Beslenme – Sözcü TV

Beslenme

Kategori

Şekerle ilgili ilginç 10 bilgi…

Şeker, en çok zararı olan besinlerden biri. Ama bununla birlikte fiziksel olarak şekere ihtiyacımız var. Meyve ve sebzelerden belli bir oranda alınan şeker aslında vücut için yeterli… Ama beyazlatılmış, işlem görmüş şeker tüketmek sağlık için çok zararlı. Bununla birlikte şeker tüketimini sınırlı tutmak da sağlıklı bireyler için öneriliyor…

Vücudumuz çok yüksek miktarda işlenmiş şekeri kaldıramaz. Vücuttaki temel organlar bu kalitesiz şekerin tüketimiyle ciddi zarara uğrayabilir. Şeker kalbe zarar verir, obeziteye neden olur, göbek çevresinde yağlanmaya neden olur ve bağışıklık sistemini zayıflatır…

Kategori

Yavru papağanları böyle besledi

Daha yumurtadan çıkalı 1 ayını doldurmayan yavru papağanların sırasıyla mamalarını yemesi ve mamalarını yerken dengelerinin bozulması kameraya böyle yansıdı.

Kilo almayı engelleyen ilaçlar kullanılmalı mı?

Kilo alma sorununda yada kilo verme çabası içerisinde yapılması gereken en doğru hamle her zaman davranış değişikliğidir. Piyasada bir çok ilaç bulunmakta yada çeşitli başka çözüm önerileri medya tarafından gündeme gelmektedir bu durum her dönem farklı önerilerle göz önündedir. Piyasada bulunan herhangi bir ürün asla kalıcı kilo vermenizi sağlamaz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Öğün için en uygun saat hangisidir?

Öğün saatlerinden konuşabilmek için öncelikle öğün saatlerini atlamamak gerekir. Kahvaltı öğünü günün en önemli öğünüdür ve saati sabah 7:00 sularında olmalıdır. Öğlen öğünü için en ideal aralık 12:30 ve akşam öğününün en uygun saat aralığı ise  18:00 – 18:30 arasıdır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Krill yağı balık yağından üstün mü?

Krill yağının sağlandığı canlının ismi krilldir. Krill derin soğuk sularda yaşayan deniz canlıları arasında besin zincirinin alt halkalarından birini oluşturan balinalar ve diğer küçük balıklar tarafından tüketilen kabuklu pembe renkli 1 ile 6 cm arasında bir canlıdır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Balık yağı kullanımı gerekli mi?

Balık yağı kullanımı deniz ürünlerini yeterli miktarda tüketmeyen yada tüketemeyen bireylerin için gereklidir.  Balık yağında bulunan Omega 3 yağ asitleri bağışıklık sisteminin desteklenmesi dolayısıyle kanser hastalıklarından korunması troid sistemin faaliyetlerinin aktif olarak devam etmesi, saç ve cilt bütününün korunabilmesi, beyin sağlığı, hormonel dengenin kontrol edilebilmesi, yüksek kolesterolden korunabilmek, diyabet, ve kalp  hastalıklarından korunabilmek için omega 3 yağına ihtiyacımız vardır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Yaşlanma sürecini geçiktiren besinler var mı?

Yaşlanma sürecini yavaşlatmanın sırrı dna zincir uzunluğunu yada hücre yapısını korumakta yatar. Bunu destekleyen besinler varmı denildiğinde somon balığı, ringa ve levrek gibi omega 3 bulunduran deniz ürünlerinde yer almaktadır. Bir diğer kaynak ise ıstakoz, karides gibi pembe renkli deniz hayvanlarıdır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Metabolizmayı hızlandıran besinler var mı?

Metabolizmayı hızlandıran besinler vardır, fakat hiç bir besin mucize besin değildir! bu süreçte yapılması gereken kişinin diyetini doğru uygulaması ve fiziksel hareketlerine yer vemesidir. Bu süreci destekleyen besinler öncelik olarak yarım yağlı süt ürünleridir bu ürünler hem protein, hem kalsiyum zenginidir. Ayrıca metabolizma hızının artmasında büyük önem taşımaktadır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Karın yağlarından nasıl kurtuluruz?

Karın bölgesinde ki yağlardan kurtulmak için kahvaltı öğünü çok önemlidir. Kahvaltının en önemli ürünü ise yumurtadır, diğer önemli hamle ise ara öğünlere yer vermedir. Ara öğünleri sağlıklı tercih ettiğiniz de ilerleyen zamanlarda açlık hissinin kaybolmasını sağlayacaksınız. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Karın yağlarından neden kurtulamıyoruz?

İnsan vücudunda temel olarak iki yağ dokusu vardır, bunlardan biri deri altı yağ dokusu, vücut ısısını korumaktadır, diğeri ise karın içi ya dokusudur bununda amacı travma anında iç organları korumaktır. Bu dokunun fazla olması kalp, hiper tansiyon ve yüksek kollestrole zemin hazırlar. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

En çok yapılan diyet hataları nelerdir?

En çok yapılan diyet hatalarından biri gereğinden fazla protein tüketimidir. Proteinli besinlere gün içinde ihtiyacımız vardır ancak luzumundan fazla tüketmemiz kemik sağlığını olumsuz yönde etkiler, kalsiyum atımını arttırır. Böbrek sağlığımızı olumsuz yönde etkiliye bilmektedir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Tatlı krizine neden yakalanırız?

Tatlı krizlerine yakalanmamızın en büyük sebeplarınde biri gün içinde yetersiz miktarda karbon hidrat almamız, yada hatalı karbon hidrat tercihlerinde bulunmamızdır. Buna ek olarak diğer hatalı davranışımız öğün atlamaktır. Yoğun çalışma temposu halinde bile olsak ara öğüne yer vermemiz bu anlamda fayda sağlamaktadır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak cevapladı.

Kategori

Beslenmenin diş sağlığındaki rolü nedir?

Dengeli beslenme çocuğun genel vücut gelişimini etkilediği gibi onun diş/dişeti gelişiminde de çok önemli rol oynamaktadır. Dt. Beyza Ünal Beslenmenin diş sağlığındaki rolünü anlatıyor.