Dr. Hüseyin Tırman – Sözcü TV

Dr. Hüseyin Tırman

Ultherapy yöntemi nedir?

Ultherapy, lazer teknolojilerinin çözemediği, sadece cerrahi operasyonlarla başarılabilen yüz germe operasyonunu enjeksiyonsuz, iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmadan, risksiz çözebilen yepyeni bir teknoloji. Tüm yüz için 30 dakika süren ultera uygulamasının ardından, uygulamanın yapıldığı kişiler günlük aktivitelerine hemen dönebilmektedirler. Ultheraphy sisteminde kullanılan ‘Deepsea’ adı verilen teknoloji de ‘fokusultrasound’ ile cildin alt tabakalarında ‘sıcak noktalar’ yaratılıyor. Bu sayede cilt kendi onarım sürecini oluşturarak yeni collagen üretimine başlıyor ve ciltte sıkılaşma ve ‘lifting’ etkisi kendini göstermeye başlıyor. Uygulamanın hemen ardından toparlanmaya başlayan cilt istenen ideal görünüme 3 ayın sonunda ulaşıyor. Tek bir uygulamanın ardından elde edilen sonuç en az bir sene boyunca muhafaza ediliyor. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Fibrocell (Kök Hücre) yöntemi nedir?

FIBROCELL, hastanın kendi fibroblast hücrelerinin çoğaltılarak tedavi amaçlı kullanılması tekniğidir. FIBROCELL tekniğinde, öncelikle hastanın kulak arkasından 3 mm. çapında bir doku örneği punch biyopsi ile alınır. Alınan biyopsi, gelişmiş ileri teknoloji laboratuar şartlarında otolog hücre kültürleri vasıtasıyla özel bir işleme tabi tutulur ve fibroblast hücreleri üretilir. 4 hafta sonunda, fibroblast hücreleri uygulamaya hazır hale gelir. Uygulama 3 seans halinde yapılır ve her seansta hastanın cildine 20 – 40 milyon arası fibroblast hücresi enjekte edilir. Toplamda hastanın cildine ortalama 100 milyon fibroblast hücresi verilmiş olur. Cilde enjekte edilen genç ve taze fibroblast hücreleri, bırakıldıkları bölgede faaliyete geçerek kollajen ve elastin üretimi yaparlar; ciltte kuvvetli bir antiaging aktivite göstererek cildi sıkılaştırırlar. Genel anlamda bir cilt gençleştirme ve canlandırma etkisi sağlanmış olur. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Altın frekans yöntemi nedir?

Altın iğneli radyo frekans uygulamasında radyo frekans cihazının altın iğneli başlığı cilde temas ettirildiğinde mikro iğneler otomatik olarak ayarlanan derinlikte cilt içerisine ani bir giriş yapar. Çok sayıdaki altın uçlu mikro iğnelerle cilt üstünde fraksiyonel mikro delikler oluşturur ve sadece iğne ucundan gönderilen cilt üstüne temas etmeyen radyo frekans ile dermiste kollajen ve elastin üretimi tetiklenirken, epidermis ve yüzeyel cilt tabakalarına potansiyel termal hasar verilmez. Amaç verilebilecek en yüksek enerjileri deriye bir zarar vermeden doğrudan cilt altına ulaştırmaktır. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

3D Görüntüleme ve simülasyon uygulaması nedir?

3D Vectra, hastaların yapılacak uygulamaların olası sonuçlarını güvenle ve rahatlıkla görebilmesi için çekilen 3 boyutlu görüntüleme ve simülasyon çözümüdür.36 megapixel çözünürlükte renkli olarak çekilen fotoğraflar, özel yazılımı sayesinde 3 boyutlu gerçek modellere dönüştürülür. İşlem yapılmak istenen bölge seçilerek yazılımın sunduğu destekleyici araçlarla operasyon sonrasında nasıl bir sonuca ulaşılmak istendiği simüle edilir, öncesi ve sonrası durum karşılaştırılabilir. Yazılıma entegre edilmiş veri bankası kullanılarak hasta kayıtları detaylı olarak tutulabilir. Bu gerçekçi 3D estetik simülasyon aracıyla, cerrahi ve cerrahi olmayan işlemleri 3 boyutlu halde göstererek hastanın hayalini şekillendirir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Picosil (picosure) nedir?

