diyet – Sözcü TV

diyet

Kategori

Avakadonun hiç bilmediğiniz mucize etkileri

Avakado önceden pek damak tadımızın alışık olmadığı fakat son yıllarda sıkça tariflere eklenen, adından söz ettiren bir meyve.
Avokado ağaçtan toplandığı zaman sert bir meyvedir. Yiyecek kıvama gelmesi için yumuşamasını beklememiz gerekir.
Avakado meyvesi genellikle soslarda, salatalarda ve atıştırmalık ara öğünlerde tüketilmektedir. Her ne kadar bir meyve olsada sebze gibi salatalarda kullanılmaktadır.
Avakadonun özellikle doyurucu bir besin olması ve çok miktarda protein içermesi özellikle diyet yaparken öneriliyor. Bununla birlikte avakadonun besin değeri hamilelik döneminde de kadınlar için çok önemli…

Paleo diyetinin 7 önerisi

Yaz yaklaşıyor, herkes en doğru ve en hızlı sonuç veren diyeti bulmak için çabalıyor. İşte son zamanlarda trend olan ve çok tercih edilen Paleo diyeti ile ilgili temel bilgiler… Aç kalmadan doğru besinleri tüketerek siz de Paleo diyetini deneyebilirsiniz…

 

1. Yüksek protein

Batı beslenme sistemlerinde proteinler günlük beslenmenin yüzde 15’ini oluşturuyor. Avcı-toplayıcı dönemde ise bu rakamın yüzde 19-35 aralığında olduğu düşünülüyor, modern çağın Paleo diyetinde et, deniz ürünleri ve diğer hayvansal ürünler beslenmenin başlıca unsurlarını oluşturuyor.

2. Düşük karbonhidrat ve düşük glisemik indeks

Bu beslenme modelinde karbonhidrat kaynağı olarak nişasta içermeyen meyveler ve sebzeler kullanılıyor ve günlük kalorinin yüzde 35-45’i bu gıdalardan sağlanıyor. Tamamı düşük glisemik indeks değerine sahip olan bu gıdalar kan şekerinin yavaş yükselip yavaş düşmesini sağlıyor, uzun süre tokluk hissettiriyor.

3. Yüksek lif alımı

Sağlıklı beslenmede liflerin önemi kabul ediliyor ancak bu diyette bunun kaynağı olarak tam tahıllar değil, nişasta içermeyen sebzeler kullanılıyor. Sebzeler, tam tahıllardan sekiz kat, rafine edilmiş tahıllardan ise 31 kat daha fazla tahıl içeriyor. Meyveler ise tam tahıllardan iki kat, rafine edilmiş tahıllardan yedi kat daha fazla lif içeriğine sahip.

4. Omega 3 – Omega 6 dengesi

Bu sistem, kolesterol seviyelerini ve kalp damar hastalığı riskini artıranın, kanser ve diyabeti tetikleyenin günlük alınan yağ miktarıyla değil, hangi yağın kullanıldığı ile ilgili olduğunu savunuyor. Buna göre trans yağları, çoklu doymamış yağları ve Omega 6’yı beslenmenizden çıkarıyor ve tekli doymamış yağlara ve Omega 3’e ağırlık veriyorsunuz.

5. Yüksek potasyum, düşük sodyum

İşlem görmemiş taze gıdaların potasyum içerikleri sodyum içeriklerinden beş kat daha yüksek. Taş devri insanlarının bedenlerinin bu orana adapte edilmiş olduğu düşünülüyor. Potasyum başta kalp ve böbrekler olmak üzere tüm organların düzgün çalışmasına fayda sağlıyor. Düşük potasyumun ise yüksek tansiyona, kalp hastalıklarına ve kalp krizine neden olduğu biliniyor. Yüksek sodyum alımının da aynı şekilde olumsuz etkileri bulunuyor. Günümüzde birçok insan potasyumun iki katı sodyum tüketiyor.

6. Asit-alkali dengesi

Beslenme ile vücutta oluşan asidi alkali hale getirmek gerekiyor. Sindirilen tüm yemekler böbreklere asit veya alkali yükü bırakıyor. Et, balık, tahıllar, peynir, bakliyatlar ve tuz asit; sebzeler ve meyveler ise alkali üretiyor. Hayat boyu sürekli yüksek asit üretimi kemik ve kas kaybına neden oluyor, kan basıncını yükseltiyor ve böbrek taşı riskini artırıyor. Ayrıca astımı tetikliyor.

