dolar – Sözcü TV

dolar

Kategori

Dolara klipli protesto

Türkiye’ye karşı yürütülen ekonomik savaşa toplumun farklı kesimlerinden ilginç tepkiler geliyor. Samsun’un Çarşamba ilçesinde yaşayan şarkıcı Murat Bulut, dolar artışına tepki için bir klip hazırladı. Klipte dolarla camlar siliniyor, mutfakta ocak yakılıyor, sallanan masanın altına konuluyor, çöpe atılıyor ve hapşıran birisi burnunu siliyor. Murat Bulut tarafından seslendirilen klipte dolar sıra dışı yöntemlerle protesto ediliyor, dolar alanlara ince mesajlar veriliyor.

Kategori

Noel Baba havadan dolar yağdırdı

Sosyal medya platformlarında dolaşan bir video noel babanın bir alışveriş merkezi içerisinde havadan dolar yağdırmasını gösteriyor. Görüntüler sosyal medyada kısa sürede viral hâle geldi.

 

Kategori

1 dolara aldığı gitarla müzik yaptı

Müzisyen Rob Scallon, bir marketten aldığı 1 dolarlık maket gitarıyla müzik yaptı. Prodüksiyon olarak işlenen sesler ile ortaya çıkan müzik sosyal medyada birçok kişi tarafından “1 dolarlık müzik” başlığıyla paylaşıldı.

Kategori

Kısa sürede kurulabilen taşınabilir evler

İnsanların istediği yere evlerini kurabildiği taşınabilir düzeneklere yönelik yeni bir ürün sosyal medyanın gündeminde. 6 saatte kurulabilen bu evler kişiye 33 bin dolara mal oluyor. Derleme görüntülerle evlerin iç görüntüsü de sosyal medyaya sunulurken; yapılan çalışma kısa sürede viral hâle geldi.

Kategori

Günlüğü 3 dolara ölümle dans ediyorlar

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta bir turistin çektiği görüntüler sosyal medyanın gündemine oturdu. Plazanın camlarını silen işçileri görüntüleyen kişi sosyal medyaya yüklediği videonun açıklamasında iple plazanın camlarını silen kişilerin günlüğü 3 dolara çalıştıklarını belirtti. Birçok işçinin plaza camını dağcılıkta kullanılan halat yardımıyla sildiği görülen video; şimdiden viral hâle geldi.

Kategori

Dinçer Güner’den dolarla ilgili şok tahmin

Sözcü Gazetesi yazarı ünlü astrolog Dinçer Güner, yükseliş trendini sürdüren dolarla ilgili şoke eden tahminlerde bulundu. Dolardaki yükselişin 2017 boyunca devam edeceğini söyleyen Güner, bu trendi 2018’de gerçekleşecek olan önemli bir gökyüzü olayına bağladı. 2018 yılında Uranüs’ün Boğa burcuna geçeceğini belirten Güner, ”Bu nedenle Boğa sembolikleri harekete geçecek. Bu da yeni ekonomik sistemlerin değişmesi anlamına gelir” dedi.

Kategori

Bir daha geri gelmesin diye dolarlarını dereye attı

Hakkarili türkücü Aydın Aydın, çanta dolusu Doları Zap Suyu’na attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına Türkiye genelinde düzenlenen değişik kampanyalarla destekler devam ederken, çektiği ilginç kliplerle dikkatleri üzerine çeken ünlü türkücü Aydın Aydın ise, kendi köyü olan Hakkari’nin Bağışlı Köyünde TL’ye destek verdi. Üzerindeki Türk Lirası kostümü ve başındaki TL tacı ile köydeki akrabalarına da TL’den taç yaptıran Aydın Aydın, koyun sürüsünün içine girerek bestelediği “Başımızın tacı TL, Doları bozduralım hele, duyan duymayana desin, hadi Türkiye el ele, hadi Türkiyem TL’ye” adlı türküyü seslendirdi. Kar yığınları üzerine kurulan saç soba önünde ısınan Aydın Aydın, dondurucu havaya rağmen kara bata çıka köyün yüksek zirvesine çıkarak türküsünü tamamladı.

Kategori

Döviz kurundaki artışın ekonomiye etkisini en aza indireceğiz

Plast Eurasia İstanbul 2016 Fuarı’nın açılışında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Dövizdeki gelişmeler elbette çok önemli. Ekonomi yönetimi olarak, bu gelişmeleri elbette yakından takip ediyoruz. İnşallah, Perşembe günü, son dönemdeki gelişmelerle ilgili aldığımız tedbirleri açıklayacağız. Bu tedbirlerle, döviz kurundaki artışın ekonomiye etkisini en aza indireceğiz” dedi.

