Doç. Dr. Bozkurt Şener – Sözcü TV

Doç. Dr. Bozkurt Şener

‘Smile lazer’ lazer cerrahisinde tercih edilen bir yöntem

Smile lazer çok emniyetli olması, kuru göz oluşturmaması, hastanın tedavi sonrası yapacağı hatalı hareket ile gözüne zarar verememesi gibi önemli özellikleri ile tercih edilmelidir. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Multifokal lensle yapılan ameliyat sonrası görme seviyesi nedir?

Ameliyattan hemen birkaç saat sonra hastalar uzak ve yakını gözlüksüz görmeye başlar. Ertesi gün yapılan kontrolda hemen hemen tüm hastalar tam görme seviyesini yakalar. İdeal görme yani gece ve az ışıkta olan görme ise 1. Ayla 6. Ay arasında yavaş yavaş beyin tarafından algılanarak kazanılır. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Multifokal lensler nasıl uygulanır?

Mültifokal lens uygulaması klasik katarakt ameliyat tekniği ile aynıdır. Yıllardır bilinen bu teknik ile göze lens yerleştirilir. Burada önemli ve hayati olan konu lens ölçümleri ve hesaplanmasıdır.İkinci önemli konu ise bu ölçümler sonrası lensin gerçek açıya ve merkeze yerleşmesi çok önemlidir. Bu konuda deneyimli bir cerrah için zor bir uygulama değildir. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Multifokal lensler hangi görme sorunlarının tedavisinde kullanılır?

Mültifokal lens uygulaması ile uzak ve yakın tüm numaralar yok edilebilir. Hastanın miyop, hipermetrop veya astigmat olması önemli değildir. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Multifokal lensler kimlere uygulanır?

Mültifokal lensler 45 yaş sonrası yakın görmesi bozulan hemen hemen herkese uygulanabilir. Bu yöntemde hastanın katarakt olup olmaması önemli değildir. Amaç uzak ve yakın gözlükleri ortadan kaldırmaktır. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

40 yaş sonrası görme bozukluğunda ‘Smile lazer’ uygulanabilir mi?

Smie lazer 40-45 yaşa kadar uygulanması tercih edilecek yöntemdir. Bu yaşlardan sonra yakın gözlüğü sorunu doğal olarak başlayacağı için tercih lens ameliyatı olmalıdır. Lens ameliyatlarında kullanılan trifocal lensler hem uzak hem yakın düzeltme özelliğine sahiptirler. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Smile lazer sonrası tekrar tedavi mümkün mü?

Smile lazer sonrası tekrar tedavi mümkündür. Smile lazer sonrası tekrar smile lazer,lasik ,transPRK ,LASEK ve PRK uygulanabilir. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Smile lazer sonrası göz kuruluğu olur mu?

Kornea tabakasına 1.2 milyon sinir ucu ulaşır. Kornea tabakasının kesilmesi halinde ( lasik flepi gibi) kornea da kuruluk oluşur. Smile lazerde kesi 2mm olduğu için kuruluk oluşmaz ve kuru gözlere de uygulanabilir. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Smile lazer sonrası iyileşme süreci

Smile lazerde dokunun iyileşme hızı çok yüksektir. Saatler içinde doku iyileşmiş olur. Hastalar çok iyi olduklarını birkaç saat ile birkaç gün içinde algılarlar. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Smile lazer nedir? Kimlere uygulanır?

Smile lazer yeni bir lazer cerrahisidir. 2 mm lik küçük bir kesiden yapılabilen , iyileşme hızı çok yüksek en son teknolojidir. 18-45 yaş arası tüm miyop ve astigmatlar smile laser olabilir. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.