Cerrahi Uzmanı – Sözcü TV

Cerrahi Uzmanı

Kategori

Omurga kaynaklı ağrılarla başa çıkma yolları

Omurga kaynaklı ağrılar teknolojinin ilerlemesiyle birlikte önemli sağlık problemleri arasına girmiştir. İstatistiklere bakıldığında doktora başvuru nedenleri arasında ilk 3 sırada yer aldığını görebilmekteyiz. Bunun nedenleri arasında teknolojinin ilerlemesiyle masa başı işlerinin artması ve egzersize ayrılan zamanın azalması gösterilebilir. Omurga kaynaklı ağrılar içerisinde kırmızı bayrak olarak adlandırdığımız ve bizi hekime gönderecek bir takım ipuçları bulunmaktadır. Bunların başında ağrımızın bir aydan fazla sürmesi, ağrımızın bacağımıza yayılıyor olması, 50 yaşın üzerinde olmamız, kanser öykümüzün olması ve ağrımızın ateşle beraber seyretmesi gösterilebilir. Bunun dışında omurga kaynaklı ağrılarla başa çıkabilmemiz için düzenli egzersiz yapmamız gerekmektedir. Bu nedenle bu tarz ağrıları önlemek için çalışma ortamımızı düzenlemeli, duruşumuza dikkat etmeli ve düzenli egzersizi unutmamalıyız. Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü cevapladı.

Kategori

Omurgaya sıçrayan kanserlerin tedavisi

Omurga sırtımızda, boynumuzda, belimizde yer alan, bizi taşıyan ve dik durmamızı sağlayan çok önemli bir anatomik yapıdır. Bir başka önemli özelliği ise iç organlarda bulunan kanserlerin sıçradığı hedef organ olmasıdır. Özellikle erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda meme kanseri olmak üzere birçok kanser türünün hedef organıdır. Bunun sebebi omurgamızın kan yapan kemikler arasında yer alıyor olması ve dolaşımı güçlü bir organ olmasıdır. Bu nedenle bu tip kanserleri olan hastaların belli aralıklarla omurgalarını kontrol ettirmeleri ve eğer omurga kaynaklı ağrıları varsa bu durumu doktorlarıyla paylaşmaları gerekmektedir. Bu tarz durumlarda tek bir sıçrama söz konusu ise bizim için daha avantajlıdır fakat farklı organlara aynı anda sıçraması söz konu ise bu biraz daha sıkıntılı bir durum yaratabilir. Bu biraz da kanserin kemoterapi ve ışın tedavisine hassasiyeti ile ilgili bir durumdur. Ancak hastada önüne geçilemeyen ağrılar, felç durumu ya da patolojik kırık görülmesi durumunda ameliyat seçeneği ortaya çıkmaktadır. Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü cevapladı.

Kategori

Skolyozda modern tedavi yöntemleri

Skolyoz olarak adlandırdığımız omurga eğriliklerinin tedavisi mümkündür. Skolyoz için kullanılan tedavi yöntemlerini çocuğun gözlenmesinden başlayarak; egzersiz, korse ve cerrahi yöntem olarak sıralayabiliriz. Modern cerrahi yöntemler günümüzde oldukça gelişme göstermiştir. Bunların başında manyetik olarak kontrol edilebilir çubukları gösterebiliriz. Bu cihaz özellikle erken yaşta başlangıç olarak tanımladığımız 5 yaşından küçük çocuklarda skolyoz varsa, tekrarlayan cerrahilerle çocuğun boyunun uzaması ve skolyozun düzeltilmesi sağlanabilmektedir. Bu durum için eski yöntemlerde çocuğun 6 ayda bir ameliyat olması gerekirken şimdi uzaktan kumandalı manyetik kumandalar yerleştirilerek 2 ayda bir poliklinik koşullarda çocukların boyu uzatılabilmekte ve skolyozu düzeltilebilmektedir. Bir diğer yöntem ise 3D yazıcılarla oluşturulan vida yerleştirme rehberidir. Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü cevapladı.

