli olarak sizin ve eşinizin ismine kayıtlı olarak yasal süre olan 5 yıl süre ile saklayabiliyoruz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gamze Sinem Çağlar cevapladı.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunda ne yapılmalı?

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları sık gördüğümüz bir durumdur. Bunun nedeni gebeliğin erken dönemlerinde progesteron hormonun etkisiyle geç döneminde de büyüyen rahmin basısıyla idrar yollarında genişleme olmasıdır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Küçük cevapladı.

Tekrarlayan gebelik kaybı yaşayanlara öneriler

Tekrarlayan gebelik kayıplarında önerilerimiz, bu hastaları tetkik ettiğimiz zaman %50’sinde bir sebep bulamıyoruz ve hastayı bir sonraki gebelik için hastayı cesaretlendirmemiz gerekiyor. Hastalarımızın %50’si doğuma kadar bir gebelik getirebiliyorlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ayla Aktulay cevapladı.

Embriyo havuzu

Embriyo havuzu; ileri yaştaki tüp bebek tedavileri açısından önemli bir kavramdır. Çünkü ileri yaşta yapılan tüp bebek tedavilerinde veya düşük yumurta sayısına sahip olan hastalarda ancak bir bazen iki yumurta elde edilebilmektedir. Zaten bu hasta grubunu 4’ün altında embriyo elde ettiğimiz hasta grubu olarak nitelemekteyiz. Bu durumda embriyoların sağlıklı olduklarını belirleyip prenetal genetik tanı yapalım. Prenetal genetik tanı yaptığımız ve sağlıklı kromozamal yapıya sahip olduğuna emin olduğumuz embriyoları bir havuzda biriktirelim. Bunlar 3-4 gibi bir rakama ulaştığında hastaya transferini gerçekleştirelim. Böylelikle hastanın ilaç maliyetini azaltmakta, daha sağlıklı embriyolar elde etmekte ve ileri yaşta dahi olsa genç hasta grubuna yakın gebelik şansı elde edebilmekteyiz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç cevapladı.

Mini tüp bebek tedavisi

Mini bebek tedavisi Türkiye’de yani duyulan bir kavram olmasına karşın dünyanın birçok yerinde bilinmekte ve uygulanmaktadır. İleri yaştaki anne adaylarında veya düşük ovarian reserve sahip olan anne adaylarında yapılan çalışmalarda, yüksek doz ilaçlarla elde edilen embriyoların sağlıklı embriyo olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Bu durumda sağlıksız embriyoları ve yüksek ilaç maliyetini ortadan kaldırabilmek için bir formül oluşturmak istemekteyiz. Bu formülde düşük doz ilaç tedavisiyle, kısa sürede elde edilen bir veya iki embriyoluk ilaç tedavileriyle elde ettiğimiz embriyoların, daha kaliteli ve daha sağlıklı olduğunu düşünmekteyiz. Bu embriyoları biriktirdikten sonra sağlıklı olan embriyolarımızın ikisini, üçünü ya da dördünün bir arada transferini gerçekleştirerek, hastanın ilaç maliyetinin düşürülmesine, tedavi sürecinin kısalmasına ve gebelik şansının artmasına katkı sağlanmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç cevapladı.

Metabolomiks nedir?

Sağlıklı embriyo transferi gerçekleştirmek için sağlıklı metabolizmaya sahip embriyonun seçilmesi gerekmektedir. Metabolomiks de bunun için ortaya çıkan teknolojilerden biridir. Embriyonun içerisinde bulunduğu sıvıdan alınan örnekten bazı materyalleri kullanıp ölçerek, bunları en kaliteli kullanan embriyonun doğru embriyo olduğu kararı verilir. Böylelikle şeklin yanında metabolik yapısı belli olan embriyonun transferiyle gebelik şansını arttırmak için çalışmaktayız. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç cevapladı.

Era testi nedir?

Era testi; endometriyal reseptivite testi olarak adlandırılabilir. Halk dilinde açıklayacak olursak; rahim iç duvarının embriyoyu tutabilme zamanını belirlemek için hazırlanmış olan bir genetik testtir. Era testi her hastada uygulanmaz.  Bu uygulamayla doğru zamanda embriyo transferi yaparak gebelik şansının arttırılması amaçlanmaktadır. Era testinin dezavantajı ise maliyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle ilk seferde yapılabilirliği açısından uygun olmayan bir testtir. Ancak başarısızlıklar sonrasında denenebilir ve araştırmalar için kullanılabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç cevapladı.

İleriki yaşlarda hamilelik için yumurta dondurma işlemi

Yumurta dondurma kadın doğum hekimliğinde önemli bir başlıktır. Günümüzde imkânların gelişmesi ile birlikte 200 mikronluk bir hücre olan yumurta hücresi artık dondurulabilir olmuştur. Bu gelişme ile birlikte kariyer ya da buna benzer birçok nedenle evlilik yaşı ilerlermiş olan birçok kadın, zamanında yumurtalarını dondurması durumunda evlilik yaşı ne olursa olsun bu yumurtalardan faydalanabilmektedir. Bunun dışında jinekolojik onkolojik ya da sadece onkolojik nedenle kemoterapiye maruz kalacak bir kadın, kemoterapi sonrası yumurtalıklarını kaybetme durumu ile karşılaştığında, öncesinde yumurtalıkları alıp saklayabilmek artık mümkündür. Böylelikle kemoterapi sonrası kemoterapiye maruz kalmamış yumurtalıkları kullanabilme şansına sahip olmaktayız. Türkiye’deki hukuki şartlar, yumurtalık rezervinin düşük olması, kemoterapi uygulanacak olması, ileri yaş gibi durumlarda yumurtalıkların saklanmasına izin vermektedir. Yumurtalıkların sağlığı açısından olaya bakıldığında ise; dondurulan 10 yumurtadan 8 ila 9’unun sağlıklı bir şekilde çözülebildiği ve tüp bebek işlemi için kullanılabildiği görülmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç cevapladı.

