İmplantoloji Uzmanı – Sözcü TV

İmplantoloji Uzmanı

Kategori

Dijital gülme dizaynı ve kazandırdıkları

Dijital gülme dizaynı hastaya yeni bir gülme tasarımı yapılırken sonuç tasarımın hasta ile birlikte değerlendirilmesi imkanı sağlar. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.

Kategori

Diş beyazlatma

Eğer düzgün bir dizilime sahip dişleriniz varsa ancak bu dişlerin rengini beğenmiyorsanız,ağrısız birkaç seans halinde uygulanan diş beyazlatma (bleaching) tedavileri ile çok daha beyaz gülüşlere sahip olabilirsiniz. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.

Kategori

İnley Onley dolgular “Porselen dolgular”

Aşırı madde kaybı bulunan dişlerde bu tür komplikasyonların önüne geçilebilmesi için  porselen kullanılarak  ağız dışında hazırlanan ve daha sonra yapıştırılan, diş rengindeki inley ve onley dolgular tercih edilmelidir. Porselen İnley ve onleylerin estetiği, komşu dişlerle teması mükemmeldir, sertlikleri mine dokusuna yakın olduğundan zamanla aşınmazlar hep cilalı ve parlak kalırlar . Bu dolgular için dişteki boşluğun ölçüsü alınmakta, laboratuvarda hazırlanan porselen dolgular, dişteki  boşluğa yapıştırılmaktadır. Bu tedavinin 3-4 gün sürmesi dezavantajıdır. İleri diş hekimliği uygulamalarında ise; hastanın ağzından ölçü alınmaksızın bir mini lazer tarayıcı ile diş üzerindeki boşluk bilgisayar ortamına aktarılmakta ve klinikte bulunan bir mölleme cihazı ile porselen bloklar yarım saatte şekillendirilerek dolgular hasta ağzına takılabilmektedir. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.

Kategori

Porselen kaplama ile zirkonyum kaplama arasındaki farklar nelerdir?

Porselen kaplama veya porselen diş olarak bilinen diş tedavi yöntemi bilimsel olarak metal destekli seramik kronlar olarak adlandırılmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan bu yöntemde eksik dişlerin yerine konulması veya estetik çalışmalar yapılabilmesi için dişler hazırlandıktan sonra ölçüleri alınır ve estetik malzeme olarak seramikler kullanılır ancak bir çeşit cam olan seramikler ağız içerisindeki kuvvetlere dayanamayacak kadar kırılgandır. Metal destekli seramik kron veya köprülerde bu destekleyici maddeler ağız içerisinde kullanılan metallerdir. Zirkonyum kaplamalar ise bilimsel olarak zirkonyum oksit destekli seramik köprüler olarak adlandırılır. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.

Kategori

Diş implantları pahalı mı? Neden pahalı?

Piyasada araştırılırsa 600 den fazla implant firmasının var olduğu görülür. Bu firmalar farklı ülkelerde üretim yaparlar. Ayrıca implant üretimi sanıldığı kadar zor bir üretim süreci değildir ayrıca implantın üretildiği titanyumda çok pahalı bir metal değildir. Bunun yanında implant tedavisi pahalı bir tedavidir. Bunun esas sebebi implantlar üzerinde geliştirme sürecindeki araştırmaların pahalı olması ve üretilen malın devamlılığının sağlanabilmesindeki zorluktur. Unutulmaması gereken bir konu yapılan implantınızın uzun süre hizmet edeceği ve her zaman hekimin ve hastasının gerek parça gerek sorumluluk olarak sağlam bir firma ile bu yükü paylaşmasıdır. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.

Kategori

Diş implantları nasıl uygulanır?

Öncelikle implant tedavisi için dişsiz boşluk gerekir. Bunun için ya daha önce kaybedilmiş bir dişin boşluğuna yada çekimi planlan an bir diş çekildikten sonra oluşan boşluğa yara iyileştikten sonra yerleştirilir. Hasta kliniğe geldiğinde implantı yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Yeterli süre beklendikten sonra implantın yapılacağı düzeyinde küçük bir boşluk oluşturulup kemik dokusuna ulaşılır. İmplantlar yaklaşık 4 mm çapında ve 1 cm uzunluğunda küçük vida formunda yapılardır. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.

Kategori

Diş kayıplarının tedavisinde ne gibi uygulamalar yapılıyor?

Total protez (Damak protezi) hareketli yapıdaki bu protezler diş eksikliğinizi giderecektir, uygun fiyatlıdır ve kaliteli malzemelerle üretilirlerse estetik olabilirler. En büyük problemleri üst protezin ağızdan düşmesi, alt protezin ise yerinden çıkmasıdır. Uzun süre kullanılırlarsa dişsiz çeneye uyguladıkları basınç ile kemik kaybını hızlandırırlar. 1 hafta gibi kısa bir sürede üretilebilirler. İmplant destekli sabit protez en uygun tercihtir. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.

Kategori

Dijital diş hekimliği

Dijital diş hekimliği, tek seansta sonuç alınabilen bilgisayar destekli porselen restorasyon üretim sistemidir. Genellikle tek bir dişin restorasyonu için kullanılırlar. Dolgu ya da kaplama için hazırlanan dişin yada hastadan alınan ölçünün görüntüsü 3 boyutlu lazer tarayıcı yardımıyla bilgisayar ekranına aktarılır. Dişin elde edilen 3 boyutlu görüntüsü üzerine ekran başında istenilen restorasyon, komşu dişlerle de uyumu sağlayarak hassas bir şekilde dizayn edilir. Cihazın tornalama ünitesi, dizayn ettiğimiz parçayı uygun renkteki seramik bloktan üreterek hazır hale getirir. Diş üzerine üretilen restorasyonun yapıştırılmasıyla işlem tek seansta tamamlanmış olur. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.

Kategori

Lamine kaplamaların avantajları nelerdir?

Dişlerde farklı nedenlerle oluşan sarı-kahverengi renk değişiklikleri, dişler arasındaki aralıklar, diş yüzeylerindeki yapısal bozuklukları porselen laminate venerlerle (laminalar) düzeltilebilir. Bu tür  dişlerin sadece ön yüzeylerinden çok az bir diş dokusu kaldırılır. Daha sonra oluşturulan 0.5- 1 mm kalınlığındaki porselen yapraklar diş yüzeyine yapıştırılır. Bu tür restorasyonlarla olağanüstü estetik sonuçlar elde edilmektedir. Bu yöntemdede yapılacak mock-up lar hasta ve hekime olası çözümler hakkında fikir verebilir. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.

Kategori

Günümüzdeki teknolojik gelişmelerin diş hekimliğindeki yansımaları nelerdir?

Günümüz insanı için sağlıklı olmak, sadece vücut sağlığı değil, sosyal ve psikolojik açıdan da tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır. İnsanlar artık sağlıklı olmanın yanı sıra estetik, doğal ve güzel görünmek istemektedir. Günümüzde yaşamın her alanındaki teknolojik gelişmeler parelelinde diş hekimliği biliminin de boyutları değişmiştir. Bu gelişmeler diş hekimlerine olağanüstü estetik, doğal dokulara daha az zarar veren, kısa sürede tamamlanabilen, ağrısız ve acısız diş tedavileri yapabilme olanağını sağlamaktadır. Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. Kerem Aras cevapladı.