ilber ortaylı – Sözcü TV

ilber ortaylı

Kategori

İlber Ortaylı canlı yayında olduğunu fark etmeyince…

Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek Özel programına konuk olan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, son günlerde Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan gerilime ilişkin konuştu.Fakat programın bir bölümünde İlber Ortaylı canlı yayında gaf yaptı. Reklam dönüşü Hasan Cemal ile ilgili konuşmaya başlayan Fatih Altaylı’yla diyaloğa giren Ortaylı, programın halen reklam arasında olduğunu düşündü. Tam bu sırada Hasan Cemal için “O aptalın biri” diyen Ortaylı’ya, Altaylı “Sus sus” diyerek engellemeye çalışsa da toparlayamadı. Ortaylı daha sonra “Bu ses dinlendi mi” diye sorsa da gülerek toparlamaya çalıştı.

Kategori

İlber Ortaylı yıllar önce Lozan’ı böyle yorumlamış

Prof. Dr. İlber Ortaylı son günlerde büyük tartışma konusu olan Lozan Antlaşması Zafer mi, hezimet mi sorusuna yıllar önce katıldığı Genç Bakış programında cevap vermiş. “Lozan ne hezimet ne zafer. Lozan bir uzlaşma. Anlaşma masasında zafer filan olmaz bu boş laf.” diyen Ortaylı, “Kimse Lozan’da istediğini elde edemedi.” diyerek sözlerine devam ediyor.

Kategori

Ortaylı: “Güney duvarı ciddi tehlike altında”

Topkapı Sarayı’nda hazinenin sergilendiği Fatih Köşkü’nün çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunun ortaya çıkmasının ardından konuyla ilgili konuşan Eski Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Bakanlığımızın bütçesi fevkalade yetersiz. Topkapı çok yük Bakanlığa. Bir şey yapılamıyor. Temel bir restorasyon; adam akıllı ciddi bir restorasyon lazım” dedi. Topkapı Sarayı’nda, hazinenin sergilendiği Fatih Köşkü’nde İstanbul 4 Numaralı Koruma Kurulu’nun izniyle yapılan incelemelerde kol girecek büyüklükteki yarıklar oluştuğunun ortaya çıkmasının ardından Ortaylı, “İfade edilen gerçek, çok uzun zamandır biliniyor. Hatta rasathane müdürümüz Mustafa Erbik ve Celal Şengör; uluslararası otorite bu konuda, kendilerinin raporları var, Marmara’ya bakan duvarlar için. Maalesef para toparlanamıyor. Bakanlığımızın bütçesi fevkalade yetersiz. Ya bir şekilde el atılır, kampanya açılır, veyahut Milli Saraylar gibi bir kuruluşa kapanır. Topkapı çok yük bakanlığa. Bu açık yani ve bir şey yapılamıyor. Temel bir restorasyon; adamakıllı ciddi bir restorasyon lazım. Bunu söylemek lazım. Bu biliniyor. Bunu hep ifade ettik. 10 yılı geçti bunun rapora dökülmesi” dedi. “Topkapı’nın geneli için bir tehlike var mı?” sorusuna Ortaylı, “hayır ama güney duvarı ciddi tehlike altında. O açık” şeklinde yanıt verdi.

Kategori

Canlı yayında İlber Ortaylı kırdı geçirdi

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı canlı yayında Didem Arslan Yılmaz’ın konuğu oldu. Ortaylı bazen espri yaptı, bazen sinirlendi. İşte Ortaylı’nın canlı yayın halleri

Kategori

Halil İnalcık Kimdir?

100 yıllık bir çınar yıkıldı. Türkiye’nin en önemli tarihçisi hayatını kaybetti. Balıkesir Muallim Mektebinden sonra, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesini bitirdi. İçlerinde İlber Ortaylı’nın da bulunduğu birçok tarihçiyi yetiştirmiştir. 1972 yılında Chicago Üniversitesi’ne, “Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü” olarak davet edildi. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümünü kurdu. Dünyaya 30’dan fazla eser ve binlerce tarihçi kazandıran Halil İnalcık’ı rahmetle anıyoruz.

Kategori

‘Neşeli ol hayatını, yaşa’ mozaiğinin tercümesi bitti, raporu yayınlandı

Hatay’da nisan ayında bulunan ve üzerinde Grekçe ‘Neşeli ol hayatını yaşa’ yazdığı anlamı çıkarılan mozaikle ilgili olarak Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin ile birlikte rapor hazırlayan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hatice Pamir, mozaikte ‘Yemeğe koş’, ‘Uygunsuz zaman’ ve ‘Neşe’ yazdığını belirterek, ‘Neşeli ol hayatını yaşa’ diye de yorumlanabileceğini söyledi.

Kategori
İlber Ortaylı, Cem Özdemir'e sert çıktı: Yamanarak geçiniyorlar

İlber Ortaylı, Cem Özdemir’e sert çıktı: Yamanarak geçiniyorlar

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, başta Cem Özdemir olmak üzere Türk asıllı Alman milletvekillerinin, Almanya’da Ermeni tasarısına destek vermelerine tepki gösterip, ‘O arkadaşlar yamanarak geçiniyor’ dedi.

Kategori

”Fatih Sultan Mehmet hristiyan mı öldü?”