Kadın hastalıklarında açık ameliyata son

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatın her alanında faydalı gelişmeler yaşanmıştır. Bunlardan bir tanesi de tıbbi alanlara robotik cerrahinin girmiş olmasıdır. Robotik cerrahi ile birlikte geçtiğim yıllarda yaptığımız ameliyatları artık daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmekteyiz. Bu sebeple artık hastalara miyom ya da rahim aldırma ameliyatları için karınlarını açtırmamaları gerektiğini söylemekteyiz. Çünkü robotik cerrahi ve endoskopik cerrahi birçok hasta için belirli avantajlar sağlamaktadır. Karın açılmadan yapılan cerrahilerde daha az kan kaybı olmakta, hastanın iyileşme süreci hızlanmakta ve enfeksiyon riski daha az olmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç cevapladı.

Kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur?

Kadınlarda cinsel isteksizlik, karşı cinse karşı fantezi ve cinsel isteğin olmamasıdır. Birçok sebeple olabilir, evlilikteki çatışmalar, depresyon, yaş, hormonal sebebler gibi birçok durum sebebiyet verir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert cevapladı.

Gebelik takibinde yapılan tarama testleri nelerdir?

Gebelik bir anne adayı için bebeğiyle arasındaki bağı sağlamlaştıran tatlı bir süreçtir. Bu süreçte anne  adayımızı bekleyen birkaç tarama testi vardır. Bu testler bebeğin Down sendromu gibi genetik birkaç hastalığın saptanmasında bize yol gösterici olur. Gebelik sürecindeki tarama testleri 24.haftaya kadar devam etmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert cevapladı.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus cinsel tedaviler açısından en yüz güldürücü cinsel sorunlardan birisidir. Ancak son yıllarda yetersiz, başarısız psikoterapi ve/veya,cinsel tedavi uygulanmış kadınların tedavi motivasyonları düşük,düzelme umudunu kaybetmiş zor vakalar haline geldiğini de görmekteyiz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert cevapladı.

Vajinismus nedir? Kimler de görülür?

Vajinanın girişindeki kaslarınistem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı veya imkansız olarak algılanmasına denir. Yani kadın bedeninin ve ruhunun penis vajina birlikteliğini içeren cinselliği reddedişiolan vajinismus, aşk kasları adı verilen pelvik taban kaslarının istemsiz ve anlık kasılması olarak tanımlanır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert cevapladı.

Lazerle genital bölgede renk açma

Genital bölge değişik nedenlerden dolayı zamanla koyulaşabilir, siyahlaşabilir, kararma sorunları ile karşı karşıya gelebilir. Böyle durumlarda lazer hem labia major (dış dudak) hem de iç dudaklara uygulanır. Lazer ile uygulanan renk açmaya labial whitening denir. Bu ameliyat ile aynı zamanda genital bölge sıkılaştırması yapılabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert cevapladı.

Labioplasti “iç dudak estetiği“

Vajen girişinde normalden BÜYÜK, KIRIŞIK ve SARKMIŞ durumlarındaki genital iç dudakların kesilerek estetik olarak küçültülmesi ameliyatlarına LABİOPLASTİ denir. İç dudak estetiği de denir. İç dudakların normalden büyük ve geniş olması, doğuştan olabildiği gibi ergenlik döneminde de olur. Kişiden kişiye bu durum değişebilir. Kronik enfeksiyon tablosu, genetik nedenler, hormonal nedenler, yapılan doğumlar iç dudakların büyük ve sarkık olmasına sebebiyet verebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert cevapladı.

Kızlık zarı tamiri

Kızlık zarı onarımı hymenoplasti olarak adlandırılır. 2 yöntem kullanarak ameliyatı gerçekleştirilir. Birincisi flep yöntemi ki bu daha kalıcı olandır. İkincisi ise kızlık zarını basit uc uca getirdiğimiz yöntemdir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert cevapladı.

Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı; diğer adıyla hymen, vajen girişinden 1.5cm içeride bulunmaktadır. Bu ince perdenin ortası adet kanamasının akması için açık ve deliktir ve vajina girişini tamamen kapatmaz. Bu deliğin şekli ve yapısı kızlık zarının tiplendirilmesinde kullanılır. Kızlık zarını yapısı, yeri her kadında farklıdır. Kızlık zarı yapısına, şekline göre ilk ilişki sonrası kanama miktarı da değişebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert cevapladı.

G noktası büyütme ameliyatı

Kadınlarda vajinanın üstünde bulunan, kadın genital yapısında labia minor (iç dudak) dediğimiz yerin üst birleşimindeolan erektil organa klitoris denir. İşlevi cinsel haz alınmasıdır. Üzerinde ortalama 4000 sinir sonlanmaktadır. Bu rakam tüm organlardaki sinir  hücresi sonlanmasından fazladır. Kadınların G NOKTASI ile birlikte en çok haz aldıkları bölgedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert cevapladı.