PicoSil, lazer enerjisini saniyenin trilyonda biri kadar ultra kısa atımlarla cilde iletir. Sadece ultra kısa atım süresi fotomekanik etki yaratır. Nanosaniye lazerler fototermal etki ile pigment ve etrafını çevreleyen dokuya ısı ileterek uygulama yaparlar. PicoSil ile çevre dokuya zarar vermeden pigmenti vücuttan kolayca elimine edilecek şekilde parçalar. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Gençlik ışığı (LED Terapi) nedir?

Cilt yaşlanmasını yavaşlatmaya yönelik olan anti-aging uygulamalar arasında son yıllarda ön plana çıkan gelişmelerden biri de LED (Light Emitting Diodes-ışık yayan diyot) teknolojisine dayalı bir uygulama olan Omnilux ’dür. Cildin çeşitli problemlerine karşı savaşan ağrısız bir uygulama olan Omnilux’un farklı amaçlara yönelik kullanılabilen üç ayrı tipi bulunmaktadır; Omnilux Blue – akne ve aktinik keratoz tedavisi; Omnilux Revive Red – cilt yenilemesi, akne tedavisinde Blue ile beraber; Omnilux Plus – cilt yenilemede Revive Red ile beraber, yara iyileşmesinde uygulanır.  Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Dolgu uygulamaları nelerdir?

Medikal estetik alanında en çok başvurulan temlerden birisi de Hyalüronik asit dolgular uygulamalarıdır. Yüzdeki ince çizgilerin giderilmesi veya yüze hacim kazandırmak için yıllardır kullanılan estetik dolgu uygulaması ile yüzdeki derin kırışıklar, çökük ya da sarkık yanaklar yok olur ve doğal yüz konturları geri döner. Dudak dolgusu, tüm ağız ve kontürler da uyumlu bir sonuç elde edilir, gözaltı dolgusu, cilt gençleştirme, yüz germe, göz çevresi kırışıklığını giderilmesi kullanılır. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Botox uygulamaları nelerdir?

Yüz çizgilerini ortadan kaldırmak amacıyla kozmetik alanda kullanıldığından beri medyada sık sık adı geçen Botox’un diğer uygulama alanlarının öneminin vurgulanması gerekir. Botulinum Toksini (Botox), halk arasında yılan zehiri olarak bilinmesine rağmen aslında tıp dilinde ‘Clostridium Botulinum’ adıyla anılan bakterinin salgıladığı bir toksindir. Bu bakterinin yol açtığı zehirlenme tablosuna ‘botulizm’ denir. Varlığı 19. yüzyılın sonlarından beri bilinmektedir. Botulizm ilk kez literatüre o tarihlerde geçmiştir. Botulizm hijyenik koşulların düzelmesiyle, evde yapılan konserve geleneğinin giderek azalmasıyla, günümüzde daha az görülen bir zehirlenmesi tablosudur. Botulizme yol açan Botox bilinen en güçlü nörotoksindir. Botox kas içine enjekte edildiğinde o kas veya kas gruplarının sinirlerini geçici olarak devre dışı bırakıp istemsiz hareketleri ve aşırı kasılmayı ortadan kaldırır. Sözü edilen geçici etki 3-4 ay kadar sürer ve bu süre sonunda kasılmalar tekrar başlayabilir. Bu nedenle enjeksiyonları tekrarlamak gereklidir. Bazı uygulama alanlarında etki daha uzun sürebilir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Göz çevresi sorunları nelerdir?

