doğa – Sözcü TV

doğa

Kategori
at

Bu at yürek yemiş olmalı!

İnternette paylaşılan bu görüntüler izleyenleri şoke ediyor. Bir atın çevresindeki kurt sürüsüne aldırış etmeden rahat tavırlarıyla dikkat çektiği görüntüler gerçekten şaşırtıcı. Üstelik söz konusu at, kaşınmak için kurtların arasında sırt üstü yatıyor.

Kategori
spiralkule880

Doğayı insandan koruyacak yürüyüş yolu

Danimarka’nın Haslev bölgesinde yer alacak proje ile ormanlık alanın yüzeyinden yüksekte yer alan platform aracılığıyla 600 metrelik doğa yürüyüş rotası oluşturmayı planlanıyor.

Kategori
trekking880

Doğa yürüyüşçüleri ‘müthiş’ manzarayı buldu

ABD, Batı Virginia’da iki doğa yürüyüşçüsünün çektiği görüntüler sosyal medyanın gündemine geldi. Oldukça tehlikeli bir tepeye çıkan ve kayalık bir arazide manzaranın tadını çıkaran kişilerin görüntüsü kısa sürede viral hâle geldi.

Kategori
vahsiat880

Doğa yürüyüşçüsünün etrafını vahşi atlar sardı

İzlanda’da bulunan bir doğal alanda yürüyüş yapan kişinin etrafı bir anda vahşi atlar tarafından sarıldı. Kamerasından kayıt yapmaya devam eden kişinin görüntüleri İzlanda’da bulunan yabani atlar hakkında ayrıntılı bir çekim olma özelliği taşıyor

Kategori
aslan880

Ormanın kralı mucize fotoğrafa konu oldu

Yaban hayatı fotoğraflarla belgeleyen ve dergilere yönelik foto-haber hazırlayan Charles Creasey, Güney Afrika’da bulunan Kruger Ulusal Parkı’nda mucizevi bir fotoğraf çekti. 20 aslanın aynı anda ve sıralı düzenle su içişini fotoğraflayan Creasey, doğal yaşamda ender olarak görülen bir olayı video olarak da belgeledi.

Kategori
haute880

Doğa yürüyüşçülerinin cenneti: Haute-Savoie

Fransa’nın doğu bölgesinde bulunan ve çevresindeki ülkelerin de iklimine sahip turistik bölge Haute-Savoie’nin doğal güzellikleri doğa yürüyüşçüleri tarafından drone yardımı ile sosyal medyada paylaşıldı. Hem modern yapıların hem de doğal güzelliklerin olduğu bölge özellikle ulaşımın da rahat olması nedeniyle doğa yürüyüşü yapanların uğrak noktalarından biri olma özelliği taşıyor.

Kategori
norvec880

Norveç’in doğasına ‘eşsiz’ dokunuş

Norveç’in doğası ve mevsim değişiklikleri hakkında Morten Rustad tarafından çekilen belgesel ülkenin sıra dışı doğasını ayrıntılarıyla ortaya çıkarıyor.
Kategori
yenizelanda880

Sıra dışı coğrafya: Yeni Zelanda

Doğa yürüyüşü ve dağcılık yapan ekibiyle birlikte Yeni Zelanda’yı iki hafta boyunca gezen Samuel Elkins; çektiği görüntülerle ortaya derleme Yeni Zelanda videosu çıkardı. Sosyal medya içerisinde viral olan çekimler, Büyük Okyanus’ta yer alan ülkenin doğası hakkında da ayrıntılar içeriyor.

Kategori
basliksiz-1

En uzun asma yaya köprü İsviçre’de açıldı

Dünyanın en uzun asma yaya köprüsü (500m.) İsviçre’nin Randa bölgesinde kullanıma açıldı. Yapılan köprü ile bölgede bulunan doğa yürüyüş yolunun kullanımının artması hedefleniyor.

Kategori
dacveeee

İçinde olduğu çadır az kalsın havaya uçuyordu

“Knock Pike” olarak bilinen ve doğa yürüyüşçülerinin sık kullandığı bir rotada olan tepede konaklayan kampçı, aniden şiddetini arttıran fırtınaya karşı çaresiz kaldı.

Kategori
kabak-koyu-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey-6

Türkiye’nin Saklı Kalmış Cennetleri

Türkiye, coğrafyasıyla ve barındırdığı saklı güzelliklerle bilinen bir ülke. Çoğu kişinin henüz keşfetmediği ve genelde o bölgede bulunan yerel halkın gittiği; ulaşımın genel anlamıyla zor olduğu koylar, birçok tatilcinin ve turistin ilgisini cezbediyor.

Bademli Koyu: İzmir’de yer alan Bademli Koyu, Dikili İlçesine on kilometre mesafede yer alıyor.  Sığ bir denize sahip olan koy, yılın her zamanı dalga olmayan bir bölgede bulunuyor.

756xauto-1426026985210742_1_bademlikoyudikilizmir

Çatı Koyları: Gökova Körfezi içerisinde yer alan bu koya maalesef kara yoluyla ulaşım yok. Doğa yürüyüşü yapanların uğrak yerlerinden olan bölgeye deniz yoluyla ulaşabilirsiniz.

Yedi Adalar: “Halikarnas Balıkçısı”nın yaptığı ve kültürümüze kazandırdığı mavi turlar ile keşfedilen bir cennet olan Gökova’da yer alan Yedi Adalar’a kara yoluyla ulaşım bulunmuyor. Mercan kayalıkları ile ünlü olan bölge, özellikle serbest dalışçıların uğrak yeri.

