istikamet – Sözcü TV

istikamet

Kategori

Sonbaharda gidilmesi gereken 4 yer

Özellikle ülkemizdeki insanların akıllarına tatil denildiğinde ilk olarak deniz ve güneş konsepti gelse de; seyahat tutkunlarının bildiği bir gerçek var; gerçek tatilin huzuru sonbaharda bulunuyor. Seyahat ve konaklama fiyatlarının daha uygun olduğunu bu döneme ilişkin rota listemizde Yedigöller, Abant ve Karaburun gibi birbirinden özel yerler bulunuyor.

Kategori

Ölmeden önce görülmesi gereken 5 yer

Bugünkü istikamet listemizde Rusya’dan Yemen’e, Kamboçya’dan Amerika’ya kadar dünyanın en sıra dışı yerleri olan mekanlara göz atacağız. Üstelik listede Türkiye’den de bir yer var. Büyüleyici atmosferleri ile insanı şaşkına çeviren bu mekanlar, dünyanın birçok yerinden insanların ziyaret akınına uğruyor. Bu yerlerin bazıları insan ürünüyken, bazıları ise tamamen doğanın insanlığa armağanı.

Kategori

Türkiye’nin en güzel 5 dalış noktası

Türkiye’de sualtına yönelik ilgi her geçen yıl biraz daha artıyor. Dalış sporu (scuba) tutkunları özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarını tercih ediyor. Bugünkü istikametimizde ise Türkiye’nin en güzel 5 dalış rotası var.

Kategori

Türkiye’deki en güzel 5 Mavi Yolculuk rotası

Akdeniz ve Ege’de eşsiz koylara sahip olan Türkiye, aynı zamanda Mavi Yolculuk’un vatanı. MaviYolculuk, 70 yıl kadar önce ‘Halikarnas Balıkçısı’ olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı ve arkadaşlarınınküçük balıkçı teknelerine binerek denize açılması ile başladı. Geçen onca yıl içinde sürekli olarak gelişenMavi Yolculuk bugünkü halini aldı ve Türkiye’nin en önemli turizm gelirlerinden biri oldu. ÖzellikleBodrum, Marmaris, Fethiye ve Antalya dolaylarında yapılan Mavi Yolculuk turları, bugün hem yerli hemde yabancı turistlerin gözdesi. Bugünkü istikametimizde ise en güzel Mavi Yolculuk rotaları bulunuyor.

Kategori

Türkiye’deki en güzel 5 kültür mirası

Tarihin en eski zamanlarından beri medeniyetlerin beşiği olan Türkiye coğrafyası, birçok kültüreve medeniyete ev sahipliği yaptı. Bugünkü İstikamet’mizde ise bu kültürlerden bize miras kalan eserler var.

Kategori

İnsanın içini ürperten en güzel 5 mağara

Mağaralar çoğu zaman insanın içini ürperti ile dolduran bir güzelliğe sahiptir. Bazılarında ise bu durum çok daha ileri bir safhada olabiliyor. Bugünkü İstikamet’imizde ise sıradışı mağaralar var.

Kategori

Dünyanın en güzel plajları!

Tatil sezonunda farklı bir kültür tanımak ve farklı bir ülke keşfetmek isteyenler, rotalarını yabancı ülkelere çevirdi. Dünyanın birçok yerinde cennetten bir köşeymiş gibikonumlanmış olan plajlar, ziyaretçilerini bekliyor. Türkiye’de de çok güzel plajların olduğu bütün dünya tarafından biliniyor; fakat denizi, kumu ve kültürü ile ülkemizden farklı bir deneyim yaşatan bu rotalar, yeni deneyimler yaşamak isteyen turistlerin ilgisini çekiyor.

Kategori

Türkiye’nin en şifalı kaplıca merkezleri

Bugünkü İstikamet’imiz Türkiye’nin en önemli kaplıca merkezlerinden geçiyor. Kaplıcalar; romatizmadan kireçlenmeye, kas hastalıklarından ortopedik problemlere kadar birçok hastalığa şifa oluyor.

Kategori

Bayram tatilinde kaçabileceğiniz 5 yer

Tatil sezonu bu yıl geçen yıla nazaran çok daha hareketli geçiyor. İstanbul’un kalabalığından kısa süreli de olsa kaçmak isteyenler, rotalarını şehrin yakınlarındaki tatil beldelerine çeviriyor. Bu sene Kurban Bayramı tatilinin yalnızca 4 gün olması, bu yerlere olan ilgiyi daha da artıracak. 4 günlük bayram tatilinde daha yakın istikametlere gidecek olanlar, tercihlerini seçtiğimiz yerlerden yana kullanabilir.

1.ABANT GÖLÜ
Bolu’nun 34 kilometre güneybatısında yaklaşık 1.350 metre yükseklikte bulunan Abant Gölü, İstanbul yakınlarında huzurlu bir haftasonu geçirmek isteyenlerin adresi. Göl yakınlarındaki dağ evleri, bütün bir haftanın stresini atmanızı sağlıyor.