Kategori

Skolyozun tanısı nasıl konur?

Skolyozun tanısı için öne eğilme testi kullanılır. Bu testte şüphe duyulan kişinin, dizlerini kırmadan öne doğru eğilirken ellerini kavuşturup dizlerinin arasında tutması istenir. Bu sırada hastanın tam arkasında durularak omurga ve sırtta bir asimetri olup olmadığı kontrol edilir. Eğer asimetri varsa skolyoz olduğu düşünülür. Ama daha sağlıklı bilgi alabilmek için bir deformite cerrahına başvurmak gerekir. Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü cevapladı.

Kategori

Omurganın sessiz hırsızı: Kemik erimesi

Kemik erimesi, hekimler arasında sessiz hırsız olarak adlandırılır. Nedeni ise özellikle ileri yaşla birlikte ve menopoz sonrasında olma durumu söz konusu olduğunda, hasta kemik erimesine aday olmaktadır. Çünkü östrejen dediğimiz kadınlık hormonunun kemikler üzerindeki etkisi ortadan kalktığında, kemiğin mikro mimarisinin bozulmasıyla oluşan kemik erimesi dediğimiz problem ortaya çıkmaktadır. Sessiz hırsız dememizin nedeni ise kemik erimesinin ağrıyla kendini göstermemesidir. Kemik erimesinin ağrıyla ortaya çıkması için kırıkların söz konusu olması gerekmektedir. Bu kırıkları özellikle omurga başta olmak üzere uyluk kemiğinin boyun kısmı, el bileği ve ayak bileği gibi kemiklerde görmekteyiz. Normalde omurga kemiği ya da uyluk kemiğinin kırılabilmesi için yüksek enerjili travmalara maruz kalmak gerekirken, kemik erimesi görülen hastalarda halıya takılıp düşme durumlarında bile bu kırıklar gerçekleşebilmektedir. Kemik erimesini engellemek için genç yaşlarda kemik yoğunluğumuzu arttırıcı kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmek (Özellikle genç kadınlar için) kemik yoğunluğumuzun artmasına neden olacaktır. Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü cevapladı.

Endoskopik yüz germe ameliyatı

Yüz gençleştirme ameliyatları son yıllarda tıptaki gelişmelerden en çok etkilenen alanlardan biridir. Endoskopik cerrahi; 4 mm ince bir kamera ve ışık sistemiyle ciltte çok fazla kesi yapmadan dokulara hasar vermeden büyütme altında ameliyat yapma imkanı sağlamaktadır. Uygun hasta profilinde alın ve orta yüz bölgesine saçlı deriden yapılan 1,5 cm’lik kesilerle iz kalmadan gençleştirme işlemleri yapılabiliyor. Bu ameliyat genel anestezi altında 3 saat sürede yapılabilen bir ameliyattır. Kesilerin ve cerrahi travmanın az olması nedeniyle klasik yüz germe ameliyatlarına göre iyileşme süresi çok daha kısa ve sosyal hayata dönüş çok daha kolay olmaktadır. Alın bölgesinde oluşan kırışıklıklar, kaş konturunde dış 1/3 lük kısmın düşük olduğu durumlarda, göz çevresinde oluşan kaz ayakları ve cilt birikintilerinin giderilmesinde, orta yüz bölgesinde sarkma ve dudak yanak bileşkesinde derinleşen ve yorgun ifadeye neden olan problemlerin ortadan kaldırılmasında endoskopik yüz gençleştirme cerrahisinden faydalanıyoruz. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barış Keklik cevapladı.

Endoskopik yüz germe ameliyatı kimlere yapılır?