Göz çevresi çok ince ve sebase bezlerden (yağ bezlerinden oluşan) fakir bir deridir. Göz çevresi etrafında çok sayıda kas bulunduğundan dinamik kırışıklık denilen mimik kırışıklıkları erken yaşta oluşmaya başlar. Göz çevresinde kırışıklık dışında görülen diğer sık kozmetik sorunlar ise; pigmentasyon yani göz etrafında morluklar ve ödem yani torbalanmadır. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Alın bölgesi sorunları nelerdir?

Yüzün 1/3 üst bölgesi, yani gözün çevresi ile birlikte alın ve şakak bölgesi yaşlanmanın ilk belirtilerinin, ortaya çıktığı alanlardır. Gözlerin çevresinde ki kırışıklıklar en erken zamanda farkedilse de, kaş bölgesinin bir bütün olarak : alın ve şakak bölgesinde ki gevşeme ve sarkma sonucu, gözlerimizin daha yalın hale gelmesi daha yavaş ilerleyen ancak genel görünüm de daha belirleyici etkisi olan sorunlardır. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Ağız çevresi sorunları nelerdir?

Yaşlanmaya bağlı olarak görülen ağız çevre problemleri özellikle üst dudaklarda oluşan sigara çizgileridir. sigara çizgilerinin kas aktivitelerine bağlı olduğu unutulmamalı ve öncelikle botoxla o bölgenin gevşemesi sağlanmalıdır. Bölgede botox yeterli olmadığı durumlarda bölgeyi güçlendirmek için yapılması gereken şey kolajen aktivatörleridir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Burun bölgesi sorunları nelerdir?

Burun bölgesinde başlangıçta karşımıza çıkan problemlerin en başında, burnun yaşla beraber aşağı düşmesidir. Bu soruna küçük dolgularla müdahale edilebilir. Kemerli, siyah noktalı burunlara da dolgu, PRP işlemleriyle tedavi edilir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Yanak ve yüz ovali sorunları nelerdir?

Yanaklar ve yüz ovali bizim görüntümüzün büyük kısmını kapladığı için önemli bir bölgedir. Yaşla beraber en büyük karşımıza çıkan sorun yanakların gevşemesi ve elastikiyetini kaybetmesidir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Gıdı ve boyun bölgesi sorunları nelerdir?

İdeal bir yüzün yanında bizim görüntümüzün genç ve dinamik görünmesini sağlayan faktörlerden biri de gıdı ve boyun bölgesidir. Bu bölgedeki en önemli sorunlardan birisi gevşeme sorunudur. Bu bölgelere dolgular çok başarılı olamayacağı için ultrason, ulthteraphy, mezoliftlerden faydalanabilir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Dekolte bölgesi ve el sorunları nelerdir?

Dekolte ve eller genellkle güzelliğin ve gençliğin bir parçası olarak tedavi edilmezse hastanın yaşını daha farklı, yaşlı gösterebilir. Bu bölgelerin sorunlarının başlıcaları, kırışıklıkların artması, bölgenin hacmini kaybetmesi, güneş lekeleri gelebilir. tedaviler, lazerlerle ve kimsayal peelinglerde iyi sonuçlar alabiliriz. Eller içinse dolgu tedavisi iyi olabilir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

PRP uygulaması nedir?

