binali yıldırım – Sözcü TV

binali yıldırım

Kategori

Başbakan: ‘Şehit polisimiz büyük bir felaketin yaşanmasını engellemiştir’

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’de meydana gelen bombalı terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, “İzmir’de toplumsal barış ve huzurumuzu hedef alan saldırıyı lanetliyor şiddetle kınıyorum. Şehit polisimiz büyük bir felaketi önledi” dedi. Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım’ın cenaze töreni için akşam saatlerinde İzmir’e gitti. Terör saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kategori

Başbakan Yıldırım, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliğine taziye ziyaretinde bulundu

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, silahlı saldırı sonucu öldürülmesi nedeniyle taziye ziyaretinde bulunan Yıldırım’ı büyükelçilikte Rus yetkililer karşıladı. Başbakan Yıldırım, Karlov’un resminin bulunduğu kürsüye karanfil bıraktı.

Kategori

Başbakan Yıldırım: ‘Sistemin adı Cumhurbaşkanlığı sistemi’

Başbakan Binali Yıldırım AKP il başkanları toplantısında konuşuyor. Anayasa değişikliği konusunda önemli açıklamalar yapan Yıldırım yeni kurulacak sistemin adının “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” olduğunu söyledi.

Kategori

‘Bu kapı, ana muhalefet partisine de sonuna kadar açıktır’

Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliğine ilişkin, “Bu anayasanın arkasında 316 imzası olan, Ak Parti olacak. Uzlaşarak ülke sorununu çözmede, siyaset üstü anlayış gösteren MHP olacaktır. Eğer Meclis onay verdiğinde milletin önüne giderse, 79 milyon vatan evladı olacak. Tabii bu kapı, ana muhalefet partisine de sonuna kadar açıktır, bekliyoruz” dedi.

Kategori

Başbakan’dan yeni anayasa açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, yeni anayasa teklifiyle ilgili İstanbul’da gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Yıldırım, “Getirilen değişiklik teklifinde bir esas maddeler bir de uyum maddeleri, geçici maddeler ve geçiş hükümleri var. Toplam 21 madde. Bu 21 maddenin yanılmıyorsan 18’i esas maddelerden oluşuyor. Diğerleri geçiş, uyum ve geçici maddeler” dedi.

Kategori

Başbakan’dan Rusya ziyareti öncesi önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım Rusya ziyareti öncesi havalimanında açıklamalarda bulundu. Yıldırım, 2017 bütçe görüşmeleri sırasında TBMM’de Bahçeli’yle yaptığı görüşmeye ilişkin bir de açıklama yaptı.

Kategori

Başbakan’dan ‘anayasa takvimi’ açıklaması

Binali Yıldırım: Anayasa değişikliğinin bu hafta Meclis’e gelmesi için gayret gösteriyoruz. Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. MHP ile yürütülen ve önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi beklenen yeni Anayasa paketi ile ilgili bir soruya yanıt veren Başbakan “(MHP ile) Görüşmeler devam ediyor. Arkadaşlarımız karşılıklı görüşüyor.  Teklifi verene kadar görüşmeler devam edecek. Esas itibariyle sınırlı bir değişiklik söz konusu.  Pürüz olur, giderilir. Neyin ne zaman yürürlüğe gireceğini göreceksiniz. Anayasa değişikliğinin bu hafta Meclis’e gelmesi için gayret gösteriyoruz” dedi.

Kategori

“Kafa kaldıranların kafasını eze eze bu duruma geldik”

50. Yılını kutlayan Kayseri Sanayi Odası’nın düzenlediği Sanayiciler Gecesi’ne katılan Başbakan Binali Yıldırım, “Kafa kaldıranların kafasını eze eze bu duruma geldik” dedi.

Kategori

Binali Yıldırım’dan İsrail’e ezan tepkisi

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail’deki ezan yasağıyla ilgili yasa tasarısına ilişkin, “İsrail’de camilerde okunan ezanın hoparlörle okunmasının engellenmesini öngören yasa tasarısına ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Din ve inanç özgürlüğüne aykırı böyle bir uygulamanın dayatılması asla kabul edilemez” dedi.

