ege – Sözcü TV

ege

Herakles Lahdi artık evinde sergilenecek

İsviçre’nin Cenevre Gümrüğü içerisinde 2010 yılında ele geçirilen ve karşılıklı olarak iki devletin çabalarıyla işleyen sürecin sonucunda Herakles Lahdi İsviçre’den Türkiye’ye getirildi. 2 bin 200 yıllık olan lahit üzerinde mitolojik kahraman Herakles’in 12 görevi tasvir ediliyor. Perge Antik Kenti’ne ait olan eser Antalya Müzesi’nde sergilenecek.

Kategori

Ege’de Yunan askeri helikopteri düştü

Yunanistan’ın Halkidiki Yarımadası açıklarında Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait helikopter düştü, iki pilot kurtarıldı. Yunanistan’da yayın yapan ‘www.enikos.gr’ internet sitesinin haberine göre, Halkidiki Yarımadası ve Selanik açıklarında tatbikat yapan Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait ‘Apaçi’ tipi helikopter, bugün saat 09.00 sıralarında Halkidiki Yarımadası açıklarında düştü. Mekanik arıza nedeniyle düştüğü belirtilen helikopterdeki iki pilot, tatbikata katılan diğer askeri unsurlar tarafından kurtarıldı. İki askerin kurtarılmasından hemen sonra helikopterin 10 metre derinlikte denize gömüldüğü belirtildi. Kurtarılan iki pilotun Selanik’teki askeri hastaneye kaldırıldığına da haberde yer verildi.

Kategori
3 Eylül Hava durumu

3 Eylül Hava durumu

Hafta sonu İç Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde sağanak yağış geliyor. Doğu Karadeniz’de gök gürültülü sağanak yağış devam ediyor. Birkaç gündür yağan yağmurun sonucunda oluşabilecek olumsuzluklara karşılık tedbirli olunmasında fayda var. Sıcaklıklar Güneydoğu ve Akdeniz’de de dört beş derece düşerek mevsim normallerine gelecek.

Kategori

1 Eylül’de hava nasıl olacak?

Marmara ve Ege bölgesinde hava güneşli olacak. Fakat Marmara bölgesinde ara sıra bulutlanma da olacak. Rüzgarda poyrazdan kuvvetli esecek. Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz’de gökgürültülü sağanak yağış şeklinde etkili olmaya devam ediyor. Doğu Karadeniz’de Trabzon ve çevrelerinde şimşek ve yıldırım olması bekleniyor. Yurdun diğer kesimlerinde yağış yok. İstanbul’da sıcaklıklar normalin bir iki derece altına düşecek.

Kategori
31 Ağustos hava durumu

31 Ağustos hava durumu

Akdeniz ve Ege bölgesinde ara sıra oluşan bulutlanmanın dışında güneş etkili olacak. Marmara’nın orta ve doğu kesimlerinde yerel sağanak yağışlar var. Karadeniz bölgesinde de yağış etkili olacak. Doğu Karadeniz yağış, kuvvetli olarak gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek. Meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunmasında fayda var.

Kategori

Dönüş çilesi başladı

Ramazan Bayramı tatili için başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi’ndeki illerden Ege ve Akdeniz’e gidenlerin dönüş yolculuğunun oluşturduğu trafik yoğunluğu, hafta sonu da sürüyor. Çanakkale Feribot İskelesi ve Demircioğlu Caddesi’nde oluşan araç kuyruğu iki kilometreyi buldu.

Kategori

Ege’de hem havadan hem denizden sıkı denetim

Ege Denizi’nde düzensiz göç olaylarının önüne geçmek amacıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hem havadan hem de denizden denetimlerini sıkı bir şekilde sürdürüyor. Bu kapsamda, bugün ‘Sea Hawk’ helikopteriyle Ege Denizi’nde gerçekleştirilen keşif ve gözetleme faaliyeti basın mensupları tarafından görüntülendi. Denetimler sayesinde, Yunanistan adalarına düzensiz göçün yok denecek kadar azıldığı belirtildi.

Kategori

Dikili, mülteci kampı istemiyor

Mülteciler bu kez Suriye sınırından değil Ege’den gelecek. Sığınmacıların toplanma adresi ise İzmir’in tatil beldesi Dikili olacak. Feribotlarla taşınacak ilk grup yarın Dikili’ye ulaşacak. Sürecin ilçe turizmini olumsuz etkileyeceğini düşünen vatandaşlar ise tepkili: ”Dikilimiz cennet gibi, buraya kıymayın.”

Haber: Gökmen ULU

Kamera: Kerim UĞUR

Kategori

Ege’de bir facia daha: 18 ölü

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak mahallesi Küdür  mevkiinden saat 23.00 sıralarında bindikleri 14 metrelik ahşap tekne ile Yunanistan’a ait Kilimli adasına geçmeye çalışan ve aralarında Suriye , Irak ve Pakistanlı kaçakların bulunduğu tekne sahilden açıldıktan 2 mil sonra Yalıkavak açıklarındaki Kiremit adası yakınlarında alabora olarak battı.

Kategori

Mülteci bir çocuğun gözünden…

Suriye’de iç savaş yaklaşık dört yıldır sürüyor. Malları yağmalanan, canlarına kastedilen Suriyeli’ler, para karşılığı ve uzun sıralar sonucu bindikleri botlarla göç ediyorlar. İç mülteciler bir yana, sadece ülkeyi terk eden Suriyelilerin sayısı dört milyonu aştı. Özellikle Kobani IŞİD ile çatışmaların merkezi haline geldiğinde on binlerce insan Türkiye’ye sığındı. Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy adasına gitmek üzere derme çatma bir botla yola çıkan, botun alabora olması sonucu hayatını kaybeden ve cesedi Bodrum kıyılarına vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin fotoğrafının yayımlanmasının ardından ise ‘göçmen krizi’ Avrupa’da farklı bir boyut aldı ve Aylan bebeğin cansız bedeni Suriyeli mültecilerin simgesi haline geldi… Bu göç sırasında yaşananlar ilk kez bir sanatçı tarafından, mülteci bir çocuğun gözünden anlatıldı… Ege- Savrulduk bin kez…

Kategori

Egeli kadından zeybek gösterisi

Katıldığı bir düğünde büyük bir cesaret örneği göstererek tek başına zor bir oyun olan zeybek dansını sahnede sergileyen Egeli kadın, herkesin beğenisini topladı…