gezegen – Sözcü TV

gezegen

Kategori
gezegen880

NASA yetkilisi: ‘Dünya’ya gezegen çarpmayacak’

NASA’nın üst düzey yetkililerinden olan astrofizikçi David Morrison, dünyaya çarpacak gezegen hakkındaki söylemlere yönelik açıklama yaptı. Morrison’a göre böyle bir gezegen bulunmuyor.

Kategori
nasa880

Dünyanın 20 yıllık değişimi NASA aracılığıyla gözlemlendi

‘Bizim Yaşayan Gezegenimiz’ başlığıyla yayınlanan video NASA’nın uydular aracılığıyla 20 yılda elde ettiği verileri baz alıyor. Kara, okyanus ve bitki popülasyonlarının nasıl değiştiği video içerisinde ayrıntılı şekilde yer aldı . Dünyanın 20 yılda geçirdiği değişim görsel boyutuyla video içerisinde sunulurken; NASA yetkilileri yaptıkları açıklamada time lapse video çalışmanın ekosistemlerin çevre ve iklim koşulları nedeniyle nasıl değiştiğine yönelik insanlara fikir verebileceğini belirtti.

Kategori
ay880

Japon Uzay Ajansı’ndan şok açıklama

Araştırmada kullanılan “Kaguya” isimli araçta elde edilen veriler mağaranın Ay’ın Marius kraterinde bulunduğunu ortaya koydu. 50 km derinliğindeki mağaranın insanlık için önemine değinen uzmanlar; mağaranın ay yüzeyindeki araştırmalar için gelecekte oluşturulabilecek platforma bir üs niteliği sağlayabileceğini belirtti. Güneş ışınları ve kozmik ışınlardan araştırma yapacak astronotları korumak için bir sığınak niteliği görebilecek mağaranın yaklaşık olarak 3.5 milyar yıl önce volkanik eylemler sonucu oluştuğu tahmin ediliyor

Kategori
cover

Uzayın büyüleyici sesi

NASA yakın zamanda uzayda bulunan sesleri yayınladı. Uzay boşluğunda hava olmadığından, ses de bizim bildiğimiz bir şekilde yayılamıyor. Bu yüzden NASA, uzayda bulunan maddelerin yaydığı elektromanyetik titreşimleri alıp insanların duyabileceği ses dalgalarına çevirdi. İçinde Dünya’nın da bulunduğu bu sesler sizi büyüleyecek!

Kategori
cover

Yeni bir dünya beklediğimizden yakın olabilir!

NASA geçtiğimiz günlerde bize 40 ışık yılı uzaklıkta olan ve içinde 7 tane Dünya büyüklüğünde gezeni barındıran bir güneş sistemi bulduğunu açıkladı. Güneş sisteminin içinde bulunan 3 tane gezegende ise su var ve hayat barındırabilir. Bu keşfin sonucunda dünyadaki insanlar şimdiden oralara gitmenin planlarını yapıyor. Ancak 40 ışık yılı, yani 378 Trilyon kilometre şimdilik biraz uzak görünüyor.

Kategori
Cover fotosu

Bu Gezegende Hayat Mı Var?

4.2 ışık yılı uzaklıkta Proxima B adında bir gezegen bulundu. Peki bu gezenin önemi ne? İçinde hayat mı var? Gelin birlikte bir göz atalım.

Kategori
1

NASA, Plüton’un en yüksek çözünürlüklü görüntülerini yayımladı

NASA, şimdiye kadar insanoğlunun görmediği detaylarda Plüton görüntülerini çok yüksek çözünürlük detayda yayımladı. Görüntülerde  gezegenin buzul dağlarını, buz nitrojen akıntılarını ve puslu atmosferini çok detaylı bir şekilde gözler önüne seriyor.  Hücreler arasındaki kanallarda görülen karanlık şeklin de daha yoğun ve katı nitrojen içinde yüzen kirli buzul dağı olduğu düşünülüyor. Plüton’un yüzeyindeki sayısız çukurun da katı buzun doğrudan gaza dönüşmesi olan süblimleşme işleminin bir sonucu olduğu varsayılıyor.