Okluk Koyu: Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da uğrak yerlerinden olan Okluk Koyu’nda az da olsa yerleşim mevcut. Marmaris’ten Karaca Söğüt bölgesine geçerek ulaşabileceğiniz koydaki lokantalarda taze balık bulabilirsiniz.

10-15

Kabak Koyu: Türkiye’nin ilk büyük yürüyüş rotası olan Likya Yolu ile ünlenen ve Fethiye, Faralya’da bulunan bu koya arazi araçları ve deniz yoluyla ulaşım sağlanıyor.

Kargı Koyu: Yeni açılan yürüyüş rotası olan Karya Yolu’nda bulunan bu koy, tepelerindeki makilerle birlikte güzel bir doğal alan. Birkaç lokanta bulabileceğiniz koy, serbest dalışçılar tarafından tercih ediliyor.

Torba Koyu: Bodrum’da yer alan bu koy doğal güzelliklerinin yanında tarihi eserleri de içerisinde barındırıyor. Koyun özellikle yerli turistler tarafından artık sıkça tercih edildiğini belirtelim

Gideros Koyu: Karadeniz’de yer alan Gideros Koyu, özellikle kampçılar tarafından tercih ediliyor. Konaklamak için fazla alternatifin bulunmadığı alan içerisinde geceleri ormanın içinden gelen hayvan seslerini dinleyebilirsiniz.

Turunç Pınarı Koyu: Muğla’da bulunan koy içerisinde yaz kış hizmet veren işletmeler mevcut. Yerel halkın turistler için organik ürünler sattığı koy, bölgedeki yat turizminin sık kullandığı bir rotanın üzerinde yer alıyor.

Bencik Koyu: Bir Tombolo şekline sahip olan koyda ana karaya bağlı bir ada bulunuyor. Datça ve Marmaris arasında bulunan bu saklı cennet, konaklama ve ulaşımın zorluğundan dolayı saklı cennet sıfatını sonuna kadar hak ediyor.

 

Kategori
cover

Korkutucu ama güzel!

ABD’nin Hawaii adalarında yerkürenin derinliklerinden dünyanın yüzeyine çıkan magmalar, okyanusun kayalara sertçe vuran dalgalarıyla birleşince ortaya muhteşem görüntüler çıktı.

Kategori
cover-fotosu

Onun yaptığını yapmak cesaret ister!

Coyote Peterson isimli maceracı, en acılı böcek ısırığı listesinin 2. sırasında olan eşek arısı cinsi ‘tarantula şahini’ tarafından kendi isteğiyle sokuldu. İğnesinin acısını tarif bile edemeyen adamın tepkisi her şeyi ortaya koydu.

Kategori
Ağır çekimde hayvanların müthiş anları

Ağır çekimde hayvanların müthiş anları

Birbirinden farklı hayvanların ağır çekimleri görülmeye değer.Doğadaki canlıların merak uyandıran ağır çekim hareketleri böyle görüntülendi.

Kategori
1

Kurtarılmayı bekleyen yavru ördekler

Yavru ördekler kaldırımda yürürken rögar kapağından içiriye düştü. Anne ördeğin yoldan geçen insanlara sesini duyurması sonucu fark edilen ördekler, düştükleri yerden çıkarılarak doğaya salındı.

Kategori
Görünce hayrete düşeceğiniz 10 ilginç canlı türü

Görünce hayrete düşeceğiniz 10 ilginç canlı türü

İnsanlar daha doğanın büyük bir kısmını keşfedemedi ama keşfedilen kısımlarında bile bir çok şaşırtıcı canlı bulunmakta.İşte dünya üzerindeki en enteresan 10 canlı.

Kategori
dedeler

Dedelerin tatsız biten tahterevalli eğlencesi

Doğa yürüyüşüne çıkan yaşlı adamların tahterevalli eğlencesi tatsız bitti. Dengesi bozulanların domino gibi birbirinin üzerine devrilmesi ilginç görüntüler oluşturdu.

Kategori
Sevimli kedinin hamak keyfi

Sevimli kedinin hamak keyfi

Jopanların yeni icadı olan kediler için özel üretilen minyatür hamak sayesinde kedinin keyifine diyecek yok.Zamanla nasıl kullanacağını öğrenen bu akıllı kedi izleyenleri gülümsetti.

Kategori
c12

Cesaret mi yoksa delilik mi?

Kafesin içindeki leoparın başını okşayan ve kaşıyan adamın bu deneyimi cesaret mi yoksa delilik mi? dedirtti. Adeta kendinden geçen leoparın ise keyfine diyecek yoktu…

Kategori
Google'ın Robotu Atlas gezmeye çıktı

Google’ın Robotu Atlas gezmeye çıktı

Geçtiğimiz dönemde Google tarafından satın alınan Boston Dynamics’in ünlü robotu ATLAS’ın yeni bir test videosu yayınlandı. ATLAS ilk defa laboratuvar ortamı dışında doğal bir parkurda yürüyüşe çıktı.

Kategori
trt34

Tırtıl savunma yöntemiyle şok etti

Kendine defalarca dokunan adama karşı enteresan bir savunmaya kalkan tırtıl şok etti. Adeta boyundan büyük bir şekilde enteresan sesler çıkararak karşılık veren tırtıl, izleyenler tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor.