gemi – Sözcü TV

gemi

Kategori

Dünyada bir ilk

Deniz suyundan ve güneş ışınlarından ürettiği enerjiyle hareket eden Energy Observer isimli gemi dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Söz konusu geminin dünya turuna çıktığı belirtildi.

Kategori

Alman savaş gemisinde korkunç patlama

21 Haziran’da Norveç kıyılarında gerçekleştirilen eğitim tatbikatı sırasında Alman firkateyn FGS Sachsen’de füze ateşleme esnasında patlama oldu. Lübeck’te kaydedilen görüntüde dikey fırlatma sırasında füzenin hücresinden ayrıldıktan hemen sonra patladığı görülüyor. Köprüde görevli Alman Yüzbaşı Thomas Hacken, “Duvarın önünde duruyorduk birden parlayan sıcak bir ateş gördük” dedi.

Kategori

Saniyeler içinde suya gömüldü

İngiltere’de Gloucester limanında demirli olan MV Oliver Cromwell adlı gemi, restorasyon görüp yeni sahibine teslim edileceği Kuzey İrlanda’ya doğru yola çıkmıştı. Galler açıklarında acil yardım sinyali veren gemideki görevliler, su aldıklarını bildirdi. Kurtarma ekipleri geminin bulunduğu bölgeye gelirken, 96 yıllık tarihi gemi için artık çok geçti. Hızla su alan geminin mürettebatını kurtaran ekipler, geminin suya gömüldüğü anları da saniye saniye görüntüledi.

Kategori

Gemi mürettebatı fırtınalı yolculuklarda işte böyle seyahat ediyor

Sosyal medya platformu Bites.Gr’nin paylaştığı video uluslararası ticaret gemilerinde bulunan mürettebatın fırtınalı yolculuklarda nasıl seyahat ettiğini gösteriyor.

Kategori

Tsunami gemisi hakkında belgesel çekildi

Japonya’yı vuran ve yüzyılın en büyük depremlerinden biri olan 2011 depreminin üzerinden 6 sene geçti. Depremin olduğu sırada bir iş görüşmesinde olan ve o gün kafasına tsunami sırasında sağ kalanları güvenli yere ulaştıracak bir gemi yapmayı koyan Chris Robinson isimli kişi, oluşturduğu Tsunami gemisini detaylarıyla tanıttı. Tahtadan yapılmasına rağmen oldukça sağlam bir yapıya sahip olan gemi hakkında Great Big Story kanalına konuşan Robinson, gemiye eklenecek motor düzeniyle birlikte tsunami sonrasında yakın yerlere ve iç bölgelere gidebilecek bir gemi oluşturmayı hedefliyor.

2014 yılında haberlere konu oldu

Yaptığı gemiyle daha önceden de özellikle Amerikan basınına konu olan Robinson, gemiye eklediği güneş panelleri sayesinde elektrik üretebilecek bir mekanizmayı da oluşturdu. Çılgın mühendisin oluşturduğu proje California’da yer alan evinin bahçesinde bitirilmeyi bekliyor.

Kategori

Türkiye’deki en güzel 5 Mavi Yolculuk rotası

Akdeniz ve Ege’de eşsiz koylara sahip olan Türkiye, aynı zamanda Mavi Yolculuk’un vatanı. MaviYolculuk, 70 yıl kadar önce ‘Halikarnas Balıkçısı’ olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı ve arkadaşlarınınküçük balıkçı teknelerine binerek denize açılması ile başladı. Geçen onca yıl içinde sürekli olarak gelişenMavi Yolculuk bugünkü halini aldı ve Türkiye’nin en önemli turizm gelirlerinden biri oldu. ÖzellikleBodrum, Marmaris, Fethiye ve Antalya dolaylarında yapılan Mavi Yolculuk turları, bugün hem yerli hemde yabancı turistlerin gözdesi. Bugünkü istikametimizde ise en güzel Mavi Yolculuk rotaları bulunuyor.

Kategori

Açık denizleri filme almak için konteyner gemide yolculuk etti

Kargo gemisine yerleştirdiği kamera ile kısa belgesel çekmek isteyen bir kişi, bindiği geminin Kızıldeniz’den Hong Kong’a kadar olan yolculuğunu kaydetti. Çektiği görüntüleri hızlı kompozisyon hâline getiren kişinin çalışması açık denizlerde yol alan bir geminin seyahatini gösterdiği için eşsiz olarak kabul ediliyor.

Kategori

Cruise gemisine yıldırım düştü

Cenova’da limanda demirli hâlde bulunan cruise gemisinin tepesine yıldırım düştü. Şimşek çarpması sonucu geminin baca bölümünde küçük çaplı bir yangın çıktı

Kategori

Escobar’ın uçağı artık dalgıçlara hizmet veriyor

Dünya uyuşturucu trafiğini zamanında neredeyse tek başına yöneten Pablo Escobar’ın uyuşturucu kaçırdığı uçak artık bir batık olarak dalgıçların uğrak yeri olarak hizmet veriyor

Kategori

Katil balinalar neredeyse insanları da avlıyordu!

Kanada’nın British Columbia eyaletinde, katil balinaların avlamaya çalıştığı deniz aslanı bir teknenin yanına saklandı. Bunu fark eden balinalar ise avlanmak için iki teknenin arasına geldi. Sonrasında ise tekne sahipleri korku ve heyecan dolu dakikalar yaşadı.

