estetik – Sözcü TV

estetik

Kategori

Estetik düşmanı Nasreddin Hoca heykeli

Konya-Afyonkarahisar Karayolu üzerindeki bir dinlenme tesisine konulan ve Nasreddin Hoca’nın çanakla göle maya çalmasını tasvir eden heykel sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Kategori

Diş eti estetiğinde nelere dikkat edilmeli?

Diş eti estetiğini sağlarken dikkat etmemiz gereken bir takım faktörler vardır. Hastaya gülüş tasarımı hazırladığımızda öncelikle hastadan bir başlangıç fotoğrafı ve bir video almaktayız. Bu sırada hasta konuşurken ve gülerken diş etlerinin ne derece göründüğüne dikkat etmekteyiz. Diş Hekimi Dt. Özlem Sökmen cevapladı.

Estetikte ozon terapinin yeri

Ozon terapi, doğal tedavi tercih edenler için oldukça etkili, güvenilir bir alternatif metottur. Hücrelerde oksin oranını arttırdığı için içten gelen bir gençlik sağlar. Medikal Estetik Hekimi Dr. Meral Seyman cevapladı.

Kategori

David Beckham’a benzemek için binlerce dolar harcadı

İngiltere’de bir genç, hayranı olduğu David Beckham’a benzemek için 78 bin lira harcadı. Henüz isteğine ulaşamayan gencin bu uğurda harcayacağı rakam 200 bin lirayı bulacak.

Kategori

Estetik çene ve yüz cerrahisi

Estetik çene ve yüz cerrahisi, bir plastik cerrah ve ortodontist tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çene ucunun, alt çenenin ya da üst çenenin pozisyonundaki değişiklikler bu cerrahi yöntemle düzeltilip daha doğal, dengeli çene ve yüz estetiği sağlanabilir. Ortodonti Uzmanı Dr. Onul Üner cevapladı.

Kategori

Estetik amaçlı ameliyatlarda boy uzatılabilir mi?

Hastalarda kaza, yanık veya kırık sonrası oluşabilen kısalıklarda kişiye özel kemik boyu uzatma operasyonları yapılabilmektedir. Hastalar operasyon sonrası asimetriden kurtulmakta, fiziken ve ruhen sağlıklı birer birey haline gelmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

İngiliz anne kızına benzemek için 58 bin dolar harcadı

Burnley’de yaşanılan olay, adeta bir estetik harikası.. 57 yaşındaki Janet Horrocks isimli anne, 35 yaşındaki kızı Jane Cunliffe’ne benzemek için estetik yaptırdı. Saçını, yüzünü ve vücudunu değiştiren anne, kızına benzemek için yaptırdığı estetiklere 58 bin dolar harcadı.

Karın germe ve liposuction zayıflama yöntemi midir?

Karın estetiğinde temel amaç ideal kiloya kavuşmuş hastaların estetik görünümünü sağlamaktır. Kesinlikle bir kilo verme yöntemi değildir. Liposuction bölgesel yağlanma problemi olan hastalarda, basta karın olmak üzere kol ve bacak bölgeleri için idealdir. Ancak liposuction aşırı sarkma, fazla deri ve deformasyon olan hastalar icin uygun değildir. Bu hastalarda Karın germe operasyonu ile genel anestezi altında karın bölgesinde yapılan bir kesi ile tüm sarkma, fazlalık ve çatlaklıklar çıkarılır. Bu iki operasyon kombine veya tek tek uygulanabilir. Günümüzde bu operasyonlarda da  lazer yardımı ile arzu edilen estetik sonuçlara ulaşmak mümkündür. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Göz kapağı estetiği

Göz Kapağı estetiği genellikle 40 yaş üstü hastalarda uyguladığımız bir operasyon olmakla birlikte genetik yapıdan kaynaklı göz kapağı düşmesi yada torbalanması görülen genç hastalarda da tercih edilir. Lokal veya genel anestezi altında yapılabilen bu operasyonda iz kalmaz, ağrı yaşanmaz ve hasta bir hafta sonra operasyonun sonuçlarını hisseder ve işine dönebilir. Tazeleyici ve gençleştirici özelliği ile vazgeçilmez bir operasyondur. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Saç ekimi ameliyatı nedir?