Kategori
n35n35n3333

NASA’dan bir ilk: ‘Cehennem’in sıcaklığını ölçtü

Dünya’dan yaklaşık 2 kat büyük olan ve kendi yıldızına çok yakın bir yörüngede seyreden gezegenin bir yılı sadece 18 saat. Gezegenin yıldıza bakan kısmı değişmiyor. Bu da “55 Cancri e”nin bir yüzünün adeta pişmesine, diğer tarafının ise daha soğuk kalmasına yol açıyor. Spitzer Teleskobu ile elde edilen verilere göre, gezegenin değişmeyen gündüz tarafında yüzey sıcaklığı 2426 derece. Gece tarafının sıcaklığı ise 1126 derece olarak tespit edildi.

Kategori
gezegen

İşte bir gezegenin doğum anı

Uzay bilimcileri ve astronomlar tarafından şimdiye kadar keşfedilmiş ekzoplanetlerin yani güneş sistemi dışarısında kalan gezegenlerin sayısı henüz 2000 bile değil. NASA’nın son verilerine baktığımızda Ekim ayı sonu itibarı ile bilim insanları tarafından keşfedilen ve doğrulanan 1970 güneş dışı gezegen bulunduğunu görüyoruz.

Kategori
Gökbilimcileri-şaşırtan-gezegen

Gökbilimcileri şaşırtan gezegen

Bilim insanlarının incelediği uzak bir gezegende oldukça çetin atmosfer koşulları tespit edildi. Rüzgârın saatteki hızının 8 bin 700 kilometre olduğu, yüzey sıcaklığının 1000 derece olarak belirlendiği ve erimiş camdan yağmurlar yağdığı belirtildi. İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden astronomların, The Astronomical Journal Letters’ta yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, ‘HD 189733b’ adı verilen gezegen, Dünya’dan 63 ışık yılı uzaklıkta (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre), Vulpecula Takımyıldızı’nda bulunuyor.

Kategori
dunyagezegen

Dünyaya benzer gezegen bulundu

GJ1132b adı verilen ve dünyadan 39 ışık yılı uzakta olduğu bildirilen gezegenin bugüne kadar keşfedilen dünyaya en yakın ve benzer büyüklükte ilk gezegen olduğu açıklandı.Dünyaya yakın olması sebebiyle bir atmosfere sahip olup olmadığını araştırma olanağı verecek gezegen, bilimadamlarına gelecekte diğer gezegenlerde de hayat belirtisi bulabilmelerine yardım edecek.

Kategori
kesiff

Bilim insanları sonunda bunu da başardı!

Kanada’da bilim insanları, Dünya’dan 63 ışık yılı uzaklıktaki (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre) bir gezegenin, yörüngesinde ilerleyişinin gerçek zamanlı video kaydını elde etti.

Kategori
nasa10

İşte dünyaya en çok benzeyen gezegen

Gezegeni Kepler Uzay Teleskobu bulunca başka isim verilmesi uygunsuz olurdu tabi. Biz bulsak kesin iktidarda kim varsa onun kısaltmasını verirdik . Neyse şairin dediği gibi; “Bu Dünya hepimizi kastı, başka Kepler var mı?”

Kategori
NASA, Dünya’ya en benzer gezegeni keşfettiğini duyurdu

NASA, Dünya’ya benzer gezegeni keşfetti

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), merakla beklenen açıklamayı yaptı ve evrendeki dünyaya en benzer gezegeni keşfettiğini duyurdu. NASA’nın dün akşam saat 19:00′da yaptığı basın açıklamasında, Kepler Uzay Teleskobu ile yapılan yeni gezegenin keşfini duyurdu. Bu da, dünya dışında yaşanabilecek ‘yepyeni bir dünya’ demek.

Kategori
NASA, Dünya’ya en benzer gezegeni keşfetmiş olabilir

NASA, Dünya’ya en benzer gezegeni keşfetmiş olabilir

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), evrendeki dünyaya en benzer gezegeni keşfetmiş olabilir. NASA’nın bugün saat 19:00′da yapacağı basın açıklamasında, Kepler Uzay Teleskobu ile yapılan yeni gezegenin keşfinin duyurusunun yapılacağı iddia edilyor. Bu da, dünya dışında yaşanabilecek ‘yepyeni bir dünya’ demek.