darbe – Sözcü TV

darbe

Kategori

Darbe gecesi TBMM’deki Milletvekilleri sığınağa böyle girmişti

15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki sığınağın atıl vaziyette olduğu ortaya çıktımıştı. TBMM’nin bombaların hedefi olduğu saatlerde yaşananlar, olağanüstü durumda acil harekât planı eksikliğini de ortaya çıkardı. Başkan ve milletvekillerinin sığınağa ulaştırılamaması, savaş benzeri bir durum için Meclis’te acil durum planı sıkıntısı yaşandığını gösterdi.

Kategori

Albay Ala, komisyonda gözyaşlarına boğuldu

FETÖ’nün darbe girişiminde, darbecilerle çatışmaya giren ve hastanede ‘öldü’ sanılan Kartaltepe Kışlası Komutanı Piyade Albay Davut Ala, komisyonda o anları anlatırken, gözyaşlarına boğuldu. Çatışmada karaciğerinden ve bacağından vurulan, parmağı kopan, diyaframı delinen, kaburgaları kırılan Gazi Albay Davut Ala, “Şehadet getirmek için akrabamızı aradım. Çocuklarım önce Allah’a sonra size emanet dedim. İlk hastaneye götürüldüğümde öldü diye kenara atmışlar. Kusura bakmayın. Yaşamam bir mucize. Bunların hiçbiri önemli değil. Bir Rum ordusunu getirip koysaydık oraya Rum askeri bile o halka o eziyeti etmezdi” dedi.

Kategori

Boğanın art arda boynuzladığı adam öldü

Boğanın boynuz darbelerine maruz kalan adam, hayatını kaybetti. İspanya’da düzenlenen boğa güreşlerinde yine korkunç bir olay yaşandı. Öfkeli boğanın sokakta sıkıştırdığı ve art arda boynuz darbeleri vurduğu adam, ağır şekilde yaralandı. Şahıs hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti.

Kategori

Ermeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşı

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Jerry Hirimyan, 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türk halkının verdiği demokrasi mücadelesini anlatan “Türkiye” adlı bir marş yazdı. Hirimyan, “Benim duygularımı en üst seviyeye taşıyan Cumhurbaşkanımızın iradeli duruşu oldu” dedi. Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk halkının demokrasi mücadelesini Ermeni asıllı Türk vatandaşı Jerry Hirimyan, yazdığı marşta anlattı. Sanat yönetmeni ve proje danışmanlığı yapan ünlü sanatçı Jerry Hirimyan, 15 Temmuz gecesi darbe girişimini öğrendiği zaman daha önce görev yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki merkez hizmet binasına gitti. Orada masum insanların katledildiğini görünce bir sanatçı olarak bir şeyler yapmalıyım düşüncesiyle soluğu evde aldı. Gördüğü dehşet dolu manzaraların ve vatandaşların kahramanca mücadelesinin etkisiyle ‘Türkiye’ adlı marşın dizelerini o gece yazmaya başladı. 2 gün içerisinde marşı yazıp besteleyen Hirimyan, Cumhurbaşkanı’nın bir töreninde koro ile birlikte tüm Türkiye Cumhuriyeti’ne duyurmak istediğini kaydetti.

 

Kategori

15 Temmuz Demokrasi Marşı okul zili oldu

MUĞLA’nın Marmaris ilçesinde tüm okullarda, zil yerine 15 Temmuz Demokrasi Marşı çalınmaya başlandı. Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, geçen 12 Ekim’de öğretmenevinde okul müdürleri ile istişare toplantısında bir araya geldi. Toplantıda, 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı’nda ulaşılması istenen hedefler, uluslararası proje çalışmaları, güvenlik önlemleri ve öğrencilerin başarısının artırılması için yapılması gerekenler görüşüldü. Aldoğan, toplantı sonunda Marmaris’te eğitim faaliyetlerini sürdüren okullarda, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi” vurgusunun devam etmesini istedi, yıl boyunca da teneffüs zili olarak ’15 Temmuz Demokrasi Marşı’nın çalınması talimatını verdi. Bugün tüm okullarda ses düzenlemesi yapılarak öğle saatlerinden itibaren ders giriş, çıkışlarında ’15 Temmuz Demokrasi Marşı’ çalınmaya başlandı.