2.AĞVA – ŞİLE

Ağva; Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olmuş tarihi bir turizm beldesi. İstanbul’a otobandan 97 km kilometre uzaklıkta olan Ağva, mağara ve şelaleleri ile ünlü.

3.AVŞA ADASI
İstanbul’da yaşayanların haftasonu için tercih edebileceği Avşa adası, rahat ulaşımı ile en çok tercih edilen yerlerden. İstanbul’a deniz otobüsü ile 2.5 saat uzaklıkta olan ada, içinde bulunan birçok güzel koyla tatilcileri cezbediyor.

4.AYVACIK
Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Türkiye’nin en önemli tatil yerlerinden biri. Çok önemli bir tarihi geçmişi olan bölge, hem tarihi hem de doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin. Truva Antik Kenti ve Assos Antik Kenti dikkat çekici tarihi unsurlarından.

5.ÇINARCIK
Yalova’nın Çınarcık ilçesi de, İstanbul’a yakın olması sebebiyle tercih edilen tatil yerlerinden bir tanesi. Kış aylarında 13 bin olan nüfus yazın 300 bine ulaşıyor. Çınarcık’a yakın gezip görülecek yerler arasında; Termal, Esenköy ve Erikli Yaylası bulunuyor.

Türkiye’nin Kendine Özgü Lezzetleri

Güzel ülkemizin geniş mutfağında birbirinden farklı çeşit çeşit lezzet barınıyor. Gelin istikametimizi bu lezzetlere çevirelim ve memleketin dört bir yanından farklı lezzetlerimiz neler birlikte görelim.

Kategori

Türkiye’nin Saklı Kalmış Cennetleri

Türkiye, coğrafyasıyla ve barındırdığı saklı güzelliklerle bilinen bir ülke. Çoğu kişinin henüz keşfetmediği ve genelde o bölgede bulunan yerel halkın gittiği; ulaşımın genel anlamıyla zor olduğu koylar, birçok tatilcinin ve turistin ilgisini cezbediyor.

Bademli Koyu: İzmir’de yer alan Bademli Koyu, Dikili İlçesine on kilometre mesafede yer alıyor.  Sığ bir denize sahip olan koy, yılın her zamanı dalga olmayan bir bölgede bulunuyor.

756xauto-1426026985210742_1_bademlikoyudikilizmir

Çatı Koyları: Gökova Körfezi içerisinde yer alan bu koya maalesef kara yoluyla ulaşım yok. Doğa yürüyüşü yapanların uğrak yerlerinden olan bölgeye deniz yoluyla ulaşabilirsiniz.

Yedi Adalar: “Halikarnas Balıkçısı”nın yaptığı ve kültürümüze kazandırdığı mavi turlar ile keşfedilen bir cennet olan Gökova’da yer alan Yedi Adalar’a kara yoluyla ulaşım bulunmuyor. Mercan kayalıkları ile ünlü olan bölge, özellikle serbest dalışçıların uğrak yeri.

Okluk Koyu: Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da uğrak yerlerinden olan Okluk Koyu’nda az da olsa yerleşim mevcut. Marmaris’ten Karaca Söğüt bölgesine geçerek ulaşabileceğiniz koydaki lokantalarda taze balık bulabilirsiniz.

10-15

Kabak Koyu: Türkiye’nin ilk büyük yürüyüş rotası olan Likya Yolu ile ünlenen ve Fethiye, Faralya’da bulunan bu koya arazi araçları ve deniz yoluyla ulaşım sağlanıyor.

Kargı Koyu: Yeni açılan yürüyüş rotası olan Karya Yolu’nda bulunan bu koy, tepelerindeki makilerle birlikte güzel bir doğal alan. Birkaç lokanta bulabileceğiniz koy, serbest dalışçılar tarafından tercih ediliyor.

Torba Koyu: Bodrum’da yer alan bu koy doğal güzelliklerinin yanında tarihi eserleri de içerisinde barındırıyor. Koyun özellikle yerli turistler tarafından artık sıkça tercih edildiğini belirtelim

Gideros Koyu: Karadeniz’de yer alan Gideros Koyu, özellikle kampçılar tarafından tercih ediliyor. Konaklamak için fazla alternatifin bulunmadığı alan içerisinde geceleri ormanın içinden gelen hayvan seslerini dinleyebilirsiniz.

Turunç Pınarı Koyu: Muğla’da bulunan koy içerisinde yaz kış hizmet veren işletmeler mevcut. Yerel halkın turistler için organik ürünler sattığı koy, bölgedeki yat turizminin sık kullandığı bir rotanın üzerinde yer alıyor.

Bencik Koyu: Bir Tombolo şekline sahip olan koyda ana karaya bağlı bir ada bulunuyor. Datça ve Marmaris arasında bulunan bu saklı cennet, konaklama ve ulaşımın zorluğundan dolayı saklı cennet sıfatını sonuna kadar hak ediyor.