Endoskopik yüz germe ameliyatı  35-40 yaş üstü hasta profilinde sıklıkla başvurduğumuz bir gençleştirme ameliyatıdır. Yüz gençleştirme için bize başvuran hastalarımızın fizik muayenelerinde yüzü 3 bölümde inceliyoruz.1/3 ‘lük bölüm alın, orta1/3 burun kökü ve tabanı arasında ki orta yüz, son 1/3 burun kökü ve boyun bölgesini içermektedir. Eğer hastanın alt 1/3 lük kısmında aşırı bir sarkma yok ise bu cerrahiden çok fayda görür. Özellikle bizim toplumumuzda genç populasyonda genetik yapıya bağlı olarak orta yüz bölgesinde yumuşak doku yetersizliği ve orta yüzün yapısal olarak düşük yerleşimli olması hastalarda yaşlı ve yorgun bir görünüme neden olmaktadır. Yine yapısal olarak alın bölgesinin ve kaş konturlarının istenilen estetik görünümde olmadığı genç hasta grubuda bu cerrahiden fayda görmektedir. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barış Keklik cevapladı.

Meme protezlerinin kişiye göre seçimi nasıl olmalıdır?

Meme büyütmede günümüzde altın standart olarak kabul edilen yöntem silikon meme protezleridir. Meme protezlerin firma bazlı değişik şekil ve boyutları bulunmaktadır. Bunlardan bağımsız olarak protez seçiminde en önemli kriter hastanın mevcut meme dokusunun yapısı ve boyutlarıdır. Hasta  ile yapılan ilk görüşmede hastanın istekleri göz önüne alınarak mevcut meme dokusunun karakter ve boyutlarına uygun bir protez seçilir. Seçilen protez form olarak damla şekilli (anatomik) veya yuvarlak (round) olabilir. Damla şekilli protezler daha doğal ve dekolte bölgesini çok desteklemeyen yapıdadır. Yuvarlak protezler dekolte bölgesini daha ön plana çıkarmaktadır ve daha diri bir görünüm sağlamaktadır. Protezin hangi kesiden konulacağı cerrahın deneyimi ve tecrübesiyle ilgilidir. Yetersiz meme dokusu ve cilt kalitesine göre kas altı veya üstü planda olmak üzere 2 şekilde yerleştirilebilir. Memenin üst kısmının cilt ve meme dokusu kalınlığı 2 cm den az ise kas altı planda bir cerrahi yöntem tercih edilmelidir. Aksi takdirde meme altı veya kas zarı (fasya) altı plan kullanılabilir. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barış Keklik cevapladı.

Doğum sonrası sarkıklıklara mini karın germe operasyonu ile müdahale

Yurt dışında ‘mummy makeover’ olan geçen doğum sonrası makyajı yani doğuma bağlı oluşan problemlerin ortadan kaldırıldığı ameliyatlar arasında en sık yapılan karın germe ameliyatlarıdır. Karın bölgesi özellikle göbek deliği altında kalan kısım sarkar ve çatlar, karın duvarın oluşturan kas tabakası gevşer ve bombeleşir. Bu durumda klasik karın germe ameliyatı uygulanır. Fakat bazı grup hastalar genetik olarak daha şanslı ve daha gebelik öncesi problemleri yok ise doğum sonrasında sarkmalar daha az oranda oluşur, çatlaklar sadece alt kısımlarda yoğunlaşır. karın duvarı çok gevşememiştir. Bu durumda göbek deliği değiştirilmeden çok daha kısa bir kesi izi bırakarak sarkmış ve çatlamış olan kısımdan kurtulunabilinir. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barış Keklik cevapladı.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekiminde en son uygulanan yöntem FUE olarak bilinen ve bir mikromotor yardımıyla sıklıkla ensenin üst kısmında iki kulak arasında kalan genetik olarak ölümsüz olan saçlı bölgeden alınan köklerin naklinin yapıldığı yöntemdir. Bu kısım donör saha olarak isimlendirilir. Donör sahanın sıklığına ve kalitesine, ekilecek alanın ihtiyacına göre maksimum greft (alınan kök) sayısı belirlenir. Saç ekimi lokal anestezi ile yani bölgesel uyuşturularak yapılan bir ameliyattır. 3 aşamadan oluşaktadır. İlk aşama köklerin mikro motorla alınması ve seçilerek özel bir sıvıda hazırlanması 2. aşamada ekilecek bölgede kanalların açılması ve son olarak köklerin nakli. Ortalama 6-8 saat kadar süren bu işlemden sonra pansuman yapılarak operasyon son bulur. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barış Keklik cevapladı.

