Genç Ergen – Sözcü TV

Genç Ergen

Çocuklarda korku ve kaygı görüldüğünde neler yapılmalı

Israr eden korku ve kaygılar eğer çocuğu bir takım şeyler yapmaktan alıkoyuyorsa, onun hayatını olumsuz yönde etkiliyorsa en kısa zamanda bir çocuk ve ergen psikiyatrından destek alınmalıdır. Genç Ergen ve Çocuk Psikiyatrisi Yrd. Doç. Dr. Neslim Doksat cevapladı.

Çocuklarda sınav kaygısı

Sınav heyecanının fazlası kişiyi başarısızlığa ve geri adıma iter. İş bu noktaya gelmeden önce, heyecanın hangi dereceye kadar normal olduğunu, nereden sonra sorunlu bir hal aldığını çok iyi bilmek gerekir. Aksi takdirde çözümü zor yenilgiler kapınızdadır. Genç Ergen ve Çocuk Psikiyatrisi Yrd. Doç. Dr. Neslim Doksat cevapladı.

Ergenlik dönemindeki mutsuzluk ve isyan

Hormonal değişim nedeniyle tüm çocuklar ergenlik döneminde huysuz ve aksi olurlar. Anne babayla çatışmalar ve huy değişiklikleri başlar. Ergen çocuğa doğru yaklaşabilmek bir ebeveynlik sanatıdır. Uzun süren sorunların varlığı durumunda mutlaka bir çocuk ve ergen psikiyatrından destek alınmalıdır. Genç Ergen ve Çocuk Psikiyatrisi Yrd. Doç. Dr. Neslim Doksat cevapladı.

Çocuklarda belirgin hareketlilik ve dikkat sorunları

İlkokul birinci sınıftan itibaren sınıfta yerinde durmayan, dersin düzenini bozan, söylenenleri yapmayan, arkadaşlarına vurup onları ittiren bir çocukta “dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun” araştırılması gereklidir. Genç Ergen ve Çocuk Psikiyatrisi Yrd. Doç. Dr. Neslim Doksat cevapladı.

Çocuklarda okul öncesi öğrenme becerisi

Okul öncesi dönemde edinilmesi gereken gelişimsel becerilerin kazanılamaması durumunda, o çocukların ilkokul 1. sınıfa başlamaları uygun değildir. Bu açıdan, gerekli olan gelişimsel basamakların çok yakından takip edilmesi ve sıkıntı varsa mutlaka bir çocuk psikiyatrından yardım alınması gereklidir. Genç Ergen ve Çocuk Psikiyatrisi Yrd. Doç. Dr. Neslim Doksat cevapladı.

Erken dönemde çocuğun becerilerinin değerlendirilmesi

Normal şartlarda bir çocuğun 1 yaşında konuşmaya başlaması, 24 ay civarında ise, 50 kelimelik  bir dağarcığının olması gereklidir. Doğduğu andan itibaren göz kontağı kurmaya başlaması ve 3 yaşından itibaren hayali oyuna başlaması gereklidir. Sosyal açıdan gereken jest ve mimikleri toplumsal açıdan etkili bir şekilde kullanması gereklidir. Bunlarda sorun varsa, mutlaka yaygın gelişimsel bozukluklar açısından değerlendirilmesi gerekir. Genç Ergen ve Çocuk Psikiyatrisi Yrd. Doç. Dr. Neslim Doksat cevapladı.