Canlı yayında İstanbul’un fethini değerlendiren İlber Ortaylı, “Bir gazeteci aradı beni ama öyle saçma bir soru sordu ki çok sinirlendim. Bana ”Fatih hıristiyan mı öldü sorusunu sordu” diyerek sözlerine şöyle devam etti  “Böyle saçma bir şey olamaz. Adam bir padişahın oğlu ve hilafet bize Yavuz Sultan Selim ile gelmedi vardı o unvan eskiden de. En azından kaynaklarda bunu görürsünüz. Birm takım arkadaşlar var Fatih’e hıristiyanlık yaraştırıyorlar, bir takım arkadaşlar da var Fatih’in Müslüman olması rahatsız ediyor ne hikmetse..” dedi.

Kategori

İlber Ortaylı geceye damgasını vurdu

İlber Ortaylı hasta bir şekilde katıldığı programa geç alınması nedeniyle sitem ederken programın ilerleyen dakikalarında telefonunu arayan Murat Bardakçı ile canlı yayında tartıştı ve Bardakçı’ya “Şeytan” dedi.

Kategori

İlber Ortaylı Almanya’da konferansa konuk oldu

Münih`te Üç beş kişi olarak adlandırılan Halk Hareketi Derneği tarafından düzenlenen konferansa Prof. Dr. İlber Ortaylı konuk oldu. Ortaylı: ‘Bir kere Milli Eğitim Bakanlığı denen bir bakanlık var, bu iyi bakanlıklardan değildir, içindeki uzmanların çoğu işe yaramaz adamlardandır, yanlış şeyler yapıyorlar’ diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’na eleştiride bulundu.

Kategori

İlber Ortaylı: “Cahile de yer vermek lazım”

Prof. Dr. İlber Ortaylı, hakkında hazırlanan capslerle ilgili verdiği son röportajda “cahillik” ile ilgili gündeme oturacak yeni açıklamalar yaptı. Ortaylı, herkesin eğitilemeyeceğini belirtirken, “İki kardeş bile eşit değildir” diyerek, “çok cahilsin keşke ölsen” capslerinin tasvip edilemez olduğunu belirterek, “Cahile de öldürmek yerine şu gökkubbenin altında yer vermek lazım” dedi.

Kategori

İlber Ortaylı: ‘Geri zekalı kızcağız…’

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı’nda hayalet olup olmadığı yönünde sorular soran muhafakazar basına sert çıkarak “Röportaj yapmak istiyor geri zekalı kızcağız. Niye o mesleğe girmiş bilmiyorum” dedi.

Kategori

İlber Ortaylı cahiller için reçete verdi

Prof. Dr. İlber Ortaylı CNN TÜRK’te Duygu Demirdağ ile İnsanlık Hali’nin konuğu oldu.Zaman zaman sosyal medyada esprili olarak ele alınan cehaletle ilgili görüşlerini de paylaşan Ortaylı, bir konferanstaki “Cahil olabilirsiniz yarı cahil olmaya hakkınız yok”sözlerine değindi ve “cehaletin ilacını” anlattı.Ortaylı tavsiyelerini şöyle sıraladı: “Kitap sevsinler, sinema sevsinler, tiyatro sevsinler, aynı konuyu mukayeseli okusunlar.”

Kategori

İlber Ortaylı: “Türkler şiir konusunda güdükleşmeye başladı”

İlber Ortaylı, Osmanlı batılılaşmasını anlattığı “Osmanlı’ya Bakmak” kitabı için Afiş’e konuk oldu. Ortaylı, kimleri okuduğunu, hangi yönetmenleri takip ettiğini Nefise Karatay’a anlattı.

Kategori

İlber Ortaylı: “Padişahlar esrar içerdi”

Teke Tek programına konuk olan İlber Ortaylı, ‘Padişahlar içki içer miydi?’ sorusuna ilginç bir yanıt verdi. Ortaylı, “Bi’ tane bir adam çıktı, Türkçesi mükemmel. Soruyor, bir daha soruyor. “Türk müsün?” dedim. “Evet” dedi. Belli. Bu konuyu soruyor. İngiliz aksanı alıyorsun, İngiltere de yaşıyorsun filan ama takıntı değişmiyor. Koskoca insanın, Osmanlı Padişahlarının bana içki içip içmediğini soruyor. Bu çok mühim bir şey. En mühim olay bu. Bir nevi ikona tapınma gibi bir şey. Bir hükümdarı azizleştirme. Karşınızda büyük bir rönesans münevveri… Rönesansı ayıran bir şey, ateşli silahların orduların sistemine girmesi, bunun da en iyi temsilcisi, Osmanlı ordusu ve Fatih’tir. Bana bunu soruyorlar. Fatih içiyor olabilir. Ne kadar içtiğini bilmem. Kadehini saymadım. Deniz mahsulatına pek fazla düşkün. Listelerden belli. Onlar da pek içkisiz gitmez. Ama Fatih bazılarının da ileri sürdüğü gibi Hristiyan oldu, filan… Yok öyle bir şey” dedi.

Kategori

İlber Ortaylı: Ne biz Avusturyalıyız, ne arkadaşlar Macar

CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu Keyfi programında çözüm sürecinde hiçbir zaman umut verici bir gelişme görmediğini belirten İlber Ortaylı, “Türk-Kürt ayrılığından bir Avusturya-Macaristan çıkmaz. Ne biz Avusturyalıyız, ne arkadaşlar Macar” dedi.

Kategori

İlber Ortaylı’dan IŞİD değerlendirmesi

CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu Keyfi programına katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, IŞİD hakkındaki değerlendirmesi sorulunca, “Cehaletin eyleme geçmiş hali çok tehlikelidir” dedi.