Kategori

Lazer lipoliz nasıl uygulanır?

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berker Büyükgüral lazer lipoliz yöntemi hakkında bilgi veriyor. Lazer lipoliz nedir? Lazer lipoliz nasıl uygulanır?

Kategori

Kök hücre tedavisi nasıl uygulanır?

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berker Büyükgüral cevaplıyor. Kök hücre tedavisi nedir? Kök hücre tedavisi nasıl uygulanır?

Kepçe kulak ameliyatları nasıl yapılır?

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berker Büyükgüral cevaplıyor. Kepçe kulak ameliyatları nedir? Kepçe kulak ameliyatları nasıl yapılır?

Kategori

Annelik estetiği nedir?

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berker Büyükgüral, annelik estetiği hakkında bilgi veriyor.
Hamilelik sonrası özellikle meme ve karın bölgelerinde oluşan deformasyonları gidermek için bir çok anneye kombine estetik operasyonlar uygularız. Yakın zamana kadar, kadınlar bu sorunlarını dile getirmezlerdi ve bu durumu “anneliğin gereği” olarak kabul ederlerdi. Oysa ki bu değişiklikler kadınlarda depresyona varabilecek sorunlar yaratmakta ve bu sorun ailenin diğer bireylerine de yansıyabilmektedir. Hamilelik süresince anne adayının vücudu bebeğin büyümesine odaklanır. Bu dönemde kadınlar daha ziyade karın ve kalça bölgelerinden kilo alırlar. Genel olarak hamilelik sırasında 10-14 kilo kadar alınır. Doğumdan sonra da emzirme, hormonal değişim, annelik stresi, uykusuzluk, vücudun eski diriliğini kaybetmesi gibi nedenlerden dolayı anneler biz estetik cerrahların kapısını daha sık çalarlar. Her anneye uygulanabilecek tek bir cerrahi çözüm yoktur. Her kadının bedeni anne olma sürecinde farklı reaksiyonlar verdiğinden uyguladığımız operasyonlar farklılık gösterir. Amerika Birleşik Devletlerinde en sık yapılan kombine operasyonlar “mommy makeover” operasyonlarıdır. Anne vücudu revize edilir, bir nevi geriye sarma uygulanır. Op. Dr. Berker Büyükgüral cevapladı.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadullah Karun cevaplıyor. Yüz estetiği denilince aklımıza birçok şey geliyor; yüzün sarkıklığı, derisinin kırışıklığı, dokusunun azlığı, kırışıklıklar, lekelenmeler  bir çok şey yüz estetiğinde karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan en sık bilinen, en eski yöntem olan yüz germe ameliyatı yöntemi hala büyük bozukluklar için boyun germeyle birlikte, alın germeyle birlikte hatta çok başarılı olarak kullanılmakta hatta;  yüz germe ameliyatları, boyun germe ameliyatları eskisine göre çok gelişmiş, çok değişmiştir daha eskisine göre çok daha başarılı sonuçlar alınmıştır. Yüz germe ameliyatları; kulak önünden geçip kulak arkasına giden çok ince bir insüzyonla kesi yeriyle yapılmaktadır. Ameliyattan sonrada bunların izini görmek, bazen mümkün olmamaktadır. Yüz germe ameliyatın da esas olan yüz derisini gerip bir gerginlik sağlamak değildir aslında. Yüz germe ameliyatında yüzü şekillendirmek önemlidir, gençleştirmek önemlidir. Sadece deriyi germekle kalmıyoruz, deri altındaki gevşemiş, aşağıya  sarkmış dokuları eski yerlerine gençlikte olduğu yerlere taşıyıp oralara tespit ediyoruz. Daha sonrada deride aynı ameliyatta gerilmiş oluyor benzer işlem boyun da, boyun kasların da yapılır bu bölgede çene altında kadar uzanan bir gerginlik ve düzeltme yapılmaktadır. Bunlara ek olarak yüzde meydana gelmiş yılların getirdiği bozuklukları düzeltmek için yüz germe ameliyatı ile birlikte yüze bazı dolgu uygulamaları yağ enjeksiyon uygulamaları aynı anda yapılabilmektedir. Özellikle elmacık kemiklerine, elmacık kemikleri alt bölgelerine, burun dudak çizgilerine derinleşmiş çizgilere yağ enjeksiyonu veya doku transferiyle bu bölgeler doldurulmakta yüz germe ameliyatı desteklenmektedir. Bunun için tahminen bir hafta on gün kadar süre ayırmak gerekmektedir. Yüz germe ameliyatının kesin bir yaşı da yoktur. Çok ileride yapılacak bir ameliyat diye düşünülmemelidir.. Orta yaş çağından itibaren yüz germe ameliyatları çok uygun olarak yapılabilmektedir ve hayatının ondan sonraki dönemi daha istenilen bir yüz şekliyle yaşamasını sağlamaktadır öyle bir imkan sunulmaktadır.