Saç ekimi uzman hekim gözetiminde ve ameliyathane koşullarında uygulanması gereken cerrahi bir prosedürdür. Hastane ortamı dışında uygulanması mümkün değildir. Günümüzde en yaygın ve etkili yöntem olan FUE ile ense bölgesindeki saçlı deride iz birakmadan saç kökleri mikro motorlar yardımı ile alınır, ihtiyac olan bölgeye ekilir. Lokal anestezi ile uygulanır, saç ekimi sonrası doğal saçlara kavuşmak yaklaşık 9 aylık bir süreçtir ve saç ekimi merkezini seçerken bu süreçte güvenle ilerleyebileceğiniz hekimin ve sağlık ekibinin olmasına özen gösterilmelidir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Doğum sonrası anne estetiği nedir?

Doğum sonrası anne estetiği annenin estetik ve psikolojik olarak özgüven kazanması amacıyla yapılan estetik operasyonlar dizisidir. Doğuma bağlı oluşan tüm deformasyonların iyileştirmesi amacıyla anneye özel bir plan çıkarılarak kombine estetik prosedürler uygulanır. Ayrı ayrı yapılan operasyonlardan en büyük farkı prosedürlerin bir arada ve sonuç odaklı olarak bölgesel uygulanmasıdır. Böylelikle anne doğum öncesi döneme hızla döndurulur, bu operasyon için en erken 7-8. ay veya emzirme döneminin tamamlanması beklenmelidir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Yanak estetiği nedir?

Yanak ve çene hattı üçgen ve keskin bir hatta sahip olan yüz her zaman daha çekici ve güzeldir. Hollywood’daki pek çok ünlunün uygulattığı yanak estetiği “Hollywood Yanağı” yanaktaki fazla yağ yastıklarının lokal anestezi altında çıkarılarak üçgen bir hat oluşturulmasını sağlar. Bu operasyon ile 30 dk’da daha çekici ve estetik bir yüz şekli elde edilir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Kişiye özel burun estetiği nasıl yapılır?

Burun estetiğinde cinsiyet, hastanın arzusu ve estetik cerrahin kişiyi analizi altın standarttır. Erkek hastalarda göreceli olarak daha az kavis verilir ve maskulen görünümü korumak adına burun ucu fazla kaldırılmaz. Kadınlarda ise doğal olmak kavis ise estetik bir görünüm sağlar ve yüz oranına göre burun ucu göreceli olarak biraz daha kalkık olmalıdir. Ancak herşeyden önce fonksiyonellik de unutulmamalı, güzel burun güzel nefes almalıdir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Meme büyütme ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı meme hacminden memnun olmayan veya çesitli sebeplerle meme dokusunda kayıp yaşayan hastalara uygulanır. Kullanılan akıllı implantlarla hastalar hiç bir problem yaşamadan ömür boyu protezi kullanabilirler. Meme büyütme ameliyatı hem estetik görünüm hem de psikolojik açıdan ciddi faydalar sağlayan bir operasyondur. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Migren ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi prosedüründeki tüm testler hastaya uygulanır. Ayrıca özellikle gözün arkasında ağrı hisseden hastalara bilgisayarlı tomografi taraması uygulanarak sinüsler ve burun için kontrol edilir. Hastanın ameliyat öncesi 3 hafta, sonrası 1 hafta aspirin ve benzeri ilaçları kullanmaması gereklidir. Hekiminiz operasyon öncesi tüketilmemesi gereken gıdaları da ayrıca listeleyecektir. Özellikle kan sulandırıcı medikal ve bitkisel ilaçlar kesinlikle tüketilmemelidir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Migren ameliyatına kimler adaydır?

Bir ay içinde en az 2-3 şiddetli migren atağı geçirmiş ve hiçbir ilaçlı tedaviye yanıt alamamış hastalar tedavi için adaydır. Öte yandan ilaçlı tedaviye yanıt alsa dahi ilaç yan etkilerinden şikayetçi olan ve ömür boyu bu tedaviye devam edemeyecek hastalara da kesinlikle önerilir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Migren ağrılarına ameliyatla tedavi

Tüm dünyada en sık karşılaşılan rahatsızlıkların başında gelen migren, Türkiye’de kadınların yüzde 21.8’ini, erkeklerin yüzde 10.9’unu etkilemektedir. Genellikle 15- 35 yaş arası başlayan migren, şiddetli ve çoğu zaman tek taraflı sarsıcı bir ağrı ile ortaya çıkar. Migren tanısının konulması için ağrının 4 saatten uzun sürmesi beklenir, hatta bazı durumlarda bu ağrı 72 saatin de üzerine çıkabilir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Yüzünüze uygun bir burun nasıl olmalı?

