hikaye – Sözcü TV

hikaye

Kategori

Harry Potter serisinin devamını yapay zeka yazdı

Wektekno’nun aktardığı habere göre Harry Potter kitaplarının tümünü okuyan yapay zeka tarafından yazılan hikaye, algoritmik rastlantısallık ismi verilen metot ile seriye yeni metinler kazandırdı. Yapay zeka J.K Rowling’in yazım tekniğini ve kelimelerini kullandı. Hikayede Voldemort’un yandaşlığını yapan Ölüm Yiyen grubundan da bahsediliyor. Örneğin bir Ölüm Yiyen, hikayede “Hermione nasıl dans edildiğini unuttu” yazılı bir tişört giyiyor. Hikayelerde herhangi bir mantıklı kurgu olmamasına rağmen, sosyal medyadaki yorumlar hikayenin yaratıcılığına dair ifadeler içeriyor.

Kategori

İşte 1 milyon doları reddeden dahi

Matematik bilimine yapmış olduğu katkılar uzun süre göz ardı edildikten sonra değeri bilinen bu matematik dehasının hikayesini öğrenelim.

Kategori

Paul Pogba Kimdir?

Euro 2016 bittikten sonra rekor bonservis bedeliyle yetiştiği takım olan Manchester United’a transfer olan Paul Pogba’yı tanıyalım.

Kategori

Aylan bebeğin hikayesi şarkı oldu

Tüm dünyayı ayağa kaldıran Aylan Kurdi’nin üzücü hikayesi şimdi de bir şarkıya konu oldu. Avustralyalı müzisyen Missi Higgins, Aylan için şarkı yazdı. İşte o şarkı…

Kategori

Sevgililer gününün Mitolojik hikayesi

Sözcü Gazetesi Yazarı ünlü astrolog Dinçer Güner, 14 Şubat Sevgililer Gününün Mitolojik Hikayesi’ni anlattı. Güner, “14 Şubat sevgililer günü, her yerde kalpler, balonlar, çiçekler, aşk ve sevgi sözcükleri gırla havada uçuşacağı özel bir gün. ‘Peki nedir bu günü bu kadar özel kılan?’ Astrolojinin pekte bilinmeyen ve bu özel gün ile bağdaştırılan astreoidlerinden biri olan JUNO ile tanıştırayım. Tabi Juno ile tanıştırmadan önce ismi cismi nereden nasıl geliyor, kimdir neyin nesidir bundan söz edeyim biraz. Sevgililer Günü’nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Roma’da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Kısacası JUNO roma döneminde çok özel ve kutsal sayılan ve Yunan ismi kulaklarınıza aşina Hera olan bir astreoidin ismi. Sevgililer gününün asıl sahibi” dedi.

Kurgu: Aytaç AKYURT

Kamera: Çağatay GÜRÜCÜ