Kepçe kulak problemi ve ameliyatı

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadullah Karun cevaplıyor. Kepçe kulak problemi yapısal bir problemdir yani doğuştan itibaren başlamaktadır. Bebekliğin ilk yıllarında, çocukluğun ilk yıllarında görülen bir yapı bozukluğudur. Cerrahi yöntemle düzeltilebilecek bir bozukluktur. Biz sıklıkla ilkokula başlamadan önce, düzeltmeyi tercih ediyoruz. İlkokul da arkadaşlarının kepçe kulak diye hitap etmeleri, onları okuldan soğutmaktadır. Beş – altı yaşları civarı bunu düzeltmek için ideal bir yaştır. Ama birçok kişi bu yaşları aşıyor, lise çağında üniversite çağında bu problemle bize müracaat etmektedirler. Bunlarda bu yaşta lokal anestezi  vermeden sadece iğne ile uyuşturularak düzeltmek mümkün olmaktadır. Bu işlem kulak arkasından yapıldığı için ameliyat izleri kulak arkasında kaldığı için önden bakışta ya da yanda bakışta izde görülmemektedir. Burada kulağa istenilen şekil verilir, kulak hafifçe arkaya yatırılıyor ve dikkat çekiciliği azalmaktadır. Tekrar eski şeklini alması, yeniden kulakların açılması, kepçe kulak haline gelmesi pek mümkün bir şey değildir. Çünkü bu ameliyat esnasında kıkırdaklara kalıcı dikişler konulmaktadır. Ancak büyük bir tramvaya uğrarsa, kulak çekilirse, istenmeyen bir şey gelişirse, belki yapı da hafif bir bozulma olabilir ameliyattan sonra ama yoksa ellenmeden sonra bu yıllarca kalan bir ameliyat yöntemidir.