Kategori

Yıldırım: ‘112 milyar lirayı devlete ödemek için kuyruğa girdiler’

AKP Genel Başkanı Başbakan Binali Yıldırım Grup toplantısında konuştu.Yıldırım’ın konuşmasından satır başları Kriz diyorlar. Özellikle Amerika’da Başkanlık seçimlerinden sonra ortaya çıkan durum piyasalarda bir tedirginlik oluşturdu. Diğer yandan Suriye. Teröristler cirit atıyor. Sınır ötesindeki mücadelemiz devam ediyor. FETÖ ile mücadelemiz aynı şekilde devam ediyor.Döviz gezi olayları döneminde de yükselmişti. Yine üstesinden gelmiştik.Kriz, kriz diyoruz 8.5 milyon vatandaşımız 78 milyar lira için müracaat etti borcunu ödemek için. 112 milyar lirayı devlete ödemek için kuyruğa girdiler. Böyle bir milletin evlatlarından bahsediyoruz. Kriz mi? Al sana para…

Kategori

Binali Yıldırım: “2017’de OHAL kalmış olacak”

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Parlamentosu’nun “Türkiye ile müzakereler dondurulsun” kararına ilişkin olarak, Kendi kendilerine gelin-güvey oluyorlar. İstedikleri kararı alsınlar, hiçbir önemi yok” görüşünü dile getirdi. Öte yandan Yıldırım, “2017’den itibaren yatırıma daha fazla kaynak ayıracağız. Olağanüstü hâl şartları da kalmış olacak. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili sınırlı değişikliği de yapıp yolumuza devam edeceğiz. Seçim, meçim yok. Vatandaşımız 2015’e seçimini yaptı. Biz de yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Kategori

Binali Yıldırım kriz uyarısı için CHP’ye teşekkür etti

Atatürk Havalimanı’nda soruları yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, dolardaki yükselişle ilgili konuştu. Yıldırım doların dünyadaki yükselişinin Türkiye’yi de etkilediğini belirtip, ”Elle gelen düğün bayram” dedi ve CHP’ye kriz uyarısı için teşekkür etti.

Kategori

Binali Yıldırım: Cinsel istismar tasarısını komisyona aldık

Atatürk Havalimanı’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım gelen tepkiler üzerine cinsel istismar yasa tasarısının komisyona çekildiğini açıkladı.

Kategori

Binali Yıldırım: Bunların yaptığı siyasi istismar

Başbakan Binali Yıldırım, cinsel istismar suçlularının mağdur çocuklar ile evlenmeleri halinde cezalarının ertelenmesini öngören düzenlemeye ilişkin ” 3 bin mağdur insan seçim kampanyalarında karşımıza çıktı. Sorun CHP’nin İzmir milletvekillerine, ama anlatmazlar. Cinsel istismar değil bunların yaptığı siyasal istismar” dedi. Yıldırım, Türk Lirasının dolar karşısında değer kaybedip 3.40’ı görmesine ilişkin “Ekonomimiz sağlam, ani firen yapmayın, tepetaklak oluruz” diye konuştu. Başbakan, gündemdeki başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin de “Rahatsız olunuyorsa Cumhurbaşkanlığı denir” değerlendirmesini yaptı.

Kategori

Kritik toplantının ardından flaş kararlar

Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda (EKK) küresel piyasalar ve Türkiye’yi etkileyen ekonomik gelişmeler değerlendirildi.

Kategori

Başbakan Binali Yıldırım’dan dolar yorumu

Fed Başkanı Janet Yellen’in dün yaptığı konuşmasında faiz artırımı sinyali vermesiyle dolar/TL 3.40’ı da geçerek yeni rekor kırdı. Trump’ın başkan seçilmesinin ardından Fed’in faiz artırımını ertelemesi de ihtimaller arasında gösteriliyordu. Euro/TL ise 3.61 seviyesini aştı. Başbakan Binali Yıldırım doların rekor kırmasıyla ilgili olarak, “ABD seçimlerinden sonra dünyada ekonomilerde bir hareketlilik başladı. Özellikle döviz kurlarında olan hareketlilik. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır” açıklamasını yaptı.