Kategori

15 Temmuz’un animasyon filmi yapıldı

Üniversite öğrencisi ve animasyoncu Muhammet Raşit Navgasın, çocukların 15 Temmuz hain darbe girişimini anlaması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla 2 aylık bir çalışma sonucu ’Milli İrade’ temalı animasyon filmi yaptı. Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Muhammet Raşit Navgasın, 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşananları çocuklara anlatmak amacıyla animasyon filmi hazırladı. Yaşananlardan etkilenen Navgasın, çocukların ve gelecek neslin darbe girişimini anlayabilmesi için kolları sıvadı. Yaklaşık 2 aylık bir çalışma sonucunda ’Milli İrade’ temalı bir animasyon filmi hazırlayan genç animasyoncu, ülkesi için böyle bir çalışma yapmanın gururunu yaşıyor.

Kategori

Erkan Tan: Sapkın Kemalist laikliği pompalıyorlar

“Sabah Ajansı” programını sunan Erkan Tan, 15 Temmuz’un dinci bir darbe olduğunu savunanlar için “Sapkın Kemalist laikliği pompalıyorlar” dedi.

Kategori

PKK’ya büyük darbe

TSK, Hakkari-Çukurca kırsalındaki Kale Tepe’yi teröristlerden temizledi. Teröristbaşı Karayılan’ın, tepenin TSK’nın kontrolüne geçmemesi için bölgeye 200’e yakın terörist gönderdiği öğrenilirken, teöristlerin yaşadığı sıkıntıysa telsiz konuşmalarına yansıdı.Hakkari Çukurca’da 3. Piyade Tümen Komutanlığının sevk ve idaresinde 1. Komando Tugayı, 2. Hudut Tugayı-Yüksekova ve JÖH birlikleri ile icra edilen Şehit Üstçavuş Mekan Şahin Operasyonu hava kuvvetleri, kara havacılık ve topçu birlikleri ile sürdürülüyor.

Kategori

Kemal Kılıçdaroğlu – Medya buluşması

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan 15 Temmuz darbe girişimi için önemli bir açıklama geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Darbe dönemi Cumhurbaşkanı ve başbakanını yazıldığı kitapçık olduğu söyleniyor” dedi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, haber kanallarının genel yayın yönetmenleri ve haber koordinatörleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü.Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu “15 Temmuz darbesinin sivil ayağına” ilişkin bir soru üzerine “Darbe dönemi siyasi görevlendirme içeren bir kitap olduğu söyleniyor. Sözde cumhurbaşkanı ve başbakanın isimlerinin olduğu söyleniyor” karşılığını verdi.

Kategori

Komutanlar böyle rehin alındı

15 Temmuz’da, darbecilerin Genelkurmay Başkanı ve diğer komutanları karargahta rehin aldığı anların yeni görüntüleri ortaya çıktı. O ana dair güvenlik kamerası görüntüleri herşeyi anlatıyor.

Kategori

Van’da teröre hayır yürüyüşü

Darbeye ve Teröre Hayır Platformu tarafından teröre hayır yürüyüşü düzenlendi. Düzenlenen yürüyüşe yaklaşık 5 bin kişi katılırken, yoğun güvenlik önlemleri alındı. İpekyolu üzerinde bulunan Kurtuluş Parkı önünde toplanan ve aralarında Van valisi İbrahim Taşyapa, İl Jandarma Komutanı Albay Yüksel Oğuz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, siyasi parti il başkanları ve yaklaşık 5 bin kişi, yoğun güvenlik önlemleri altında buradan İskele Caddesi üzerinde bulunan ve 17 Ağustos gecesi bombalı saldırının düzenlendiği olay yerine doğru yürüyüşe geçti. Kalabalık yürüyüş boyunca PKK ve FETÖ aleyhine sloganlar atıp, Türk Bayrağı taşıdı. Patlamanın olduğu polis evinin önüne gelen kalabalık, burada şehit polis ve vatandaşlar için dua etti.

Kategori

Bakan Soylu: Demokrasinin altın kemeri bizdedir

Palandöken’deki Ak Parti Gençlik Kolları Gelişim Kampı’nda konuşan Süleyman Soylu, darbe girişiminin başarılı olması halinde Türkiye’nin 100 yıl Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ağlayacağını söyledi. Soylu, Allah muhafaza, bu eğer başarılı olsalardı bilin ki Türkiye 100 yıl ağlardı. Bu hainler başarılı olmuş olsalardı. Türkiye 100 yıllık bir travmanın, bir sarmalın ve içinden çıkamayacağı bir kaosun içine girerdi. Bu millet Menderes’in resmini sandıkların içinde saklayarak, dönem dönem açıp ona bakmış ve kendisine yapılan ve bu millete yapılan bir zillet olarak değerlendirilmiştir. Bilmenizi istiyorum; bu millete 100 yıl Tayyip Erdoğan acısı yaşatırlardı. Tam yüzyıl diye konuştu. Ak Parti İl Başkanlığı’nı ziyaretinde de Süleyman Soylu, Fetullah Gülen için de, O melunun adını bile zikretmek istemiyorum. Ama bu bize bir şey öğretti. Birliğimizin ve beraberliğimizin bizim için ne kadar önemli olduğunu öğretti dedi.