Karın germe ameliyatı kimlere yapılır?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadullah Karun cevaplıyor. Karın germe ameliyatı sıklıkla doğum yapmış insanlarda, ihtiyaç olmaktadır. Hamilelik esnasında karın derisi, karın duvarıyla birlikte, karın kaslarıyla birlikte aşırı derece de genişlemektedir. Bu genişlemeyle karın derisinin ve karın kaslarının gevşemesi, sarkıklığı hamilelik sonraki dönemde, karşımıza çıkmaktadır. Hamilelik geçtikten sonra; hamilelikte alınan kilolar verildikten sonra, karın bölgesinin düzeltme ameliyatlarının yapılmasını öneriyoruz. Bununla birlikte karın derisinin, gerilmesiyle birlikte aynı zamanda karın kaslarının düzeltilmesi yanlarda veya karın bölgesinde bulunan yağların liposuction yöntemiyle alınması mümkündür. Bu ameliyatların kombine yapılması hem karın duvarının düzleştirmekte hem de karın bölgesinde gerginlik sağlamaktadır. Bu ameliyatla birlikte hamilelik esnasında oluşan çatlakların büyük kısmı uzaklaştırılmaktadır. Bunun bir dezavantajı bikini içinde kalan bir ameliyat izi oluşmaktadır ki, bu da kaçınılmaz bir şeydir. Ancak bikini içinde kaldığı için, bayanların çoğu bundan bir rahatsızlık belirtmemektedir. Karın germe ameliyatının yapılmaması durumunda, ileri derecede sarkıklık yoksa bu bölgeye sadece liposuctionla veya kasları düzeltme işlemiyle bir düzgünlük sağlanabilir. Karın germe ameliyatında göbek deliği yeniden oluşturulmaktadır sıklıkla, eğer sarkıklık azsa, göbek deliğinin yerini değiştirmeden sadece alt kısımdan deri çıkartılarak bu karın germe ameliyatı da yapılabilir. Karın germe ameliyatı tabi sıklıkla bayanlara yapılmakta olsa da, bazen bunu talep eden erkeklerde olabilmektedir. Çok kilo alıp veren insanlarda bilhassa, ille de hamilelikten sonrası olması gerekmiyor, çok kilo alıp veren insanlarda karın germe ameliyatı gerekmektedir. Bunu düzeltebilecek yerine gelişmiş belli bir yöntem yoktur. Benzer şekilde, erken dönemde ve erken yaşlarda doğum yapmış bayanlar, ben bu ameliyatı olursam, daha sonra yeniden hamile kalırsam ne olur? Yeniden hamile kalabilir miyim ? Bu hamileliğime engel mi? Diye sorabilmektedirler. Bu ameliyat; karın germe ameliyatı yeniden hamile kalmayı, yeniden doğum yapmayı engel değildir. Rahatlıkla bu ameliyattan sonra insanlar doğum yapabilirler ve yeniden çocuk sahibi olabilirler.