7. Daha fazla vitamin, mineral, antioksidan

Tam tahıllar yeterli C, A ve B12 vitamini içermedikleri için doğal beslenen hayvanların etleri, meyveler ve sebzelerin yerini tutmuyor. Tam tahıllarda bulunan bazı mineraller ve B grubu vitaminler ise vücut tarafından yeterince emilemiyor. Paleo Diyeti’nde vitamin, mineral alımı için doğru adresin et, sebze ve meyve olduğu söyleniyor.

Kategori

Diyet yapıyorum ama tekrar kilo alıyorum neden?

Bu hastalarda en çok duyulan yorumların başında gelmektedir. Beslenme ve diyet sadece irade ile yönetilen bir alışkanlık değildir. Vücudumuzda beslenmeyi dengeleyen 3 temel hormon mekanizması vardır. Bunlardan leptin denilen hormon yemek sonrası doygunluk hissetmemizi sağlar. Obez kişilerde metabolik olarak artmış insülin direnci vardır. Yani insülin sistemi gerekli etkiyi gösterememektedir. İnsülin direnci olan kişilerde paralel olarak leptin direnci de olmaktadır. Yani vücudumuz beyne doydum sinyali verse de beynimiz bunu algılayamamaktadır. İkinci bir hormon da midemizin üst kubbe kısmından salgılanan ghrelin hormonudur. Bu hormon da midemiz boş iken beynimize beslenme çağırısında bulunur. Bu nedenlerden dolayı diyet programları aşırı kilolu hastalarda %95 oranında başarısız olmaktadır. Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatı sonrasında midenin açlık hormonu salgılayan kısımları çıkartıldığı için hastalar daha az açlık hissetmekte ve bu da ameliyat sonrası zayıflamalarına katkıda bulunmaktadır. Genel Cerrahi Op. Dr. Burak Uğraş cevapladı.

Kategori

Canan Karatay’ın limonlu su sırrını açıkladık

Canan Karatay, çocukluğundan beri limonlu su içtiğini açıkladı. Peki limonlu suyun vücudumuza ne faydası var? Sağlıklı beslenme ve diyet ile ilgili sıra dışı açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen Canan Karatay, katıldığı bir programda, sürekli limonlu su içmesiyle sunucunun dikkatini çekti. Canan Hoca’ya limonlu suyun sırrını sordu. Ancak detay alamadı. Hoca bunu sır olarak saklayarak suyun insan sağlığı için yararlarından bahsetti. Çocukluğundan beri limonlu su içtiğini belirten Karatay, su içmenin faydalarını anlattı.

Taylan Kümeli kırmızı biberi anlatıyor

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, kırmızı biberi anlattı. Yüksek oranda lif içeren, A vitamini deposu olan kırmızı biberin, saç, cilt ve tırnak için ideal bir besin olduğunu belirten Kümeli, ”İçerdiği yüksek lif nedeniyle tok tutma özelliği taşır. Düşük kalorili olduğu için kilo vermede yardımcı olur” diye konuştu. İşte ayrıntılar…

Kamera: Çağatay Gürücü

 

Kategori

Dilara Koçak anlatıyor: “Diyet Koç diye birşey yok”

Sözcü Gazetesi Yazarı ünlü astrolog Dinçer Güner’in yeni programı Dinçer Güner ile Merak Ediyorum’un ilk konuğu Dilara Koçak oldu. Keyifli bir ortamda gerçekleşen programda Dinçer Güner’in yönelttiği “Diyet Koçu hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Dilara Koçak, “Diyet Koçu diye birşey yok, yeni çıkan bişey ama kavram karmaşası var. Benim yıllardır kullandığım bir yöntem var. Emay tekniği, insanların içindeki mativasyonu dışarı çıkartıp, onlara kilo vermesinde gerçek amaçları anlatarak yardımcı oluyorum” dedi. İşte o sohbet…

Kurgu: Aytaç AKYURT / Kamera: Çağatay GÜRÜCÜ

Kilo almayı engelleyen ilaçlar kullanılmalı mı?

Kilo alma sorununda yada kilo verme çabası içerisinde yapılması gereken en doğru hamle her zaman davranış değişikliğidir. Piyasada bir çok ilaç bulunmakta yada çeşitli başka çözüm önerileri medya tarafından gündeme gelmektedir bu durum her dönem farklı önerilerle göz önündedir. Piyasada bulunan herhangi bir ürün asla kalıcı kilo vermenizi sağlamaz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Öğün için en uygun saat hangisidir?