P.R.P. Tedavisi (Platelet Rich Plazma) akyuvarların ve trombositlerin ayrıştırılıp mikron filtreden geçirilerek elde edilmiş kısmının kullanılmasını sağlayan tıbbi bir işlem. Bu işlemde kullanılan saf kısım kişinin kendi kanından elde edilir. Dolayısıyla tamamen doğal bir yöntem olan P.R.P, doğal normal doku iyileşme sürecini hızlandırır. Genel amaç; cildinizi iyileştirmek, kırışıklık ve boşlukları kalıcı biçimde yeniden yapılandırmaktır. Kişinin kendinden alınmış bir miktar kadar kan, bir takım işlemden geçirildikten sonra ayrıştırılmış beyaz hücre ve trombositlerin yoğun kısmı cilde küçük iğne enjeksiyonuyla uygulanır. Beyaz hücreler dediğimiz akyuvarlar ve trombositler vücudumuzda yapılandırıcı ve onarıcı görevleri olan, yaralı dokunun iyileşme sürecini başlatan hücrelerdir. Dolayısıyla kendi dokunuzun yapılandırıcı hücrelerini cildimize enjeksiyon yöntemiyle verdikten sonra o bölgede yeni doku uyarımı başlar. Doku dengesi ve yenilenmesi hızlanır. Anti-aging uygulamalarında photo yaşlanma, akne yaraları, hiperpigmentasyon, yara-yanık izleri, kolajen ve elastin kaybına bağlı yüz kontürünün bozulması ve kırışıklıklar bu yöntemle tedavi edilir. Güvenli ve hızlı uygulanabilen bir yöntem olduğundan diğer uygulamalarla birlikte ya da tek başına tercih edilebilir. Doku yenilenmesi 3 gün içerisinde başlayıp 3 hafta içerisinde maksimum düzeye ulaşır. Her bir seansın etkisi en az 3 ay sürer. Arka arkaya yapılan ihtiyaca göre belirlenmiş toplam seans sayısı ve takiben yine cilt ihtiyacına göre belirlenmiş ara seanslar hekim tarafından düzenlenir. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Karboksiterapi nedir?

CO2 vücudumuzun yabancı olmadığı ve ona karşı herhangi bir alerjik reaksiyon göstermediği bir maddedir. İstirahat halinde 200ml C02 oluşabilirken, egzersiz sırasında bu miktar 10 katına kadar çıkabilir. Karbondioksiterapi yöntemi C02 gazı problemli vücut bölgelerine belirli dozlarda ve miktarlarda, periyodik bir şekilde çok ince uçlu bir iğne ile deri altına enjekte edilmesidir. Enjekte edilen CO2 gaz sayesinde vücut savunma mekanizması olarak bölgede oksijenizyon ve dolayısıyla lipoliz (yağ artırıcı) olayını artırır. Bunun sonucunda damarlarda genişleme ve dolayısıyla bölgeye giden kan akışında hızlanma ve kollogen, elastin sentezinde artma meydana gelir. Tedavi düzenli bir şekilde devam edildiğinde selülitlerde azalma, bölgesel yağlanma sorunu olan (bacak, basen, karın, yan, kol, sırt) yerlerde hızlı bir şekilde incelme ve genel vücutta kilo problemi mevcut olduğunda tedavi ile birlikte sağlıklı beslenme ve diyet programları verildiğinde genel vücutta zayıflama ve incelme meydana gelir. Tedavi sonucunda bölgelerde oksijenizasyon ve kan akışı hızlandığından sarkma ve gevşeme olan bölgelerde aynı zamanda toparlama meydana geldiğinden, bilinçsiz zayıflamaktan sonra görülen gevşeme sorunu yaşanmamış olur.

Bölgesel incelme ve selülit tedavisi nedir?

Derinin güçlü ve esnek yapıda olması, kırışık olmaması, diri, canlı ve parlak görünmesi, içindeki bağ dokusu sayesinde olur. Bağ dokusunu oluşturan ana madde kollajen liflerdir. Yaşlanan ciltte kollajen azalmıştı
Hedeflenen bölgede kan damarları sinir ve cilde zarar vermeden yağ hücresini parçalayan ve cilt sıkılaşması sağlayan rahat bir uygulamadır. İstenmeyen bölgesel yağlan sıvılaştırarak, vücut tarafından atılması sağlar. Ultrason dalgası, seçilen vücut bölgesinde yağ hücrelerini hedefler ve kan damarı, sinirler gibi çevre dokulara zarar vermeden yağ hücrelerini kırar. Tedavi sırasında yağ hücre zarları parçalanır. Yağ hücrelerinin küçülmesini ve azalmasını sağlayan uygulama, yapılan vücut bölgesinde çapta küçülme ve cilt yüzeyinde daha düzgün bir görünüm elde edilir. Uygulaması ağrısızdır. Hastaların çoğu tedaviyi sıcak ve rahatlatıcı derin bir taş masajı olarak tanımlıyor. VShape işlemin özellikle karın, bel, basen ve bacak bölgesindeki yağ hücrelerinin azaltılmasında başarılı. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Mezolift nedir?