Kategori

Kuru yük gemisinin karaya oturma anı kamerada

Yeniköy açıklarında sabah saatlerinde Panama bayraklı Star Harmony isimli kuru yük gemisinin karaya oturmasına ait güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı. Güvenlik kamerası görüntülerinde dümeni kilitlenen gemi karaya doğru ilerliyor. Yalılara kısa bir mesafe kala ise gemi karaya oturarak duruyor. İşte o anlar…

 

Kategori

Yük gemisi yalılara metreler kala karaya oturdu

Yeniköy’de 189 metre boyundaki Starhamony isimli bir gemi karaya oturdu. Geminin durduğu yer ile Tansu Çiller’in yalısı arasında yaklaşık 20-25 metre mesafe bulunduğu öğrenildi. Turgut Erat olay yerinden son bilgileri paylaştı.

Haber: Turgut ERAT / Kamera: Çağatay GÜRÜCÜ

Kategori

Yeniköy’de kuru yük gemisi karaya oturdu

Yeniköy’de sabah saat 08.20’de Ukrayna Odessa Limanı’nda harekete ederek Mısır’a giden Panama bandıralı kuru yük gemisi karaya oturdu. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde konuyla ilgili yapılan yazılı bir açılama yapılarak, “Saat 08:20’de Panama bayraklı, 189 metre boyundaki, 47.500 mton mısır yüklü Star Harmony adlı gemi, İstanbul Boğazı’nı kuzey – güney yönlü geçişi esnasında, Yeniköy önlerinde karaya oturarak tehlikeye maruz kalmıştır. İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri tarafından derhal seyir, can, mal ve çevre emniyetini teminen kurtarma 3 römorkörü ile kıyem 6 hızlı tahlisiye botu olay yerine sevk edilmiştir” denildi.

Kategori

Yan yatan gemideki mürettebatın kurtulma anı

ZONGULDAK’ın Ereğli İlçesi açıklarında fırtına nedeniyle yan yatan ve sürüklenen Panama bandıralı kuru yük gemisindeki 8 mürettebatın helikopter ile kurtarılması anı gemi personeli tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Tuzla’dan Ukrayna’ya giden bezelye yüklü 3 bin ton ağırlığında ve 73 metre uzunluğundaki Panama bandıralı ‘M/V FOM’ adlı kuru yük gemisi, önceki akşam saatlerinde Ereğli’nin 70 mil açığında fırtına nedeniyle yan yattı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı gemi ve Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait firkateyn olumsuz hava koşulları nedeniyle gemideki 8 mürettebatı kurtaramadı.

Kategori

Ata Demirer’in Berduş takımı

Usta komedyen Ata Demirer, arkadaşlarıyla bir araya gelince ortaya bu keyifli video çıkmış. Şimdilerde ‘Olanlar Oldu’ adlı filminin çekimleriyle uğraşan Ata Demirer, sete verdiği bayram arasında arkadaşlarıyla bir araya geldi ve onları tekne turuna çıkardı. Sosyal medya hesabından paylaştığı keyifli videolarla takipçilerinin de neşesini yerine getiren Ata Demirer, yaptığı son paylaşımla takipçilerini güldürmeyi yine başardı. Geminin dümenini tutarken bir yandan da Türk sanat müziği söyleyen Ata Demirer’e arkadaşlarının da eşlik ettiği video, başarılı komedyen tarafından ‘Berduş team’ (Berduş takımı) notuyla paylaşılmış. Demirer’in bu paylaşımı, kısa sürede 10 binin üzerinde beğeni almış.

Kategori

Dev kruvaziyer motorlarını çalıştırdı ve…

Dev gemi hareket etti, marina yerle bir oldu.İtalya’da meydana gelen olayda, bir marinanın yanına yaklaşan kruvaziyer, motorlarını çalıştırınca dev dalgalar oluştu.Marinanın duvarları dalgalara dayanamayarak yıkınca, tekneler alabora oldu.İlginç anlar güvenlik kamerasına anbean yansıdı.

Kategori

Savaş gemileri Yenikapı sahilinde

Yenikapı’da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Türk ordusuna ait 4 tane savaş gemisi mitingin güvenliğini sağlıyor.

Kategori

Batan gemiden böyle kaçtılar

Peru’da yolcu teknesinin battığı anlar, saniye saniye amatör kameraya yansıdı. Amazon Nehrinde sefer yapan tekne yan yatıp kısa süre içinde sulara gömülürken, yolcular ve mürettebat da kayıklarla karaya çıktı. Yaşanan panik ise anbean görüntülendi. Korkunç olayda 1 kişinin cansız bedeni bulunurken, 4 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

 

Kategori

Batık mülteci gemisinden 217 ceset çıkarıldı

İtalyan donanması Libya açıklarında bir sene önce batan bir mülteci gemisine ulaştı. Denizin dibinde bulunan gemi enkazından 217 kişinin cesedi çıkarıldı.

Kategori

Rus savaş gemisi Türk bayrağıyla geçti

Rus Donanması’na ait KIL-158 borda numaralı askeri gemi, İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e açıldı. Geniş güvenlik önlemleri arasında boğazdan geçen geminin Türk bayrağı çekmesi dikkat çekti.

Kategori

Gemide 2 Rus ölü bulundu

Tuzla’daki bir tersanede tamir için bulunan ‘Amapoa’ isimli Rusya bandıralı gemide 2 Rus gemicinin cesedi bulundu. Tamir bölümünden bilgi aldım. ”Geminin o bölümünde herhangi bir tamir yok. Zaten gece çalışması yok. Tamirle alakalı bir olay değil bireysel bir olay” diye konuştu.