Kategori

Başbakan’a ikizi kadar benziyor

İzmir’de matbaacılık yapan 61 yaşındaki Zekeriya Yetkin’in Başbakan Binali Yıldırım’a olan benzerliği görenleri hayrete düşürüyor. Kimi yoldan çevirip fotoğraf çektirirken, kimi gerçekten Başbakan Yıldırım zannedip sorunlarını anlatıyor. Aslen Manisa Kırkağaçlı olan ve İzmir’in Karabağlar ilçesinde matbaacılık yapan 61 yaşındaki Zekeriya Yetkin’i gören bir kez daha bakıyor. Yetkin’in bu kadar çok ilgi çekmesinin nedeni ise Başbakan Binali Yıldırım’a olan benzerliği. Yetkin’le karşılaşan bazı kişiler Yetkin’i gerçekten Binali Yıldırım zannedip selam veriyor, sorunlarını anlatıyor. Bazıları ise hatıra olsun diye öz çekim yapıyor. Zekeriya Yetkin ise ilgiden oldukça memnun. Başlarda şaşırsa da bir süre sonra duruma alışan Yetkin, bazen Yıldırım’ın sadece bir benzeri olduğunu söylüyor, bazen de vatandaşın selamını alarak durumu bozuntuya vermiyor. Esnaf arkadaşları ve ailesi tarafından sıkça “Başbakan” ismiyle anılan Yetkin, Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelmek istiyor.

Kategori

Yıldırım: “Hazırlıklarımızda sona gelmiş bulunuyoruz”

Başbakan Binali Yıldırım, AKP Genel Merkezi’nde 113’üncüsü düzenlenen genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada “Bu toplantılarımız bugüne kadar hem parti içinde birlik hem de ülke bütünlüğünü temsil eden özelliğe sahip. Bu çatı altında bir tek insanımızı dışarıda bırakmaksızın, 79 milyon vatan evladının tamamı temsil ediliyor. Genel merkezimiz, yalnızca partinin işlerinin yürütüldüğü sıradan bir yer değildir. AKP Genel Merkezi, Anadolu insanının siyasetteki baba ocağıdır. Türkiye’deki diğer partiler oy dağılımında belirli bölgelere hitap ediyor halbuki AKP insanı merkeze alan, her bir vatandaşımız nasılsa nazarımızda aynıysa bölgelerimizde, ilçelerimizde, mahallelerimizde aynıdır. Mühendis Mehmet bizim için ne kadar değerliyse, çiftçi Ahmet de o kadar değerlidir. Türkiye’nin her köşesi ve bütün renkleri bizim siyasetimizde AKP siyasetinde, kendisini bulur. Partimiz, bugüne kadar girdiğimiz bütün seçimlerde bu misyonun hakkını veren sonuçları almayı başarmıştır. Seçim tabloları incelendiğinde bu gerçeğin rakamsal ispatını görebiliriz. AKP davasına sadakatle bağlı olan her arkadaşımızın büyük emeği vardır. AKP’nin siyaset tarihine başarı olan geçen bütün muvaffakiyetlere bütün kardeşlerimizin alın teri vardır. Sizler, siyasi literatürde konu ne olursa olsun yiğit ve çalışkan insanlar olarak geçeceksiniz” ifadelerini kullandı.

Kategori

Binali Yıldırım: “Ey Kılıçdaroğlu…”

Başbakan Binali Yıldırım, “Ey Kılıçdaroğlu, rejim tartışması 1923’te bitti. Cumhuriyeti tartışan kimse yok, olsa da önce karşısına çıkan AKP olur, bunu da bil. Biz rejimi değil anayasayı değiştirmek istiyoruz. Vesayet anayasasını değiştirmek istiyoruz” dedi.

Kategori

Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla’da gerçekleşen gemi indirme töreni öncesinde gazetecilerle selamlaştı.

Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla’da gerçekleşen gemi indirme töreni öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bekleyen gazetecilerin yanına geldi. Gazetecilerle sohbet eden Yıldırım, elini uzatmakta tereddüt eden bir gazeteciye, “Uzat elini yahu, beni Maliye Bakanı değilim” diyerek espri yaptı. Öte yandan törene katılan Karadeniz Holding CEO’su Orhan Karadeniz’in torunu Orka Deniz Karadeniz ise Başbakan Yıldırım’a çizdiği resmi gösterdi. Başbakanı çizdiğini söyleyen minik Orka, resmi gazetecilerle de paylaştı.

 

Kategori

“Kendi ellerimizle şehirlerimizi mahvetmekten kurtulalım”

Başbakan Binali Yıldırım, “Artık kendi ellerimizle şehirlerimizi mahvetmekten kurtulalım” dedi. Dikey mimariye karşı olduğunu da söyleyen Yıldırım, 5 binin üzerinde tarihi eseri ihya ettiklerini de sözlerine ekledi.