fırtına – Sözcü TV

fırtına

Kategori

Gemi mürettebatı fırtınalı yolculuklarda işte böyle seyahat ediyor

Sosyal medya platformu Bites.Gr’nin paylaştığı video uluslararası ticaret gemilerinde bulunan mürettebatın fırtınalı yolculuklarda nasıl seyahat ettiğini gösteriyor.

Kategori

Fırtına nedeniyle havalimanına iniş yapamadı

Ülke genelinde şiddetli olan fırtına yüzünden Salzburg’da bulunan havalimanına inemeyen Polonya’ya ait Charter Boeing 737 uçağının görüntüleri sosyal medyada gündeme geldi. Fırtına yüzünden havalimanına iniş yapamayan uçak Frankfurt Havalimanı’na yönlendirildi. Orta Avrupa’da şiddeti artan fırtına nedeniyle geçtiğimiz günlerde Avusturya’da düzenlenen Kayak Sporları Dünya Kupası Açılış Töreni iptal edilmişti.

Kategori

Devasa ağaç fırtına nedeniyle evin üzerine düştü

ABD’nin North Carolina eyaletinde gerçekleşen bir olay sosyal medyanın gündemine geldi. 23 Ekim tarihinde çekilen görüntülerde dev boyuttaki ağacın evin üzerine düşmesi yer alıyor. Evin içerisinde kimsenin bulunmadığı olayda herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Kategori

Fırtınada eğlenirken canından oluyordu

Fırtınalı havada evin bahçesinde şemsiye ile eğlenmeye çalışan 12 yaşındaki çocuğun yakınına yıldırım düştü. Islak ayaklarıyla şemsiyenin demir sapını tutan çocuğun görüntüleri sosyal medyada ‘fırtınanın şanslısı’ başlığıyla paylaşıldı.

Kategori

Brian Fırtınası pilotlara zoru yaşattı

Brian Fırtınası’nın etkili olduğu İngiltere, Birmingham’da havalimanında çekilen görüntüler sosyal medyanın gündemine geldi. 21 Ekim tarihinde çekilen görüntülerde fırtınaya karşı pilotların piste iniş mücadelesi yer alıyor. Görüntüler kısa sürede viral hâle geldi.

Kategori

Ofelya fırtınası felaketi yaşattı

İrlanda’nın başkentinde bulunan Dublin Havalimanı’na Ofelya fırtınası sırasında iniş yapmaya çalışan uçağın görüntüleri sosyal medyada viral hâle geldi.

Kategori

Araç içerisinde fırtınaya yakalandı

ABD, California vadisinde aracıyla seyir hâlinde bulunan bir kişi aniden fırtınaya yakalandı. ‘Gustnado’ olarak bilinen ve genel yapı itibariyle hortuma benzeyen; ancak fark olarak daha kısa süreli şekilde etkili olan doğa olayı araç içinden görüntülendi.

Kategori

Romanya fırtına yüzünden felaketi yaşadı

Romanya’nın tüm batı bölgesini etkisine alan fırtına 8 kişi yaşamını yitirmesine ve en az 67 kişi yaralanmasına sebep oldu. Elekrik hatlarında yangın çıkmasına sebep olan fırtına ayrıca trafolarda patlamaların meydana gelmesine sebep oldu. Sırbistan ve Hırvatistan’ı da etkileyen fırtına ayrıca ‘nehir bölgesi’ olarak adlandırılan bölge coğrafyasındaki su kaynaklarının da taşmasına neden oldu.

 

Kategori

Harvey Kasırgası’ndan kaçan şahin taksiye bindi

Kasırga yüzünden eve yiyecek depolamak isteyen William Bruso, marketten aracına döndüğü sırada taksisinin yan koltuğuna bölgedeki bir şahin atladı. Olayı videoya çeken Bruso, şahin için “Korkmuş olmalı, buradan ayrılmak istemiyor” ifadesini kullandı.

Kategori

Fırtınayı izlerken canından oluyordu

Gerçekleşen fırtınayı evinin balkonundan izleyen kişi az kalsın canından oluyordu. 2 metre yakınına düşen yıldırım, balkonun yanında küçük çaplı bir krater açtı.

Kategori

İçinde olduğu çadır az kalsın havaya uçuyordu

“Knock Pike” olarak bilinen ve doğa yürüyüşçülerinin sık kullandığı bir rotada olan tepede konaklayan kampçı, aniden şiddetini arttıran fırtınaya karşı çaresiz kaldı.

Kategori

Minnesota’da doğal felaket!

ABD’nin Minnesota eyaletinde gerçekleşen fırtına ortalığı birbirine kattı. 11 Haziran tarihinde meydana gelen doğa olayını bir kişi telefonuyla evinin içerisinden görüntülemeyi başardı

Kategori

Yatçılar ölümden döndü!

Perşembe günü ABD’nin California eyaletinde bulunan Redondo Beach’te 4 denizci gelen fırtına dolayısıyla yatlarını sahile çekmek istediler. Ama fırtına biraz erken gelince gemi alabora oldu. Polis 4 kişiyi denizde bulup kurtardı.

