iç savaş – Sözcü TV

iç savaş

Kategori

Bu kızın cevapları yüreğinizi parçalayacak

Konu aldığımız kızın kim olduğunu söylemek isterdik, ama yaşadıkları onu bile unutmasına sebebiyet vermiş. Suriye’deki iç savaşın başlamasından bu yana 5 yıl geçti ve bundan en çok etkilenen yine masum çocuklar oldu. Bu kızın cevapları yüreğinizi parçalayacak…

Kategori

Tozlar içindeki Umran’ın kahreden görüntüsü…

Suriye’de yaşanan iç savaşın en dramatik fotoğraflarından biri… Muhalifler, rejim güçlerinin Halep’e yönelik ablukasını kırdığını iddia ederken, 5 yaşındaki Umran Dakneş’in bu fotoğrafı, çatışmayı yıllardır izleyen uzmanları bile derinden sarstı.

Kategori

Mülteci bir çocuğun gözünden…

Suriye’de iç savaş yaklaşık dört yıldır sürüyor. Malları yağmalanan, canlarına kastedilen Suriyeli’ler, para karşılığı ve uzun sıralar sonucu bindikleri botlarla göç ediyorlar. İç mülteciler bir yana, sadece ülkeyi terk eden Suriyelilerin sayısı dört milyonu aştı. Özellikle Kobani IŞİD ile çatışmaların merkezi haline geldiğinde on binlerce insan Türkiye’ye sığındı. Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy adasına gitmek üzere derme çatma bir botla yola çıkan, botun alabora olması sonucu hayatını kaybeden ve cesedi Bodrum kıyılarına vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin fotoğrafının yayımlanmasının ardından ise ‘göçmen krizi’ Avrupa’da farklı bir boyut aldı ve Aylan bebeğin cansız bedeni Suriyeli mültecilerin simgesi haline geldi… Bu göç sırasında yaşananlar ilk kez bir sanatçı tarafından, mülteci bir çocuğun gözünden anlatıldı… Ege- Savrulduk bin kez…

Kategori

Avrupalı yönetmenin oğlu El Kaide’ye katıldı

Suriye’deki iç savaş ve bölgedeki birçok kriz bölgesinde faaliye gösteren radikal İslamcı örgütlerin saflarında çok sayıda Avrupalı cihatçının da olduğu biliniyor. Onlardan biri, Braveheart ve Out of Africa gibi ünlü yapımlarda yardımcı yönetmenlik yapan Patrick Kinney’in oğlu Lucas Kinney. El Kaide’nin Suriye kolu Nusra cephesine katılan Lucas Kinney, örgütün propaganda videolarında sıkça boy gösteriyor.

Kategori

Suriyeliler Kapıkule’ye dayandı

Suriye’deki iç savaştan kaçan 6’sı çocuk 18 kaçak Bulgaristan’a gitmek için Edirne’deki Kapıkule Sınır Kapısı’na dayandı. Pasaport ve vizeleri olmadığı halde ellerinde çantalarıyla gümrükten yürüyerek içeri girmeye çalışan kaçaklar, jandarma ekipleri tarafından engellerken, Suriyeli kaçaklar kendilerine pasaport soran görevlilere, “Ölümden kaçıyoruz her seferinde bizden pasaport ve vize isteniyor” diyerek gözyaşı döktü.