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Deniz Küçükkaya cevaplıyor. Yüze yakışan bir burun estetiği elbette ki yüz ile en uyumlu şekle sahip olan burundur. Ne çok kalkık bir burun ucuna sahip olmalıdır nede üzerinde anormal bir çöküklüğün olduğu sanki hiç burnunuz yokmuş gibi bir görüntü olmalıdır. www.denizkucukkaya.com

Vaser Liposuction operasyonları

Vaser Liposuction yöntemi yani diğer adıyla ultrasonik liposuction yöntemi şu an dünyada vücudu şekillendirmek için uyguladığımız en son trend , en güvenilir ve en iyi yöntemdir. Buradaki en temel faktör vaser ile yağ seçici davranmak , yağları eritmek , kas ,sinir , damar ve diğer dokulara hiç bir şekilde zarar vermeden yağları vücuttan uzaklaştırmaya olanak sağlamasıdır. Bu yöntem ile kişi den istenilen miktarda  , gerekli miktarda yağı uzaklaştırmak klasik liposuctiona göre riskleri azaltarak bunu yapmak mümkündür. Vaser Liposuction yönteminde hiç bir şekilde kesi yoktur. Sadece bir kaç küçük delikten vücuda girilerek istenilen bölgeden yağlar uzaklaştırılır. Bu yöntemde ana hedef yağa yöneliktir. Vücutta iz bırakmayacak şekilde deri altına girilir , yağlar eritilir ve vücuttan uzaklaştırılır. Bu yöntem bölgesel uygulandığında lokal anestezi altında , eğer tüm vücutta yaygın olarak uygulanacaksa genel anestezi altında muhakkak ameliyathane koşullarında uygulanmaktadır. Vaser Liposuction yöntemi eğerki iyi sonuç elde edilmek isteniyorsa muhakkak bu konuda üst eğitim almış bir plastik cerrah tarafından uygulanmalıdır. Plastik Rekonstrüktif, Estetik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Hüseyin Kandulu anlatıyor.

Vaser HD ve Vaser Liposuction sonrası

Vaser Hi-Def yani High Definition operasyonu vaser yöntemi ile vücutaki tüm hatların ortaya çıkarılması ve vücudun şekilllendirilmesini ifade etmektedir. Bu yöntemin ortaya konulması için özel eğitimli cerrahların bu işlemi uygulaması gerekmektedir. Vaser geliştikten sonra liposuction tüm dünyada ciddi bir sıçrama yapmıştır. Daha sonra Colombiya da Vaser ile Hi-Def yani kasların ortaya çıkarılması ortaya konmuş ve taknik çok daha ileri bir boyuta taşınmıştır. 4  boyutlu liposuction vücudun hareketli anlarda ışığın yansımasıyla kas gölgelerinin değiştiğini hayal etmeniz size ne olduğunu kısmende olsa anlatacaktır. Örneğin kolunuzu çevirdiğiniz zaman veya belinizi büktüğünüz zaman göğüs kaslarının , kol kaslarının yerleri değişmektedir. Yerleri değiştiği gibi vücuttaki yağ kompartmanlarıda değişmektedir. Vaser 4D liposuction ile ameliyat öncesi yapılan tasarımla vücuttaki yağ kompartmanları istenilen bölgeden uzaklaştırıldığı zaman kasların hem normal halde hemde hareketli halde belirginleştirilmesi ortaya konabilmektedir. Vaser Liposuction sonrasında hastanın günlük yaşantıya dönüşünü engelleyecek bir takım faktörler vardır. Burada en önemli faktör işlemin kaç bölgeye uygulandığıdır. Vaser Liposuction yönteminde sadece bir vücudu küçültmemi yoksa şekilllendirme yapıldığı yani Hi-Def operasyonuda yapılıp yapılmadığıdır. Bu süreç için standart birşey söylemek doğru değildir. Ancak hemen ertesi gün ,günlük yaşantıya dönülebildiği gibi 1 hafta istirahat etmekte gerekebilir. Plastik Rekonstrüktif, Estetik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Hüseyin Kandulu anlatıyor.

Meme büyütme ameliyatında iz kalır mı?

Estetik müdahalelerde hastanın tercihi muhakkak önemlidir. Hasta meme ucunda , altında veya farklı bir şekilde memesinde iz istemeyebilir. Bu doktora yön verecektir. Bu ameliyatlar sonucunda maksimum kalacak olan izin uzunluğu 3,5  – 4  cm i geçmez ve zaman içerisinde iyice silikleşecektir. Bu ameliyatlar sonrası ortaya çıkabilecek hamilelikler yada aşırı kilo alıp vermelerde meme de minik değişikler meydana gelebilir. Plastik Rekonstrüktif, Estetik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Hüseyin Kandulu anlatıyor.