Kategori

Fırtınanın uçurduğu boru ok gibi saplandı

İstanbul’da dün yaşanan fırtına nedeniyle çok sayıda olumsuzluk yaşanırken, Karaköy’de faciadan dönüldü. Cadde üzerinde seyir halinde giden aracın tavanına fırtına nedeniyle yerinden kopan boru ok gibi saplandı.Boru aracın döşemesine kadar girerken, 8 metrelik boru vatandaşların yardımıyla çıkarıldı. Olayda ölen ya da yaralan olmazken ,o anlar güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde rüzgarda savrulan borunun aracın tavanına girişi görülüyor. Vatandaşlar olayı görür görmez yardıma koşuyor. Araç sürücüsü de araçtan hızla inerek, aracın fotoğrafını çekiyor.

Kategori

İskenderun’da fırtına çatıları uçurdu

Doğu Akdeniz’de dün öğleden sonra başlayan ve saatteki hızı 75 kilometreyi bulan rüzgar İskenderun’da yaşamı felç etti. Fırtına, evlerin ve fabrikaların çatılarını uçurdu. Bekbele Mahallesi otoyol kenarında bulunan Yakup Bozatlı Anadolu lisesi’nin çatısının büyük bir bölümünü fırtına uçurdu. Uçan çatı çocuğunu okuldan almaya gelen bir velinin aracının üzerine düştü. Otomobilde ciddi hasar oluşurken çatının bir bölümü de otobanın karşı tarafına yaklaşık 200 metre ileriye uçtu.

Kategori

Mardin’de toz fırtınası

Suriye-Irak sınır boyunda etkili olan toz fırtınası, Mardin’i de etkisi altına aldı. Merkez ve sınır ilçeleri Nusaybin ile Kızıltepe’de görüş uzaklığı yer yer 200 metrenin altına düştü.  Rüzgarla birlikte Mardin’i aniden kaplayan toz bulutları ekili alanları, meyve ağaçlarını ve üzüm bağlarını olumsuz yönde etkiledi. Kent sakinleri toz bulutları nedeniyle evlerinden dışarı çıkamaz hale geldi. Gündüz  havanın kararmasıyla birlikte sokak lambaları yakılırken, trafikte hareket halindeki araçlar ise, farlarını açmak zorunda kaldı. Dışarı çıkan bazı kişiler gün ortasında adeta akşamı yaşadı

Kategori

Kasırga sonrası sörf yaptı

Dışarıda büyük bir fırtına varken okyanusta yükselen dalgaların üzerinde ölüme meydan okumak çokta sağlıklı bir karar olmasa gerek. Fakat bu sörfçü hiçbir tehlikeyi düşünmeden sörf tahtasıyla adeta şov yaptı.

Kategori

Avustralya’yı kasırga vurdu

Avustralya’nın Güney Avustralya eyaletinde etkili olan kasırga nedeniyle hayat durma noktasına gelirken, yıldırımın elektrik direklerinde hasara neden olması sonucu tüm eyalet elektriksiz kaldı. Şiddetli kasırga Avustralya’nın Güney Avustralya eyaletinde hayatı durma noktasına getirdi. Rüzgarın etkisiyle devrilen ağaçlar, yolu trafiğe kapattı. Binlerce yıldırımın elektrik direklerinde hasara neden olması sonucu tüm eyalet elektriksiz kalırken, aktarım şebekelerinin onarım çalışmalarına başlandı. Avusturya Enerji Piyasası Sözcüsü, ülkenin Victoria eyaletinden Güney Avustralya eyaletine elektrik verilemediğini bildirdi. Kasırga nedeniyle limanlar kapatılırken tren ve tramvay seferlerine ara verildi. Güney Avustralya’da yaşayan Emma Altman, yıldırımların ağaçlara düşmesiyle ağaçların yola ve evin üzerine düştüğünü kaydetti.

Kategori

ABD’de fırtına dehşeti

Filmleri andıran bu görüntü, ABD’nin Utah eyaletinde çekildi. Fırtınaya rağmen evine gitmeye çalışan adam, yaşananları cep telefonuyla anbean kaydetti. Görüntülerde çatıların havada uçuştuğu, ağaçların yola savrulduğu görüldü. Fırtınanın can kaybına yol açmamasıysa tek teselli oldu.

Kategori

Karabük’te fırtına çatıları uçurdu, ağaçları devirdi

Kent merkezinde bazı binaların çatıları uçtu, ağaçlar devrildi. Çatılardan uçan kiremit ve çinkolar çevrede park halindeki araçların üzerine düştü. Araçlarda hasar oluştu. Kartaltepe Mahallesi’nde bir ağaç, park halindeki hafif ticari aracın üzerine devrildi. Araç sahibi Ali Türkcan, aracın içindeyken ağacın devrildiğini söyleyerek, “Aracımda oturuyordum. Tam çalıştırmak üzereyken ağaç devrildi. Aracımın camı kırıldı, tavanı erildi” dedi. Kayabaşı Mahallesi’nde park halindeki aracının üzerine bir işyerinin çatı malzemeleri düşen Adem Karataş ise “Evde oturuyordum. Gürültüyle birlikte cama çıktığımda trafo patladı, elektrikler kesildi. Bir işyerinin çatısı ise komple araçların üzerine düşmüştü. Aracımda hasar var” dedi. Kısa süre etkili olmasına rağmen büyük yıkıma yol açan fırtınanın etkisini kaybetmesi ardından belediye ekipleri temizlik ve hasar tespit çalışması başlattı.

Kategori

Fırtına limandaki tekneleri vurdu

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde fırtına ve şiddetli yağış hasara yol açtı. Limanda tekneler birbirine girdi, şezlong ve şemsiyeler havada uçtu.