Meme dikleştirme ameliyatı neden gereklidir?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadullah Karun cevaplıyor. Kadın vücudun da, kadınlığın simgesi halinde olan;  memelerin büyütülmesi, küçültülmesi gibi problemlerin yanın da birde, dikleştirilmesi diye bir  işlem vardır ki; buda meme hacminin yeterli olduğu durumlarda memenin sarkıklığını gidermek dik ve diri görünümü sağlamak için yapılan ameliyattır. Bu ameliyatta meme dokusu çıkarılmaz veya bir silikon protezi ihtiyaç yoktur eğer ,meme dokusu yeterliyse. Bununla birlikte meme dokusu yetersizse, meme dikleştirmeyle birlikte bazen küçük bir silikon protez ile memenin takviye edilmesi,  dikleştirilmesi  gerekmektedir.  Meme dikleştirme ameliyatların da, yaptığımız yönteme göre küçük bir iz beklenir, bu iz genellikle memenin altında olur. Bu memenin altındaki iz, sütyenin  içinde kaldığı için, hastalarda görülen alanda bir iz bırakmamış oluyoruz.  Meme dikleştirme ameliyatlarında;  meme bezleri, süt bezleri, süt kanalları zarar görmemektedir. Bu hastalar doğum yaptıktan sonra rahatlıkla çocuklarını emzirebilirler. Bu yöntem meme küçültme ameliyatında olduğu gibi, meme dokusuna zarar vermeyen bir yöntemdir. Meme küçültme ameliyatların da bir takım dokular, süt dokusu, meme dokusu zarar görebilir ancak; meme dikleştirme ameliyatında böyle bir risk yoktur. Meme dikleştirme ameliyatının belli bir yaşı yoktur.  Bazen çok erken yaşta, genç kızlar da evlenmeden önceki dönemlerde bile,  ileri derece de meme sarkıklığı olabilir. Bu meme sarkıklığını, meme dikleştirme yöntemi  ile düzeltmede bir sakınca yoktur. Daha sonra ki evlilik döneminde, çocuk emzirme gibi bir sıkıntı yaşamazlar. Çok ileri yaşlarda, elli – altmış yaşlarındaki insanlarda bile meme sarkıklığı ameliyatı, düzeltme ameliyatı yapılmaktadır. Bunların bir sağlık problemi yaratmayacağını bilmemiz gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı neden gereklidir?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadullah Karun cevaplıyor. Meme küçültme ameliyatının bayanlara, neden gerektiğini anlatmak istiyorum. Meme büyüklüğü sadece estetik açıdan değil, fizyolojik açıdan da bayanları rahatsız etmektedir. Memelerin büyük olması omurgalarda, boyunda, omuzda ağırlığa neden olmakta ve bu ağırlık nedeniyle boyun kemiklerinde bozukluklara neden olmaktadır. Aynı şekilde rahat kıyafet bulmakta, alt beden üst beden uyuşmazlığı yaşamaktadır bu bayanlar. Bu nedenle meme küçültme ameliyatları bayanlara sadece estetik açıdan değil aynı zamanda fizyolojik açıdan da gerekli bir işlemdir. Meme küçültme ameliyatları her yaşta yapılabilir. Belli bir yaşı yok ama çok aşırı büyütme ameliyatlarından sonra bir takım emzirme problemleri olabilir. Bunu hastanın bilmesi gerekir. Meme küçültme ameliyatlarından sonra meme de istenmeyen bir takım izler elbette meydana gelecektir. Son yıllarda meme küçültme ameliyatların da en az iz kalacak şekilde geliştirilmiş ameliyat yöntemlerini tercih etmekteyiz. Eğer kişinin de yapısı uygunsa en az iz kalacak şekilde ameliyat yöntemleri var bu ameliyat yöntemlerini kullanarak ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Meme küçültme ameliyatlarından sonra tahminen beş, altı gün iş bırakma dönemi gerekebilir. Sonuçta birkaç saat süren büyük bir ameliyattır meme küçültme ameliyatı ve bu ameliyattan sonra birkaç kere pansumandan sonra insanların on beş gün süre içerisinde denize girebileceklerini tatile çıkabileceklerini sıklıkla söyleyebiliyoruz. Meme küçültme ameliyatlarında, memeden yağ dokusu ve meme dokusu birlikte alınmaktadır. Yağ dokusunun fazla olduğu durumlarda eğer sarkıklık çok yok ise, kesmeden deride bir iz bırakmadan sadece yağ dokusu alınarak meme küçültme ameliyatları da bu yöntemleri de vardır. Bu yöntemleri de sıklıkla kullanılıyor ama meme sarkıklığı da varsa, elbette meme dikleştirmede aynı anda gerekecektir.

Saç ekimine karar verilmeden önce hekim araştırması

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. M. Veli Aslan cevaplıyor. Saç ekimine karar vermiş kişilerin görüşmeye gittiklerin de mutlaka tavsiyem doktorlarının kim olduğu ve doktorla görüşmek istemeleridir. Yoksa aksi taktirde, bir çok merkezde ki bunlar cerrahi tıp merkezi veya hastane de olabiliyor. Kişinin doktorla karşı karşıya gelmeden saç ekimi olup çıktığına şahit oluyoruz. Bu son derece ve tehlikeli bir durumdur.

Gençlik ipi nedir?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. M. Veli Aslan cevaplıyor. Gençlik ipi içinde konüleri olan bir ip vasıtasıyla kişinin germesini istediğimiz yüz bölgesindeki deriyi istediğimiz alana toplanmasını sağlıyor. Son derece uygulaması kolay ve bir muayene ortamında yapılabilen işlemdir. Ufak anesteziyi takiben yani lokal  anesteziyi takiben birkaç dakika içerisinde yapılabilmektedir.  Bir nekahat dönemi yok kişi bir iki saat sonra işinin başına dönebiliyor ve bir ila iki yıl etkisini görebiliyor.