Ciltteki kırışıklık ve lekelere karşı savaşan mezolift, doğal olmasıyla diğerlerinden ayrılır. Mezolift yöntemiyle yüz, boyun, dekolte ve özellikle el bölgesinde oluşan yaşlanma etkilerinin giderilmesinin yanı sıra sigara ve alkolden zarar gören cildin yeniden yapılanması sağlanır. Öncelikle orta yaş ve üstündekilerde, sigara kullanımlarında, güneşin zararlı etkilerine maruz kalmış, yıpranmış ve bakımsız ciltlerde, beslenmesine dikkat etmeyenlerde ve kuruma, esneme gibi şikayeti olan kişilerde iyileştirici etkisi oldukça fazladır. Fakat sağlık ve estetikte olduğu gibi ciltte yıpranma etkileri henüz başlamadan, kırışıklık ve çizgiler henüz oluşmadan düzenli olarak mezolift yaptırmak, cildin olduğundan daha genç, canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Kategori

Dermapen uygulaması nedir?

2011–2012 Yıllarında Amerika’nın En Profesyonel Cilt Yenileme Sistemi seçilen, gelişmiş yenilikçi cilt iğneleme yöntemi Dermapen yönteminde, cildi dik açıyla delen çoklu iğneler kullanılır. Bu sayede verdiği minimal epidermal hasarla daha güvenli ve etkin cilt gençleştirme sağlar. Dermapen’in otomatik titreşim fonksiyonu uygulamada konfor sağlarken, acıyı azaltır. Ürün emisyonunu artırdığı için daha etkili sonuçlar sağlar. Dermapen en az fraksiyonel lazerler, IPL, lazer cilt yenileme ve kimyasal peelingler kadar etkilidir. En önemli avantajı ise diğer önde gelen alternatif sistemlere göre çok daha ucuz olmasıdır. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.

Peeling uygulamaları nelerdir?

Leke, kılcal damar, çatlak tedavileri ile cildiniz ışıl ışıl. Kimyasal Soyma (Peeling) dermatolojide derinin üst tabakasının soyulması anlamına gelir. Bu işlemin amacı derinin güneş, çevre etkileri ve yaşlanmadan dolayı yıpranmış olan üst tabakasının kaldırılarak alttan daha taze ve canlı görünümlü derinin gelmesini sağlar.
Derinin cansız görünümünü tedavi etmek, leke ve izlerden arındırmak amacıyla çok eski yıllardan beri mekanik aşındırma yöntemleri kullanılmıştır. 1950’lerden itibaren daha modern teknikler geliştirilmiş ve cildin kimyasallar yardımıyla kontrollü olarak soyulması işlemi yaygınlaşmıştır. Peeling işleminin en hafifi meyve asitleri ile yapılan cilt bakımına yardımcı bir yöntemdir. Cilt yüzeyindeki ölü hücrelerin temizlenmesi sağlar, gözenekleri sıkılaştırır. Cildin üzerinde bir bariyer oluşturan ölü hücrelerin temizlenmesi ile besleyici içeriklere sahip cilt bakım ürünlerinin cilt tarafından daha iyi emilmesini kolaylaştırır. Dr. Hüseyin Tırman cevapladı.