Öğün saatlerinden konuşabilmek için öncelikle öğün saatlerini atlamamak gerekir. Kahvaltı öğünü günün en önemli öğünüdür ve saati sabah 7:00 sularında olmalıdır. Öğlen öğünü için en ideal aralık 12:30 ve akşam öğününün en uygun saat aralığı ise  18:00 – 18:30 arasıdır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Krill yağı balık yağından üstün mü?

Krill yağının sağlandığı canlının ismi krilldir. Krill derin soğuk sularda yaşayan deniz canlıları arasında besin zincirinin alt halkalarından birini oluşturan balinalar ve diğer küçük balıklar tarafından tüketilen kabuklu pembe renkli 1 ile 6 cm arasında bir canlıdır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Balık yağı kullanımı gerekli mi?

Balık yağı kullanımı deniz ürünlerini yeterli miktarda tüketmeyen yada tüketemeyen bireylerin için gereklidir.  Balık yağında bulunan Omega 3 yağ asitleri bağışıklık sisteminin desteklenmesi dolayısıyle kanser hastalıklarından korunması troid sistemin faaliyetlerinin aktif olarak devam etmesi, saç ve cilt bütününün korunabilmesi, beyin sağlığı, hormonel dengenin kontrol edilebilmesi, yüksek kolesterolden korunabilmek, diyabet, ve kalp  hastalıklarından korunabilmek için omega 3 yağına ihtiyacımız vardır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Yaşlanma sürecini geçiktiren besinler var mı?

Yaşlanma sürecini yavaşlatmanın sırrı dna zincir uzunluğunu yada hücre yapısını korumakta yatar. Bunu destekleyen besinler varmı denildiğinde somon balığı, ringa ve levrek gibi omega 3 bulunduran deniz ürünlerinde yer almaktadır. Bir diğer kaynak ise ıstakoz, karides gibi pembe renkli deniz hayvanlarıdır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Metabolizmayı hızlandıran besinler var mı?

Metabolizmayı hızlandıran besinler vardır, fakat hiç bir besin mucize besin değildir! bu süreçte yapılması gereken kişinin diyetini doğru uygulaması ve fiziksel hareketlerine yer vemesidir. Bu süreci destekleyen besinler öncelik olarak yarım yağlı süt ürünleridir bu ürünler hem protein, hem kalsiyum zenginidir. Ayrıca metabolizma hızının artmasında büyük önem taşımaktadır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Karın yağlarından nasıl kurtuluruz?

Karın bölgesinde ki yağlardan kurtulmak için kahvaltı öğünü çok önemlidir. Kahvaltının en önemli ürünü ise yumurtadır, diğer önemli hamle ise ara öğünlere yer vermedir. Ara öğünleri sağlıklı tercih ettiğiniz de ilerleyen zamanlarda açlık hissinin kaybolmasını sağlayacaksınız. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Karın yağlarından neden kurtulamıyoruz?

İnsan vücudunda temel olarak iki yağ dokusu vardır, bunlardan biri deri altı yağ dokusu, vücut ısısını korumaktadır, diğeri ise karın içi ya dokusudur bununda amacı travma anında iç organları korumaktır. Bu dokunun fazla olması kalp, hiper tansiyon ve yüksek kollestrole zemin hazırlar. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

En çok yapılan diyet hataları nelerdir?

En çok yapılan diyet hatalarından biri gereğinden fazla protein tüketimidir. Proteinli besinlere gün içinde ihtiyacımız vardır ancak luzumundan fazla tüketmemiz kemik sağlığını olumsuz yönde etkiler, kalsiyum atımını arttırır. Böbrek sağlığımızı olumsuz yönde etkiliye bilmektedir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Tatlı krizine neden yakalanırız?

Tatlı krizlerine yakalanmamızın en büyük sebeplarınde biri gün içinde yetersiz miktarda karbon hidrat almamız, yada hatalı karbon hidrat tercihlerinde bulunmamızdır. Buna ek olarak diğer hatalı davranışımız öğün atlamaktır. Yoğun çalışma temposu halinde bile olsak ara öğüne yer vermemiz bu anlamda fayda sağlamaktadır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Kategori

Karatay’a göre en sağlıklı besin

Canan Karatay’a göre en sağlıklı besinlerden biri lahmacun. İçinde hem eti hemde mayasız hamuru bulunduran lahmacun Karatay Diyeti’inde önemli bir yere sahip.