Kategori

Tanju Çolak dolar bozdurmak için kuyruğa girdi

Birçok vatandaş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘dövizleri bozdurun’ çağrısına uyarak, ellerindeki yabancı parayı Türk Lirasına çeviriyor. Bunlardan biri de eski milli futbolcu Tanju Çolak oldu.
80 bin dolarını getirdiğini belirten Çolak, “15 Temmuz’da canını veren bugün dolar bozdurmaya gelmez mi? Her zaman devletin yanında olacağız. Bunun bilinmesini istiyoruz.” dedi.

Kategori

Dolar yakıp Erdoğan’a destek verdiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Dolarlarınızı bozdurun, altına ve Türk Lirası’na çevirin’ çağrısına vatandaş desteği sürüyor. Mersin’in Erdemli ilçesinde düğün salonu sahipleri düğünlerde artık dolarla jest yapılmasını istemiyor. Salon sahipleri ne sahtesinin ne de gerçeğinin salonlarında kullanılmasına izin vermeyeceklerine dair yaptıkları açıklama sonrası, salonda sahte 1 dolar banknotları yaktılar.

Kategori

ROK: Gökhan Gönül’e dolar değil TL atılmalıydı

Beyaz TV ekranında yayınlanan Beyaz Futbol adlı spor programında konuşan Rasim Ozan Kütahyalı; ”Öncelikle Fener taraftarını kınıyorum. Gökhan Gönül’e dolar değil Türk Lirası atmanız gerekirdi. Herkesin dolarları bozdurduğu bir dönemde sizin dolar propagandası yapmanızı kınıyorum” dedi.

Kategori

Besiciler dolarları ateşe verdi

İç Anadolu Bölgesinin en büyük hayvan pazarlarından olan Aksaray Hayvan Pazarında üreticiler, Avrupa ve Amerika’ya tepki olarak dolar ve euroları ayaklarıyla çiğneyip ateşe verdi. Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök öncülüğünde bir araya gelen besiciler, son günlerde Avrupa ve Amerika tarafından Türkiye’ye yapılan yaptırımlara tepki gösterdi. Üreticiler, hayvan pazarına ’Pazarımızda Dolar ve Euro Geçersizdir’ yazılı pankart asarak, dolar ve euro üzerinden alışverişi durdurdu. Dolarları yere atarak ayakları ile çiğneyen hayvan üreticileri, daha sonra da dolarları yakarak ateşe verdi.

Kategori

Erdoğan’dan AVM kirası açıklaması

Yerli para birimiyle borçlanma çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AVM’lerde patronların döviz yoluyla kiralama yolunu seçtiğini belirterek ” Bu kiralamanın da ülkemizin bu süreci başarıyla atlatabilmesi için ben buna inanıyorum. Biz de diyoruz ki burada yeni bazı adımlar atmak gerek” dedi.

Kategori

Sertifikalı 1 milyonu ihbar yakalattı

Sertifikalı 1 milyon dolarlık banknotun, 1988 yılında ABD tarafından prestij amacıyla bastırıldığı öğrenildi. Uluslararası Milyonerler Birliği tarafından ticari başarının ve “Amerikan rüyasının” sembolü olarak basılan banknot para yerine geçmiyor. Ancak az sayıda basıldığı için koleksiyonler tarafından büyük değer taşıyor. Amerikan Banknot Şirketi tarafından hazırlanan ve gerçek paraya benzeyen banknotun taklit edilememesi için basıldığı dönemde özel güvenlik önlemleri hazırlandı. Koleksiyonculara 10 binlerce dolara satılan her bir banknot için ayrı sertifika basıldı.

Kategori

İşte FETÖ’cü akademisyenlerin okunmuş 1 dolarları

İstanbul’da 31 akademisyene yönelik düzenlenen operasyonda ele geçirilen okunmuş ve şifrelenmiş 1 dolarlar, basın mensupları tarafından görüntülendi. İstanbul başta olmak üzere Tekirdağ, Denizli, Kocaeli ve Kırklareli illerinde örgüt adına faaliyette bulunduğu tespit edilen 31 akademisyen gözaltına alınmıştı. Operasyonlarda, darbe girişiminden sonra gündeme gelen okunmuş ve şifrelenmiş 1 dolarlardan 10 adet ele geçirildi. Akademisyenlerin ev ve bürolarında yapılan aramalarda ele geçirilen okunmuş ve şifrelenmiş 1 dolarlar ile evraklar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Şube Müdürlüğü’nde sergilendi.

 

Kategori
Lotodan 10 milyon dolar kazandığını öğrendi ve..

Lotodan 10 milyon dolar kazandığını öğrendi ve..

Özel bir şirkette çalışan işçinin lotodan 10 milyon dolar kazanması ve sonrasında yaşadığı sıradışı sevinç sosyal medyada tık rekoru kırdı.