Kategori

Kurtulmuş: Bu darbenin bir siyasi ayağı da vardır

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bir özel televizyonda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, FETÖ’nun darbe girişimine ilişkin, “Mutlaka bu darbenin bir yerlerde, bir şekilde bir siyasi ayağının olması gerekir. Türkiye’nin siyasi tecrübesi bunu söylüyor” dedi.

Kategori

Darbeciler o gece camiye de saldırmış

Ankara’da TBMM, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, MİT binasının da aralarında bulunduğu çok sayıda hassas noktayı bombalayan, halka ateş açan darbeciler Akıncı üssü yakınındaki bir camiyi de hedef almış, sela verilen hoparlörü susturmaya çalışmış. Darbe girişiminde bulunanların karargah olarak kullandığı belirtilen Akıncı Üssü’ne 250 metre uzaklıktaki TUSAŞ Camii’sindeki sela sesini duyan darbecilerin camiyi basıp, hoparlörleri etkisiz hale getirmek için minareye defalarca ateş açtığı ortaya çıktı. Cami imamı Mustafa Şeker, darbecilerin camiye geleceğini, Akıncı Üs Lojmanlarında oturan bir askerin kendisini arayarak haber verdiğini “Hocam sizleri çok seviyoruz. Lütfen orayı terk edin. Evden de gidin, sizi bulmaya geliyorlar” diye uyardığını belirtti.

Kategori

15 Temmuz gecesi telsiz konuşmaları

15 Temmuz kalkışma gecesine ait telsiz konuşmaları ve yeni görüntüler ortaya çıktı. Telsiz konuşmasını yapan kimliği belirsiz polis memurunun sözleri gecenin vehametini ortaya koydu. Kalkışma gecesi darbeci askerlere telsizden seslenen polis: “Şu anda benim yanımda onu gördüğünde yıldızından tir tir titreyeceği komutanlar var. Bu işe Kalkışmış olan rütbesi ne olursa olsun, yaşı ne olursa olsun kardeşlerime sesleniyorum; aman ha sakın ha! Bakın herkes çekilir hesabı siz verirsiniz” diyerek uyarıda bulunuyor.

Kategori

Hain girişimde hastane içinde bunlar yaşanmış

15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Çengelköy’de bir hastanenin acil servisinde yaşananların görüntüleri ortaya çıktı. 15 Temmuz gecesinde, darbeci askerlerin vatandaşların üzerine kurşun yağdırdığı ilçelerden biri de Çengelköy olmuştu. Çengelköy’de bulunan Kuleli Askeri Lisesi’nden çıkan darbeci askerler, direnen vatandaşa kurşun yağdırmıştı.

Kategori

İşte Ankara Emniyeti’ndeki çatışmanın yeni görüntüleri!

15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişiminde Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde yaşananlara dair yeni görüntüler ortaya çıktı.

Kategori

Hain girişimde ele geçirilen silah ve bombalar sergilendi

15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında Üsküdar ve çevresinde gözaltına alınan askerlerin silahlarına el konmuştu. Askerlerden alınan silahlar ve bombalar bugün Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde sergilendi. El konulan silahlar arasında 196 adet G3 tüfek, 105 adet HK 33 tüfek, 32 adet MG3 tüfek, 225 adet tabanca, 1 adet MP5, 1 adet kalaşnikof, 25 bin adet mermi, 9 adet el bombası ve uçaksavar yer alıyor. Tabanca ve bombaların kriminal incelemeye alınacağı öğrenildi.

Kategori

15 Temmuz sonrası kendi tankını yaptı

Kocaeli’nin Kartape ilçesinde yaşayan Cemil Subaşı isimli vatandaş darbe akşamı darbeci askerlerin tankları kendi halkının üzerine yürütmesine kızarak tank yaptı. Kocaeli’de aynı zamanda vinç operatörü olan Subaşı evinin yanındaki hobi atölyesinde yaptığı tank ile deneme sürüşü yaptı.

Kategori

Başbakan: 15 bin öğretmen alınacak!

Başbakan Binali Yıldırım, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları cevaplarken, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yapılan soruşturma kapsamında 23 bin civarında öğretmen açığa alındığını ve öğretmen açığının ortaya çıktığını söyledi.

Kategori

Başbakan Yıldırım’dan 30 Ağustos açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarıyla ilgili canlı yayında açıklamada bulundu. Başbakan Yıldırım, “henüz alınmış bir karar yok” dedi.