heykel – Sözcü TV

heykel

Kategori
malatya

Malatya’nın gündemi çıplak heykel!

Malatya’da 1947 yıllında bağış toplanarak yapılan Atatürk heykeli ile yan yana duran çıplak genç heykelinden rahatsızlık duyanlar olduğu öğrenildi. Heykel için formül arayışına girildi. Kimi heykele şort giydirmek istedi, kimi de ölçüsünü alıp pantolon dikmek istedi.

Kategori
880

Uzay ilk sanat eserine kavuşuyor

Trevor Paglen isimli sanatçının projesi olan ve şeklen uyduya benzeyen sanat eseri uzaya 2018 yılında yollanacak. Digitaltrends’in haberine göre coğrafyacı ve sanatçı olan Paglen projesi için Kickstarter platformundan da destek alıyor. Projenin insanlığa ve halka ait bir proje olduğu platform içerisinde belirtilirken; sanatçı Trevor Paglen, projenin insanların birlikte yaşamasını ve evrendeki yerini sorgulamasına yardım edeceğine inanıyor.

Kategori
freddiemercury880

Efsane isim heykelcik üzerinde betimlendi

Rock müziğin ‘kraliçesi’ olarak adlandırılan Freddie Mercury, oyuncak dükkanlarında satılmasına alıştığımız ikon heykelcikler üzerinde işte böyle betimlendi.

Kategori
britney800

Heykel tartışmasına ‘Britney’ formülü

Amerikan İç Savaşı sırasında Güney eyaletlerinin ordularına komutanlık yapan isimlerin heykellerinin hâlâ ABD sınırları içerisinde olması tartışma hâline geldi. Geçtiğimiz günlerde Konfederasyon askerleri temsil eden heykellerin kaldırılması ve sökülmesine dair tepkiler sürerken; change.org içerisinde başlatılan kampanyada Louisiana eyaletinde kaldırılan anıtların yerine Britney Spears heykellerinin konması istendi.

felix-semper

Kağıt büstler sınırları zorluyor

Sanatçı Felix Semper’in yaptığı ve tarihi karakterleri biçimlendirdiği büstlerin hepsi kağıttan yapıldı. Esnek bir yapıya da sahip olan sanat eserleri, sanatçının yön vermesiyle hareket kazanabiliyor.

Kategori
nasre

Estetik düşmanı Nasreddin Hoca heykeli

Konya-Afyonkarahisar Karayolu üzerindeki bir dinlenme tesisine konulan ve Nasreddin Hoca’nın çanakla göle maya çalmasını tasvir eden heykel sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Kategori
zzzzz

Karpuzdan ejderha olur mu?

Bir karpuzdan heykel çıkar mı demeyin… Yetenekli adam karpuzu ince ince işleyerek muhteşem bir ejderha figürü çıkarıyor… Uzun ömürlü olur mu bilinmez ama güzel göründüğü aşikar…

Kategori
heykel

İki heykeltıraştan inanılmaz şov

Biri Sri Lanka, diğeri Çin’de akademisyen olan iki heykeltıraş alışılmadık bir “atışma” örneği gösterdi. Oldukça kısa sürede birbirlerinin çamurdan büstünü yapan ikili, şovu izleyen herkesin hayranlığını kazandı.
Kategori
polis-1

Kahraman polis Fethi Sekin’in küçük heykeli böyle yapıldı

Vatandaşlar, canını feda etme pahasına teröristlere geçit vermeyerek adliyede bulunan yüzlerce vatandaş, memur, savcı ve hakimin hayatını kurtaran kahraman polis Fethi Sekin’in anısı önünde saygıyla eğilirken, güçlü bir vefa duygusu içinde. Toplumun birçok kesimi şehidin ailesine destek olmak için seferber olurken, sozcu.com.tr’nin haberleri ile harekete geçen Bodrumlu sanatçı Serkan Ezber kahraman polis Fethi Sekin’in küçük heykelini yaptı. Ezber, heykellerden elde edilecek tüm gelirin Sekin’in ailesine aktarılacağını söyledi.

Haber: Gökmen ULU

Kategori
heykel

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heykeli elinde kaldı

Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nde, bir belediyenin siparişi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 ton ağırlığında, 4 metre yüksekliğinde heykeli yapıldı. Ancak belediyenin heykeli almadığını belirten atölyenin sahibi heykeltıraş Nuh Açın, “Bir ilçe belediyesinin siparişi üzerine yaklaşık 1 aylık çalışma sonucu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın heykelini yaptım. Daha sonra ne arayan, ne soran oldu. Cumhurbaşkanımızın heykelini almadılar. Ben de heykeli atölyenin önünde sergilemeye başladım” dedi.

Kategori
heykel-saldırı

Metro’daki heykele aynı kişi yine saldırdı

İzmir Metro İzmirspor İstasyonu’nda 4 yıldan bu yana  sergilenen ve AKP bazı kişilerin müstehcen olduğu gerekçesiyle çeşitli eylemler yaptığı ‘Müzisyen’ adlı mitolojik ahşap heykeli geçen mayıs ayında kıran Serdar Kelçe, yine heykele saldırdı. Kısmi onarım yapıldıktan sonra eski yerine yan olarak konulan heykelin bulunduğu alana giren saldırgan tekme attı, elindeki poşetle vururken güvenlik görevlileri müdahale etti. Heykelin daha önce kırılan ve geçici olarak yerine yerleştirilen bölümleri yine çıktı. Saldırgan, savcılık tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kategori
11

Otoparkta heykel bulundu

İzmit’te, bir otoparkta yapılan kazı çalışmasında yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen başı bulunmayan kadın heykeli bulundu. Heykelin bir tanrıçayı tasvir ettiği düşünülürken, incelemeler sürüyor.

Kategori
heykel yengeç

Mermer bulamıyorlarsa ağaç yontsunlar

Heykeltraş Jordan Anderson eserlerini yaratırken zaman zaman farklı malzeme seçimlerinde bulunuyor. Mermer yerine ağaç kütüğü kullandığı son çalışmasında sanatçı Jordan Anderson devasa ölçülerde bir kral yengeci yontuyor.

Kategori
devv

Hindistan’da şans tanrısı heykeli insanları ezdi

Hindu festivalinde, hint inanışında insanlara bereket ve şans getirdiğine inanılan ‘Ganeşa’ adlı tanrının dev heykeli festival alanına devrilince facia yaşandı.

Kategori
hgjhg

‘Gözlerine bakmayın!’ uyarısını dinlemeyince…

Sanat müzesinde gerçekleştirilen kamera şakası, müzeyi gezenlere kısa süreliğine de olsa korku dolu anlar yaşattı. Müzenin konukları, sıra şaka ekibinin heykeline geldiğinde, cam çerçevenin altında yazan  ‘Heykelin gözlerine bakmayın’ uyarısını dikkate almayınca bu ilginç şakanın kurbanı olmaktan kurtulamadılar.