Kategori

Doları olanlar dikkat!

Haftaya hareketli başlayan dolar, bugün 2.99’u gördü. Bir taraftan Çin, diğer taraftan Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerginlik doların yükselişine neden olarak gösterildi. Peki bu durumda dolar yükselişini sürdürür mü? Doların seyrini A1 Capital Direktörü Belgin Maviş ile konuştuk.

Haber: Yurdagül UYGUN
Kamera: Serdar TEMEL

Kategori
azerbaycan

Azerbaycan’da ikinci devalüasyon

Azerbaycan’da ikinci devalüasyon oldu. Ülkenin milli para birimi manat, dolar ve euro karşısında yaklaşık yüzde 47 değer kaybetti.Azerbaycan Merkez Bankası’nın dalgalı kur sistemine geçme kararının ardından dolar 1,50’e yükseldi. Değer kaybından önce manat karşısında 1,195 olan Euro 1,685’den işlem görüyor. Ülkede ilk devalüasyon 21 Şubat 2015te olmuştu. İlk devaülasyondan sonra dolar 0,78 ila 0,80 manat bandında iken, rakam 1,05’e yükselmişti.Değer kaybından önce manat karşısında 0,8962 olan Euro ise 1,195’den işlem görüyordu.

Kategori
dolar

Dolar düşmeye devam eder mi?

GCM Menkul Değerler Araştırma Direktörü Erdoğan Turan, Sözcü TV’ye dolar kurunu değerlendirdi. Turan, şunları söyledi: “Dolar kuru Rusya gerginliğinin başladığı geçen hafta pazartesi günü 2.83 civarındaydı. Uçak düşürülmesi haberiyle birlikte tansiyon biraz yükseldi. Kur tarafında 2.94 seviyesini gördük. Borsa İstanbul’da düşüşler izledik, faiz tarafında yükselişler gördük. Ama bu gerginliğin fiyatlandığını düşünüyoruz.Bu olumsuzluk, yaptırımların iki ülke üzerindeki olumsuz etkilerinin fiyatlandığını görüyoruz. Bugün bir geri çekilme var. Haftanın ilk işlem gününde başladı. Bu geri çekilme biraz daha devam edebilir.  Doların değerini asıl etkileyen unsur Fed. Oradan gelecek açıklamalar çok daha önemli.”

Haber: Yurdagül UYGUN
Kamera: Serdar TEMEL

Kategori

Dolarda yükseliş sürecek mi?

Uçak krizinin ardından dolarda başlayan yükseliş sürecek mi? A1 Capital Direktörü Maviş, Sözcü TV’ye değerlendirdi.Rusya uçağının düşürülmesiyle birlikte dolarda başlayan yükselişin devam ettiğini, 2.93’lerin görüldüğünü söyleyen A1 Capital Direktörü Belgin Maviş, borsada sert düşüşlerin yaşandığını belirtti.Rusya ile yaşanan bu gelişmeler ve başta Rusya’nın ilerleyen süreçte Akdeniz’e gemisini çıkarmasıyla durumun daha da gerginleşeceğini gördüklerini kaydeden Maviş, gelecek hafta gündem maddesinin hiç kuşkusuz yine Rusya olacağını belirterek şöyle devam etti: “Doların seyri de buna bağlı olarak devam edecek. 2.90-2.95 bant aralığı bulunuyor. 2.95’in üzeri olursa gelişmelerin çok gerginleştiğini ve çok farklı boyutlara gittiğini düşüneceğiz.”

Kategori

Seçimden sonra daha büyük kriz mi olacak?

Rusya’nın Suriye’ye müdahalesi, NATO’nun Türkiye’ye destek kararı ve yaklaşan erken seçim ekonomiyi alt üst etti. Sözcü TV’den Turgut Erat bu kez sokağın nabzını İstanbul Kapalı Çarşı’daki “AYAKLI BORSA” da tuttu. Tıpkı Menkul Kıymetler Borsası gibi işlem yapan “AYAKLI BORSA”da da belirsizlik hakim. Borsa da bankalar ve büyük firmalar döviz alımına yöneldi. Küçük yatırımcı ise seçimden sonra dolar’ın değer kaybedeceğini düşünüp satışa geçti. Ancak birikimlerini döviz ve altın ile değerlendirmek isteyen bireysel yatırımcıların kafası karışık. TL’yi bozup dolar’a, euro’ya, altına mı yatırım yapmalı? Yoksa döviz, altın bozdurup TL’de mi kalmalı? Bu soruların cevabını Ayaklı Borsa Uzmanı Osman ATAÇ’a sorduk.

HABER: Turgut ERAT
KAMERA: Çağatay GÜRÜCÜ